Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

ŞcoalaGimnazială,,VasileLucaciu ” Apa
PROFESOR :ApanIoanaFlorica
DATA:31.03.2021
CLASA:aVI-a
OBIECTUL: Geografie
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Europa identitate geografică
SUBIECTUL:Recapitulare: Oameni şi locuri
Economia
TIPUL LECŢIEI:de evaluareşi consolidare a cunoştinţelor
DURATA:50 min.
COMPETENŢE GENERALE:
1. Prezentarea realităţii geografice, utilizând mijloace şi limbaje specifice
2. Raportarea realităţii geografice spaţiale şi temporale la reprezentări cartografice
3. Studierea spaţiului geografic, realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte discipline
şcolare
4. Elaborarea unui demers investigativ din perspectiva educaţiei permanente şi pentru viaţa
cotidiană

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. Descrierearelaţiilordintreelementeleşifenomenelegeograficeutilizândtermenispecifici
2.2. Ordonareaspaţialăşi/saucronologică a elementelor,
fenomenelorşiproceselorgeograficedupăcriterii date
3.3. Prezentareadiversităţiinaturale, umaneşi culturale realizândcorelaţiiinterdisciplinare
3.4. Descriereapatrimoniului local, naţional, europeanşi mondial utilizând diverse surse
4.3. Comparareaelementelor, fenomenelorşiproceselordupăcaracteristicilegeografice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili in conditiile standardelor minim acceptate:
O1.- sa redea, princuvinteproprii, caracteristicileunorelemente, procese, fenomene de
geografieumană/regională, observate direct sau indirect
O2. - sa completeze un textlacunarcutermenidați
O3.- sa identificeelementele de reperalereprezentărilorcartografice: reţeacartografică, puncte
cardinale, orientareahărţii, scară
O4. - sa identificareacategoriile de patrimoniu local, naţional, europeanşi mondial
folosinddiferitesurse de documentare
O5. - sa evidenţieze legăturile dintre mediul geografic şi evoluţia societăţii omeneşti pe
baza informaţiilor obţinute din diferite surse
O6. - sa identificeuneleasemănări/deosebiridintreelementegeografice

VALORI ATITUDINALE: cunoasterea valorilor culturale europene,gândire critică şi


flexibilă,relaţionare pozitivă cu ceilalţi colegi,responsabilitate.
STRATEGIA DIDACTICĂ:dirijată, cognitivă, euristică
METODE ŞI PROCEDEE: metodabrainstorming, ciorchinele,expunerea si explicaţia,
conversaţia, comparaţia, problematizarea,lucru cuharta și manualul
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Hartafizică si politică a Europei, atlasulgeografic,
manualul, fise de lucru, smartphone.
BIBLIOGRAFIE: ,,Didacticageografiei’’, M. Dulamă; ,,Teorie si metodologiegeografica’’,
Iuliana Armas - EdituraFundatiei Romania de maine, 2006;,,Didacticageografiei’’, Nicolae
Ilinca, - EdituraCorint,2008; ,,Didacticageografiei’’, OctavianMandrut, Steluta Dan -
EdituraCorint, 2014.
Desfăşurarealecţiei :

Evenimentel Conţinuturileactivităţiiinstructiv-educative Resurse Modalitaţi


einstruirii si Activitateaprofesorului Activitateaelevilor de evaluare
dozareatimp Procedurale Material Forma de
ului e organizare

Momentulorg Intrareaprofesoruluiînclasă, Precizeazăeventualeleabs Conversaţia Frontal


anizatoric salutulșinotareaabsenţelor enţe

Pregatireaape Conversaţiae
rceptiva Cere elevilorsăprecizezecare au Ascultă, uristică, Frontal Orală
fostultimelelecțiiînvățate la observăsirăspund interogaţia Obsevaţie
geografie?
Anuntareaobi Conversaţia
ectivelor Enunţăobiectivelelecţiei. Eleviiformuleazăîntrebări Ciorchinele Fișe de Frontal,indi Observație
Dirijareaînvă Cere , lucru vidual
țării elevilorsăcompletezeceledouăciorch completeazăfișaapoiiespe Prezentar
ine(Anexa 1) referitoare la rând la tablă. e power
populațiaEuropeiși la point
activitățileeconomicespecifice. Videoproi
ector
Conversaţia,
Dirijareaînvă interogaţia,
ţării Referitor la stateleeuropene, Eleviiascultă, problematiza
profesorulprezintă un joc de rezolvăindividualjoculcu rea, Individual Orală,
identificarepeHartapolitică a ajutorultelefoanelorșitabl joculgeografi Hartapolit pebazapunctajelor
Europei a unorstate(Anexa 2). etelor personale, fac c. ică a expuse
https://wordwall.net/resource/13555 observaţii, Europei
012 îșiprezintăpunctajul. Conversația,
Observația Imagini Oralăpebazaobser
Pentruasociereaorașelor cu imagini, Identificăorașele. Frontal vației
se prezintăimagini care
cuprindobiectiveturisticespecifieora
șelormari din Europa.(Anexa3) Conversația
Observația Orală
Fiecare stat are preparatespecifice. Fișa de
Pentru a Rezolvăfișa de lucru, ies lucru Frontal
realizacorelațiadintreeconomieșipre la tablă. Discută, Imagini
paratelespecifice se varezolvaanexa întreabă. videoproi
4. Fișa de lucru ector
Imagini
Conversația Orală
Capitaleleeuropenevor fi associate Explicația Imagini
statelorpebazaunuitabel care va fi Eleviiiesperând la Manualul Frontală
proiectatpetablă. Pentru o fixare tablășiasociazăstatelecuc școlar
mai bunăfiecareelevîși va alege un apitaleleacestora. Exercițiul
oraș marepentru care va realiza o
reclamă. Realizeazăindividual o Observația
reclamă, apoi o
Exercițiuldinmanual de la pagina prezintăînfațaclasei. Testulde Individual
Asigurarearet 61. Rezolva, răspund, se evaluare Manualul,
enției corectează. caietul Observaţie

Prezintătestul online înforms care Pebazarezultatelor


Evaluarea cuprindeîntrebărireferitoare la Ascultă, întreabă, Test în testului
populațiaEuropei, state și capitale, rezolvăsarcina de lucru, Google Individual
orașeșieconomia. Prezintăsarcina de primesc note. formd
lucru.
https://docs.google.com/forms/d/e/1
FAIpQLScIZPC3_tIWoiACWe2Xg
UbMmPid7-
XSaMRT9TXQIgWzX9eTGA/vie
wform?usp=sf_link
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

Ghicește locația

Anexa 4
Anexa 5

Anexa 6

S-ar putea să vă placă și