Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PIPP an III/sem.II
PROIECT DIDACTIC
DATA: 13.05.2021
ŞCOALA: Școala Gimnazială Nr. 42
PROPUNĂTOR: Mereuta (Ciocan) Mariana
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Geografie
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:
„România în Europa și în lume”
SUBIECTUL: „România în Europa. Vecinii
țării mele”
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoștințe
EFECTIVUL CLASEI: 16 elevi
DURATA: 45 minute
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute.
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice.
4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice orizontului
local, țării și lumii contemporane.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O 1 –Să completeze propoziții lacunare corelând punctele cardinale cu momentele zilei.
O2 – Să utilizeze ca punct de reper în localizare pe hartă punctele cardinale.
O3 – Să identifice vecinii țării noastre pe suportul cartografic.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode/procedee/tehnici: conversația, explicația, exercițiul, observația dirijată;
Mijloace de învățământ: planșă, caiete, manual digital, tablă, marker;
Forme de organizare: frontală.
Mereuta (Ciocan) Marina
PIPP an III/sem.II
Forme de
Conținutul informațional Strategia didactică
Nr Ob evaluare
Etapele lecției Timp
crt op Activitatea Resurse Resurse Forme de
Activitatea propunătoarei
elevilor procedurale materiale organizare
- se pregătesc
-pregăteşte materialele pentru
Moment necesare în desfăşurarea Aprecieri
1 2’ desfăşurarea Conversația Frontală
organizatoric activităţii; lecţiei; verbale
-ascultă
explicaţiile;
-se realizează cu ajutorul unei -elevii răspund -planșă.
planșe pe care va trebui să la întrebările
completeze răspunsurile la adresate. Conversația -marker. Frontală Aprecieri
următoarele cerințe: verbale
1.Care sunt vecinii localității -ies pe rând la
voastre? tablă pentru a
O1 2.Completati spatiile
completa
lacunare:
a. Punctului cardinal Est ii planșa.
corespunde momentul zilei
Reactualizarea
2 3’ numit..........(răsărit)
cunoștințelor b. Miazăzi este
corespunzător pentru punctul
cardinal ..........(Sud)
c. Miazănoapte este
corespunzător punctului
cardinal........(Nord)
d. Punctul cardinal Vest
este corespunzător momentului
zilei ....................(apus)
(ANEXA1)
Mereuta (Ciocan) Marina
PIPP an III/sem.II
Forme de
Conținutul informațional Strategia didactică
Nr Ob evaluare
Etapele lecției Timp
crt op Activitatea Resurse Resurse Forme de
Activitatea propunătoarei
elevilor procedurale materiale organizare
- se realizează cu un cântec -ascultă cu Observația
Captarea suport care să-i ducă cu gândul
3 2’ atenție dirijată
atenției la țara noastră. Conversația -harta Frontală
versurile.
(ANEXA 3)
- se fac aprecieri;
- se anunță tema pentru acasă.
Încheierea 2’ CERINȚĂ: Completați rubrica - sunt atenți la Conversația - caiete. Frontală Aprecieri
lecției cu informații importante explicații. verbale
8
despre fiecare vecin al țării
noastre.
Mereuta (Ciocan) Marina
PIPP an III/sem.II
ANEXA1:
1.Care sunt vecinii localității voastre?
ANEXA2:
ANEXA3:
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Geografie/Intuitext/Partea%20II/