Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect didactic

Data:10.03.2021
Propunator: student MILU PUIU VALENTIN
Unitatea de invatamant:
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Limba si literatura romana
Clasa: a V-a
Unitatea de invatare:Pe strada mea
Subiectul lectiei: Substantivul
Scopul lectiei: Dobandirea de noi cunostinte gramaticale
Tipul lectiei: de predare

Obiective operationale:

 O1- sa defineasca substantivul


 O2- sa distinga substantivul de alte parti de vorbire
 O3- sa foloseasca substantivele comune si cele proprii in exemple
 O4- sa analizeze felul, genul, numarul unor substantive date
 O5- sa construiasca formele de pluralul la substantivele date
RESURSE
a). Procedurale

Metode si procedee:

1. de comunicare orala:

Expozitive: explicatia, expunerea, instructajul verbal

Conversative: conversatia euristica, discutia colectiva

2. de explorare:

Directa: observatia dirijata, jocul didactic, exercitiul, analiza gramaticala

Forme de organizare: indivdual, frontal

b). Materiale

 Manualul, tabla, creta, caietele elevilor, fisele cu exercitii, rebusul


Forme si tehnici de evaluare:

1
 observarea sistematica
 aprecieri verbale
Bibliografie

 Limba romana, manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti 2009
 Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara pentru limba si literatura romana. Clasa a
V-a, Bucuresti, 2009.

2
Scenariul didactic

Continuturi Strategii didactice


Momentele OB Activitatea Evaluar
Activitatea elevilor Forme de Resurse
lectiei OP. profesorului e
organizare procedurale
1). Moment Pregateste materialele
necesare lectiei, asigura Se pregatesc pentru ora de
organizatoric Frontal Conversatia
disciplina si ordinea in limba si literatura romana
(2min) clasa,noteaza absentele.

Numeste cativa elevi care


2). Verificarea Elevii numiti citesc
citesc selectiv exercitiile Conversatia
rezolvarea exercitiilor,iar
temei avute ca tema. Face unele Frontal Aprecieri
ceilalti intervin, se Explicatia
corecturi si observatii
(3min) corecteaza daca este cazul.
daca este cazul.
Profesorul le imparte
elevilor niste fise pe
care se afla un rebus
(Anexa 1), le explica
acestora ca au la
dispozitie 5 minute
pentru a-l rezolva, si le
mai spune ca daca il vor
completa corect, pe
3). Verificarea
coloana A-B vor Frontal Aprecieri
cunostintelor Elevii rezolva rebusul, iar Conversatia
descoperi titlul lectiei mai apoi scriu titlul lectiei
anterioare Observarea
pe care urmeaza sa o in caiete. Explicatia
Individual sistematica
(5min) faca: substantivul.

Verifica rebusul (care


contine cerinte ce
necesita cunostintele
anterioare ale elevilor),
noteaza titlul lectiei pe
tabla si le spune si
elevilor sa il scrie in
caiete.
O1
4). Anuntarea Tema lectiei – Substantivul Anunta tema lectiei si
O2
temei noi si a (Felul, genul si numarul) obiectivele propuse.
Asculta cu atentie noua
O3 Frontal Conversatia
obiectivelor tema si obiectivele.
O4
(2min)
O5
Substantivul este partea de Profesorul ii intreaba pe
vorbire care denumeste elevi daca isi mai aduc
obiecte in sens larg: aminte din clasele mai
lucruri<covor, stilou, mici, ce este substantivul.
calculator, scoala>, fiinte Numeste un elev, care va
<furnica, sora, elev, marinar>, da definitia
fenomene ale naturii <tunet, substantivului:(Profesorul
5). Dirijarea Elevii raspund intrebarii
ploaie, arsita, cutremur, face unele completari)
profesorului si sunt atenti la Conversatia
invatarii O1 ninsoare>, sentimente Frontal Aprecieri
raspunsul colegului care da Explicatia
<dragoste, ura, dor,
(2min) admiratie>, stari sufletesti
definitia.

<bucurie, tristete, fericire, jale,


melancolie>, relatii umane
<familie, prietenie, casnicie,
fratie>.

5). Dirijarea O2 Substantivul poate fi de 2 Elevii sunt atenti la Frontal Explicatia Aprecieri
feluri: comun si propriu. explicatiile profesorului,
invatarii O3 In continuare, profesorul Converstia
raspund intrebarilor
Substantivele comune solicita elevii sa ii spuna
(5min) acestuia si scriu in caiete
<exprima obiecte de acelasi daca stiu de cate feluri
ceea ce profesorul a scris pe
fel> drum, catel, soata, munte, poate fi substantivul.
tabla.
iar cele proprii <exprima Numeste un elev, care va
anumite obiecte spre a le spune de cate feluri este
deosebi de altele de acelasi
substantivul.
fel> Marta,
Andrei,America,Brasov,Tisa,P Profesorul va scrie pe
luto. Substantivele proprii se tabla si va face explica
scriu cu majuscula-litera continulurile transmise.
mare- indiferent de locul lor
in propozitie.

Ultima parte teoretica a lectiei . Profesorul intreaba din


se refera la genul nou elevii daca isi aduc
substantivelor aminte din clasele mai
mici , cate genuri are
substantivul. Numeste un Raspund intrebarilor
Genul subst.-cu liniuta si elev care va spune ca Explicatia
5). Dirijarea profesorului, dau exemple Aprecieri
O4 exemple de la copii – substantivul poate fi la Frontal
invatarii si scriu in caiete ce se afla Conversatia
Masculin- un-doi- baiat, genul masculin-feminin-
pe tabla.
(5min) soarece, Feminin – o-doua- neutru.
fata, casa, furnica, Neutru-
un-doua – tren, stilou, pix. Profesorul scrie

Exista substantive care au informatiile transmise pe


aceeasi forma la singular si tabla.
la plural: arici, vietuitoare

Cazul subst. Nominativ,


Acuzativ,Genitiv,Dativ,
Vocativ Profesorul le spune
5). Dirijarea
elevilor ca despre cazurile
invatarii
substantivului vor invata Scriu de pe tabla, sunt
Frontal Explicatia
(2min) doar alta data, astfel, atenti la profesor.
acesta doa enumera
cazurile la tabla.

Profesorul ii intreaba pe
6).Asigurarea diversi elevi din clasa:
feedbackului Aprecieri
-ce este substantivul?
si evaluarea- Raspund intrebarilor, Frontal Observare
-de cate feluri poate fi Conversatia a
exersarea rezolva exercitiile. Individual
substantivul? sistematic
notiunilor a
-ce gen au substantivele?
invatate
-cate numere au
substantivele?

In continuare profesorul
le da elevilor niste fise cu
(10min) exercitii (Anexa 2), le
explica ce au de facut si
ca au la dispozitie minute
sa rezolve exercitiile.
Verificarea exercitiilor
prin numirea a catorva
elevi din clasa.

7). Asigurarea
retentiei si a
transferului Tema pentru acasa. Conversatia
Noteaza tema de casa Frontal
(1min) Explicatia
SUBSTANTIVUL

Definitie: Este partea de vorbire flexibila care denumeste fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, insusiri, stari sufletesti, actiuni, relatii
interumane etc.

Felul substantivelor

 substantiv comun(denumesc obiecte de acelasi fel): elev, carte, ploaie, patrie, casa etc.)
 substantiv propriu( denumesc anumite obiecte spre a le deosebi de altele): Georgescu, Braila, Costel, Mures,etc.)

Genul substantivelor

 feminin: o eleva/ doua eleve


 masculin: un elev/ doi elevi
 neutru: un scaun/ doua scaune

Numarul substantivelor

 singurlar -> un singur obiect


 plural -> mai multe obiecte
Cazurile substantivului

 Cazul nominativ.
 Cazul acuzativ
 Cazul dativ
 Cazul genitiv
Anexa 1

SUBSTANTIVUL

1. Scrie cate 3 substantive care denumesc:

 fiinte.....................................................................................................
 lucruri...................................................................................................
 insusiri .................................................................................................
 fenomene ale naturii ...........................................................................
 stari sufletesti ......................................................................................
2. Scrie cate 3 substantive, la singular, pentru fiecare gen:

 masculin...............................................................................................
 feminin.................................................................................................
 neutru..................................................................................................
3. Pune la plural substantivele:

 frunza................................... vale..............................
praf......................................
 nufar.................................... strada...........................
invatatoare..........................
 soare.................................... teatru..........................
mama...................................
4. Indica genul substantivelor: (Masculin= M, Feminin= F, Neutru= N)

 basma.............................. leu.......................................
 chip................................. plug....................................
 cocos............................... saltea...................................
 fiu.................................... ziar......................................
 zapada............................. mar......................................

6. Se da textul:

„Intr-o poiana, in mijlocul unei paduri, gasi urma copitei unui cerb, plina ochi, de
apa ploilor. Vru sa se strecoare in unda rece dar, in clipa aceea, un biet lup, de i se
vedeau coastele, dadu buzna dintr-un desis, se repezi, sorbi apa, tulbure ce mai
ramasese, apoi se prabusi in cealalta margine a padurii dupa o caprioara care
tocmai trecea.”

(Emil Garleanu - Raza)

 Specifica pentru fiecare substantiv subliniat genul si numarul, iar daca au ramas
substantive nesubliniate enumerati-le si pe acelea.
 -o poiana-.......................................................................
 urma-.............................................................................
 copitei-...........................................................................
 unui cerb- .......................................................................
 un (biet) lup-....................................................................
 coastele-..........................................................................
 -un desis-.........................................................................
 apa-.................................................................................
 a padurii-.........................................................................
 o caprioara- ....................................................................
Anexa 2 - Rebus

Rezolvand corect rebusul urmator, pe verticala A - B veti descoperi titlul lectiei de


astazi.

1. Mod de expunere dominant in poezia "Sfarsit de toamna".

2. Parte de vorbire flexibila care arata starea, actiunea, existenta.

3. Pasare funerara.

4. Sunet adaugat dupa radical pentru a forma un cuvant nou.

5. Figura de stil din versurile: "Ziua ninge, noaptea ninge, dimineata ninge iara”.

6. Sunetul sau grupul de sunete care se pronunta printr-un singur efort expirator.

7. Modul care exprima o actiune sigura.

8. Imagine artistica din versul: "Vantul suiera prin hornuri."

9. Cuvant care exprima o insusire deosebita.

10. Timpul verbului din enuntul: In sfarsit voi termina rebusul!

A
D E S C R I E R E

V E R B U L

C O R B

S U F I X

R E P E T I T I E

S I L A B A

I N D I C A T I V

A U D I T I V A

E P I T E T

V I I T O R
B

S-ar putea să vă placă și