Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
PROFESORUL:
DATA:
CLASA: a VII-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Oameni și obiceiuri
SUBIECTUL LECŢIEI: Steaua fără nume de Mihail Sebastian
TIPUL LECŢIEI: mixtă

COMPETENŢE GENERALE:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. Recunoaşterea modurilor în care sunt organizate informaţiile din texte literare și nonliterare,
continue, discontinue și multimodale
2.3. Adecvarea atitudinii și a practicilor de lectură în funcție de scopul lecturii
2.4. Dezvoltarea competenţei de lectură prin diversificarea activităţilor consacrate cărţii

COMPETENŢE DERIVATE
a) cognitive
La finalul orei, elevii vor fi capabili să realizeze următoarele:
C1: definirea textului dramatic și a teatrului radiofonic;
C2: cunoașterea trăsăturilor textului dramatic;
C2: identificarea indicaţiilor scenice într-un text dramatic;
C3: indicarea rolurilor pe care le pot avea indicațiie scenice;
C4: înțelegerea conținutului operei literare studiate.

b) afective
La finalul orei, elevii vor fi capabili să evidențieze următoarele:

1
 cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul
literaturii;
 adaptarea la situaţia concretă de comunicare;
 manifestarea interesului pentru participarea la oră.

Strategia didactică
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, rebusul, Roata
(wordwall), exerciţiul, problematizarea.
FORME DE ORGANIZARE a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală și pe grupe.
RESURSE MATERIALE: calculatoare/telefoane conectate la internet, fişe de lucru, Google Suit
(Jamboard, Meet, Classroom, Forms), aplicația Wordwall, manualele și caietele elevilor.
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observare sistematică și evaluare formativă.
RESURSE UMANE: colectivul de elevi al clasei a VII-a și capacitățile de învățare ale acestora.
RESURSE TEMPORALE: 40 de minute.
LOCUL DE DESFĂȘURARE: on-line, Meet.

2
BIBLIOGRAFIE:
1. Norel, Mariana, Petru Bucurenciu, Mihaela Dragu, 2019, Limba și literatura română.
Manual pentru clasa a VII-a, Editura Aramis, București..
2. Pamfil, Alina, 2007, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Pitești, Editura Paralela 45.
3. Parfene, Constantin, 1999, Metodica studierii limbii şi literaturii române în scoală, Iași,
Editura Polirom.
4. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a V-a – a VIII-a,
2017, Ministerul Educației Naționale, București.
5. Sâmihăian, Florentina, Mariana, Norel, 2011, Didactica limbii și literaturii române.
6. Sâmihăian, Florentina; Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca-Davidoiu Roman, Horia
Corcheș, 2019, Limba și literatura română. Ghidul profesorului, clasa a VII-a, București,
Editura Art Klett.
7. Sâmihăian, Florentina; Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca-Davidoiu Roman, Horia
Corcheș, 2019, Limba și literatura română. Caietul elevului, clasa a VII-a, București,
Editura Art Klett.

3
SCENARIU DIDACTIC

1. Moment organizatoric
Se asigură condițiile necesare desfășurării optime a activității:
- postarea linkului de Meet pe platforma educațională Google Classroom și pe grupul de Whatsapp
al clasei;
- pregătirea/deschiderea materialului didactic pentru a putea fi folosit în mediul on-line;
- asigurarea liniştii în vederea unei bune desfăşurări a procesului didactic;
- notarea absenţilor (dacă este cazul).
Elevii accesează linkul, se pregătesc pentru lecție, numesc absenții și semnalează problemele de
organizare, dacă este cazul.

2. Verificarea temei și actualizarea cunoștințelor învățate anterior


Profesorul verifică dacă elevii au citit integral textul „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian și
dacă au ascultat adaptarea piesei transmisă la radio (teatrul radiofonic).

Actualizarea cunoștințelor despre textul dramatic se realizează cu ajutorul unui rebus (Anexa 1).

3. Captarea atenției
Se va realiza ascultând informațiile prezentate în manualul digital, la secțiunea
Interdisciplinar despre evoluția trenurilor și a vieții elevilor de-a lungul timpului.
Linkul manualului digital este: https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VII-a/Limba
%20si%20literatura%20romana/U0MgQVJBTUlTIFBSSU5U/.

4
În cazul în care nu funcționează foarte bine internetul, elevii pot asculta individual
informațiile sau se poate realiza un joc pe https://wordwall.net/ro/resource/9373832/tipuri-de-texte.
Elevii sunt solicitați să învârtă roata și să spună ce fel de texte sunt operele date.
Pe roată sunt următoarele opere literare:
„Sobieski și românii” de Costache Negruzzi
„Lacul” de Mihai Eminescu
„D-l Goe…” de I. L. Caragiale
„Bubico” de I. L. Caragiale
„Elevul Dina dintr-a șaptea” de Mihail Drumeș
„Steaua fără nume” de Mihail Sebastian
„O, rămâi” de Mihai Eminescu
„O scrisoare pierdută” de I. L. Caragiale

4. Anunțarea titlului și a competențelor derivate


Profesorul îi informează pe elevi că vor continua cu aprofundarea textului și scrie pe tablă titlul
lecției (Steaua fără nume de Mihail Sebastian), precizându-se apoi competențele derivate. Elevii
scriu titlul în caiete și sunt atenți.

5. Dirijarea învățării
Elevii citesc și apoi rezolvă exercițiile primite. Exercițiile vor fi rezolvate într-un document
Word + Present Now (Meet) sau în Jamboard.

5
Act. 1. Elevii sunt solicitați să citească și să rezolve fiecare dintre cerințele de mai jos.
a. Precizează locul în care se petrece acțiunea.
b. Notează numele personajelor care participă la acțiune.
c. Explică motivul supărării domnișoarei Cucu.
d. Menționează ce prevede regulamentul școlii referitor la prezența în gară a elevelor.
e. Cum îți explici fâstâceala fetei atunci când este întrebată de domnișoara Cucu de ce a
venit în gară?

Act. 2. Elevii sunt solicitați să intre pe Jamboard și să rezolve, în perechi, sarcinile date.

6
6. Asigurarea feedbackului, a retenției și a transferului
Asigurarea feedbackului are loc pe tot parcursul lecției, în cadrul consolidării învățării și se
concretizează prin aprecieri verbale făcute de către profesor.
Se poate propune următorul exercițiu dacă mai este timp liber:
(„Test fulger” pe Google Forms)
Rezolvați cerințele date și verificați-vă cunoștințele despre textul dramatic.

7
7. Tema pentru acasă
Profesorul anunță tema pentru acasă, iar elevii notează în caiete. Se dau indicații cu
privire la rezolvarea temei.
Redactează un text de minimum 150 de cuvinte în care să îi explici unui prieten/unei
prietene din clasa a VI-a trăsăturile textului dramatic, valorificând fragmentele studiate, extrase
din „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian.

8. Aprecieri și concluzii despre desfășurarea lecției


Profesorul face aprecieri legate de modul, de gradul de participare al elevilor la lecție și
de calitatea răspunsurilor date. Se notează elevii care au răspuns.

Anexa 1

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Rezolvă rebusul de mai jos și descoperă ce iese pe diagonala A–B:
A

1. Modul de expunere folosit predominant în textul dramatic este __________________ .


2. __________________ este fiecare intervenție a unui personaj.
3. Subdiviziunea formală a unei piese de teatru care cuprinde mai multe scene se numește
__________________ .
4. Autorul textului dramatic care imaginează acțiunea, construiește schimbul de replici
dintre personaje și oferă indicații despre modul în care textul poate fi reprezentat se mai
numește și __________________ .
5. Teatrul __________________ constă în adaptarea unei piese de teatru pentru a fi
transmisă la radio.
6. Textul dramatic are două componente: textul dialogat și __________________.
7. Indicațiile autorului sau indicațiile scenice sunt cunoscute și sub denumirea de
__________________.
8. Subdiviziunea unui act, în general delimitată convențional de intrarea sau ieșirea unui
personaj din scenă sau prin modificarea locului și a timpului acțiunii se numește
__________________.

Sugestii de răspuns:
1. D I A L O G U L
2. R E P L I C A
3. A C T
4. D R A M A T U R G
5. R A D I O F O N I C
6. I N D I C A T I I L E S C E N I C E
7. D I D A S C A L I I
8. S C E N A

S-ar putea să vă placă și