Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE

Leul si soricelul

1
PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învățământ: Scoala Gimnaziala Nr


1 Cosoba

Propunător: Tanase Georgiana

Data: 21.01.2020

Grupa:Mare

Tema anuală de studiu: „CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI, PE


PAMANT?”

Tema săptămânii: „VIETUITOARELE PAMANTULUI!”

Tema activității: ”Leul si soricelul”

Domeniul de activitate: Limba si comunicare + Estetic creativ (activitate


integrata)

Forma de organizare: frontal, individual.

Tipul de activitate: predare-invatare/ formare de cunoștințe, priceperi și


deprinderi

Forma de realizare: lectura educatoarei si pictura

Durata: o zi

Categorii de activitati:

I. Activitati de dezvoltare personala (ADP)

Joc liber

Intalnirea de dimineata “Vietuitoarele Pamantului?”; Salutul; Prezenta;


Calendarul naturii; Servirea micului dejun; Tranzitie : ,,Leul face roar, roar/
Ursul face mor, mor, mor/ Calul face iha-ha/ Iar eu bat din palme asa.”

II. Jocuri si activitati liber alese (ALA):

2
ALA I:

JM:- ,,Ajuta animalele sa ajunga acasa”(sortare)

-,,Animale preferate” (puzzle)

A: - “ In jungla”- colorare de imagini

C: ,,Cusca pentru leul fioros”

ALA II:

“Ratele si vanatorii” (joc de miscare)

III. Activitati pe domenii experientiale (ADE):

DLC: ,,Leul si soricelul” adaptare dupa La Fontaine

DEC: ”Leul prietenos” –pictura pe canvas

OBIECTIVE OPERATIONALE

Activitati de dezvoltare personal (ADP):

- sa participe activ la intalnirea de dimineata;

Jocuri si activitati liber alese (ALA I):

Joc de masa:

-sa recunoasca animalele domestice si salbatice;

-sa sorteze animalele dupa criteriul mediului din care provin;

-sa rezolve puzzle’urile.

Arta:

- sa coloreze imaginile date;

3
Constructii:

-sa comunice intre ei pentru realizarea unui plan de constructie;

-sa construiasca cusca leului fioros utilizand piese de constructii;

Activitati pe domenii experientiale (ADE):

DLC: ,,Soricelul si leul”

-sa asculte cu atentie lectura educatoarei;

-sa identifice personajele, sa le enumere, sa le caracterizeze;

-sa identifice morala fabulei.

DEC: Pictura pe canvas:

- sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru;

-sa lucreze cu grija pentru a pastra lucrarea curata;

Activitati liber alese (ALA 2):

- sa respecte regulile jocului ,, Ratele si vanatorii”

Strategii didactice:

Metode si procedee: jocul, explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul,


turul galeriei;

Mijloace de invatamant: animale in miniatura, 2 covorase (ferma si jungla),


puzzle, acuarele, servetele umede, cuburi, culori, fise de colorat, tablouri
canvas, laptop, carte de povesti, masti de leu.

Forma de organizare: frontal, individual.

Resurse:

4
Umane: grupa de copii;

Temporale: o zi.

Modalitati de evaluare: Turul galeriei

Bibliografie:

1.Curriculum pentru educatie timpurie aprobat prin O.M.E.N. nr.


4694/2.08.2019;

2.Revista nationala de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice din


invatamantul prescolar si primar, Editura Arlequin;

3.Ziua buna incepe cu Intalnirea de dimineata, Editura Tehno Art.

5
SCENARIUL ZILEI

Ziua debuteaza cu primirea copiilor. Pana vin toti copiii la gradinita, cei sositi se
joaca liber. Cand toti copiii au sosit are loc “Intalnirea de dimineata” care
debuteaza cu salutul specific grupei mari:

“ Noi suntem furnicute

Istete, harnicute,

Dimineata ne trezim

Si la gradi noi venim.

PAM-PAM”

Ii voi saluta “Buna dimineata, copii!

Acestia vor raspunde ”Buna dimineata!”, urmand sa ne salutam de la stanga la


dreapta, folosind formula de salut “Buna dimineata!

Prezenta: Cei mici vor fi rugati sa cerceteze clasa si sa spuna cine lipseste. Apoi
voi striga Catalogul clasei.

Impartasirea cu ceilalti Atentia copiilor va fi indreptata spre calendarul naturii.


Calendarul naturii va fi completat pornind de la urmatoarele intrebari:

- In ce an ne aflam?
- In ce anotimp ne aflam?
- Care este luna si ziua saptamanii in care ne aflam?
- Cum este vremea afara?

Noutatea zilei: Dragi furnicute, astazi este o zi foarte speciala. V-am pregatit
foarte multe surprize, dar, inainte, as vrea sa va spun ca astazi avem doua doamne
venite in vizita pe la noi. Au auzit cat de buni sunteti si au venit sa vada ce lucruri
minunate stiti voi sa faceti.

6
Prin tranzitia “ Bat din palme clap, clap, clap/Din picioare trap, trap, trap,/ Ne-
nvartim, ne rasucim,/ Si la centre noi pornim!”, se trece la activitatea pe centre de
interes, astfel:

La centrul Arta, copiii vor colora imagini ,,In jungla”.

La centrul Joc de masa, copiii vor sorta si vor rezolva puzzle.

La centrul Constructii, copiii vor realiza ,,Cusca leului fioros”.

Dupa terminarea lucrarilor pe centre, le voi cere celor mici sa imi raspunda
la urmatoarele intrebari:

-Care este tema saptamanii?

-Ce sunt animalele domestice?

-Ce sunt animalele salbatice?

Apoi, vor primi vizita unui leu si a unui soricel care ii vor intreba care dintre
cei doi cred copiii ca este mai puternic. Dupa ce voi asculta opiniilor lor, le voi citi
fabula ,,Leul si soricelul” adaptata dupa La Fontaine. Dupa terminarea lecturii, cei
mici vor fi intrebati:

-Care este mai puternic? Leul sau soricelul?

-Ce ne invata pe noi povestea?

-Care sunt personajele din poveste?

-Cum sunt personajele?

Tranzitie: ,, Ce animal sunt?” (joc de mima)

Le voi spune copiilor ca leul ne-a adus niste surprize (tablouri canvas) si ii voi
intreba daca isi doresc sa picteze.

Copiii intuiesc si descopera materialele de pe masute, dupa care prezint copiilor


modelul executat.

7
Voi executa exercitii de incalzire ai muschilor mici ai mainii si prezint criteriile
de evaluare al lucrarilor: respectarea temei, acuratetea lucrarii, finalizarea ei.

Dupa finalizarea lucrarilor, fiecare copil va merge la panou si isi expune lucrarea.
Se va realiza o expozitie si se va aplica metoda Turul galeriei.

ALA II.

Cei mici se vor juca “ Ratele si vanatorii”.

Se vor face aprecieri asupra gradului de implicare a copiilor in activitate, asupra


comportamentelor realizate si stabilesc impreuna cu copiii achizitiile si pogresele
facute.

Copiii vor primii recompense pentru intreaga activitate.

8
DEMERSUL DIDACTIC

DEMERSUL CONTINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUAR


DIDACTIC INSTRUCTIV- METODE SI MIJLOAC FOR E
EDUCATIV PROCEDEE E ME
DIDACTIC DE
E ORG
ANIZ
ARE
1.Momentul Vor fi create conditiile Front Observarea
organizatoric necesare desfasurarii al sistematica
activitatii; aerisirea clasei,
aranjarea materialului
didactic, a mobilierului
2.Captarea atentiei In cadrul activitatilor de Conversatia Front
dezvoltare personala al
Intalnirii de dimineata se
realizeaza salutul, prezenta
si completarea calendarului
naturii. Atentia copiilor va
fi captata prin prezentarea
doamnelor, care vor asista
la toate activitatile noastre.
3.Reactualizarea Activitatea realizata pe Explicatia Animale Indivi Aprecieri
cunostintelor centre de interes: in dual frontale si
Arta: In jungle-colorare miniatura individuale
Joc de Masa: Ajuta Demonstrati Pe
animalele sa ajunga a Covorase grupu
acasa”(sortare) ri Aprecierea
-,,Animale Puzzle produselor
preferate” (puzzle) Conversatia
Constructii: Cusca pentru Fise de
leul fioros- construire colorat
Se explica sarcinile pe care Exercitiul
copiii le au la fiecare Cuburi

9
centru de interes dupa care
se analizeaza produsele Creioane
obtinute, copiii intelegand colorate
eficienta muncii lor.
Tranzitie:
,,Hands up”

Sunt anuntate tema si Conversatia Front


4. Anuntarea temei obiectivele zilei pe al
si a obiectivelor intelesul copiilor:
,,Furnicutelor, astazi, vom
afla lucruri interesante
despre prietenia intre
animalute!”
5. Dirijarea Captarea atentiei se Leu de Front Observarea
invatarii realizeaza printr-o vizita Conversatia plus al sistematica
surpriza a unui soricel si a
unui leu. Cei doi sunt tare Soricel
curiosi sa afle care este mai
puternic: leul sau soricelul?
Anuntarea temei Lectura
In acest context, voi anunta educatoarei Carte de
tema: “Leul si soricelul” povesti
adaptata dupa La Foitaine
(lectura educatoarei). Voi
expune continutul
povestirii clar,corect si
expresiv folosind gestica,
mimica, inflexiuni ale
vocii.
Dirijarea invatarii
Dupa terminarea lecturii,
cei mici vor fi intrebati:
-Care este mai puternic?
Leul sau soricelul?
-Ce ne invata pe noi
povestea?
-Care sunt personajele din
poveste?
-Cum sunt personajele?
10
DEC: Pictura pe canvas Tablouri
Obtinerea Le voi spune copiilor ca canvas
performantei leul ne-a adus niste Indivi
surprize (tablouri canvas) Conversatia dual
si ii voi intreba daca isi Aprecieri
doresc sa picteze. individuale
Intuirea materialului:
Copiii descopera si
intuiesc materialele de pe Explicatia
masute.
Prezentarea lucrarii
model:
Prezint modelul executat si Acuarele
analizam lucrarea. Paletute
Demonstratia modului de Demonstrati Servetele
lucru: a
,,Pentru a picta leul cat mai
11
frumos, folosim pensula,
putin umezita, adaugam
culoare si lasa pensula sa
mangaie canvas’ul. Avem
grija sa nu depasim
conturul. La schimbarea
culorii, stergem pensula cu
servetelul si luam alta
culoare.” Jocul

Exercitii pentru incalzirea


muschilor mici ai mainii:
Manutele sus!
Miscam degetelele
Batem tare palmele,
1,2,1,2

Prezint criteriile de
evaluare ale lucrarilor: Explicatia
-respectarea temei si a
tehnicilor de lucru
-acuratetea lucrarii
-finalizarea lucrarii Aprecieri
Voi trece pe la fiecare individuale
copil, ajutandu-i pe cei care
au nevoie. Turul
La final, se va realiza o galeriei
expozitie si se va aplica
metoda “Turul galeriei”

6. Asigurarea ALA II Exercitiul Minge Evaluare


retentiei si a Joc ,,Ratele si vanatorii” individuala
transferului
7. Incheierea Fac aprecieri asupra Conversatia Stimulente Evaluare
activitatii gradului de implicare a globala
copiilor in activitate,
asupra comportamentelor.
Copiii vor primi cate o
12
mascuta de leu.

ANEXA 1

13
14
15
16

S-ar putea să vă placă și