Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Geografie
Data:
Clasa: a XII a C
Profesor:
Aria curiculară: Om si societate
Unitatea de învătare: România si Uniunea Europeană
Titlul lectiei: Statele Uniunii Europene. Privire generală si sintetică- Franta, Italia si Germania
Tipul lectiei: predare-învătare-evaluare
Scopul: Cunoasterea problemelor fundamentale, explicarea diversitătii naturale si umane a
spatiului format de statele Franta, Italia si Germania, ca membre reprezentative ale Uniunii
Europene. Formarea de priceperi, deprinderi si dobândirii de noi cunostinte referitoare la
evidentierea mediilor geografice(naturale si antropice) specifice acestor state, în contextul
localizării lor în cadrul continentului european.
Conditii prealabile: elevii au parcurs în ora anterioară conținuturile referitoare la Uniunea
Europeană
Competente generale:
1. Utilizarea adecvată a terminologiei şi a limbajelor specifice, pentru explicarea mediului
geografic
2. Raportarea elementelor semnificative din societate, ştiință şi tehnologie la mediul înconjurător ca
întreg şi la sistemele sale componente
Competențe specifice:
1. Explicarea unei realităţi investigate (direct sau indirect), prin utilizarea limbajului ştiinţific
specific domeniului
2. Utilizarea reprezentărilor grafice şi cartografice adecvate, pentru interpretarea şi exprimarea
realităţii geografice a U.E. şi a unor ţări din componenţa acesteia;
3. Interpretarea reprezentărilor grafice şi cartografice, pentru prezentarea unei realităţi investigate
Competente derivate: pe parcursul si la sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili:
C1 – stabilirea poziția geografică a Frantei, Italiei, Germaniei, limitele, teritorii dependente,
enclave si vecinii;
C2 –caracterizarea cadrului natural(unitătile de relief si caracteristicile acestora, tipul de climat și
caracteristicile acestuia, principalele fluvii, particilaritătile biogeografice) al Frantei, Italiei,
Germaniei;
C3 – expunerea informatiilor privitoare la populatia si asezările omenesti ale statelor, Franta,
Italia, Germania ;
C4 – prezentare caracteristicilor generale privind resursele naturale si economia Frantei, Italiei,
Germaniei ;
C5- compararea caracteristicilor fizico-economico-geografice ale statelor Frantei, Italiei,
Germaniei;

Activităţi de învăţare:
-exerciţii de identificare şi localizare a statelor: Franta, Italia, Germania pe continent;
-exerciţii de identificare şi localizare a principalelor centre urbane/ capitalele statelor Europei ;
-exerciţii de citire, analiză şi interpretare a informaţiilor: cartografice, imagini, fotografii,
referitoare la statele: Franta, Italia, Germania;
-analiza si compararea caracteristicilor fizico-economico-geografice ale statelor Frantei, Italiei,
Germaniei ;
STRATEGIA DIDACICĂ
Metode şi tehnici didactice: dirijată, cognitivă, euristică, problematizarea, lucrul cu harta, lucrul
cu manualul, comparaţia, investigaţia în perechi, în grup şi individuală, tehnica blazonului,
diagrama Venn;
Forme de organizare a activitătii elevilor: frontală, pe grupe, individual;
Metode si tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, chestionare orală, autoevaluare,
interevaluare, aprecierea verbală;
Resurse:
a. umane: 20 elevi ai clasei a XII-a D, cu ritmuri apropiate de învătare;
b. materiale si mijloace didactice: Harta fizică a Europei, Harta politică a Europei, imagini,
textul din manual, Europa-Geografie regională, statele lumii, prezentări Power Point, Atlasul
geografic general, reprezentări cartografice, hărţi -contur ale Europei, tabla, creta, fișe de
lucru, foi de flip chart, carioci, laptop, videoproiector.
c. de timp: 50 minute
Locul de desfăsurare: -cabinetul de geografie
Material bibliografic:
-Manualul Geografie. Europa-România- Uniunea Europeană.Probleme fundamentale, autori:
Silviu Neguţ, Mihai Ielenicz, Dan Bălteanu, Marius –Cristian Neacşu, Alexandru Bărbulescu,
Editura Humanitas, 2006
-Manualul Geografie. Europa-România- Uniunea Europeană.Probleme fundamentale, autor
Octavian Mândruţ, Editura Corint, 2006
Nicolae Ilinca, Didactica Geografiei, Editura Corint,București, 2008
Nicolae Ilinca, Octavian Mândruţ şi colaboratorii , Elemente de didactică aplicată, Editura CD
PRESS, București, 2006
Maria Eliza Dulamă, Elemente din didactica geografiei, Editura Clusium, Cluj-Napoca, 2000.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Competențe Timp Momentele Activitatea de predare – învătare Strategii Evaluare


derivate lectiei didactice
Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1’ Organizarea -verifica prezentei elevilor Pregatirea caietelor și a Observarea Atenționarea


clasei - aranjarea materialului necesar lectiei documentelor școlare

5’ Verificarea orala formulează întrebări din lecțiile anterioare: Formarea Elevii formulează răspunsurile Conversația Apreciere
a cunoștințelor Uniunii Europene și evoluția integrării europene . Atenționare
din lectia Caracteristici geografice, politice și economice actuale Analiza ras-
anterioară ale UE. punsurilor si
evaluarea
rezultatelor
învățării

C1 1’-2’ Captarea atenției -cere elevilor să observe Harta politică a Europei și Elevii raspund: Franța, Conversatia Observarea
elevilor adresează intrebarea: care sunt cele trei state europene Germania, Italia, Marea Britanie euristica comportament
: Franța, Italia, Germania fac parte din G8, cele mai ului elevilor,
Actualizarea Lecția-Statele Uniunii Europene. Privire generală și dezvoltate state ale lumii.
cunoștințelor sintetică. Studii de caz: Franța, Italia, Germania
anterioare -cere elevilor să urmărescă pe Harta fizică și politică a Ascultă și își notează în caiete Expunere
însuțite și Europei si introduce noul subiect de predare : Statele titlul lecției.
integrarea Explicație
Uniuniii Europene: Franța, Germania, Italia
acestora în -notează pe tablă titlul lecției; Cer unele lămuriri
procesul de -prezintă în mod accesibil elevilor competențele
formare a derivate ale lecției;
competențelor -împarte elevilor fișe de lucru cu schema lecției, coli de
flip chart, carioci;
-prezintă elevilor modul de lucru în perechi și apoi pe
grupe;
C1 20’- Prezentarea Explică elevilor modalitatea de lucru. -ascultă, gândesc Descoperirea Provoaca
25’ conținutului și Utilizând hărțile fizice și administrative, infor- -formulează răspunsuri participarea
dirijarea mațiile din manual și din anexele puse la dispoziție corecte la întrebările adresate Observarea tuturor
de profesor;
învățării/proces rezolvați corect cerințele din fișa de lucru nr.1 : Lucrul în elevilor si ii
-stabilesc pozitia geografica
ului de formare Franței, Germaniei, Italiei ; driadă, pe determina sa
a competențelor -care este anul aderării Franței/Germaniei/ Italiei/? - identifică și localizează state grupe dialogheze,
-precizati pozitia geografica Franței/Germaniei/ enclave de pe teritoriul sa se
Italiei Franței și Italiei; Lucrul cu harta autoevalueze
- identificați statele, enclave, care se găsesc pe - identifică și localizează sau sa
insule/penisule ce aparțin Discuții
teritoriul Franței/Italiei; evalueze
Franței/ Italiei/;
- menționați ce insule/penisule aparțin Franței/ raspunsul dat
-indică la hartă elementele
Italiei/ /Germaniei. geografice identificate de alti colegi
Cere elevilor să localizeze pe Harta fizică a Europei
enclavele, insulele și peninsulele identificate

C2 Dirijarea Explică elevilor modalitatea de lucru. -elevii lucrează în perechi, iar Conversatia Provoaca
predarii - Utilizând hărțile fizice și administrative, infor- după ce au răspuns cerințelor participarea
invatarii mațiile din manual și din anexele puse la dispoziție din fișele de lucru realizează tuturor
blazoane conform indicațiilor
rezolvați corect cerințele din fișa de lucru nr.2. elevilor si ii
primite. La final afișează
- propune elevilor să identifice și să localizeze pe blazoanele în fața clasei și Comparatia determina sa
C3 harți elementele geografice conform algoritmului prezintă informațiile culese; Descoperirea dialogheze,
prezentat pe fișa de lucru 2: -identifică și să localizează pe sa se
- solicită elevilor să analizeze, cu atenție, hărțile harți elementele geografice Lucru cu autoevalueze
fizice și administrative ale statelor Franța, ținând cont de algoritmul
Germania, Italia, dar și informațiile din anexele manualul, cu sau sa
C4 impus pe fișele de lucru; alte materiale evalueze
puse la dispoziție, conform algoritmului prezentat - analizează hărțile statelor
pe fișa de lucru 2 și ținând cont și de semnele bibliografice si raspunsul dat
Franța, Germania, Italia,;
conventionale prezentate in legendă, pentru a -identifică: formele de relief harta de alti colegi
identifica: și principalele unități de
-formele de relief și principalele unități de relief, principalele râuri,
C3 relief; lacuri, principalele așezări Imagini,
-principalele râuri, lacuri; urbane; prezentări
-principalele așezări urbane; ascultă, citesc cu atenție Power Point
- solicită elevilor să citescă, cu atenție, informațiile informațiile de pe materialele
din materialele puse la dispoziție (imagini anexe puse la dispoziție de
C4 către profesor, referitoare la
sugestive: cu specii vegetale, faunistice ; din
statele : Franța, Germania,
centrele industriale de prelucrare a materiilor
Italia ;
prime ; din agricultura cu tipuri de culturi agricole -îndrumați de profesor,
si animalele care se cresc; din transporturi cu selectează informațiile, din
C5 Observarea
principalele cai de comunicatie ; din turism ; materialele puse la dispoziție, comportamen
documente, prezentări Power Point), referitoare la răspunde cerințelor din fișele
tului elevilor,
statele : Franța, Germania, Italia și pentru a de lucru.
Astfel identifică: particu- stimularea
identifica :
laritățile biogeografice; carac- participarii
-particularitățile biogeografice (urmărind teristicile climatice; carac- elevilor la
imaginile date ca materiale anexe) ; teristicile reliefului; numărul formularea
de locuitori; caracteristicile raspunsului
-caracteristicile climatice ;
generale privind resursele
-caracteristicile reliefului ; naturale; numele așezărilor
-numărul de locuitori ; urbane reprezentative ( prin
-caracteristicile generale privind resursele funcții administrative, eco-
naturale ; nomice etc.); activitățile
-numele așezărilor urbane reprezentative economice reprezentative ;
( prin funcții administrative, economice etc.) -localizeaza fiecare unitate de
relief, principalele râuri si
- activitățile economice reprezentative
lacuri, orașe pentru fiecare
(activități/practici agricole, ramuri industriale stat în parte;
reprezentative, tehnologii, activități turistice) -reflecteaza ;
- sub indrumarea
profesorului, elevii explica
faptele sesizate, le
mentioneaza si aplica in alte
situatii cunostintele invatate
C5 8’-9’ Dirijarea -împarte elevii în 4 grupe și le solicită compararea Fiecare grupa,execută sarcina Conversatia Provoaca
predarii – particularităților geografice( condițiile/premisele de lucru reanalizând, participarea
învățării naturale și tehnologice pentru activitățile agricole, sintetizând și explicând tuturor
caracteristicile agriculturii, potențialul turistic și particularitățile geografice Comparatia elevilor si ii
modalitățile de valorificare) ale statelor studiate ( condițiile/premisele naturale Descoperirea determina sa
(Franța, Germania, Italia ) după un algoritm dat și tehnologice pentru activit- dialogheze,
utilizând diagrama Venn. țile agricole, caracteristicile Lucru cu sa se
agriculturii, potențialul turis- manualul, cu autoevalueze
Informațiile le preluăm de pe blazoanele afișate. tic și modalitățile de valori- produsele sau sa
Grupa 1 va compara caracteristicile geografice ale ficare) ale statelor studiate expuse si harta evalueze
statelor Italia și Franța; (Franța, Germania, Italia și) raspunsul dat
realizând diagrama Venn de alti colegi
Grupa 2 va compara caracteristicile geografice ale făcând un tur al tuturor Imagini,
statelor Italia și Germaniei; informațiilor prezentate pe prezentări Se analizeaza
blazoane și expuse în sala de Power Point capacitatea de
Grupa 3 va compara caracteristicile geografice ale analiza si
clasă;
statelor Franța și Germania; sinteza
Analizeaza documentele
expuse si sub indrumarea
profesorului constata
deosebiri și asemănări.

C6 3’ - 4‘ Întrebare-problemă Fiecare elev , selecteaza Dialogul Aprecieri


Evaluarea -Care sunt 3(trei) dintre atuurile acestor state informațiile pentru Conversatia verbale
activității (Franța, Germania, Italia și) ce dețin rol regional și completarea și formularea Explicatia Interevaluări
didactice mondial important (sunt în grupul G8)? corectă și completă a Activitate
răspunsului. individuală Se analizeaza
În funcție de feed- back-ui elevilor, pe viitor, capacitatea de
profesorul își poate îmbunătății stilul de predare- analiza si
învățare-evaluare sinteza

1’-2’ Intensificarea Comunică sugestiile și conținuturile ce vor fi Ascultă și noteză Explicația


procesului de parcurse spre studiu : de citit lecția din manual. Conversația
retenție și De reflectat la influența pe care o au aceste state
transfer asupra economiei, vieții sociale a țării noastre.

2’ Aprecieri și Apreciez global și individual aportul elevilor la Aprecieri


recomandări lecție verbale

S-ar putea să vă placă și