Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 25.02.2021

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

CLASA :

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR:

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Limba și literatura română

UNITATEA TEMATICĂ: Universul copilariei

SUBIECTUL LECȚIEI : Pronumele personal

TIPUL LECȚIEI: consolidare și sistematizare a cunoștințelor

COMPETENȚE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare;

3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;

4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare.

COMPETENȚE SPECIFICE:

Limba și literatura română

1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare
previzibile;

4.1. Recunoaşterea şi remedierea greşelilor de ortografie şi de punctuaţie în redactarea de text;

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să recunoasca pronumele personal dintr-un text; Obiectivul se consideră realizat dacă
elevii recunosc corect trei pronume din cele șase cuvinte cerute, pe baza exercițiul 1,
Anexa 2
O2 :Să analizeze pronumele personale subliniate; obiectivul se consideră realizat dacă elevii
analizeaza trei pronume din șase, pe baza exercițiului 2, anexa 2.
O3: Să alcătuiască enunturi cu diferite forme ale pronumelui personal, obiectivul se consideră
realizat dacă elevii alcătuiesc corect propozitii cu două din cele patru cuvinte date, pe baza
exercițiului 4, Anexa 3

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode și procedee: exercițiul, explicația,conversatia, explicatia
2. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală,
3. Resurse materiale: manualul, caiete, caietul elevului, laptop,
4. Resurse temporale: 40 minute
5. Resurse umane: 23 elevi
6. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri
verbale

BIBLIOGRAFIE:
1. „Programa pentru disciplinele Limba și literatura română, Matematică, Educație civică, Arte
vizuale și abilități practice, Muzică și mișcare, aprobată prin ordinul ministrului Nr.
5003/02.12.2014
2. Limba și literatura română- clasa a IV-a, Ed. Ars Libri, anul 2016, București
3. Vasile Molan, Didactica disciplinelor “Comunicare în limba română” și „Limba și literatura
română din învățământul primar”, Editura Miniped, București 2014
4. Caiet de lucru pentru clasa a IV-a, Ed. Ars Libri, anul 2016,București

2
3
SCENARIUL LECȚEI

Nr. Strategia didactică


Momentele Ob. Modalități de
crt Conținutul informațional al lecției
lecției op. Forme de evaluare
. Metode Mijloace
organizare
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Moment Se pregătesc materialele necesare laptop frontal
organizatoric desfășurării lecției. Se asigură climatul Aplicatia Meet
optim desfășurării activității instructiv caiete
educative.
2. Reactualizarea Verificarea temei pentru acasă. Conversația Aplicatia Meet frontal Observarea
cunoștințelor Actualizarea cunoștințelor – se lucrează 1,2 Caietele sistematică
din manual. Explicația elevilor a
individual comportamentulu
Exercițiul i elevilor
3. Captarea Se prezintă Rebus (anexa 1) Conversația
Elevilor li se propune să completeze la flip-
atenției Explicația Aplicatia Meet Frontal Observarea
chart și în fișele de lucru independente un
exercitiul Fise de lucru Individual sistematică
rebus. Găsind antonimele potrivite, pe
verticală vor obține titlul lecției

4. Anunțarea Se anunță subiectul lecției:


temei și a Astăzi la ora de limba și literatura română ne Conversația Observarea
obiectivelor vom aminti ce înseamnă pronumele Explicația Caietele Frontal sistematică
personal. elevilor
4
Se preprezintă obiectivele lecției în termeni Tabla
accesibili elevilor.
Se scrie titlul la tabla, elevii vor scrie în
caiete.

5
Se solicită elevilor: Observarea
a) Să formuleze enunțuri cu alte sensuri ale sistematică
O1 cuvintelor subliniate în text. (A se vedea Exercițiul Laptop Frontal
exercitiul 1,ANEXA 2) Conversația
Explicația Aplicatia Meet

5. Dirijarea
învățării Aprecierea
O2 Elevii vor explica sensul cuvintelor verbală
subliniate. (A se vedea Exercițiul 2 , Anexa Explicația Caietele
2) Exercițiul elevilor
Se verifică acuratețea și corectitudinea Conversația Frontal Observarea
mesajului scris de către elevi. sistematică

Aplicatia Meet

6
6. Obținerea 4.Alcătuieste un text din 4-6 rânduri în care Conversația Individual Observarea
performanței să arati sensul cuvintelor: broască, toc, lună, Explicația Aplicatia Meet sistematică
baie. Exercițiul

8. Încheierea Se cere, ca temă pentru acasă, să se


lecției efectueze:exercitiile 3, 4 Anexa 2 Exercițiul Aplicatia Meet Frontal Aprecierea
Se fac aprecieri verbale globale și verbală
individuale.

7
Anexa 1
Prezentarea Powerpoint
Anexa 2 Pagina 49, Caiet de lucru
ANEXA 3.
Exercițiul 4

8
9

S-ar putea să vă placă și