Sunteți pe pagina 1din 3

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ------

PROIECT DIDACTIC

 Cadrul didactic : Binzari Serghei


 Data :
 Unitatea şcolară : Liceul Teoretic „M. Corlateanu”
 Clasa : a VI-a
 Disciplina : Geografia Continentelor
 Subiectul lecţiei : Zonele naturale
 Tipul lecţiei : de dobîndire a noilor cunoştinţe
 Durata lecţiei: 45 min.
 Locul desfăşurării: sala de clasă
 Subcompetenţe :
S1 - explicarea relaţiilor dintre componentele naturii
 Obiective operaţionale:
O1- să analizeze principalele particularităţi ale zonelor naturale a
Africii;
O2- să caracterizeze componentele naturii ale zonei naturale;
O3- să identifice poziţia zonei naturale pe hartă;
 Subcompetenţe individualizate:
S1- Compararea particularităţilor componentelor naturii
 Obiective operaţionale individualizate:
O1- Să identifice reprezentanţii lumii animale şi vegetale a zonei
naturale.
 Strategii didactice:
-metode didactice: explicaţia, expunerea, conversaţia,
problematizarea, lucrul cu manualul, cu harta, harta contur, în
grup.
-materiale necesare:manuale, fişe, atlase, harţi contur.
Desfăşurarea lecţiei

Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode,


lecţiei op procedee
Moment - Apelul. Verificarea pregătirii -Elevii îşi pregătesc cele
organizatoric elevilor pentru lecţie. necesare pentru lecţie.
Evocare Repartizez sarcini de lucru prin Se implică în activitate prin Tehnica
tehnicaRAI(răspunde, aruncă, adresare de întrebări „RAI”
interoghează). reciproce Discuţie
Le expun regulile metodei şi începe dirijată
jocul: adresez primul întrebarea
-ce tip de alimentare au rîurile
Africii? Pluvial
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ------

Realizarea Anunţă tema lecţiei. Notează tema,ascultă


sensului Tema –zonele naturale
Definesc noţiunile temei, îşi
Propun elevilor definim noţiunile expun părerea despre
temei şi ce este zonă naturală. definirea zonei naturale,
fîşii, după, paralele,
majore, omogenitate a
climei, prin anumit, raport
de căldură,care se întind,
care se caracterizează, Lucrul cu
lumii animale, şi umeditate, manualul
şi vegetaţiei, solurilor..
Cer elevilor enumerarea zonelor Enumeră zonele naturale ale
naturale prezente pe teritoriul Africii.
Africii Analizînd textul stabilesc
Stabiliţi particularităţile zonelor particularităţile zonelor
O1 naturale naturale:
- s-au dezvoltat un timp Analiza
îndelungat schemei
- unele specii de animale şi
plante sunt comune cu cele
din America de Sud… Lucrul cu
manualul
Se mobilizează în grupuri
-Propun elevilor să se grupeze în 5 mici şi lucrează
O2 grupe, în specialişti ai diferitor Botaniştii studiază lumea Ciorchinele
domenii (geografi, climatologi, vegetală pentru fiecare zona
hidrologi, pedologi, botanisti, naturală şi interacţiunea cu
zoologi si ecologi)- 5 grupe alte componente a naturii. Lucrul în
Atenţionez asupra sarcinii de lucru domeniul său: Geografii; grup
– Selectaţi caracteristicile pentru Climatologii şi hidrologii –
fiecare zonă naturală a Africii, dar condiţiile climatice şi Jocul
şi interacţiunile cu alte componente specificul apelor; didactic
ale mediului Zoologii – diversitatea lumii
animale; Expunarea
Pedologii- Solul, tipurile de
soluri
Ecologii –Valorificarea şi
impactul antropic a zonei
naturale.
Identificaţi zona naturală pe hartă. Identifica zona naturală pe
O3 hartă.
Depuneţi pe harta contur, zonele Depun pe harta contur,
naturale. zonele naturale.

O1 Elevilor cu CES, le propun să Identifică, plantele şi


identifice plantele şi animalele din animalele din zona pădurilor
zona naturală ecuatoriale, le enumeră în
scris şi oral
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ------

Reflectia Cum s-au adaptat plantele şi -Reflectă şi scriu adaptările Problematiza


animalele din zona respectivă? plantelor şi animalelor din rea
zona respectivă
Se ştie că în zonele naturale ale Reflectează asupra
Africii este practicat braconajul, problemei şi argumentează Sinelg
defrişări masive de păduri, prin propunerea unor
reflectînd asupra acestei problem şi măsuri de protecţie a Conversaţia
propuneţi un şir de măsuri pentru plantelor şi a animalelor
protecţia a plantelor şi a animalelor

Aprecierea activităţii elevilor


Tema pe Rezolvaţi exerciţiul nr. 1, pag. 53 -Ascultă şi notează. Observarea
acasă

S-ar putea să vă placă și