Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
ts1= -10°C
tw1= 16°C
Temperatura de condensare: tk
Presiunea de condensare: pk
intermediară ti:
l1 = i2 – i1 = 410-400=10 [KJ/Kg]
Debitul masic de agent frigorific din treapta a doua de comprimare (m2) se determină din bilanțul
termic pe BRI:
8,25=9,13
=0,08 ×171=11,25+3,75
13,68=15 [kW]
𝜆=𝜆0×𝜆l×𝜆T×𝜆e
în care:
𝜆l - coeficientul de laminare;
𝜆T - coeficientul de încălzire;
𝜆e - coeficietul de etanşeitate.
𝜆0=1-c0×[(pref/pasp)1/m -1]
m= 1.1 la freoni
c0= 0,05
Coeficientul de laminare:
𝜆l = 1 − (1+c0)Δp0
λ0⋅pasp
𝛥𝑝0=0.05 bar
𝜆l1= 1- 0,0525
(1+0,05)×0,05 = 1-0,0364=0,963
0,9528×1,511= 1- 1,439
𝜆l2= 1- [(1+0,05)×0,05]/0,9538×3,14= 1- 0,0525/2,9949= 1-0,0175= 0,982
Coeficientul de încălzire:
Ta
𝜆T =
Ta+ΔT
𝛥𝑇= 10°K
Coeficientul de etanşeitate:
𝜆et= 0,97
Vr= Vt / 𝜆 [m3/h]
Puterea indicată:
Pi= Pa / ηi [kW]
ηi= 𝜆T+ b×tasp în
care:
b este un coeficient care depinde de construcţia compresorului şi de agentul frigorific, având următoarele valori:
-b=0.001 la compresoarele verticale cu amoniac;
b=0.0025 la compresoarele verticale cu freoni.
Vt2= m2 x v2’’= 0,83 x 0,063= 0,05229 [m3/s]= 0,05229 x 3600= 188,244 [m3/h]
Datele de calcul:
• Puterea termică a condensatorului: QK=141,1 [kW]= 141.100 [W]
• Agentul frigorific; R134a
• Temperatura de condensare a agentului frigorific, t k=24 [°C]
• Temperaturile apei de răcire, tw1= 16 [°C], tw2= 21 [°C]
Calculul definitiv
Temperatura medie a apei twm= (tw1+tw2)/2= (21+16)/2= 18,5 [°C]
Valorile parametrilor termofizici:
ρ=998,425 [kg/m3]
cp=4,187 [kJ/kgK]
ʋ=0,000001049 [m2/s]
𝜆=0,5941 [W/mK]
Pr=7,379
Debitul masic de apă de răcire este:
Gm= Qk/(cp x 𝛥t) [kg/s]
𝛥t= tw2-tw1= 5
Gm= 141,1 / (4,187 x 5)= 6,739 [kg/s]
Viteza, w, a apei între două plăci se determină cu relaţia:
w= Gm/(Nt x l x δ x ρ)= 6,739 / (29 x 0,200 x 0,003 x 998,425)= 6,739 /17,372= 0,3879 [m/s]
Criteriul Re se determină cu relaţia:
Re= (w x dh ) / ʋ= (0,3879 x 0,006) / 0,000001049= 2213,536
dh= 2 δ [m]
unde: w este viteza apei între două plăci, în [m/s];
ʋ -vascozitatea cinematică a apei, în [m2/s].
dh-diametrul hidraulicunde: w este viteza apei între două plăci, în [m/s];
Pentru curgerea apei între două plăci (2300<Re<10000) valoarea criteriului Nusselt
se poate determina cu relaţia lui Miheev:
Nu= 0,3 x Re0,663 x Pr0,33= 0,3 x 2213,5360,663 x 7,3790,33= 95,751
Coeficientului de transfer convectiv pe partea apei de răcire
αw= Nu x 𝜆/ dh [W/m2/K]
unde:
Nu este criteriul Nusselt;
𝜆 - coeficientul de conductibilitate termică a apei, în [W/mK];
dh - diametrul hidraulic, în [m].
αw= 95,751 x 0,5941 / 0,006= 9480,994
Rezistenţa termică, prin conducţie se determină cu relaţia:
δ δ OL δ p δ u
∑ = + + [m2K/W]
λ λol λp λu
în care:
δOL este grosimea plăcii de oţel inoxidabil, în [m]; δOL =0,0005m
λOL - coeficientul de conductibilitate termică a plăcii de oţel inoxidabil, în
[W/mK]; λOL =20 w/mK;
Funcție de temperatura de condensare a agentului frigorific t k rezultă pentru R134a ,valorile parametrilor
termofizici:
tk= 25 [°C]
ρ=1206,05 [kg/m3]
cp=1425,5 [kJ/kgK]
ʋ=0,0000001765 [m2/s]
𝜆=0,0815 [W/mK]
Pr=2,52
Debitul masic specific secţiunii δ x l la trecerea debitului masic de agent frigorific m:
ms= m / Nt x δ x l [kg/m2/s]
m reprezintă debitul masic de agent frigorific din instalație, în [kg/s]
ms= 0,83 / 29 x 0,003 x 0,200= 0,83 / 0,0174= 47,701 [kg/m2/s]
Debitul masic specific echivalent pentru xm = 0,5
Densitatea vaporilor ρv=1/v3
mech= ms x [1- xm + xm x (ρ / ρv)0,5] [kg/m2/s]
mech= 47,701 x 3,509= 167,382
Reech= (mech x dh) / η
în care:
dh - este diametrul hidraulic, în [m], dh= 2 δ [m];
η - viscozitatea dinamică, în [Ns/m2]; η= ρ x ʋ
Reech= (167,382 x 0,006) / 0,0002128= 4719,440
Coeficientul de convecţie la condensarea agentului frigorific;
αK= Nu x 𝜆 / dh= 4,118 x Reech0,4 x Pr0,33 x 𝜆 / dh= 4,118 x (4719,440)0,4 x 18,418= 2236,06 [W/m2K]
Coeficientul global de transfer de caldură în condensator:
1 δ 1
K= 1 / +∑ + [W/m2K]
αw λ αk
unde:
αw - coeficientul de convecţie pe partea apei de răcire, în [W/m 2K];
αk - coeficientul de convecţie, la condensare, a agentului frigorific,
în [W/m2K];
δ
∑ - rezistenţa termică, prin conducţie, la trecerea căldurii prin stratul de ulei,
λ
prin placă şi prin stratul de piatră, în [m2K/W].
1 1
K= 1/ + 0,000415+ = 1 / 0,0009677= 1033,37
9480,994 2236,06
Eroarea:
¿
Er= ¿ Kp−k∨ kp ¿ x 100 [%]
Cazul 2:
dech= (Di2-n x de2) / (n x de)= (0,182 – 7 x 0,0382) / 0,266= (0,0324-0,0101) / 0,266= 0,083 [m]
Re= (w x dech ) / ʋ= (5,309 x 0,083) / 1,473 x 10-6 = 299.149,355
Nu = 0,023 x Re0,8 x Pr0,4 = 0,023 x 22.813,134 x 1,4569= 764,24
Coeficienții de convecție
αe= Nu x 𝜆 / dech= 764,24 x 0,00287 / 0,083= 26,426
Rezistenţa termică, conductive, se determină cu relaţia:
δ
∑ = δOL / λOL + 2 x δu / λu [m2K/W]
λ
în care:
δOL este grosimea peretelui ţevii, în [m];
λOL - coeficientul de conductibilitate termică a peretelui ţevii din oţel, (50…55 W/mK);
δu - grosimea stratului de ulei depus pe peretele ţevii, în exterior, (0.05…0.08 mm);
λu - coeficientul de conductibilitate termică pentru pelicula de ulei, (0.14 W/mK).
δ
∑ = 0,0035 / 50 + 2 x 0,00006 / 0,14= 0,00007 + 0,000857= 0,000927 [m2K/W]
λ
Coeficientul global de transfer de căldură k se determină utilizând relaţia:
1 δ 1
k= 1/ +∑ + =
αi λ αe
6. Dimensionarea și alegerea aparaturii auxiliare a instalaţiei;
6.1 Dimensionarea şi alegerea buteliei de răcire intermediare;