Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

☺Propunătoare: DRÎNGU MARIA CARMEN


Proiect didactic

Data: 27 mai 2010


Clasa : a IV a A
Obiectul : Geografie
Subiectul: ROMÂNIA în EUROPA şi pe GLOB
Tipul lecţiei: recapitulare şi sistematizare de cunoştinţe
Scopul lecţiei: recapitularea cunoştinţelor referitoare la România şi integrarea ei în
Europa şi pe glob
Obiective de referinţă prioritare, pentru elevi:
1.1. să localizeze corect elemente ale spaţiului geografic;
2.1. să observe, dirijat, elemente ale mediului geografic;
3.2. să sesizeze şi să explice unele legături vizibile între realităţile lumii înconjurătoare;
Obiective operaţionale:
cognitive
Pe parcursul lecţiei, elevii trebuie :
O1- să localizeze, pe planiglob continentele Terrei;
O2- să caracterizeze planeta oamenilor, Terra;
O3- să precizeze care sunt vecinii României;
O4- să spună ce reprezintă Uniunea Europeană;
O5- să precizeze din ce este format relieful României;
Afective
O6- să lucreze ordonat şi cu interes, individual şi în echipă;
O7- să manifeste dorinţa de-a cunoaşte locuri pitoreşti, din ţară.
Strategie didactică:
1. Resurse procedurale,
a) Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, exerciţiul, interogarea reciprocă,
joc didactic
b) Forme de organizare: individual, pe 3 grupe de elevi, frontal
2. Resurse materiale: manual, hartă, fişe de lucru
3. Forme şi tehnici de evaluare:
E1-observaţia sistematică
E2-tema de lucru în clasă
E3-concurs între grupe

Bibliografie:
¤ Consiliul Naţional pentru Curriculum, Curriculum naţional. Programe şcolare pentru
învăţământul primar, Bucureşti, 1998

¤ Maria- Eliza Dulamă – “Metode , strategii şi tehnici didactice activizante”, Ed.


Clusium , 2002.

OB Etapele Activitatea propunătoarei Activitatea Timp Strategii Evaluare


OP lecţiei elevilor didactice
I.Moment *Asigurăm condiţii de începere a *Îşi Conversaţia
organizatoric activităţii. organizează
spaţiul de lucru

II.Verificarea * Verificarea tema calitativ si cantitativ * Elevii citesc Conversatia


temei tema şi ascultă
indicaţiile .

III. * Voi citi ghicitori despre hartă, puncte ¤ Elevii vor


Captarea atenţiei cardinale,munţi spune răspunsul
la ghicitori
1.Mă ajută pe cărare
Dacă sunt în deplasare
Drumul de-l înstrăinez
Eu cu ea îl corectez.
( harta) Conversaţia
2. Patru fraţi cu câte-un nume explicatia
Stau la capete de lume.
( Punctele cardinale )
3. Falnici sunt, cu pisc semeţ,
Îi iubeşte-orice drumeţ.
În adânc au bogăţii,
Iar pe hartă-s cafenii.
(munţii)

IV.Anunţarea În ora de astăzi vom încerca să Elevii sunt atenţi


titlului şi recapitulăm ceea ce am studiat în orele la mesajul
obiectivelor anterioare astfel încât până la sfârşitul transmis de
orei să verificăm dacă ştiţi: învăţătoare
-să localizaţi , pe hartă continentele
Terrei
-să caracterizaţi planeta oamenilor
Terra
- să precizaţi care sunt vecinii
României
- să spuneţi ce reprezintă Uniunea
Europeană
- să precizaţi din ce este format relieful
României.
Iar la sfârşitul orei vom desfaşura şi un
joc de rol .

V.Reactualizarea Activitate pe grupe Problematizarea Munca în


cunostintelor GRUPA I- De ce este Terra o planetă a Exerciţiul pe trei echipa
Universului? grupe
GRUPA II- De ce este numită planetă Elevii vor lucra
albastră? pe grupe
GRUPA III-De ce este numită Terra –
planetă a vieţii?

Elevi vor selecta Exerciţiul Individuala


VI.Dirijarea PE FIŞĂ-EX.1 şi vor răspunde
recapitularii Selectează doar continentele Terrei din
şirul de cuvinte: Marte, Europa, Uranus,
Africa,
Soarele,America,Rusia
România,Australia,Antarctica,Asia.
2.Folosim harta –Planiglobul şi vom Elevii vor arăta Frontală
arăta şi numele continentelor pe hartă. la hartă
a)Vom localiza pe hartă continentul
Europa şi vom preciza vecinii.

b)Lucrăm pe fişă ex.2


Elevii vor lucra Exerciţiul Individuală
Completează spaţiile punctate. pe fişă ex.2

Activitate pe grupe-prezentare ppt.


c)Întrebări:
 Numeşte cinci dintre ţările Europei Elevii vor Exerciţiul Frontală
care sunt membre ale Uniunii răspunde la
Europene? întrebări.
 Ce reprezintă Uniunea Europeană?
 Câte ţări cuprinde Uniunea
Europeană?
 Care sunt instituţiile Uniunii
Europene?
 Care este capitala Uniunii Europene?
 Când se sărbătoreşte ziua Uniunii
Europene?
Fiecare grupă câte două întrebări.

d)FIŞĂ:Exercitiul nr.3 Elevii vor lucra


De ce se numeşte România ţară pe fişa nr.3
carpato-danubiano-pontică?
Individuală

Elevii vor
efectua jocul
JOC: SĂCULEŢUL FERMECAT Jocul didactic
Într-un săculeţ se află jetoane pe care
sunt scrise numele ţărilor vecine ale
României. Elevii vor extrage câte un
jeton şi vor indica poziţia ţărilor vecine
şi o vor arăta la hartă(la N,NE,S,SV) . Elevii vor
răspunde
Voi continua cu întrebări legate de cerinţelor
relief, climă, populaţie . învăţătorului Conversatia Frontală
Cum este împărţit teritoriul ţării
noastre?

Voi încheia cu un joc de rol :


Imaginează-ţi că însoţeşti într-o
călătorie prin judeţul Neamţ un grup de
turişti străini.
Prezintă-i obiectivele turistice Joc de rol
reprezentative din judeţul nostru şi
specialităţile culinare.
Elevii îşi notează
VII.Tema pentru Ex.1 şi 2 de la pagina 89 tema pentru
acasa acasă

VIII.Concluzii şi Voi face aprecieri privind participarea


aprecieri elevilor la lecţie.

Anexa 1

Fişă de lucru
1. Selectează doar continentele Terrei din şirul de cuvinte: Marte, Europa, Uranus,
Africa, Soarele, America, Rusia, România, Australia, Antarctica, Asia.

2. Completează spaţiile punctate:


Planeta noastră are................continente. România se situează în
continetul ...................................
Cea mai cunoscută organizaţie europeană este................................................

3. De ce se numeşte România ţară carpato-danubiano-pontică?

S-ar putea să vă placă și