Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

 
Aria curriculară:Limbă și comunicare
Disciplina:Comunicare în limba română
Unitatea tematică:Jocul cu mașinuțe
Subiectul:Sunetul d. Literele d și D. Recunoașterea unui obiect, prin formularea de întrebări despre caracteristicile acestuia.
Tipullecției:Consolidare
Scopullecției:Dezvoltarea capacității de comunicare, prin exersarea receptării și utilizării adecvate a sunetelor, a literelor și a cuvintelor,
respectiv a sunetului și a literelor d și D.
Obiective operaționale:
O1-săidentificepozițiasunetului/literei d/D, încadrulcuvântuluirostitsauscris,
O2-sămarchezeprezența/loculsunetului/literei d/D încuvintele date, subliniindu-le cu creionulgrafic,
O3-săasociezelitere, formândcuvinte cu înțeles, conform unei reguli matematiceexplicite,
O4-săverbalizezerăspunsurilela ghicitorile legate de jocul cu mașinuțe,
O5-sădespartăînsilabecuvintele date, precizândnumărulacestora.
Strategiididactice:
Metodeși procedee:conversația euristică, explicația,metoda fonetică, analitico-sintetică, demonstrația cu acțiuni, observarea, exercițiul,
audiția.
Mijloacedidactice:table magnetică, instrumente de scris, mijloace IT ( laptop, conexiune la internet, videoproiector), machete
(personajulsurpriză), povestealiterei D, auxiliarele, cufărul cu stimulente, ghicitorile.
Forme de organizare:frontal, individual.
Bibliografie:
Hobjilă, Angelica, Elemente de didactică a limbii și literaturii române pentru ciclul primar, Editura Junimea , Iași, 2006; 
Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, București, 2018;
Didactica disciplinelor ,,Comunicare în limba română’’ și ,, Limba și literatura română’’ din învățământul primar, conf. univ. dr. VASILE
MOLAN, editura MINIPED, București-2015.
Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare Editura Ars Libri, Piteşti, 2013. 
Durata:45 minute

DEMERS DIDACTIC
Nr. Secvențele lecției Ob Conținutulinstructiv-educativ al lecției Metodeșiprocede Mijloacedidactic Forme de Evaluare
Crt . e e organizar
. Op e
.
1. Momentul Se asigură climatul necesar bunei desfășurări a Conversația Frontală Capacitateaelevilor de a
organizatoric lecției și se verifică existența și organizarea se
tuturor mijloacelor și materialelor didactice. organizapentrunoualecți
Întâlnirea de dimineață. e.
2. Introducerea î Le voi prezenta copiilor un cufăr cu surprize, Conversația Povestea Frontal Capacitateaelevilor de a
nlecție din care voi scoate o poveste și le-o voi citi, mai Explicația Cufărul ascultapovesteași de a
(Captarea atenției) exact aceasta fiind povestea literei D. (povestea Observarea Macheta receptamesajultransmis.
se regăsește în anexa 1).
Dupăcitireapoveștiiliterei D, le mai scot o
surpriză din cufăr, mai exact o machetăce face
referire la Darius, personajulpozitiv din poveste.
Îlarăt pe Darius elevilorși le
precizezfaptulcăestesupărat din
cauzarăzboiniculuiDranDrinDron,
iarnoiîlputemînveselidoarprinrezolvareaexerciții
lor din auxiliarelenoastre.
3. Anunțarea temei și Se prezintătemașiobiectivelelecției pe Conversația Auxiliar Frontal Capacitateaelevilor de a
a obiectivelor înțelesulelevilor: ,, Astăzi, la ora de comunicare fi receptivi la sarcinile
în limba româna, îl vom ajuta pe Darius să fie de lucruoferite.
fericit prin rezolvarea exercițiilor din auxiliarele
noastre. Vă rog să deschideți caietul la pagina
96 și să vizualizăm împreună următoarele
exerciții.’’
4. Dirijarea O1 Solicit copiii să deschidă manualele și să Conversația Manual Frontal Capacitateaelevilor de a
consolidării O2 rezolvăm împreună exercițiile respective. Exercițiul Ghicitori Individual răspundeghicitorilorpus
O3 Observăm împreună imaginile și le voi spune Explicația Tablă e de cătrecadrul
O4 ghicitori referitoare la imaginile din manual. Demonstrația didactic.
O5 ,,Moșneguț cu pielea goală Metodafonetică,
Ține vinul de năvală’’ analitico-sintetică
(DOPUL) Capacitateacopiilor de
Le ofer detalii și îi întreb: ,,Ce se pune la gura arezolvaexercițiileoferit
sticlei pentru a nu se vărsa apa, sucul, ceaiul?’’. e, parcurgândindicațiile.
(Dopul este un obiect mic ce ajută să nu curgă
lichidul dintr-un recipient.),,Haideți să
despărțim în silabe, cu mâna sub bărbie:
DOP’’. ,,Câte silabe are?’’ (Acesta are doar o
silabă, astfel acest cuvânt este monosilabic.)
,,Auzim sunetul D? Unde? La începutul sau la
sfârșitul cuvântului?’’ Acumunimpunctelepentru
a scriecuvântul ,,DOP’’.
,,Îmiputețispunepropoziții cu acestcuvânt?’’ Cu
ajutorul unei săgeți, de la ,,dop’’trsăm una spre
prima întrebare din dreapta.

,,Dur, dur, dur căluț de fier


Unde să mă duci tu oare?
Hai să galopăm la munte,
Hai să galopăm la mare!
Nu mă țin prea bine-n șa,
Însă nu e vina mea,
Când voi crește, voi urca
Să conduc, chiar eu...(MAȘINA)!
Le ofer detalii despre mașină, precum: ,,Cu ce
circulăm pe stradă? Cu ce ne aduc părinții la
școală?’’ (Mașina este un mijloc de transport cu
care ne deplasăm în diferite locuri, precum la
școală, la bunici, la mare, la munte etc.)
,,Haideți să despărțim în silabe cuvântul mașină,
ma-și-nă. Câte silabe are?’’ ( 3 silabe) ,,Acest
cuvânt conține litera d?” Haideți să unim
împreună punctele pentru a uni literele din acest
cuvânt. ,,Îmi puteți spune o propoziție care să
conțină cuvântul mașină?’’ Haideți să trasăm o
săgeată de la mașină către ultima întrebare, de
jos, pentru a realiza corespondența. Acum să
trecem mai departe și să vă spun ultima
ghicitoare.

,,Peste râu trece


Niciodată nu merge,
Oare ce este? (PODUL)’’
Le ofer detalii și îi întreb: ,,Pestecetrecirâul?’’
(Podul ne ajută să trecem peste apă, pe jos sau
cu mașina, fără a ne uda.) Haideți să despărțim
în silabe: POD. Acest cuvânt are doar o silabă,
așa că este monosilabic. ,,Întâlnim sunteul
d?’’ ,,Unde?’’ (La sfârșitul cuvântului) ,,Câte
litere are acest cuvânt?’’ ,,A câta literă din
cuvântul dop este d?’’ ,,Mai știți și alte cuvinte
alcătuite din trei litere?’’ (Nu trebuie să conțină
obligatoriu litera d) (SAR, POD, DOP, RAR,
APĂ, AER, SOL, RĂU, BUN, ZIS) Haideți să
unim punctele pentru a scrie cuvântul POD.
Trasăm o săgeată de la ,,pod’’ către întrebarea
din mijloc.
(Voi scrie și eu pe tabla magnetică cuvintele din
manual și cele spuse de ei)
5. Asigurarea Propun sprere zolvare și exercițiul din Conversația Auxiliar Frontal Capacitateaelevilor de a
feedback-ului ,,auxiliarul buburuză’’, deschizând la pagina 27. Exercițiul Individual rezolvacerințeletransmis
(obținerea Observăm chenarul albastru care conține câteva Explicația e de cătrecadrul
performanței) cuvinte. Haideți să îl ajutăm pe Darius să le didactic.
citească. Vedem: ,,darnic’’ pe care îl despărțim
în silabe ,,dar-nic’’. ,,Câte silabe auzim?
Întâlnim litera d?’’ (Este chiar prima) ,,Când
putem spune că un om este darnic?’’ (Când
oferă celor din jur obiecte, ajutor etc.) ,,Voi
sunteți darnici?’’ Următorul cuvânt este
,,dresor’’. Se desparte în silabe ,,dre-sor’’,
acesta are două silabe , iar prima literă este chiar
,,d’’. ,,Ce este un dresor?’’ (O persoană care
ajută la reglarea comportamentuluianimalelor,
ajutându-isă se comporteaproximativ precum un
om.) Închenarulverdeavemcuvântul ,,durere’’
(du-re-re). ,,Câte silabe are?’’ ,,În care silabă se
aude sunetul d?’’ (în prima). Avem și cuvântul
căldură (căl-du-ră). ,,În a câta silabă se aude
sunetul d?’’ ( în a doua) ,,Când avem parte de
căldură? În ce anotimp? Dar de durere avem
parte?” În chenarul roz avem cuvântul
,,cascadă’’ (cas-ca-dă), care are trei silabe. ,,Îl
auzim pe d?’’ ,,Cunoașteți vreo cascadă?’’
Următorul cuvânt este ,,dreptate’’. Haideți să
despărțim în silabe (drep-ta-te) și acesta are, de
asemenea, trei silabe și începe cu litera ,,d’’.
În chenarul mov întâlnim cuvântul ,,adunate’’
(a-du-na-te). ,,Acesta câte silabe are?’’ ,,În a
câta silabă îl auzim pe d?’’ Următorul cuvânt
este ,,diamante’’ (di-a-man-te), acesta având
patru silabe. ,,Îl auziți pe d?’’ (Este chiar primul
sunet) ,,Ați văzut vreodată diamante?’’
Închenarulalbavemmaimultecuvinte care au
parte de câtevatransformări,
haidețisăurmărimîmpreună!
,,Dacă eu am un dar, Ionel are mai multe?
(DARURI)
Dacă eu merg pe un drum, mașina poate merge
pe mai multe? (DRUMURI)
Dacă eu am întâlnit un domn, Darius a întâlnit
mai mulți? (DOMNI)
Dacă eu manânc o dudă, tu mănânci mai
multe? (DUDE)
Dacă eu fac un nod, tu faci mai multe?
(NODURI)
Dacă eu am văzut un cascador, Ana a văzut
mai mulți? (CASCADORI)’’
În această pagină mai observăm și trei imagini,
iar sub acestea niște spații libere. ,,Ce se află în
prima imagine?’’ (IED) ,,Auzimsunetul d?
Unde?’’ (la sfârșit). Haideți să completăm
spațiile libere. ,,Iedul este puiul unei capre, ați
întâlnit povești în care apar iezi?’’ (Capra cu trei
iezi, de Ion Creangă). În a doua imagine se
observă (CADA). ,,Câte silabe are?’’ (ca-dă),
(două silabe). ,,În ce silabă îl auzim pe d?’’ (în a
doua). Haideți să scriem sub imagine. În ultima
imagine ce vedem? (CADOU). Haideți să
despărțim în silabe (ca-dou). ,,Câte silabe are?’’
(două) ,,Îl auzim pe d? În a câta silabă?’’ (în a
doua silabă). ,,Voi ați oferit sau primit vreodată
un cadou?’’ Haideți să completăm spațiile
libere.

6. Evaluarea Precizezfaptulcăelevii l-au făcutbucuros pe Conversația Cântecelulsurpriz Frontal Capacitateaelevilor de a


Darius, iaracesta a hotărâtsă le pună un Audiția ă sintetizacelediscutate.
cântecelsurpriză, pe care săîlasculteșisăîldiscute
ulterior.
Dupăaudiereaacestuicântec, îiîntrebceeace am
făcutîndecursulacestei ore.
7. Încheiereaactivităț Se fac aprecieriverbalecolectivereferitoare la Conversația Stimulente Frontal Aprecieriverbale.
ii participareaelevilorîncadrulorei de astăzi,
iarDarius le oferă ,,mașinuțe’’ pentru faptul că
au ascultat, au fost conștiincioși și pentru că au
fost cuminți.

Anexa 1

Povestea literei D
A fost odată, demult, că dacă nu demult atunci din decada dacilor sau a dropiilor-dromader, pe vremea lui Făt-Frumos și a Ilenei
Cosânzeana, într-o regiune deloc ascunsă, nu prea îndepărtaă, denumită Dobrogea, o familie distinsă de țărani darnici și deștepți care își ducea
traiul din culturile de zarzavaturi precum dovlecel, dafin, dud și drăgaică. Într-o duminică după-amiază, asupra familiei darnice se abătu o mare
nenorocire deloc distractivă. Un războinic danez dramatic și draconic, pe nume DranDrinDron, împreună cu divizia lui debarcată în deșert, veni
la țăranul Darius și îi ceru fata, pe preafrumoasa Daiana să o ducă departe, în Danemarca. DranDrinDron era un DonJuan care dresa dihanii
domestice cu douăsprezece degete și o duzină de dinți.

Draga Daiana, care avea dresuri cu dantelă, nu dorea să dialogheze cu derbedeul DranDrinDron și se ascunse în pod de frică, iar Darius
decise să-l înfrunte pe ditamai războinicul cu doar doi dolari în buzunar. Acesta plecă supărat din cale-afară si îi amenință pe țărani că îi va face
să dorească să nu se fi întâlnit: le va lua apa Dunării care îi ajuta să cultive zarzavaturile. Zis și făcut. Danezul merse pe firul Dunării în sus iar la
un moment dat porunci supușilor să construiască fără discuție diguri înalte care să oprească Dunărea să mai treacă prin acel loc. Nu după mult
timp digurile erau deja construite.

În casa lui Darius toată lumea plângea și se ruga la Dumnezeu ca danezul dichisit să nu mute cursul apei. Și iată că Dumnezeu le ascultă
ruga. După ce apa făcu un ocol pe alte meleaguri, reveni spre locul unde o familie darnică cu inima deschisă și bună întorsese privirea către
Domnul. Iar digurile s-au dărâman fără nicio dilemă și acum Dunărea curgea și pe vechea și pe noua albie. De atunci, Darius și familia sa au avut
apă delicioasă din belșug pentru a-și uda grădina cu dovlecei, dăruind tuturor din bunătățile pe care le produceau. Așadar, ori de câte ori oamenii
doreau să scrie cuvântul „Dunărea”, „Dobrogea” sau „Darius”, desenau apa aceea mare care curgea pe albii, o data drept și o dată cu ocol.

Așa s-a născut litera D.

S-ar putea să vă placă și