Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Vlasceanu Marius


Clasa a VI-A
Disciplina:Fizica
Data: 19.05.2021
Tema Lecţiei: Evaluare- Interactiunea
Unitatea de invatare: Interactiunea
Tipul lecţiei: Lectie de verificare si apreciere a rezultatelor scolare.
Resurse de timp:45 min.
Locul de desfasurare: sala de clasă

Competenţe specifice şi exemple de activităţi de învăţare:

-1.1. Explorarea proprietăţilor şi fenomenelor fizice în cadrul unor investigaţii


simple;

- evocarea de cunoştinţe şi de observaţii cu privire la mărimi fizice, măsurare, instrumente de


măsură, unităţi de măsură
- observarea şi descrierea unor fenomene şi proprietăţi fizice observate în activitatea cotidiană
(de exemplu: mişcarea autoturismelor, topirea, dilatarea etc.)
- utilizarea instrumentelor de măsură specifice pentru măsurarea mărimilor fizice: lungime,
masă, timp
- realizarea unor investigaţii simple, pe baza unor proceduri comunicate (de exemplu:
măsurarea densităţii, gruparea becurilor în serie şi în paralel etc.) şi analizarea critică a
condiţiilor de desfăşurare a unei investigaţii şi identificarea potenţialelor surse de erori

1.2. Folosirea unor metode de înregistrare şi reprezentare a datelor experimentale


- înregistrarea în tabele cu rubrici prestabilite a valorilor mărimilor fizice măsurate (de exemplu:
lungimi, volume, mase etc.)
- elaborarea unui tabel simplu pentru măsurarea indirectă a unei mărimi (de exemplu: suprafaţa
unui corp regulat, volumul unui paralelipiped) sau verificarea unor legi cunoscute, în care să
fie incluse valorile medii şi calculul erorilor

2.1 Identificarea în natură și în aplicații tehnice uzuale a fenomenelor fizice studiate

- evocarea observaţiilor, experienţelor şi întâmplărilor personale privind fenomenele fizice din


natură, funcţionarea unor aparate şi dispozitive simple
- recunoaşterea corpurilor, proprietăţilor fizice, substanţelor, unităţilor de măsură, instrumentelor
de măsură, fenomenelor fizice din natură şi din procese tehnologice
exemplificarea unor situaţii din viaţa de zi cu zi în care se identifică anumite proprietăţi ale corpurilor sau
se produc fenomene studiate, de exemplu: inerţia corpurilor, diverse tipuri de mişcare etc.

3.1. Extragerea de date şi informaţii ştiinţifice relevante din observaţii proprii

- utilizarea instrumentelor de măsură pentru obţinerea datelor experimentale


- organizarea datelor într-o formă adecvată îndeplinirii sarcinii de lucru

3.2. Organizarea datelor experimentale în diferite forme simple de prezentare


- deprinderea unui mod sistematic şi riguros de urmărire a etapelor unui experiment fizic, de
măsurare şi înregistrare a datelor
- utilizarea simbolurilor/convenţiilor matematice adecvate pentru înregistrarea unor seturi de
măsurători asupra unor mărimi fizice: arii, volume, temperaturi etc.

Strategia didactica:
Metode si procedee: exerciţiul, problematizarea;
Forme de organizare: frontal, individual;
Resurse materiale: fişa de evaluare;
temporale: 45 min
umane: colectivul clasei a VI-a A

 Metode de evaluare:
 verificare scrisă
 Modul de lucru: individual
 Anexe:
Fişa de evaluare;
Barem de notare;

 Bibliografie:

-Manualul de Fizica de clasa a VI-a, Editura ’’Editura Didactica si Pedagogica’’- Mihaela


Garabet, Raluca Constantineanu, Gabriela Alexandru ,2018.

-Internet.
 
Conţinutul activităţii Strategia didactică: Evaluare
Nr
Etapele
crt lectiei/ Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Materiale Forme de
Timp
Competente procedural organizare
specifice e
1. -asigură ordinea şi verifică - se pregătesc pentru 1` conversaţia catalogul frontal aprecieri
dacă toţi elevii au toate oră. individual verbale
Moment materialele necesare pe -semnalează absenţii
organizatori bancă. sau probleme de
c organizare, dacă este
cazul.
2. - se reaminteşte elevilor - sunt atenti la explica- 2` conversaţia frontal aprecieri
faptul că vor fi evaluate ţiile profesorului, cer verbale
Captarea cunoştinţele referitoare la eventuale lămuriri în
atenţiei concepte de baza in Fizica cadrul discuţiei.
şi li se explică obiectivele
propuse.
3. - împarte fişele de - rezolvă fişele de exerciţiul fişe de individual proba
Evaluarea evaluare evaluare primite 40` evaluare scrisă
cunostințelo - supraveghează elevii pe
r predate parcursul rezolvării fişelor
anterior

4. - comunică elevilor tema - notează tema pentru 2` conversaţia caietele frontal aprecieri
Tema pentru acasă: ,,Cu ajutorul acasă verbale
pentru acasă unui cantar masurati masa
a 3 corpuri si calculati
greutatea acestora.
Rezultatele vor fi trecute
intr-un tabel.’’

SCENARIU DIDACTIC
Clasa a Vl-a A NUME:
Test- Interactiunea PRENUME:

Toate subiectele sunt obligatorii. Se acordă 1 punct din oficiu.


Timpul de lucru efectiv este de 40 de minute.

Subiectul I. Citiţi cu atenţie afirmaţiile de mai jos şi încercuiţi litera corespunzătoare


răspunsului corect/ completati spatiile punctate (14*0.50=7p):
1. De ce un alergător nu se opreşte imediat 8. Acţiunea reciprocă dintre două corpuri
ce trece linia de sosire: se numeşte………………
a) Din cauza masei sale
b) Din cauza vitezei
c) Din cauza inerţiei
2. Mărimea fizică asociată inerţiei este: 9. Mărimea fizică asociată interacţiunii
a) Forţa este………………..
b) Densitatea
c) Masa
d) Viteza
3. Unitatea de măsură a masei în S.I. este: 10. Unitatea de măsură a forţei în S.I.
a) m este………………
b) kg
c) m/s
d) N
4. Instrumentul cu care se măsoară masa 11. Instrumentul cu care se măsoară forţa
este: este………………
a) Cântar
b) Manometru
c) Dinamometru
d) Densimetru
5. Interacţiunea poate avea: 12. Dati un exemplu de efect static
a) Efect static şi efect dinamic plastic.
b) Numai efect static ………………………………………
c) Numai efect dinamic ………………………………………
d) Nici un răspuns nu este corect
6. Efectul dinamic consta în: 13. Dati un exemplu de efect static elastic.
a) Deformarea corpurilor
b) Schimbarea stării de mişcare a
corpurilor
c) Nici un răspuns nu este corect
7. Cu cat este egala acceleraţia 14. Dati un exemplu de efect dinamic.
gravitaţionale depinde de: …………………………………......
a) Numai de latitudine ……………………………………..
b) Numai de altitudine
c) De altitudine şi de latitudine
d) Nici un răspuns nu este corect

Subiectul II. Completaţi în tabel litera corespunzătoare forţei al cărei efect este descris
de exemplele de mai jos (4*0.25=1p):
Frânarea unei biciclete A Forţa deformatoare
Căderea unui fruct B Forţa de frecare
Ridicarea unui corp C Forţa de tracţiune
Intinderea unui elastic D Greutate

Subiectul III. Sa se calculeze greutatea unui pui de cangur a carui masa este egala cu 3
kg. (Se considera acceleratia gravitationala g = 10 N/Kg) . 1p
Barem de corectare si notare:
TEST DE EVALUARE – clasa a VI-a

Interactiunea
Subiectul I: 7 puncte (14 x 0,5p)

1.c; 2,c; 3,b; 4,a; 5,a; 6.b;7.b;8.interactiune;9.forta;10.Newton;11.dinamometrul;


12.se acorda punctaj maxim pentru exemplificarea corecta a unei interactiuni cu efect static plastic;
13. se acorda punctaj maxim pentru exemplificarea corecta a unei interactiuni cu efect static elastic;
14. se acorda punctaj maxim pentru exemplificarea corecta a unei interactiuni cu efect dinamic;

Subiectul II: 1 punct (4 x 0,25p)

B,D,C,A.

Subiectul III: 1 punct (1x 1p)

G= 30N.

S-ar putea să vă placă și