Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

 Data: 12.10.2018
 Propunător: prof. înv. primar Popescu Rodica
 Unitatea de învățământ: Liceul de Arte „Bălaşa Doamna” Târgovişte
 Clasa: a IV-a
 Disciplina de învăţământ: Arte vizuale şi abilităţi practice
 Unitatea de învățare: O carte, un prieten în plus
 Subiectul/Tema lecţiei: Linia - element de limbaj plastic – La munte
 Tipul lecţiei: de formare a deprinderilor și priceperilor
 Scopul lecției: Formarea de priceperi şi deprinderi de a identifica şi numi linii, ca elemente de limbaj plastic
 Competenţe specifice vizate:
 1.2. Evidențierea caracteristicilor diferitelor categorii de elemente de limbaj plastic, în compoziții din mediul înconjurător și în
imagini
 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat
 2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic
 Ştiinţe ale naturii - 3.2. Identificarea unor modalităţi de protejare a mediului înconjurător
 Obiective operaţionale:
 O 1.2.1. să observe elementele din natură care pot fi sugerate prin linii: verticale, orizontale, oblice, groase, subțiri, curbe, frânte
prin exerciții-joc; obiectivul se consideră realizat dacă toţi elevii observă cel puţin trei tipuri de linii în natură
 O 2.1.1. să identifice materialele necesare pentru realizarea compoziţiei plastice; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
identifică cel puțin două materiale de lucru necesare tehnicii pentru realizarea temei propuse
 O 2.2.1. să organizeze compoziția după reguli stabilite inițial, a suprafeței sau a spațiului plastic, cu ajutorul elementelor de limbaj;
obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reuşeste să utilizeze corect spaţiul plastic
 Ştiinţe ale naturii - O 3.3.1. să realizeze îndemnuri de protejare a mediului înconjurător; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare
elev scrie un îndemn adresat oamenilor pentru a proteja mediul înconjurător
 Metode, procedee și tehnici didactice: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, turul galeriei
 Mijloace de învăţământ: manual tipărit, manual digital, coli, acuarele, creioane colorate, pensule, pahare, laptop, videoproiector
 Forme de organizare: frontal, individual, în perechi
 Durata: 45 minute
 Bibliografie:
 Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014
 Manual de Arte vizuale şi abilităţi practice, cls. a IV-a, ed. ARS LIBRI PROF SRL

1
Eșalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare
Nr. Metode,
Etapele lecţiei / Timp Ob. Op. Forme de
crt. Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee și Mijloace de înv.
organizare
tehnici did.
1. Momentul Asigur condiţiile necesare desfăşurării Elevii pregătesc materialele conversaţia frontal
organizatoric orei de arte vizuale/abilităţi practice. necesare desfăşurării orei de
AVAP
2. Reactualizarea 2.1.1. Cer elevilor să intuiască materialele de Elevii intuiesc materialele de conversaţia acuarele, frontal
cunoştinţelor și lucru lucru carioca,
deprinderilor creioane
colorate,
pensule, pahare
1.2.1. Solicit elevilor să traseze diverse tipuri de Elevii trasează diverse tipuri exerciţiul coli, în perechi observare
linii, în perechi de linii creioane sistematică
colorate
3. Activitate/discuție Prezint cu ajutorul manualului Elevii denumesc tipul liniilor conversaţia manualul frontal observare
introductivă tipărit/digital diverse tipuri de linii – pag. identificate tipărit/ sistematică
13 digital, laptop,
videoproiector
4. Anunţarea temei şi a Anunţ tema (Linia- element de limbaj conversaţia frontal observare
obiectivelor plastic) şi obiectivele pe înţelesul elevilor sistematică
5. Prezentarea optimă a 2.1.1. Solicit elevilor să intuiască reproduceri Elevii intuiesc liniile folosite conversaţia, imagini frontal aprecieri
conţinutului ale unor tablouri în care linia este element în tablouri explicaţia verbale
și dirijarea învățării de limbaj plastic
2.1.1. Explic modul de lucru al realizării Elevii ascultă indicaţiile conversaţia, manualul frontal observare
compoziţiei plastice La munte, precizând profesorului, recunoscând explicaţia tipărit/ sistematică
că linia poate fi redată prin trasare sau tehnicile şi procedeele de digital, laptop,
haşurare. În acest scop prezint imagini cu lucru ale redării liniei videoproiector
desene ale unor copii (manual pag. 15)
Insist asupra folosirii corecte și variate a Elevii ascultă indicaţiile conversaţia, frontal
tehnicilor de lucru, asupra acurateții și profesorului explicaţia
ordinii pe masa de lucru , pentru a evita
mici accidente
Solicit elevilor să facă exerciţii pentru Elevii execută exerciţii frontal
Eșalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare
Nr. Metode,
Etapele lecţiei / Timp Ob. Op. Forme de
crt. Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee și Mijloace de înv.
organizare
tehnici did.
încălzirea mâinilor pentru încălzirea mâinilor
2.2.1. Se va coordona munca elevilor, avându-se Elevii realizează compoziţia exerciţiul coli, acuarele, individua observare
în vedere întreaga clasă; se va interveni cu plastică carioca, l sistematică
explicații, încurajări și susținere acolo creioane
unde este cazul. colorate,
pensule, pahare
Se va acorda o mare atenție respectării
etapelor de lucru și corectitudinii executării
acestora, manipulării corecte a materialelor
și a instrumentelor de lucru.
6. Evaluarea produselor 2.2.1. Prezint criteriile de evaluare a produselor: Elevii analizează lucrările și turul lucrările frontal analiza
realizate Criterii de evaluare: fac aprecieri şi autoaprecieri galeriei elevilor produselor
respectarea temei; conversatia obţinute
corectitudinea aplicării tehnicilor de observatia
lucru;
creativitate, originalitate;
-finalizarea lucrării;
Se analizează lucrările și se fac aprecieri.
Sunt urmărite aspectele pozitive,
creativitatea și îndemânarea realizatorilor .
7. Asigurarea retenției și Solicit elevilor să scrie un sfat de Elevii scriu un sfat de conversaţia coli individua observare
transferului protejarea mediului înconjurător protejarea mediului l sistematică
înconjurător
În cazul în care produsul nu a fost explicaţia frontal
finalizat în clasă voi face precizări privind
continuarea activităţii acasă
8. Aprecieri şi Voi face aprecieri cu caracter motivant Elevii asigură ordinea și conversaţia frontal aprecieri
recomandări privind participarea elevilor la desfasurarea curățenia la locul de lucru verbale
lectiei.
Se asigură ordinea și curățenia la locul de
lucru.

S-ar putea să vă placă și