Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Antone Florin


Unitatea școlară: Școala Gimnazială Grigore Mihaescu Vladesti
Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație socială. Educație pentru cetățenie democratică
Unitatea de învățare: Cetățenia activă. Participarea cetățenilor la luarea deciziilor
Titlullecției:Rolul
îndeplinit de mass media în societate și în formarea opiniei publice
Tipul lecției: Mixtă
Competențe specifice: 1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educație pentru cetățenie democratică, 2.3.Rezolvarea, înperechi/echipă, a unorsarcini de
lucrureferitoare la viațaîntr-o societatedemocratică, 3.2 Aplicarea unor valori, norme și principii democratice în situații concrete care presupun decizie și acțiune
Competențe derivate: La sfârșitul lecției, elevii vor:
C1. Defini termenii: mass-media, opinie publică, cenzură.
C2. Clasifica mijloacele de comunicare în masă.
C3. Argumenta importanța știrilor în viața unui cetățean.
C4. Realiza un sondaj de opinie.
Strategia didactică:
Resurse procedurale: conversația examinatoare, descoperirea, joc didactic, exercițiul, brainstorming.
Resursemateriale: imagini, manualul.
Forme de organizare: Frontal, individual, pe grupe.
Forma de evaluare: Continuă- prin întrebări și analiza răspunsurilor și a modalității în care au fost îndeplinite sarcinile de lucru.
Durata: 50 min

1
Desfășurarea lecției
Momentul lecției Cp Activitate profesor Activitate elevi Strategia didactică
. Resurse Resurse
procedurale materiale
Moment Notează absențele în catalog. Pregătește materialele Se pregătesc pentru desfășurarea orei.
organizatoric necesare desfășurării orei.
3 min
Verificarea Adresează întrebări cu privire la lecția anterioară: Răspund întrebărilor profesorului. Conversația
cunoștințelor „Societatea civilă, organizații nonguvernamentale, Rezolvă sarcina de lucru și comunică examinatoare
anterioare tipuri de initiative cetățenești în comunitatea locala profesorului soluțiile lor.
15 min Face aprecieri.
Captarea atenției Arată elevilor imagini cu diverse mijloace de Identifică mijloacele de comunicare în Brainstorming Imagini
5 min comunicare în masă și le cere acestora să indice masă și prezintă importanța lor:
utilitatea lor. transmiterea de informații.
Totodată, elevii răspund la întrebarea din manual
„De unde credeți că își luau oamenii informațiile
înainte de apariția mass-mediei?
Predarea noului Notează la tablă titlul lectiei. Notează titlul lecției în caiete.
conținut
23 min Numește câte un elev pentru a citi fragmentele Elevul citește definiția din manual.
C1 privitoare la funcțiile mass-mediei însocietate și le Elevii numiți citesc textul și clasifică Descoperirea Manualul
cere acestora să extragă idea esențială care va fi funcțiile deținute de mass media.
notată la tablă.
C2 Descoperirea Manualul

Le prezintă elevilor conceptul de manipulare și le


cere să prezinte situații din media încare au întâlni t Elevul numit citește textul din manual
aspect ( se face referire la fake news)
Elevii grupați redactează știrea cerută Exercițiul Manualul
Grupează elevii în echipe și realizează aplicație de de profesor, apoi liderul echipei o
presa prezintă clasei.
Grupează elevii pe echipe și le cere să redacteze câte
C3 o știre care să cuprindă informații din cadrul Își exprimă opiniile cu privire la știrile Brainstorming
2
comunității lor sau din cadrul școlii. prezentate, ascultă indicațiile
profesorului. Descoperirea

Pe baza celor realizate în exercițiul anterior, solicită


elevilor să își exprime opinia, astfel încât aceștia să
C3 identifice noțiunile de opinie personală și opinie Manualul
publică.
Jocul didactic
C1

Brainstormig

Consolidarea Adresează întrebări cu privire la lecția predată. Răspund întrebărilor profesorului. Conversația
cunoștințelor examinatoare
3 min

3
Anexa 1
Mass-media și opinia publică
Schița lecției

Mass-media reprezintă totalitatea mijloacelor de informare și comunicare în masă:


 Ziare și reviste
 Radioul și televiziunea
 Sisteme multimedia
Știrile oferite de mass-media sunt informații:
 Despre evenimente deosebite
 Utile
 Despre personalități
 Despre autorități
Opinia publică cuprinde:
 Idei
 Păreri
 Credințe
 Atitudini
 Așteptări
 Aspirații

S-ar putea să vă placă și