Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

COLEGIUL ECONOMIC ADMINISTRATIV, IAȘI


Nr. de ore: o oră pe săptămână
DATA: 11. 11. 2020
DISCIPLINA: BIOLOGIE
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Celula – Unitatea Structurala și Funcționala a Vieții
TITLUL LECŢIEI: Meioza
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare
LOCUL DE DESFĂȘURARE: on-line
CLASA: a IX a D
Studentă :Radu Elena

COMPETENŢE GENERALE
1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie;
2. Explorarea sistemelor biologice;
3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii.

COMPETENŢE SPECIFICE
- la sfârşitul clasei a IX a elevii vor avea abilităţi necesare pentru:
1.1. Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare în scopul asimilării de cunoştinţe despre structura şi funcţiile organismelor
2.1. Utilizarea investigaţiei pentru evidenţierea structurii şi funcţiilor organismelor
1.3. Identificarea structurii microscopice a organelor vegetale şi animale în vederea explicării relaţiei dintre structură şi funcţie
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare

COMPETENŢE DERIVATE
- la sfârşitul lecţiei elevii vor avea abilităţi necesare pentru:
1.1.1. Identificarea cu ajutorul imaginilor a fazelor meiozei indicând evenimentele care au loc;
2.1.1. Compararea intre mitoza şi meioza evidenţiind asemănările şi deosebirile;
2.1.2. Recunoasterea importanţei practice a meiozei;
2.1.3. Insusirea corecta a terminologiei ştiinţifice în situaţii de comunicare.

1
Analiza Conţinutului Lecţiei

Diviziuni de Subdiviziuni de Cod obiectiv


conţinut conţinut
Meioza Definitie si rol 1.1.1

 2 etape:Meioza I si 1.1.1;2.1.1;2.1.2;2.1.3
Meioza II
 Meioza I faze: Profaza
I,Metafaza I,Anafaza
I,Telofaza I;Roluri.
 Meioza II faze:Profaza
II,Metafaza II,Anafaza
II,Telofaza II;Roluri.

FORME DE ORGANIZARE: individual, on-line.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia (introductivă, euristică, de comunicare, de repetare şi de sistematizare),explicaţia, observaţia,
demonstrația prin imagini.,metoda „Stiu,vreau sa stiu,am invatat!”

MATERIALE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:manual,tableta,videoproiector,laptop, calculator (soft Microsoft PowerPoint instalat),fișe de


lucru,filmulet (https://www.youtube.com/watch?v=jjEcHra3484 ).

BIBLIOGRAFIE:
Elena Huțanu. – Biologie, clasa a IX a, Editura Didactica si Pedagogica,R.A,2011;
Costică, Naela – Metodica predării biologiei, Editura Graphis, Iași, 2008;
Programă clasa a IX-a nr. 3458/ 09.03.2004.

SCENARIUL DIDACTIC
2
Etapele Competenţe Activitatea Activitatea Materiale și mijloace de Metode Formă Ti Modalităţi
lecției derivate profesorului elevului învățământ şi de mp de evaluare
mijloac organiz
e are
didactic
e
I. -asigură condițiile - își pregătesc Catalog Convers Frontală 1 Observarea
Moment optime necesare caietul de biologie, Material didactic ația On-line min comportame
organizato desfășurării manualul și ntului
ric activității (markere, obiectele de scris.
material didactic,
fișe, manual)
-solicită elevului de
serviciu să
numească elevii
absenți și îi notează
în catalog;
2. -solicită atentia si - elevii imagine Convers Frontală 3 Evaluarea şi
Captarea agilitatea elevilor de vizualizeaza ația On-line min aprecierea
atenției a recunoaste imaginea si răspunsurilor
elementele ilustrate raspund la cerinta. elevilor
in imaginea afisata.
3. -scrie titlul lecției - elevii scriu titlul Laptop Convers Frontală 3
Enunțarea pe tablă:Meioza în caiet și aţie On-line min
titlului -anunță urmăresc introduc
lecției și a competențele ce competențele tivă
competenț trebuie să le dețină vizate.
elor elevii după ce
studiază lecția.
4. Cd 1. 1. 1. - solicită elevilor să -elevii precizează Laptop Observa Frontal 10 Frontal
Comunica precizeze cele patru că fazele sunt ția On-line min Individual
rea și faze ale mitozei . :profaza,metafaza,
însușirea - Credeti ca aceste anafaza si telofaza.
noilor faze se vor regasi si -elevii precizeaza
3
Etapele Competenţe Activitatea Activitatea Materiale și mijloace de Metode Formă Ti Modalităţi
lecției derivate profesorului elevului învățământ şi de mp de evaluare
mijloac organiz
e are
didactic
e
cunoștințe in meioza? raspunsul.
-va folosi metoda de -elevii isi vor
invatare activa intocmi pe caietel
„Stiu,vreau sa un tabel in care
stiu,am invatat”in vor trece rubricile
care va trece date „Stiu,vreau sa
despre lectia stiu,am
anterioara,mitoza,” invatat”completan
Vreau sa stiu” d in prima
despre meioza si parte,rubrica
ceea ce am invatat. „Stiu”.
- solicită elevilor să -elevii vor
completeze in completa rubrica
tabelul la rubrica „Vreau sa stiu”;
„Vreau sa stiu”; -elevii notează cele
- on-line precizează doua etape.
și notează că
Meioza are 2
etape:Meioza I si
Meioza II.
5. Cd 2. 1. 1. - clasifică cele patru -notează cele patru Manual Convers Frontală 10 Evaluarea şi
Comunica faze ale meiozei I si faze ale meiozei I. aţia On-line aprecierea
rea si realizeaza un -elevii isi noteaza Observa răspunsurilor
insusirea exemplu cu ajutorul in caiete fazele ția elevilor
noilor a doua creioane si meiozei I si isi „Stiu,vr
cunostiint carioci de culori schiteaza desenele; eau sa
e diferite,pentru a stiu,am
putea explica invatat”
fenomenul de
crossing over
4
Etapele Competenţe Activitatea Activitatea Materiale și mijloace de Metode Formă Ti Modalităţi
lecției derivate profesorului elevului învățământ şi de mp de evaluare
mijloac organiz
e are
didactic
e
manifestat pe
parcursul meiozei I.
-prezintă elevilor in
continuare fazele
meiozei I,fiecare
faza fiind urmata de
cate un desen
didactic asemenator
imaginilor regasite
in manual.

5
Etapele Competenţe Activitatea Activitatea Materiale și mijloace de Metode Formă Ti Modalităţi
lecției derivate profesorului elevului învățământ şi de mp de evaluare
mijloac organiz
e are
didactic
e
Cd .2.1.2. -stabilește definiția -elevii noteaza Filmulet: Convers Frontală 8 Evaluarea şi
meiozei II. definitia meiozei II https://www.youtube.com/watch? ația On-line aprecierea
-Exemplifica rolul si rolul acesteia. v=jjEcHra3484 (0 - 1:11; 2:00 - răspunsurilor
meiozei II prin -elevii notează pe 2:07; 3:18 - 3:28) elevilor
integrarea caiet rolul meiozei
organismului si sunt atenti la
animal superior filmuletul
(organe sexuale prezentat.
masculine-testicule
si feminine-
ovare/gameti:sperm
atozoizi si ovule si
formarea celulei-
ou/zigotului)
-reda un filmulet
pentru a putea
accentua procesul
de formare a
gametilor masculini
si feminini.

6
Etapele Competenţe Activitatea Activitatea Materiale și mijloace de Metode Formă Ti Modalităţi
lecției derivate profesorului elevului învățământ şi de mp de evaluare
mijloac organiz
e are
didactic
e
C.d 2.1.2 -cu ajutorul metodei -elevii raspund si Metoda „Stiu,vreau sa stiu,am Convers Frontală 5 Evaluarea şi
2.1.3 „Stiu,vreau sa vor completa invatat” ația On-line aprecierea
stiu,am invatat” va rubrica „Am răspunsurilor
putea completa invatat” elevilor
impreuna cu elevii
rubrica „Am
invatat”
-soliciteaza elevilor
sa spuna pentru
fiecare faza a
Meiozei cate un
aspect nou pe care l
au invatat si sa l
treaca in rubrica
„Am invatat”
6.Fixarea -se cere elevilor să -elevii pe baza Fisa de lucru Observa Frontal 7mi Individuală
cunoștințe rezolve o fisa de informatiilor ția On-lin n
lor noi lucru. obtinute si Convers
acumulate vor ația
rezolva fisa.
7. Se discuta Elevii se Convers Frontal 2mi Individuală
Evaluarea completarea autocorecteaza si ația On-line n
cunoştinţe fisei.Profesorul raspund Explicat
lor noi adreseaza cateva intrebarilor ia
intrebari adresate de
suplimentare. profesor.
8. Temă C.d Profesorul solicită -elevii notează Convers Frontal 1 Oral
Indicaţii 1.1.1;2.1.1;2.1. elevilor să termine tema pentru acasă. ația On-line min
pentru 2;2.1.3 de completat tabela
învăţare. „Am invatat” pentru
7
Etapele Competenţe Activitatea Activitatea Materiale și mijloace de Metode Formă Ti Modalităţi
lecției derivate profesorului elevului învățământ şi de mp de evaluare
mijloac organiz
e are
didactic
e
Apreciere Meioza I si Meioza
a lecţiei II.

Schema logică a lectiei


Meioza
Definiție: Reprezintă diviziunea prin care se formează gameții.
(gr) gametes=soț diploid=2n haploid=n
Rolul : diviziunii meiotice este de a reduce numarul de cromozomi la jumatate,astfel incât la începutul procesului intra celule diploide si vor iesi celule
haploide.( de la 2n la n)
Cuprinde 2 etape: Meioza I și Meioza II

Meioza I reprezinta etapa in care fiecare cromozom este format din 2 cromatide surori conectate pintr-un centromer.
Cuprinde urmatoarele faze:Profaza I,Metafaza I,Anafaza I,Telofaza I.
 Profaza I: Cromozomii perechi (omologi=unul matern si unul patern) se apropie,fiecare pereche are 4 cromatide,se formeaza cromozomii
tetracromatidici=tetrade = bivalenti.
Cromozomii perechi se apropie iar cromatidele se ating in anumite puncte numite chiasme si se fragmenteaza.
Are loc fenomenul de crossing-over sau recombinare intracromozomala ce consta in schimbarea reciproca a acestor fragmente,urmat
de dezorganizarea anvelopei nucleare si formarea fusului de diviziune.
8
 Metafaza I: Tetradele cromozomiale sunt dispuse pe placa ecuatoriala.
 Anafaza I: Are loc separarea cromozomilor perechi.
Cate un cromozom din fiecare pereche migreaza catre un pol,iar celalalt la pol opus.
Are loc recombinarea genetica intercromozomala, combinarea intre cromozomii paterni si cei materni,fenomen de
imperechere,rasucire,separare numit dansul cromozomilor.
 Telofaza I: Cromozomii ajung la poli,se despiralizeaza si se refac nucleele.

Meioza II reprezinta etapa in care cromozomii nu se replica inaintea inceperii noii etape meiotice.
Se desfasoara evenimentele asemanatoare mitozei si pentru ca nu s-a produs dublarea cromatidelor,rezultatul meiozei II este aparitia a doua celule
haploide din fiecare celula noua.
Se formeaza gametii. Din fiecare celula germinativa care intra in proces vor rezulta patru gameti.La animalele superioare,organele sexuale masculine
sunt testiculele si cele feminine sunt ovarele,gametii sunt reprezentati de spermatozoizi si ovule,prin unirea gametilor se formeaza celula ou-zigot,in care
se reface garnitura de cromozomi diploida.
Rolul: Importanța meiozei - permite păstrarea numărului de cromozomi caracteristici speciei de-a lungul generațiilor.

Cunoștințe declarative: Meioza,etape,faze si roluri, schema logică a lecției


Cunoștințe procedurale: punerea în evidență a cunoștințelor declarative, recunoașterea și clasificarea etapelor meiotice (importanţă, etapa reducţională - profază
I, metafază I, anafază I, telofază I, meioza II (etapa ecvaţională));
Abilități care trebuie dezvoltate : lucrul individual, gândirea logică,
Atitudinile vizate: elevul să fie receptiv la sugestiile profesorului, să înțeleagă cu ceilalți colegi, să ceară ajutorul profesorului atunci când are nevoie, să lucreze
într-un mediu curat.
Lectia este desfasurata in sala de clasa a unitatii de invatamant.
Lectia se desfasoara in plan on-line care vizeaza pozitia profesorului utilizand laptopul, respectiv elevii de acasa.
Lectia este de tip:predare-invatare.
Pentru desfasurea lectiei se vor folosi urmatoarele materiale: manual de biologie clasa a IX-a, imagini care descriu fazele etapelor meiotice.

S-ar putea să vă placă și