Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Bîcu Ion


Disciplina de învăţămînt : Matematica – algebra
Clasa : a V-a
Data:
Durata lecţiei: 45 minute
Capitolul : Fracţii.

Subiectul lecţiei: Simplificarea fracţiilor

Tipul lecţiei: de predare şi însuşire a cunoştinţelor;


Obiective operaţionale:
a) cognitive
OC1. - să utilizeze terminologia aferentă noţiunii de fracţie ( linie de fracţie, numărător, numitor,
fracţii echiunitare, subunitare, supraunitare, fracţii echivalente.)
OC2. - să efectueze simplificări de fracţii.
b) afective
OA1. - elevii să fie atenţi;
OA2. - să participe cu interes la lecţie;
OA3. - să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse.
c) psiho-motorii
OP1. - să aşeze corect în pagină
OP2. - să scrie lizibil în caiete şi pe tablă
OP3. - să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii
Stategii didactice:
a) metode şi procedee folosite:
-conversaţia;
-explicaţia;
-exerciţiul;
- munca independentă;
b) mijloace de realizare:
exerciţii; - manualul; - tabla,creta; - planşe didactice.
c) forma de organizare:
- frontală; - individuală; - grupe de elevi
Evaluarea:
a) Forme ,metode , tehnici de evaluare: observarea, aprecierea verbală ( de tipul “bine”, “ foarte bine”),
chestionarea orală
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Secvenţele Timp Obiec Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode, Evaluarea
crit. ecţiei tive procedee
I. EVOCAREA

1 I. Moment 1 min - salut elevii - salută profesorul Conversaţia


organizatoric - verific rapid starea de curăţenie a clasei, a - prezintă elevii absenţi
tablei - se pregătesc pentru lecţie .
- înregistrez elevii absenţi
- organizez clasa pentru începerea lecţiei .
2. Evaluarea 6min OC1 Include rapid toţi elevii în discuţia temei Conversaţia. Aprecieri
îndeplinirii OC2 pentru acasă. Pentru determinarea gradului de Elevii citesc tema cu atenţie, Explicaţia. verbale
temei pentru OA1 îndeplinire al sarcinilor propuse, efectuez un corectează unde au greşit sau
acasă. OA2 control frontal, iar în cazul în care nu s-au completează.
OP2. putut rezolva exerciţiile acasă, se rezolvă la
tablă.

3. Captarea atenţiei 3 min OA1 Profesorul anunţă subiectul lecţiei şi Conversaţie


OA2 obiectivele. explicaţia
Anunţarea temei « Simplificarea fracţiilor »
şi a obiectivelor Elevii sînt atenţi

“Ce este o fracţie?” Observare


“Ce indică numărătorul? Dar numitorul?” Răspunsuri aşteptate: sistematică a
4 Reactualizarea 10 OC1 Numiţi tipurile de fracţii pe care le cunoaşteţi. a atentiei
Orice fracţie are forma , unde a
cunoştinţelor min OC2 Ce înseamnă a amplifica o fracţie. b Conversaţia
anterioare OA1 Care fracţii le numim echivalente? Scrieţi trei  N, b  N*.Deoarece împărţirea euristică. Analiza
OA2 fracţii echivalente cu fracţiile de mai jos: la 0 nu are sens, numitorul fracţiei Exerciţiul răspunsurilor
OA3 4 7 6 1 nu poate fi egal cu 0.
, , , .
OP2 7 8 9 7 Tipurile de fracţii. Lucrul
OP3 Evaluarea durabilităţii cunoştinţelor, a c individual. Apreciere
Definitie. Două fracţii ; sînt
capacităţilor şi competenţelor elevilor se b d verbală
efectuiază prin intermediul următorului mini echivalente dacă Chestionare
a  d  b  c; b, d  0 orală
test (lucru individual) (anexa 1)
a c
Vom scrie 
b d
Dacă este nevoie se dau întrebări
ajutătoare.
II. REALIZAREA SENSULUI

Propun elevilor să studieze activitatea de la Observare


începutul paragrafului „ Observăm şi tragem Elevi, căutînd să resolve sistematică a
5 Activitatea de 5 min OC1 concluzii” situaţia pusă în faţa lor, vor Lucrul în atentiei
descoperire. OC2 aplica toate forţele perechi,
OA1 intelectuale, ingeniozitatea, Apreciere
Dirijarea OA2 spiritual de observaţie, Explicaţia, verbală
învăţării OA3 capacitatea de muncă
1 2 4 8
OP2 independentă. Demonstraţia Analiza
2 4 8 16
OP3 răspunsurilor
Observăm că dacă un pătrat de aceeaşi mărime îl
împărţim în două, patru, opt şi respectiv Conversaţia
şaisprezece şi colorăm aceeaşi jumătate, obţinem euristică
de fapt mai multe fracţii care reprezintă de fapt
aceeaşi suprafată , adică o jumătate din pătratul
iniţial .
1 2 4 8 2:2 1 Elevii fac notiţe pe caiete
   , 
2 4 8 16 4 : 2 2

6 Stabilirea şi 4 min OC1 Propun elevilor să analizeze materialul de pe Observare


fixarea OC2 Posterul 1 sistematică a
momentelor OA2 Reţineţi : Elevii fac notiţe pe caiete. atentiei
esenţiale OP3 Definitie. A simplifica o fracţie cu un număr
natural diferit de zero ,înseamnă a împărţi atît Analiza
numărătorul cît şi numitorul cu acel număr. răspunsurilor
Prin simplificare se obţine o fracţie echivalenta
cu cea data.
n
a a:n
 ; b  0, n  0
b b:n
Analiza
OC1 Propun elevilor să resolve oral exerciţiul 6(d,e,f) Elevii rezolvă şi enunţă Exerciţiul, răspunsurilor
7 Evaluarea 5 min OC2 pag. 99, rezultatele obţinute. explicaţia,
iniţială a OA2 Se determină conştientizarea materiei ,se indică Elevii rezolvă şi enunţă Lucrul
cunoştinţelor OP2 lacunele observate şi se iau măsuri pentru rezultatele obţinute individual
acumulate lichidarea lor.
AM ÎNVĂŢAT:
Exerciţiul,
8. A simplifica o fracţie Analiza
Consolidarea 9 min OC1 Un elev la tablă şi restul pe caiete , rezolvă ex. 27 cu un număr natural explicaţia, răspunsurilor
cunoştinţelor şi OC2 pag.101 , ex. 34 pag.102.
diferit de zero,
capacităţilor noi OA2 Ghidez activitatea elevilor, dau indicaţiile Lucrul Apreciere
OA3 necesare. înseamnă a împărţi individual, verbală
OP2 atît numărătorul cît
OP3 şi numitorul cu acel Lucrul cu
număr. manualul
Prin simplificare se
obţine o fracţie
echivalenta cu cea data.
n
a a:n
 ; b  0, n  0
b b:n

III. REFLECŢIA
9 Prin intermediul unui dialog cu elevii se stabilesc
OC1 obiectivele atinse pe parcursul orei şi se enunţă Elevii răspund la întrebările Conversaţia. Probe orale
Efectuarea 3 min OC2 momentele esenţiale. Se va face o scurtă puse de profesor Analiza
bilanţului lecţiei OC3 recapitulare a noţiunilor dobîndite răspunsurilor.
autoevaluarea şi
OC4
notarea
OC5 Notez activitatea elevilor , în dependenţă de
Apreciere
obiectivele atinse.
verbală
10 Anunţ tema pentru acasă.
Precizarea şi 2 min Temă: „Simplificarea fracţiilor.”recapitulare Elevii notează tema. Conversaţia.
explicarea temei „Fracţii echivalente,amplificări.”
pentru acasă Ex. 14,pag. 100, ex. 36 pag.102.
pentru elevii de nivel înalt: ex. 45 pag 103
Poster 1

Prin simplificare se obţine o fracţie echivalenta cu cea data.


n
a a:n
 ; b  0, n  0
b b:n
ANEXA 1
Test ( lucru individual)
1. Să se complecteze tabelul. Scoateţi partea întreagă din fracţii ( unde e posibil).
a 5 6 9 8
b 8 6 5 7
a
b

2. Sa se amplifice cu 3, 4, 5 fractiile din tabel .


a 2 5 1 4
b 7 6 3 11
3
a
b
4
a
b
5
a
b

3x
3. Să se determine toate fracţiile de forma 5y
, ştiind că 3 x 3; 5 y 5 Să se specifice ce fel de
fracţii sînt.
5
4. Găsiţi fracţiile echivalente cu ,ştiind că numărătorul şi numitorul sînt mai mici decît 25.
7

Test ( lucru individual)


2. Să se complecteze tabelul. Scoateţi partea întreagă din fracţii ( unde e posibil).
a 5 6 9 8
b 8 6 5 7
a
b

2. Sa se amplifice cu 3, 4, 5 fractiile din tabel .


a 2 5 1 4
b 7 6 3 11
3
a
b
4
a
b
5
a
b

3x
3. Să se determine toate fracţiile de forma 5y
, ştiind că 3 x 3; 5 y 5 Să se specifice ce fel de
fracţii sînt.
5
4. Găsiţi fracţiile echivalente cu ,ştiind că numărătorul şi numitorul sînt mai mici decît 25.
7

S-ar putea să vă placă și