Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC LA INFORMATICĂ

Clasa: _____
Tipul lecţiei: Acumulare de cunoștințelor
Timpul lecţiei: 50 minute
Subiectul: Structura repetitivă cu număr cunoscut de pasi FOR-DO

Competențe
 Translarea algoritmilor frecvent utilizaţi într-un limbaj de programare de nivel înalt.
Subcompetențe:
• Elaborarea programelor în care se utilizează instrucţiunile în studiu;
• Descrierea algoritmilor cunoscuţi din cadrul disciplinelor de matematică, fizică, chimie,
biologie ş.a. utilizând diferite metode de reprezentare a algoritmilor;
• Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor din diferite domenii de activitate umană;
• Translarea algoritmilor elaboraţi în programe;
Obiectivele de referinţă:
O1 – să folosească sintaxa inftrucțiunii for în rezolvarea problemelor simple
O2 – să transforme corect expresiile matematice în expresii Pascal, utilizind manualul de
informatică
O3 – să analizeze corect programul prezentat
Mijloace de învăţământ: Planul de învăţămînt, Programul şcolar, Manualul, Calculatorul
Metode de învăţământ:Conversaţia, Monolog, Problematizarea, Explicația, Demonstraţia.
Resurse bibliografice:
 Informatică pentru Gimnaziu - Doru Popescu Anastasiu
 Informatica Pascal –
 Fișe de lucru
SCENARIUL LECȚIEI
EA EVOCAR Etapă lecție
Nr. d/o.

Timpul

Activitatea Forme de
lucru
Profesorului Elevului
3 min

1. Salut clasa. Notez absenţele. Elevii salută profesorul.


Se rezolvă unele probleme Elevul de serviciu prezintă
extradidactice apărute. lista persoanelor care lipsesc. Conversație
Se stabileşte liniştea şi atmosfera
propriei activităţi didactice.
VERIFIC

10 min

2. Verificarea temei de casă. Un elev rezolvă tema de casă Problematizar


Tema de casă va fi rezolvată la la tablă ea
tablă. Elevii sunt atenţi la
Elevilor se propun următoarele întrebările profesorului.
AREA

întrebări: Elevul numit răspunde la


Ce tipuri de algoritmi întrebarea profesorului, în
cunoașteți ? felul următor:
CUNOŞTI

Ce tipuri de algoritmi am studiat Algoritmi liniari si algoritmi


până acum ? cu ramificații – ciclici și
Ce operații folosesc algoritmii aciclici
cu ramificații ? Operații de calcul și operații
NŢELOR

de decizie

Care este forma generală și IF condiție logică THEN


efectul Instrucțiiunii IF-THEN- Instrucțiune 1
ELSE ? ELSE
Prezentați pe tablă sintaxa Instrucțiune2;
acestor instrucțiuni.
Efectul: Dacă condiția logică
este adevărată atunci va fi
executată instrucțiunea1 altfel
va fi executată instrucțiunea2.
REALIZA Etapă lecție
Nr. d/o.

Timpul
Activitatea Forme de
lucru
Profesorului Elevului

20 min
3. Construcţia For Elevii ascultă tema predată și Explicația
Frecvenţa mare a ciclurilor cu fac notițe în caiete, apoi
contor în programe justifică analizează problemele
adoptarea unei notaţii special rezolvate din Anexa 1.
REA

pentru aceste cicluri. Construcţia


For este o simplificare de notaţie
I SENSULU

pentru aceste cicluri.


Formatul generală :
For i:= vi to vf do
Instrucțiune1;
i - este un nume de variabilă de
tip contor;
vi ,vf -sunt expresii de acelaşi tip
cu i, numite respective
expresie/valoare initială şi
expresie/valoare finală a
variabilei contor;
Etapă lecție
Nr. d/o.

Timpul
Activitatea Forme de
lucru
Profesorului Elevului
Elevilor se propune un poster Elevii ascultă tema predată și Demonstrația
pe care este demonstrate fac notițe în caiete
algoritmul de lucru a
instrucțiunii For:
1. Se evaluează valoarea
expr_initşi se atribui evaloarea
calculate variabilei i;
2. Se evaluează valoarea
expresiei expr_final ;
3. Se compară valoarea
variabilei i cu valoarea
expresiei expr_final i<=
expr_final;
4. Dacă valoare de adevăr a
expresiei evaluate în punctul
3.este True, se trece la punctul
4.Iar dacă valoarea de adevăr
este False, se trece la pasul 8;
5. Se execută corpul ciclului;
6. Se actualizează valoarea
variabilei i:=i+ |<pas>|
7. Se trece la pasul 3;
8. Gestiunea se transmite la
instrucţiunea ce urmează după
End.
Compuneți de sine stătător
algoritmul ciclului cu contor
invers
Etapă lecție
Nr. d/o.

Timpul
Activitatea Forme de
lucru
Profesorului Elevului
For i:= Vi downto Vf do Realizează algoritmul ciclului
Instrucțiune 1; cu contor invers.

Analizează problemele
rezolvate din Anexa 1.
10 min
A REFLEXI

4. Rezolvaţi următoarea Exercițiul


problemă: Prezintă la tablă următoarea
Sa se calculeze: rezolvare:
S=2+4+6+ ... +n S:=0;
For i:=2 to n do
If I mod 2=0 then
s:=s+I;
2 min
TEMA DE

5. De studiat tema ”Instrucțiunea Elevii notează tema de acasă Monolog


FOR” și de analizat exercițiul 1, în caiete.
2, 3 de la sfîrșitul temei.
ACASĂ

Anexa 1

1. Sa se calculeze suma S=1+2+3+ ... +n, pentru n citit de la tastatura. Afisati rezultatul.
varn,i,s:integer;
begin
write('n='); readln(n);
for i:=1 to ndo
 s:=s+i;
write('suma: ',s);
readln; end.
2. Scrieti un program care va afisa rezultatul sumei S=1·2·3+2·3·4+ ... + n(n+1)(n+2)
varn,i,s:integer;
begin
write('n='); readln(n);
for i:=1 to ndo
 s:=s+i*(i+1)*(i+2);
write('suma: ',s);
readln;
end.
3. Calculati: P=(1-1/4)(1-1/9)· ... ·(1-1/n·n)
varn,i,p:integer;
begin
write('n='); readln(n);
p:=1;
for i:=2 to n do
 p:=p*(1-1/sqr(i));
write('produs: ',s);
readln;
end

S-ar putea să vă placă și