Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a IX-a A
Obiectul: Matematică M2
Profesor:
Unitatea de învăţare: Funcţia de gradul al II-lea
Tema lecţiei: Funcţia de gradul al II-lea – aplicaţii.
Tipul lecţiei: de însuşire şi fixare a cunoştinţelor
Competente specifice: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
A. Cognitive:
C1: sa stie sa determine forma canonica a functiei de gradul al II-lea;
C2: să stabilească minimul şi maximul unei funcţii de gradul al II-lea.
C3: sa determine intervalele de monotonie pentru functia de gradul al II-lea.
B: Psiho-motorii:
Să manifeste interes pentru lecţie.
Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.
C: Afective:
Să participe activ la lecţie.
Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică (M1), metoda exerciţiului (M2),


transferarea cunoştinţelor (M3) , problematizarea (M4).

Mijloace de învăţământ: fişe de lucru (m1), creta (m2), manualul (m3), culegeri de
probleme (m4).

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Etapele Obiective Strategii didactice


lecţiei de Conţinutul lecţiei Metode şi Procedee de
referinţă procedee evaluare
1. Moment Asigur condiţiile optime pentru conversaţia în grup
organizatoric desfăşurarea lecţiei.

2. Captarea Se verifica tema de acasa conversaţia în grup şi


atenţiei Se trec absentele in catalog euristică individual
exemplul
3. Anunţarea Anunţ titlul lecţiei: ”Funcţia de conversaţia în grup
temei şi a gradul al II-lea” precum şi
obiectivelor competentele specifice.
4. Dirijarea Definitie: se numeste functie de metoda individual
învăţării gradul II f:R exerciţiului
problematizarea
→ R , f ( x ) =a x2 +bx +c unde
C1 conversaţia
a,b,c∈ R si a≠ 0 .
C2 euristică
o Se dau exemple de functii
C3
de gradul II.
Forma canonica a functiei de gradul
în grup şi
doi este data de formula f(x)=
individual

b 2 −∆
a ( x+ )+
2a 4a
Maximul sau minimul functiei de
gradul al II
pornind de la forma canonica avem 2
cazuri
−∆
a>0 atunci nr real se numeste
4a

b
minimul functiei f, iar valoarea -
2a
este valoarea argumentului x in care
se realizeaza acest minim.

C1 −∆
a<0 atunci nr real se numeste
4a
C2
C3 b
maximul functiei f, iar valoarea -
2a
este valoarea argumentului x in care

2
se realizeaza acest max.
Concluzii:
1) Daca a>0 functia

f ( x )=a x 2 +bx +c are un

−∆
minim egal cu ,
4a
minim ce se realizeaza

b
pentru x=-
2a
−∆
In acest caz Imf=[ ,+∞ ¿
4a
2) Daca a<0 functia

f ( x )=a x 2 +bx +c are un

−∆
maxim egal cu ,
4a
maxim ce se realizeaza

b
pentru x=-
2a
−∆
In acest caz Imf=(−∞ , ¿
4a

5. Tema C1 C2 Problemele care nu au fost abordate individual


pentru acasă C3 în clasă de pe fişa de lucru.
Manual pag 134 ex 2-4

Anexa 1

Fişă de lucru

1. Se consideră f:RR, f(x)=x23x+2. Să se calculeze f(0)∙f(1)∙…∙f(2009)


2. Se considera functia f:RR , f(x)=x2-3x+2.Calculati f(0)f(1)f(2)...f(2012)
3. Se considera functia f:RR , f(x)=x2-25.Calculati f(-5)f(-4)...f(4)f(5).
4. Sa se determine functia de gradul al doilea stiind ca f(1)=-3; f(-1)=9; f(0)=1
5. Sa sescrie sub forma canonica functia f:RR
a) f(x)=x2-6x+11
b) f(x)=-3x2+2x+4
3
6. Determinati valoarea minima a functiei f:RR , f(x)=x2-3x+2. Apoi a functiei f:RR ,
f(x)=x2-8x+1. Determinati Imf in ambele cazuri
7. Determinati valoarea maxima a functiei f:RR , f(x)=-x2+6x-9. Apoi a functiei f:RR ,
f(x)=-3x2+2x+5. Determinati Imf in ambele cazuri
8. Se consideră funcţia f:RR, f(x)=x2mx+m, m – nr. real. Să se determine numărul real m
astfel încât minimul funcţiei să fie egal cu 1.
−9
9. Se da functia f:RR , f(x)=2x(x-1)-2. Sa se arate ca f(x)∈ [ 4 )
,+ ∞ , ∀ x ∈ R.

10. Sa se determine functia d egradul al doilea f : R R , f ( x )=a x 2 +bx+ c , a ≠ 0 stiind ca 1 este


punctul de minim, valoarea minima a functiei este -2 si f(3)=18.

Anexa 1

Fişă de lucru

11. Se consideră f:RR, f(x)=x23x+2. Să se calculeze f(0)∙f(1)∙…∙f(2009)


12. Se considera functia f:RR , f(x)=x2-3x+2.Calculati f(0)f(1)f(2)...f(2012)
13. Se considera functia f:RR , f(x)=x2-25.Calculati f(-5)f(-4)...f(4)f(5).
14. Sa se determine functia de gradul al doilea stiind ca f(1)=-3; f(-1)=9; f(0)=1
15. Sa sescrie sub forma canonica functia f:RR
c) f(x)=x2-6x+11
d) f(x)=-3x2+2x+4
16. Determinati valoarea minima a functiei f:RR , f(x)=x2-3x+2. Apoi a functiei f:RR ,
f(x)=x2-8x+1. Determinati Imf in ambele cazuri
17. Determinati valoarea maxima a functiei f:RR , f(x)=-x2+6x-9. Apoi a functiei f:RR ,
f(x)=-3x2+2x+5. Determinati Imf in ambele cazuri
18. Se consideră funcţia f:RR, f(x)=x2mx+m, m – nr. real. Să se determine numărul real m
astfel încât minimul funcţiei să fie egal cu 1.
−9
19. Se da functia f:RR , f(x)=2x(x-1)-2. Sa se arate ca f(x)∈ [ 4 )
,+ ∞ , ∀ x ∈ R.

20. Sa se determine functia d egradul al doilea f : R R , f ( x )=a x 2 +bx+ c , a ≠ 0 stiind ca 1 este


punctul de minim, valoarea minima a functiei este -2 si f(3)=18.

4
5

S-ar putea să vă placă și