Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Aria curriculară: Om şi societate

Disciplina: Cultură civică

Profesor/invatator: Tănasie Aura-Andra/Irimia Daiana

Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Terraveda”, Craiova

Clasa: a IV-a B; 1h/săptămână

Data: 27.05.2021

Unitatea de învăţare: Drepturile universale ale copilului

Conţinutul: Drepturile și îndatoririle copilului

Timp: 45’

Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoștințe

Locul desfăşurării: clasa de curs

Competenta specifica :

2.4. Identificarea drepturilor universale ale copilului

Obiective operaţionale:
Educatie civica:

a) cognitive
Pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili:
-sa aplice norme de conduită în viaţa cotidiană;
-sa identifice unele elemente relevante pentru apartenenţa la diferite comunităţi;
- să caracterizeze contextul încălcării unor drepturi

b) procedurale
- să stuctureze informaţiile într-o schemă logică

c) atitudinale
- să emită judecăţi de valoare
- să lucreze prin cooperare cu colegii

Discipline integrate:
-istorie :
-sa identifice unele elemente relevante pentru apartenenţa la diferite comunităţi
- să definească următorii termeni: drept, lege, respect

- limba si literatura romana :


-- să citească fluent, constient şi expresiv
- să formuleze întrebări și răspunsuri referitoare la conținutul textului ;

Strategia: inductivă, cognitivă, euristică

Motode: expunerea sistematică, conversaţia euristică, dezbaterea

Resurse materiale: manuale alternative, fişă de lucru, prezentare Power point,filmulet


educativ pentru copii

Organizarea: frontală

Evaluarea:
 continuă- prin întrebări frontale
CONŢINUTUL INFORMATIV
DREPTURILE ȘI ÎNDATORIRILE COPILULUI

Copiii se bucură de drepturi ca și adulții.


Respectarea drepturilor copilului contribuie la dezvoltarea fizică, intelectuală și morală a
acestuia.
Există Convenția cu privire la drepturile copilului, elaborată în 1989 și semnată de
România în 1990.
1 Iunie este considerată ziua internațională a copilului.
Un rol important în respectarea drepturilor copilului îl au instituțiile și oamenii.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI TIMP ACTIVITATEA ACTIVITATEA


PROFESORULUI ELEVILOR
Momentul 1’ - Notatea absenţelor - Responsabilul clasei
organizatoric - Pregătirea clasei pentru comunică lista cu elevii
desfăşurarea orei absenţi

6’ - vizualizare filmulet -participa activ la


Captarea atentiei educativ pentru copii discutie
-discutii pe baza acestuia
Dirijarea invatarii, 10’ - Profesorul anunţă titlul - Notează în caiete titlul
asigurarea feed-back- lecţiei: Drepturile și temei
ului îndatoririle copilului - Iau notiţe şi urmăresc
- Expune lecţia reliefând schema realizată de
analiza subiectelor de mai profesor
sus, activitatea realizându- - Notează semnificaţia
se în analogie cu susţinerea cuvintelor cheie
oferită de materialele - Analizează şi
didactice interpretează textele
- Realizează schema lecţiei - Participă pe tot
pe tablă parcursul orei la
- Prezintă drepturile desfăşurarea lecţiei
copiilor contribuind cu propiile
cunoştinţe la realizarea
acesteia

Fixarea noilor 15’ - Oferă elevilor explicaţii Elevii rezolvă cerințele


cunoştinţe suplimentare, fișă de lucru Vizioneaza prezentarea
-vizionare Power point
Obtinerea 12’ Joc interactiv Drepturi Elevii participa activ la
performantei vs.indatoriri joc
-se explica regulile jocului
-se aleg cele doua echipe
prin tragere la sorti

Aprecieri finale 1’ Se fac aprecieri finale,


individuale şi colective.
FIȘĂ DE LUCRU

Completați spațiile

Dreptul 1

Dreptul 2
Dreptul 4

DREPTURILE TALE

Dreptul 3

S-ar putea să vă placă și