Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Arte vizuale și abilități


practice
Proiect didactic
DATA: 27.05.2021

CLASA: a II-a

ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice

TEMA LECŢIEI: Umbreluța – colaj

TIPUL LECŢIEI: Formare și consolidare de priceperi și deprinderi

SCOP: Formarea și consolidarea priceperilor și deprinderilor de a realiza lucrări


originale, expresive și creative.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1: să recunoacă culorile primare, binare, culorile clade,


culorile reci, precum și nonculorile;
O2: să compună în mod original și creativ spațiul plastic;
O3: să respecte indicațiile învățătoarei în realizarea colajului;
O4: să evalueze lucrările proprii și pe cele ale colegilor pe
baza cirteriilor stabilite;

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:


1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiar
1.2. Diferențierea caracteristicilor elementelor de limbaj plastic (nuanțe,
tonuri, forme), în mediul înconjurător și în imagini
1.3. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale
acestora și de tehnici de lucru adecvate
1.4. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, conversaţia
euristică, explicaţia, exercițiul, demonstrația, observația;
 MIJLOACE DIDACICE: laptop, video-proiector, boxe, foi colorate,
foarfece, lipici.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

BIBLIOGRAFIE:
 Metodica predarii educatiei plastice in invatamantul primar si prescolar , Maria
Cristea, Editura Corint, 2009.
 Curs de Educație plastică, Hrișcă Oana Ruxandra
Momentele Obv. C. S. Conținutul instructiv - educativ Strategii didactice Evaluare
lecţiei op. Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1.Moment Se creează climatul propice pentru
organizatoric desfă şurarea activită ţii:
 aerisirea să lii de clasă ; Conversaţia Frontal Observare
 pregă tirea materialului didactic necesar; Explicația Individual sistematică
 asigurarea disciplinei;

3.Recapitularea O2 1.1 - Pentru ce oră ne-am pregătit? Explicația Frontal Observare


cunoștințelor - Vă mai amintiți ce am facut ora trecută la Arte Individual sistematică
anterioare viizuale și abilități practice;
- Care sunt culorile primare? Conversaţia Capacitatea
- Care sunt culorile binare? Cum le obținem?Cum Explicația de a formula
obținem verdele? Dar portocaliul? Dar violetul? ră spunsuri la
- Care sunt culorile calde? Dar culorile reci? întrebă ri
- Ce sunt albul și negrul?

4. Captarea Captarea atenției se va realiza prin intermediul Conversaţia Frontal


atenției unei discuții introductive pe baza cunoștințelor Explicația Individual
pe care copiii deja le au: Conversația Capacitatea
- În ce anotimp suntem? euristică de a formula
- Care sunt lunile anotimpului toamna? ră spunsuri la
- Cum este vremea în acest anotimp? întrebă ri
- De ce obiect avem noi nevoie pe această
vreme ploiasă ?
5. Anunţarea - Astăzi, copii, vom realiza un colaj cu o
temei şi a umbrelă. Vă rog să fiți foarte atenți pentru Conversaţia Frontal
obiectivelor a putea realiza lucrări deosebite! Explicația Individual Observare
sistematică
6. Dirijarea Le împart elevilor materialele de lucru. Obsrvare
învățării/ Le prezint elevilor desenul model. Conversaţia Foi Frontal sistematică
Formarea - Ce observați în acest desen? colorate
proceperilor și - Ce culori am folosit? Explicația Foarfece
deprinderilor - Acesta este lucrarea pe care noi o vom Lipici
O1 1.1 realiza astazi. Cine îmi poate spune ce
materiale vem pe bănci?
1.2 - Cu ce credeti ca vom începe? Demonstrația Desen
Le prezint copiilor pașii de realizare ai desenului. model Individual Capacitatea
1.3 - Pentru început vom rula, pe rând, cele de a formula
patru pătrate de hârtie colorată, asemena Observația ră spunsuri la
unor coifuri. Vă rog să fiți atenți la modul întrebă ri
1.4 cum fac eu! Laptop
- După ce am rulat cele patru bucăți de Video- Frontal
O3 hârtie le vom lipi asemenea unei umbrele. proiector Capacitatea
Apoi vom decupa mânerul și vârful Conversaţia Boxe de a realiza
umbrelei și le vom lipi si pe aceastea. lucră ri
- În cele din urmă vom decupa frunzele și le Individual originale
vom lipi atât înăuntrul cât și înafara
umbrelei.
- Explicația
Elevii realizează propriul colaj, compunând spațiul
plastic in mod original, respectând explicațiile
doamnei învățătoare.
In timp ce lucrează, copiii vor avea fundal muzical
cu cântece de toamnă.

7. Obținerea O1 Se vor adresa elevilor întrebă ri din lecția de zi si Conversaţia Frontal Capacitatea
performanței se vor analiza și aprecia lucră rile realizate: Individual de a formula
O2 - Ce desen am realizat noi astăzi? ră spunsuri la
Copiii vor iesi pe râ nd în față pentru analizarea Explicația întrebă ri
desenelor:
O4 1.1 - Ce culori ai folosit? Culori calde, reci,
nonculori?
- Ce culoare ar umbrela ta?Ce fel de culoare
este rosul? Primară sau binară?
8. Evaluare Aprecieri verbale asupra modului în care elevii Frontal
au participat la activitate si asupra modului în Conversaţia Individual Aprecieri
care au realizat lucră rile plastice. Explicația verbale

Rezultate

S-ar putea să vă placă și