Sunteți pe pagina 1din 15

Grădinița cu Program Normal Nr.

4 - Poiana, Comarnic

PROIECT DE ACTIVITATE
Inspecția curentă II
de obținere a gradului didactic II
 Profesor învățământ preșcolar,
Botoacă Gabriela-Sorina

 Profesor Metodist, ● Director,


Prof.înv.preșcolar Buturoiu Doinița Prof.înv.primar Simionescu Bulei Alina
9 iunie 2021

1
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 2, Comarnic (Structură: Gradinița cu Program Normal Nr.4- Poiana)

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Botoacă Gabriela - Sorina

NIVEL: II

GRUPA: Mare B, “Albinuțele”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Ce și cum vreau să fiu?

TEMA PROIECTULUI: “Aș vrea să fiu …”

TEMA SĂPTĂMÂNII: “…Un copil sănătos și fericit”

TEMA ACTIVITĂȚII: “Vreau să fiu sănătos!”

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare si verificare de cunostinte, priceperi si deprinderi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII:


ADP:

 Rutine: sosirea copiilor la grădiniță - deprinderi specifice; ne pregătim de activități;


 Întâlnirea de dimineață
 Tranziții: “Bună dimineața tuturor”- recitare poezie de început de zi
“Good morning” – interpretare cântec cu mișcări asociate

ALA 1 :

 Construcții:
Suportul pentru periuța de dinți/săpun
 Artă:
Obiecte de uz personal (modelaj)
 Stiintă:
Labirint – (fișă de lucru și conversație- importanța utilizării obiectelor de igienă ilustrate pe fișă)
2
 Bibliotecă:
„Nu uităm regulile de igienă!” (lectura dupa imagini)

 Tranzitie - Joc muzical: „Dance and freeze”


ADE:
Activitate integrată: DȘ, DLC, DOS - “Ne jucăm, ne jucăm, pe Măriuca o ajutăm”
 Tranzitie - Joc muzical: „Ai grijă de tine, ai grijă de mine!”

ALA 2:“La cumpărături” – joc distractiv și joc de rol (vânzător-cumpărător) – traseu aplicativ

SCOP:
- Educarea in spiritul respectului fata de propria sanatate si cunoasterea factorilor de mediu care pot influenta starea de sanatate;
- Mentinerea sanatatii si prevenirea imbolnavirilor;
- Formarea unei atitudini pozitive şi responsabile faţă de sănătatea sa şi a celor din jur, conducȃnd la dezvoltarea armonioasă a preşcolarului sub aspect psiho-fizic.
- Formarea unui mod de viață sănătos: cunoașterea elementelor regimului zilnic și necesitatea respectării lui; conștientizarea că alimentația corectă stă la baza sănătății:
- Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vadere fonetic, lexical si gramatical;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală;


Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
Autocontrol și expresivitate emoțională;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor;
Activare și manifestare a potențialului creativ;
Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat;

3
COMPORTAMENTE VIZATE:

a) Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;


b)Exersează, cu sprijin, respectarea unor principii de bază specifice unei alimentații sănătoase;
c) Inițiaza/participă la interacțiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată;
d)Demonstrează abilități de autocontrol emoțional;
e) Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
f) Demonstrează creativitate prin activități muzicale și practice;
g)Respectă regulile de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare;
h)Recunoaște unele cantități ale unor obiecte;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ADP:
O1: Să recite expresiv versurile poeziei;

O2: Să descrie starea vremii utilizând propoziții dezvoltate;

O3: Să precizeze data (zi, lună, an), ziua săptămânii, anotimpul curent;

O4: Să interpreteze clar, corect și expresiv cântecul;

O5: Să respecte normele impuse de contextual actual generat de apariția SARS-Cov2.

ALA1:
O6: Să realizeze prin tehnica modelajului obiecte de igienă personală;

O7: Să formuleze propoziții despre imaginile date;

O8: Să rezolve corect sarcinile de pe fișa de lucru;

4
O9: Să precizeze importanța acțiunilor ilustrate în imagini;

O10: Să așeze piesele de lego prin alăturare, îmbinare și suprapunere pentru a realiza lucrări originale.

ADE:
O11: Să așeze pe planșa potrivită doar elementele corespunzătoare cerinței;

O12: Să diferențieze alimentele sănătoase de cele nocive organismului;

O13: Să despartă în silabe cuvintele indicate;

O14: Să descrie alimentele făcând referire la culoare, formă, beneficii, proveniență;

O15: Să precizeze numărul de silabe al cuvintelor date;

O16: Să utilizeze corect instrumentul de scris;

O17: Să rezolve corect fișa de evaluare;

O18: Să precizeze sunetul inițial/final al cuvintelor date;

O19: Să alcătuiască propoziții clare și corecte cu cuvintele solicitate;

O20: Să motiveze calitățile nutritive ale anumitor alimente ilustrate în imaginile date;

O21: Să motiveze importanța consumului de alimente care conțin carbohidrați, vitamine, calciu, proteine;

O22: Să respecte regulile jocului didactic, manifestând răbdare și toleranță;

O23: Să aproximeze cantitativ, fără a număra, elementele a două mulțimi.

5
ALA2:
O24: Să elimine elementele intruse, motivând alegerea;

O25: Să parcurgă traseul, trasportând jetonul;

O26: Să execute corespunzător mișcările prestabilite (diferite tipuri de sărituri);

O27: Să manifeste spontaneitate şi creativitate în interpretarea rolului asumat;

O28: Să participe activ la joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi de auditor;

O29: Să sesizeze situaţiile sociabile de joc create, adaptându-se corespunzãtor;

O30: Să coopereze pentru realizarea unui proiect-comun;

O31: Să respecte reguli de comportare civilizatã în societate;

O32: Să manifeste interes față de activitatea propusă.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația (M1), explicația (M2), problematizarea (M3), exercițiul (M4), joc de rol (M5), jocul didactic (M6), turul galeriei (M7).

Materialul didactic:

Calendarul naturii (m1), panou prezență (m2), fotografii elevi (m3), plastilină și planșete (m4), fișe de lucru - labirint (m5), creioane colorate (m6), imagini ilustrând
acțiuni de igienă corporală/mișcare/alimentație sănătoasă (m7), fișe de evaluare (m8), piese de lego (m9), jetoane alimente (m10), siluete corporale (m11), amprente
tălpi (m12), jetoane obiecte de uz personal (m13), coș de cumpărături (m14), stimulente – cireșe (m15), bancnote (m16), planșă supermarket (m17), laptop (m18),
boxe (m19), păpușa Măriuca (m20).

Forma de organizare: frontal, individual.

6
Joc didactic: “Ne jucăm, ne jucăm, pe Măriuca o ajutăm”

 Sarcina didactică: Selectarea corectă și lipirea jetoanelor pe planșele corespunzătoare (Planșa 1 – siluetă umană sănătoasă, veselă; Planșa 2 –Silueta umană
tristă, lipsită de energie). Jetoanele puse la dispoziție prezintă atât alimente sănătoase, cât și dăunătoare omului, copiii având sarcina de a le lipi
corespunzător pe planșele disponibile, în vederea conștientizării unei alimentații corecte și benefice dezvoltării armonioase a corpului uman; despărțirea în
silabe a unor cuvinte date; precizarea componentelor nutritive ale alimentelor; descrierea calitativă a unor alimente; precizarea numărului de silabe al unui
cuvânt; precizarea sunetului inițial/final al unor cuvinte reprezentate în imagini; formulare de propoziții cu termenii indicați.
 Regulile jocului: Pe rând, preșcolarii grupei vor fi invitați în fața clasei pentru a extrage din sacoșa de cumpărături câte un jeton, aceștia având sarcina de a
preciza dacă imaginea de pe jeton prezintă un aliment sănătos ori dăunător. Aceștia vor atașa prin lipire jetonul ales doar după ce vor rezolva sarcinile orale
date de către cadrul didactic. Dacă un copil nu știe răspunsul corect, poate fi ajutat de unul dintre colegii săi. Fiecare răspuns va fi aplaudat. Copilul care a
finalizat sarcina alege urmatorul participant la jocul didactic. Jocul se va desfășura până când toți copiii vor ajunge pe rând la masa educatoarei. Copiii
desfășoară jocul cu atenție. Cei care răspund și așază corect jetonul vor fi răsplătiți cu aplauze, iar cei care greșesc vor fi corectați de colegii lor.
 Elemente de joc: surpriza, așteptarea, mânuirea materialelor, aplauze, închiderea și deschiderea ochilor.
 Modalitati de evaluare: continuă-formativă prin observarea copiilor, evaluarea calitativă a fișelor de evaluare, aprecieri verbale, îndrumări individuale,
acordarea de stimulente.

Locul de desfășurare: sala de grupă

Bibliografie:

 Curriculum pentru educatia timpurie, 2019


 Ionescu, M., Anghelescu, C., Boca, C., Herseni, I., Popescu, C., Stativa, E., Ulrich, C., Novak, C. (2019), Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea
timpurie a copilului de la naștere la 7 ani, Editura Vanemonde;
 Tataru, L., Glava, A., Chis, O., Chis, V. (2014), Piramida cunoasterii-repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar,Pitesti, Editura Diamant.
 Revista nationala de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice din invatamantul prescolar si primar, 3-4/2018, Editura Arlequin.
7
Nr. Momentele Desfasurarea activitatii Strategii didactice Obiective Timp Evaluare
Crt. activitatii Metode Materiale
1. Moment Se asigura conditiile organizatorice si
organizatoric psihopedagogice necesare desfasurarii
optime a activitatii: aerisirea salii de
grupa, pregatirea materialului didactic,
asezarea mobilierului astfel incat copiii sa
vizualizeze materialul.
ADP:
Intalnirea de dimineata: M1 m1 O1
Salutul: Se va realiza în lanț m2 O2 15min
De asemenea, preșcolarii salută m3 O3
elementele naturii, recitând în cor poezia O4
“Bună dimineața tuturor”. O5
Prezenta: “Cine oare nu a venit?”
Copiii vor fi invitati sa numeasca colegii
care lipsesc, apoi voi citi catalogul.
Calendarul naturii: “Cum este vremea
astazi?”-se va completa calendarul naturii,
se va preciza data, ziua săptămânii,
anotimpul în care ne aflam.
Inviorarea de dimineata: se vor realiza
cateva exercitii de inviorare in timp ce se
va interpreta cantecul ”Good morning”.
2. Reactualizarea Se va realiza printr-un șir de întrebări pe
cunoștințelor baza cunoștințelor dobândite anterior. M1 8 min Analizarea/
- Ce este sănătatea? M2 Evaluarea
- Ce trebuie să facem pentru a fi sănătoși? M3 raspunsurilor
- Care sunt mesele principale ale zilei? prescolarilor
- Ce consumați voi la micul dejun/ prânz/
cină?
- Cum ne ingrijim corpul si ce obiecte
folosim?

8
3. Captarea Se realizează prin elementul surpriză -
atentiei păpuşa Măriuca. m4 Observarea
“Dragi copii, dimineaţa când am venit la M1 m5 2 min comportamentului
grădiniţă, am găsit pe scări o păpuşă care m6 nonverbal
plângea. Am întrebat-o ce a păţit şi ea mi- m7
a povestit că nu se simte bine. Mi-a spus m20
că o doare burtica deoarece a mâncat
foarte multe alimente de toate felurile. Eu
am invitat-o la noi la grupa mare, să o
învăţăm cum să se mențină sănătoasă.
Ce ziceți? Sunteți de acord să îi dăm o
mână de ajutor?”

4. Anuntarea Se anunta copiii ca vor desfasura


temei si a activitatea “Vreau să fiu sănătos”. Observarea
obiectivelor Voi face referiri la activitatile ce se vor comportamentului
desfasura pe parcursul zilei. Enuntarea M1 2min copiilor
obiectivelor se va face in termeni
accesibili varstei, copiii retinand ca in
activitatea curenta vom discuta despre
regulile pe care trebuie să le respectăm
pentru a fi sănătoși, aspecte identificate și
în activitățile precedente.
Apoi voi prezenta materialele de la
centrele de interes precum si obiectivele
acestora.

5. Desfasurarea ALA:
activitatii In functie de preferintele fiecaruia,
prescolarii isi vor alege centrul unde vor
dori sa lucreze. Aprecierea
La centrul Arte vor modela obiecte de uz obiectelor realizate
personal care ne ajută la menținerea
igienei corpului. M1 m4
La centrul Bibliotecă vor răsfoi imagini M2 m6 O6 Aprecierea
care prezintă regulile pe care trebuie să le M3 m7 O7 calitativa a fiselor
respectăm pentru a fi sănătoși, formulând m8 O8 de lucru
9
propoziții clare, corecte și dezvoltate O9
despre reprezentările din fotografii. O10 Evaluarea
produselor finite
La centrul Științe vor avea de rezolvat o Observarea
fisă de lucru – de tip labirint, având comportamentului
sarcina de a identifica drumul fără copiilor
obstacole pe care trebuie să îl parcurgă
personajul ilustrat până la obiectul de uz
personal de care are nevoie.
La centrul Construcții vor realiza cu
ajutorul pieselor de lego suporturi pentru
săpun și periuțe de dinți.
M1
In timp ce copiii lucreaza, ii voi indruma M7
si urmari indeaproape. Le voi da
explicatiile necesare, voi pune intrebari
ajutatoare si voi interveni acolo unde
exista dificultati. De asemenea, le Turul galeriei
reamintesc copiilor regulile pe care
trebuie sa le respecte in cadrul acestor
activitati: se vorbeste in soapta pentru a nu
deranja; se apreciaza ceea ce au lucrat
colegii; fiecare sarcina trebuie terminată.

Dupa finalizarea activitatilor pe centre, se


va realiza “Turul Galeriei” pentru ca
prescolarii sa poata sa admire si evalueze
produsele obtinute.

Voi face aprecieri asupra intregii activitati


desfasurate de copii la fiecare centru,
asupra modului de participare la activitate
si asupra comportamentului acestora.

Prin intermediul tranzitiei “ Ai grijă de


tine, ai grijă de mine”-joc muzical, se va
10
trece la activitatile pe domenii
experientiale.
O2 10-15
M1 m3 O3 min
Activitate integrată: DȘ+DLC+DOS M1

Le voi reaminti copiilor de mesajul


transmis de către Măriuca in care aceasta
le solicita ajutorul . Raspunsurile
copiilor
Anunțarea titlului jocului și a scopului
acestuia
Se comunică așteptările din partea copiilor
astfel încât să le dezvolte nivelul de M1
motivare pentru activitate. Se încurajează
acțiunea de a răspunde la sarcinile
activităților.

Explicarea regulilor jocului:


Se va lucra frontal. Pe rând, câte un copil
va veni în fața planșelor, va extrage cu 30-35
ochii închiși câte un jeton și va răspunde min
la întrebările adresate de către doamna M1 m10 O11
educatoare. M2 m11 O13
Prescolarii vor veni pe rand, vor extrage O14
câte un jeton, vor rezolva sarcina, apoi vor O15
lipi jetonul pe planșa potrivită motivând O18
alegerea. O19
Precizez faptul ca atunci cand un O20
prescolar intampina dificultati in O21
rezolvarea sarcinii, va fi ajutat de un altul. O22
O23
Demonstrarea jocului de catre cadrul
didactic:
In fata prescolarilor se afla două planșe
reprezentând siluete umane. Una dintre
acestea este veselă, căci consumă alimente
11
sănătoase, cealaltă este tristă – lipsită de
energie din cauza alimentației
necorespunzătoare. Într-o sacoșă există o
mulțime de imagini care ilustrează
alimente sănătoase și dăunătoare..

Voi inchide ochii, voi extrage un jeton, il


privesc cu atentie, il arat si prescolarilor si M1 m10
formulez clar: “Am extras un pepene. M2 m11
Acesta este un fruct si contine vitamine,
de aceea voi lipi jetonul pe plansa care
ilustreaza copilul vesel”.

Executarea jocului de proba:


Se va realiza un joc de proba. Un
prescolar va “culege” un jeton, i se va M1 m10
prezenta sarcina, o va rezolva, apoi va lipi M2 m11
jetonul pe planșa corespunzătoare.

Desfasurarea jocului propriu-zis:


Cu ajutorul unei numaratori, va fi
desemnat primul copil ce va executa jocul.
După selectarea imaginii tip jeton – cadrul
didactic va formula sarcina de rezolvare.
Dupa indeplinirea sarcinii, copilul poate O11
lipi jetonul pe plansa. O13 Raspunsurile
Jetoanele cu alimente sănătoase vor fi O14 copiilor
lipite pe planșa cu silueta veselă, iar O15
alimentele dăunătoare corpului vor fi M1 m10 O18
atașate pe silueta tristă, motivand M2 m11 O19
alegerea. M6 O20
Se va proceda la fel pana vor fi rezolvate O21
toate sarcinile iar in sacosa de cumparaturi O22
nu va mai fi niciun jeton. O23
Exemple de sarcini:
12
1. Alcatuieste o propozitie cu
cuvantul “apă”
2. Desparte în silabe cuvântul
“ciocolata” și precizează numărul
de silabe.
3. Cu ce sunet incepe cuvantul
“banane”?
4. Cu ce sunet se termina cuvantul M1 m10
“ulei”? M2 m11
5. Ce contin fructele? M6
6. La ce ne ajuta vitaminele??

Complicarea jocului:
Pentru a complica jocul li se va cere
prescolarilor sa inchida ochii. Cadrul
didactic extrage un jeton si il lipeste pe O11
plansa necorespunzatoare. Dupa semnalul M1 m10 O13
cadrului didactic, elevii au sarcina de a M2 m11 O14
privi cu atentie plansele pentru a observa M3 O15
elementul adaugat, motivand M6 O18
incompatibilitatea jetonului cu plansa pe O19
care se afla. O20
Copiii sesizează greșelile și așază O21
jetoanele corect, motivând alegerea O22
făcută. O23

6. Obtinerea Se realizează printr-o fișă în care sunt


performantei ilustrate imagini cu alimente sănătoase și
nocive, având sarcina de a încercui M1 m7
si alimentele benefice organismului și de a M2 m8 5-10 Fisele de evaluare
tăia cu o linie alimentele dăunătoare. Vor O12 min ale copiilor
Evaluarea număra apoi alimentele din fiecare O16
activitatii categorie. Un copil va trasa la tablă cifra O17
corespunzătoare numărului de elemente
13
de fiecare fel, apoi se compară cantitatea
acestora, alimentația corespunzătoare
triumfând.
Inainte de a da startul activitatii
individuale, prescolarii vor executa cateva
exercitii de incalzire a mainilor:
“Miscam degetelele
Batem tare palmele
Invârtim încheietura
Și dăm mingea dura-dura.”

Dupa realizarea exercitiilor de incalzire,


voi da startul activității individuale.
Această activitate se va desfășura pe M1 m7
acordurile lui Antonio Vivaldi. M2 m8
M4 m18
Voi da indicații suplimentare, voi sprijini m19
acolo unde este nevoie și voi face
aprecieri verbale referitoare la
corectitudinea modului de lucru.

ALA2: :“La cumpărături” – joc distractiv


și joc de rol (vânzător-cumpărător) – O 24
traseu aplicativ. O25 10-15
Voi propune copiilor un joc de mișcare m13 O26 min
distractiv care se numeste “La m14 O27
cumpărături”. O28 Observarea
Copiii vor veni pe rand la plansa care O29 comportamentului
prezinta un raft cu produse din M1 O30 copiilor
supermarket si vor alege cate un jeton M2 O31
reprezentand un obiect de uz personal. M4 m16 O32
Ei vor avea sarcina de a transporta cate un m17
jeton in cosul de cumparaturi, executand
diverse tipuri de sarituri respectand
urmele de talpi lipite pe podea.

14
Printre jetoanele ce conțin imagini cu
obiecte necesare ingrijirii corpului se
strecoară și unele necorespunzătoare.
Elevii au sarcina să elimine elementele
nepotrivite, motivând alegerea.

La finalul activităţii, păpuşa Măriuca M1


mulţumeşte copiilor şi va pleca să pună în M2 3min Observarea
aplicare ce a învăţat azi. comportamentului
nonverbal,
Se vor face aprecieri colective si paraverbal al
individuale, asupra modului in care s-a copiilor
desfasurat activitatea. Se vor imparti
stimulente (fructe de sezon). m15

15

S-ar putea să vă placă și