Sunteți pe pagina 1din 17

1

PROIECT DE ACTIVITATE
Bronto, un dinozaur neastamparat

2
PROIECT DE ACTIVITATE
Bronto, un dinozaur neastamparat

3
PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învățământ: Scoala Gimnaziala Nr 1 Cosoba

Propunător: Tanase Georgiana

Data: 05.02.2020

Grupa:Mare

Tema anuală de studiu: „CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI, PE


PAMANT?”

Tema săptămânii: „DINOZAURI”

Tema activității: ”Bronto, un dinozaur neastamparat” de Valentin Nicolau

Domeniul de activitate: Limba si comunicare + Om si Societate 2 (activitate


integrata)

Forma de organizare: frontal, individual.

Tipul de activitate: predare-invatare/ formare de cunoștințe, priceperi și


deprinderi

Forma de realizare: lectura educatoarei, decupare si lipire

Durata: o zi

Categorii de activitati:

I. Activitati de dezvoltare personala (ADP)

Joc liber

Intalnirea de dimineata “Dinozaurii, reptilele preistorice?”; Salutul; Prezenta;


Calendarul naturii; Servirea micului dejun; Tranzitie : ,,Dinozauri, dinozauri,
parca ar fi niste balauri/Dinozauri, dinozauri, toata ziua-s pe coclauri, heiiiii!”

4
II. Jocuri si activitati liber alese (ALA):
ALA I:

JM:- ,,Dinozaur carnivor, dinozaur ierbivor”(sortare)

-,, Dinozaurul preferat” (puzzle)

A: -,,Dinozaurul prietenos (colorare imagini)

B: ,, Oua de dinozauri”(semen grafice)

ALA II:

“Bunul dinozaur” (vizionare fragment din animatia cu acelasi nume)

III. Activitati pe domenii experientiale (ADE):

DLC: ,,Bronto, un dinozaur neastamparat” de Valentin Nicolau

DOS 2: ”Coronita de dinozaur” –decupare si lipire

OBIECTIVE OPERATIONALE

Activitati de dezvoltare personal (ADP):

- sa participe activ la intalnirea de dimineata;

Jocuri si activitati liber alese (ALA I):

Joc de masa:

-sa recunoasca sis a numeasca dinozaurii;

-sa sorteze dinozaurii dupa criterial dat, carnivor-ierbivor ;

-sa rezolve puzzle’urile.

Arta:

- sa coloreze imaginile date;

5
Biblioteca:

-sa aleaga semnele grafice corespunzatoare;

-sa realizeze corect semnele grafice;

Activitati pe domenii experientiale (ADE):

DLC: ,,Bronto, un dinosaur neastamparat” de Valentin Nicolau

-sa asculte cu atentie lectura educatoarei;

-sa identifice personajele, sa le enumere, sa le caracterizeze;

-sa identifice morala povestii.

DOS 2: ,,Coronita de dinozaur:

- sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru;

-sa lucreze cu grija pentru a pastra lucrarea curata;

Activitati liber alese (ALA 2):

- sa vizioneze cu atentie secventele din filmul animat,, Bunul Dinozaur”

Strategii didactice:

Metode si procedee: jocul, explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul,


turul galeriei;

Mijloace de invatamant: dinozauri in miniatura, puzzle, lipici, foarfece,


servetele umede, culori, fise de colorat, fise cu reprezentarea coronitelor, laptop,
videoproiector, carte de povesti, diplome in forma de dinozaur .

Forma de organizare: frontal, individual.

6
Resurse:

Umane: grupa de copii;

Temporale: o zi.

Modalitati de evaluare: Turul galeriei

Bibliografie:

1.Curriculum pentru educatie timpurie aprobat prin O.M.E.N. nr.


4694/2.08.2019;

2.Revista nationala de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice din


invatamantul prescolar si primar, Editura Arlequin;

3.Ziua buna incepe cu Intalnirea de dimineata, Editura Tehno Art.

7
SCENARIUL ZILEI

Ziua debuteaza cu primirea copiilor. Pana vin toti copiii la gradinita, cei sositi se
joaca liber. Cand toti copiii au sosit are loc “Intalnirea de dimineata” care
debuteaza cu salutul specific grupei mari:

“ Noi suntem furnicute

Istete, harnicute,

Dimineata ne trezim

Si la gradi noi venim.

PAM-PAM”

Ii voi saluta “Buna dimineata, copii!

Acestia vor raspunde ”Buna dimineata!”, urmand sa ne salutam de la stanga la


dreapta, folosind formula de salut “Buna dimineata!

Prezenta: Cei mici vor fi rugati sa cerceteze clasa si sa spuna cine lipseste. Apoi
voi striga Catalogul clasei.

Impartasirea cu ceilalti Atentia copiilor va fi indreptata spre calendarul naturii.


Calendarul naturii va fi completat pornind de la urmatoarele intrebari:

- In ce an ne aflam?
- In ce anotimp ne aflam?
- Care este luna si ziua saptamanii in care ne aflam?
- Cum este vremea afara?

Noutatea zilei: Dragi furnicute, astazi este o zi foarte speciala. V-am pregatit
foarte multe surprize, asa ca sa trecem la treaba!!!

8
Prin tranzitia “ Bat din palme clap, clap, clap/Din picioare trap, trap, trap,/ Ne-
nvartim, ne rasucim,/ Si la centre noi pornim!”, se trece la activitatea pe centre de
interes, astfel:

La centrul Arta, copiii vor colora imagini cu diplodoc.

La centrul Joc de masa, copiii vor sorta dinozauri si vor rezolva puzzle.

La centrul Biblioteca, copiii vor scrie semen grafice.

Dupa terminarea lucrarilor pe centre, le voi cere celor mici sa imi raspunda
la urmatoarele intrebari:

-Care este tema saptamanii?

-Ce sunt dinozaurii?

-De cate feluri sunt dinozaurii?

-Ce dinozauri cunoasteti? Numiti-i!

Apoi, vor primi vizita lui Bronto care este tare speriat. Ii voi intreba pe cei
mici de ce cred ei ca este Bronto speriat. Voi asculta raspunsurile lor, apoi le voi
citi povestea ,, Bronto, un dinosaur neastamparat” de Valentin Nicolau. Dupa
terminarea lecturii, cei mici vor fi intrebati:

-Ce inseamna sa fii neastamparat?

-Care sunt personajele acestei povesti?

-Cum sunt personajele?

-A procedat bine Bronto cand a nesocotit vorbele parintilor sai?

- Ce ne invata povestea?

Tranzitie: ,, Dinozauri, dinozauri” (cantecel)

Le voi spune celor mici ca Bronto este tare fericit ca le-au ajutat sa-si dea seama
unde greseste. In semn de multumire, acesta le-a trimis cate o surpriza.

9
Copiii intuiesc si descopera materialele de pe masute, dupa care prezint copiilor
modelul executat.

Voi executa exercitii de incalzire ai muschilor mici ai mainii si prezint criteriile


de evaluare al lucrarilor: respectarea temei, acuratetea lucrarii, finalizarea ei.

Dupa finalizarea lucrarilor, fiecare copil va merge la panou si isi expune lucrarea.
Se va realiza o expozitie si se va aplica metoda Turul galeriei.

ALA II.

Cei mici vor viziona cateva secvente reprezentative din filmul de animatie “ Bunul
Dinozaur”.

Se vor face aprecieri asupra gradului de implicare a copiilor in activitate, asupra


comportamentelor realizate si stabilesc impreuna cu copiii achizitiile si pogresele
facute.

Copiii vor primii recompense pentru intreaga activitate.

10
DEMERSUL DIDACTIC

DEMERSUL CONTINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUAR


DIDACTIC INSTRUCTIV- METODE SI MIJLOACE FORME E
PROCEDEE DIDACTICE DE
EDUCATIV ORGAN
IZARE

1.Momentul Vor fi create conditiile necesare Frontal Observarea


organizatoric desfasurarii activitatii; aerisirea sistematica
clasei, aranjarea materialului
didactic, a mobilierului
2.Captarea atentiei In cadrul Intalnirii de dimineata se Conversatia Frontal
realizeaza salutul, prezenta si
completarea calendarului naturii.
Atentia copiilor va fi captata
prezentarea programului din acea
zi.
3.Reactualizarea Activitatea realizata pe centre de Explicatia Dinozauri in Individu Aprecieri
cunostintelor interes: miniatura al frontale si
Arta: Dinozaurul prietenor- individuale
colorare Demonstratia Pe
Joc de Masa: Care-i carnivore, Puzzle grupuri
care-i ierbivor?”(sortare) Aprecierea
-,,Dinozaurul preferat” Conversatia Fise de produselor
(puzzle) colorat
Biblioteca: ,,Oua de dinozauri”
scriere de semne grafice Exercitiul Fise cu oua
Se explica sarcinile pe care copiii de dinozauri
le au la fiecare centru de interes Creioane
dupa care se analizeaza produsele colorate
obtinute, copiii intelegand
eficienta muncii lor.
Tranzitie:
,,Hands up”

Sunt anuntate tema si obiectivele Conversatia Frontal


4. Anuntarea temei si a zilei pe intelesul copiilor:
obiectivelor ,,Furnicutelor, astazi, vom afla ce
se intampla atunci cand nu ne
ascultam parintii si nesocotim ceea
ce ei ne spun!”

11
5. Dirijarea invatarii Captarea atentiei se realizeaza Dinozaur Frontal Observarea
printr-o vizita surpriza a lui Conversatia marioneta din sistematica
Bronto. Acesta este tare speriat, plus
dar nu-si da seama de ce. Ii voi
intreba de ce cred ei ca Bronto este
speriat.
Anuntarea temei Lectura Carte de
In acest context, voi anunta tema: educatoarei povesti
“Bronto, un dinozaur
neastamparat” de Valentin
Nicolau. Voi expune continutul
povestirii clar,corect si expresiv
folosind gestica, mimica,
inflexiuni ale vocii.
Dirijarea invatarii
Dupa terminarea lecturii, cei mici
vor fi intrebati:
-Ce inseamna sa fii neastamparat?
-Care sunt personajele acestei
povesti?
-Cum sunt personajele?
-A procedat bine Bronto cand a
nesocotit vorbele parintilor sai?
- Ce ne invata povestea?

DOS 2: Coronita de dinozaur Tablouri


Obtinerea performantei Le voi spune copiilor ca Bronto canvas
ne-a adus niste surprize si ca va Individu

12
trebui sa decupam pentru a Conversatia al
descoperi surpriza. Aprecieri
Intuirea materialului: individuale
Copiii descopera si intuiesc
materialele de pe masute.
Prezentarea lucrarii model: Explicatia
Prezint modelul executat si
analizam lucrarea.
Demonstratia modului de lucru:
,,Pentru a realiza o astfel de Acuarele
coronita, va trebui sa decupati, cu Paletute
mare atentie, pe contur, coronita Demonstratia Servetele
din fisa care se afla pe fiecare
dintre bancute. Cand veti termina
de decupat, vom lipi capetele si
vom avea cea mai frumoasa
coronita de dinozaur”

Exercitii pentru incalzirea


muschilor mici ai mainii:
Manutele sus!
Miscam degetelele Jocul
Batem tare palmele,
1,2,1,2

Prezint criteriile de evaluare ale


lucrarilor:
-respectarea temei si a tehnicilor
de lucru
-finalizarea lucrarii

Voi trece pe la fiecare copil, Explicatia


ajutandu-i pe cei care au nevoie.
La final, se va realiza o expozitie
si se va aplica metoda “Turul
galeriei”
Aprecieri
individuale
Turul galeriei

6. Asigurarea retentiei si ALA II Observarea Laptop Evaluare


a transferului Filmul de animatie “ Bunul Video individuala
Dinozaur” -proiector

7. Incheierea activitatii Fac aprecieri asupra gradului de Conversatia Stimulente Evaluare

13
implicare a copiilor in activitate, globala
asupra comportamentelor.
Copiii vor primi cate o diploma in
forma de dinozaur

ANEXE:

14
15
16
17

S-ar putea să vă placă și