Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială de Muzică “Augustin Bena” Cluj-Napoca


Disciplina Vioară
Elev - M
Clasa VII
Profesor-L

Subiectul lecției: O. Sevcik op. 1 caietul I, ex.5


Gama Si bemol Major - simplă, duble
Ch. Dancla op.73, Studiul nr. 16
H. Wieniawski: Scherzo –Tarantella op. 16
Obiective fundamentale: fixarea și consolidarea deprinderilor, verificarea cunoștințelor
Obiective operaționale: lejeritatea și suplețea ambelor mâini
realizarea corectă a schimburilor de poziție
interpretarea și redarea corectă a repertoriului propus
dezvoltarea sensibilității muzicale a elevului
Mijloace de învățământ: instrument, partitură, stativ de note muzicale
Tipul lecției: mixt
Metode didactice: conversația,explicația,demonstrația,exemplificarea ,exercițiul
Moment pregătitor: așezarea corectă a stativului pentru partituri,verificarea acordajului
instrumentului,prepararea cu sacâz a arcușului și deasemenea întinderea corespunzătoare
a părului de arcuș

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Momentele Activitatea profesorului Activitatea Metode Evaluarea
lecției elevului didactice
Moment -asigură condițiile pentru o bună - conversează cu - conversația
organizatoric desfășurare a lecției de instrument profesorul
și educativ
-discută cu elevul - efectueaza cateva
exerciții de relaxare
a brațelor
Captarea - indică obiectivele orei de -ascultă cu atenție - expunerea
atenției instrument,converseazăcu elevul
- conversația
elevului și
enunțarea
obiectivelor
Reactualizare - ascultă exercițiul nr 5 din Sevcik - elevul se - conversația - apreciere
a concentrează și verbală
- dă sugestii în cceea ce privește porțiunea - exercițiul
cunoștințtelor încearcă să pună în
de arcuș in care se execută acest exercițiu
insușite aplicare,informațiil
anterior și - pretinde elevului sa reproducă corect e primite
prezentarea acest exercițiu,prin egalitatea
conținutului ,a sunetelor,articulația degetelo,flexibilitatea
sarcinilor de și elasticitatea degetelor mâinii stângi
învățare și
executare
- Studiul nr 16, Ch. Dancla

- execută capriciul - explicația


de Dancla
- ascultă pe fragmente -demonstrația feedback
- este atent la
- dă sugestii cu privire la intonație - exercițiul
explicațiile și la
- face observații in legătură cu trăsătura de demonstrația
arcuș,la trecerea peste coarde profesorului

- sugerează rezolvarea pasajelor prin - se străduiește să


reactualizarea
diferite forme de arcuș: staccato, corecteze
cunoștințelor martelatto,deformațiuni ritmice evntualalele greșeli
de text muzical sau
însușite din punc de vedere
anterior și interpretativ
obținerea
performanței Scherzo- Tarantella, H. Wieniawski

- profesorul ascultă -exemplif. apreciere


verbală
- face anumite sugestii cu privire la - explicație
rezolvarea pasajelor în formula de triolet, - elevul - exercițiu
prin exersarea in diferite forme de arcuș: interpretează piesa
staccato,martelatto,deformațiuni ritmice din memorie, este
atent la
- atrage atenția asupra elementelor de
recomandările pe
dinamică și agogică
care i le-a propus
- dă sugestii în legătură cu execuția profesorul
acordurilor, care vor fi exersate in partea
- acesta le va pune
inferioară, spre talon
în practică pe
- schimburile de poziție,se vor executa prin parcursul studiului
alunecare, cu un ușor glissando său individual, de
acasă
- în momentele de alternanță a intervalelor
duble cu coarda liberă, elevul va exersa
separat doar linia melodică în duble coarde

- oferă soluții pentru executarea corectă a


arpegiilor

S-ar putea să vă placă și