Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară:
Data:
Clasa: I
Prof.înv.primar :
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică si explorarea mediului
Unitatea de învățare: Salutare primavără!
Subiectul lecţiei :Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 100, fără trecere peste ordin;
Tipul lecţiei : Recapitulare şi sistematizarea cunoștințelor

Obiective de referință:

1.3: să efectueze operații de adunare și scădere în concentrul 0-100 fără trecere peste ordin;
2.6: să rezolve probleme care presupun o singură operație dintre cele învățate;
3.1: să verbalizeze modalitățile de calcul folosite în rezolvarea unor probleme practice și de calcul.

Obiective operaţionale:

A.COGNITIVE
OC1 – să rezolve corect adunări şi scăderi cu numerele naturale din concentrul 0 – 100, fără trecere peste ordin;
OC2 – să opereze cu noţiunile matematice învăţate: termeni, sumă, diferenţă;
OC3 – să afle valoarea termenului necunoscut în exerciţii date;
OC4– să rezolve probleme cu o singură operaţie;
OC5- să rezolve sarcinile individual, în perechi sau pe grupe, în raport cu cerința;
OC6– să scrie corect cifrele şi exerciţiile, respectând poziţia corectă a corpului în timpul scrierii;
B.PSIHO-MOTORII

OM1 -să păstreze poziţia corectă, atât a corpului cât şi a caietului, în bancă pe tot parcursul lecţei;
OM2 – să -şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de învăţătoare .

C.AFECTIV-ATITUDINALE

OA1-să manifeste interes pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la solicitări ;


OA2-să rezolve corect sarcinile de lucru , îmbunătăţindu-şi performanţa .
OA3- să colaboreze în cadrul echipei în vederea realizării sarcinilor.

Resurse:

A. Metodologice

b.metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia, problematizarea, munca independentă, jocul didactic, metoda
cubului;
c.mijloace de învăţământ: fişe de lucru, planşa cu rebus, jetoane cu imagini, , recompense, fişa – poster,

B.Temporale: 45’

C.Umane : 14 elevi

D. Spaţiale : sala de clasă

E.Bibliografice:
1.ştiinţifice ▪ Aron Ioan , Herescu I. Gheorghe – Aritmetica pentru învăţători, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1993.
2.oficiale ▪Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Programa pentru clasa I nr.3418/19.03.2013
3.metodico – didactice ▪ Pădureanu, Victoria; Piţilă, Tudora; Mihăilescu, Cleopatra, Matematică – clasa I, Manual pentru clasa I, Ed. Aramis,
Bucureşti, 2004.
▪ M. Neagu, C. Petrovici , Aritmetică – clasa I – exerciţii, jocuri şi probleme – Ed. Polirom, 1997
▪ I. Neacşu şi colaboratorii, Metodica predării matematicii la clasele I– E.D.P.
F.Forme de organizare: frontală, individuală, grupe, perechi;
G.Forme de evaluare: evaluare orală, scrisă, munca independentă, observare sistematică;
STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENŢELE CONŢINUT Forme de Metode şi Materiale şi EVALUARE
LECŢIEI INSTRUCTIV- EDUCATIV organizare procedee mijloace
didactice
1.Moment Asigurarea climatului necesar desfășurării lecției și pregătirea de
organizatoric către elevi a celor necesare lecției

2.Verificarea
temei pentru Verificarea temei calitativ și cantitativ Frontal Conversația Caietele
acasă de verificare elevilor
2. Captarea În lupta primăverii cu iarna, au venit in ajutorul primăverii florile. Colet
atenției Acestea trebuie să rezolve mai multe sarcini matematice pentru a
gâștiga lupta. O ajutăm pe primavară să câștige? Conversația Planșa cu
rebus
Prima provocare constă în completarea unui rebus cu ajutorul unor
imagini cu flori. De la 1 la 9 vom obține un cuvânt misterios:
(“PRIMĂVARA”)
A doua surpriză constă în rezolvarea unor exerciții de calcul
mintal și probleme: Frontal Evaluare orală
Fișa sau tabla
a) 6 + 3 = Conversaţia
15 - 4 = Exercitiul
2.Reactualizarea 30 + 20 =
cunoştinţelor 50 - 10 =
10 + 10 =

b) Nouă vrăbii stau pe-o cracă


Și se ceartă și se-mpacă
Dacă două au zburat
Câte sunt la numărat?

c) Află suma numerelor 3 si 7.

Elevii sunt solicitați de învățătoare să precizeze cum se numesc


numerele care se adună, rezultatul adunării, semnul adunării,
semnul scăderii.
Surpriza 3 - Scrisoare Frontal Conversația Scrisoare
„Dragi copii,
3.Anunţarea Am aflat că voi sunteți foarte isteți și vă rog să mă ajutați să câștig
temei şi a lupta cu iarna. De aceea , ajutați florile să răspundă provocărilor
obiectivelor matematice . Explicația
Se precizează obiectivele în termeni accesibili.
Se noteaza titlul pe tablă și în caiete.
Provocarea 1 -capacitatea de
4.Dirijarea Proba propusă pentru Ghiocel Exerciţiul Fișa de lucru a efectua
învăţării Frontal operaţii de
Precizează dacă este adevărat sau dacă este fals : Individual Explicaţia adunare şi
scădere;
54 – 20 = 34 (….)
63 – 30 = 33 (….) Conversaţia
33 + 60 =93 (…) Frontal -capacitatea de
Individual Exerciţiul a utiliza
Provocarea 2 limbajul
Proba propusă pentru Zambilă : matematic;

Completează numerele care lipsesc . Nu uita să te verifici.


-capacitatea de
10 +…………. = 50 Activitate în a efectua
38 - ………….. = 23 perechi adunări şi
56 +…………. = 68 Observaţia Fișa de lucru scăderi în
Demonstraţia scris;
Provocarea .3 Explicaţia
Proba propusă pentru Lalea: -capacitatea de
a efectua
Calculează suma , apoi diferența numerelor: corect
54 si 23 exerciţiile
Frontal individuale;
Provocarea 4 Explicaţia
Proba propusă pentru Narcisă : -capacitatea de
a utiliza
În lupta primăverii cu iarna erau 97 de nori negrii. Primăvara a Problematiza limbajul
speriat 93 din ei . Câți nori negrii au mai rămas în calea ei ? rea Fișa -poster matematic;
Se propune completarea unei fișe poster. Algoritmiza-
rea -capacitatea de
Ce știm? Ce nu știm? a rezolva
probleme;

Rezolvarea problemei Rezultatul

6. Obţinerea Provocarea 5 Activitate pe Exerciţiul


performanţei Proba propusă pentru Păpădie grupe Cub
Fişa de lucru
Metoda cubului
Metoda
Se examinează tema din perspectiva cerinţei de pe una dintre feţele cubului
cubului: Observarea
Conversatia sistematică a
 Descrie Explicatia Fișa poster comportamen-
tului elevilor
1 .Descrieți pașii de rezolvare , completând fișa poster (planul Problematiza
logic) rea -capacitatea
Primăvara a venit cu un alai de 78 de flori frumoase și parfumate Algoritmiza- de a rezolva
din care 12 le-a așezat într-un buchet colorat. Câte flori i-au rămas rea probleme;
primăverii ?
 Compară
Explicația Fișa de lucru
2. Compară numerele utilizand semnele >, <, =; Exercitiul Observarea
sistematică a
,= Metoda comportamen-
15 …..51 cubului tului
50 …..55 Activitate pe cooperant al
12 …..21 grupe Conversația elevilor
 Analizează
Explicația
3. Analizează prin descompunerea numerelor în zeci şi unităţi:
Exercitiul
47 50 66 -capacitatea
˄ ˄ ˄ de a efectua
Metoda adunări şi
 Asociază cubului scăderi în
Fișa de lucru scris;
4. Asociază cu rezultatul corect: Conversația
Explicația
34+ 25 = 54
23+ 33 = 56
78- 14 = 59
Metoda Observarea
 Aplică: cubului sistematică a
comportamen-
Calculati exercițiile de adunare și scădere, urmărind săgeata.Dacă Conversția Fișa de lucru tului
rezultatul este corect, veți primi un „zâmbărici” iar dacă rezultatul Explicația cooperant al
este fals, veți primi un „plângăcios” elevilor
Activitate pe
grupe Fișa de lucru

11
-17 Capacitatea de
a efectua
+25
adunări şi
-21 scăderi în
+13 scris;
Fișa de lucru

 Argumentează

6. Argumentează scrierile: prin calcul, apoi prin folosirea Metoda Observarea


Activitate pe cubului sistematică a
semnelor <, >, =, în şi completând A- adevărat/ grupe comportamen-
Conversația tului
F- fals, în . cooperant al
. Explicația elevilor
= A
Exemplu: 23+11 = 22+12
Activitate pe
Pentru că: 34 = 34 grupe

a) 42-11 = 12+12

Pentru că: ……………………

b) 29- 14 = 12 + 3

Pentru că: …………………..


Și acum pentru că florile au câștigat lupta pentru primavară, mai
7. Asigurarea trebuie voi singuri să rezolvați niște provocări ca să o ajutați pe
retenţiei şi primăvară: Conversaţia Tabla si
transferului caietele
Se propune rezolvarea unei fișe de muncă independentă. Explicatia elevilor
Primăvara a pierdut semnele matematice. Completează-le:
Activitate Exercitiul Evaluare
60 13 = 73 individuala scrisa

76 11 = 65

15 + 44 59

Colorează cu roșu baloanele care au ca rezultat numărul din


dreapta lor:

25- 11+ -Aprecieri


13+ 3 5 verbale
4 19- 2
17
Conversația

8. Evaluare * Se dă tema pentru acasă : fișă de lucru


*Se fac aprecieri verbale asupra felului în care s-a desfăşurat
lecţia.
Se felicită elevii pentru că au ajutat să învingă anotimpul iarna.
Copiii primesc recompense.

Anexa 1

1 P Ă P Ă D I A
2 T O OP R A Ș I
3 HG I O C E L
4 AZ M B I L Ă
5 N A R C SI Ă
6 V I O R E A
7 L Ă C Ă M I O A R A
8 B R Â N D U Ș A
9 L A L E A

1              
2                
3              
4              
5              
6            
7                    
8                
9          

Anexa 4

Aplica: Calculati exercițiile de adunare și scădere, urmărind săgeata.

Dacă rezultatul este corect, veți primi un „zâmbărici” iar dacă rezultatul este fals, veți primi un „plângăcios”

11
+2
- 5
17

-21 +13

2. Compară numerele utilizand semnele : > , < , =


15 …..51
50 …..55
12 …..21

4. Asociază cu rezultatul corect:

34+15 = 64
23+33 = 56
78- 14 = 49

6. Argumentează scrierile: prin calcul, apoi prin folosirea semnelor


<, >, =, în şi completând A- adevărat/ F- fals, în .
.
Exemplu: 23+11 = 22+12

Pentru că: 34 = 34 A

a) 42-11 = 12+12
Pentru că: . …. …..

b) 29- 14 = 12 + 3
Pentru că: …. ….

3. Analizează prin descompunerea numerelor în zeci şi unităţi:

47 50 66

1 .Descrieți pașii de rezolvare , completând fișa poster (planul logic)


Primăvară a venit cu un alai de 78 de flori frumoase și parfumate din care 12 le-a așezat într-un buchet colorat. Câte flori i-au rămas primăverii ?

FISA POSTER

DATELE PROBLEMEI - CE ȘTIM ? INTREBAREA - CE NU ȘTIM ?

............................................................................ .......................................................................

........................................................................... ..........................................................................

........................................................................... ...........................................................................

REZOLVAREA PROBLEMEI RĂSPUNSUL PROBLEMEI

....................................................................... .......................................................................

.......................................................................... ..........................................................................

S-ar putea să vă placă și