Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

CLASA Pregătitoare CLASA a II a CLASA a IV-a


Data: 31.03.2021 Data: 31.03.2021 Data: 31.03.2021
Unitatea de învățământ: Școala
Unitatea de învățământ: Școala Primară Unitatea de învățământ: Școala Primară
Primară Corlata ( Berchișești )
Corlata ( Berchișești ) Propunător: prof. înv. primar Șutu Corlata ( Berchișești )
Maria
Propunător: prof. înv. primar Șutu Maria Propunător : prof. înv.primar Șutu Maria
Aria curriculară : Arte și tehnologii
Aria curriculară : Arte și tehnologii Disciplina – AVAP Aria curriculară – Arte și tehnologii
Disciplina – AVAP Unitatea tematica: Jurnalul unei Disciplina : AVAP
Unitatea tematica: Magia primăverii plante Unitatea tematica: Zvon de primăvară
Subiectul – Flori de primăvară- Narcisa Subiectul – Flori de primăvară- Subiectul – Flori de primăvară- Narcisa
Tipul lecţiei – formarea de priceperi și Narcisa Tipul lecţiei – formarea de priceperi și
deprinderi Tipul lecţiei – formarea de priceperi deprinderi
Forma de realizare : activitate integrate și deprinderi Locul desfasurarii: sala de clasă
Disciplinele vizate:MEM, AVAP, DP. Forma de realizare : activitate Durata: 50 minute
Locul desfasurarii: sala de clasă integrate
Durata: 50 minute Disciplinele vizate:MEM, AVAP,
DP.
Locul desfasurarii: sala de clasă
Durata: 50 minute
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE COMPETENȚE SPECIFICE COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE
VIZATE
1.1 Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual 1.1 Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual
simplu, exprimat prin desen/pictură/ 1.1 Sesizarea semnificaţiei unui mesaj simplu, exprimat prin desen/pictură/
modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă vizual simplu, exprimat prin modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un
un context familiar; desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen context familiar;
1.2 Identificarea semnificației liniei, animat, care reflectă un context familiar; 1.2 Identificarea semnificației liniei, punctului,
punctului, culorii și formei în opere de artă 1.2 Identificarea semnificației liniei, culorii și formei în opere de artă
1.3 Manifestarea curiozității față de punctului, culorii și formei în opere de 1.3 Manifestarea curiozității față de explorarea de
explorarea de mesaje artistice simple, artă mesaje artistice simple, exprimate vizual
exprimate vizual 1.3 Manifestarea curiozității față de 2.1 Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor
2.1 Manifestarea liberă a ideilor şi explorarea de mesaje artistice simple, personale, apelând la forme simple de
trăirilor personale, apelând la forme exprimate vizual exprimare specifice artelor;
simple de exprimare specifice artelor; 2.1 Manifestarea liberă a ideilor şi 2.2 Observarea unor caracteristici simple ale
2.2 Observarea unor caracteristici simple trăirilor personale, apelând la forme materialelor întâlnite în mediul familiar
ale materialelor întâlnite în mediul simple de exprimare specifice artelor; 2.3 Exprimarea ideilor și trăirilor personale
familiar 2.2 Observarea unor caracteristici prin utilizarea liniei, punctului, culorii și
2.3 Exprimarea ideilor și trăirilor simple ale materialelor întâlnite în formei
personale prin utilizarea liniei, punctului, mediul familiar
culorii și formei 2.3 Exprimarea ideilor și trăirilor
personale prin utilizarea liniei,
punctului, culorii și formei

COMPETENȚE INTEGRATE COMPETENȚE INTEGRATE COMPETENȚE INTEGRATE


Limba română Limba română
CLR
2.4.Manifestarea interesului pentru 2.4.Manifestarea interesului pentru
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a
exprimarea de idei în contexte exprimarea de idei în contexte cunoscute.
unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit
cunoscute.
clar şi rar
1.5.Manifestarea curiozităţii faţă de
receptarea semnificaţiei mesajelor orale,
în contexte de comunicare cunoscute;
DP
2.2.Identificarea şi aplicarea regulilor de
comunicare specifice în activitatea
şcolară
2.3. Explorarea abilităților de relaționare
cu ceilalți
OBIECTIVE OPERAŢIONALE OBIECTIVE OPERAŢIONALE OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O 1 -să denumească corect elemente O 1 -să denumească corect elemente O 1 -să denumească corect elemente specifice
specifice anotimpului primăvara specifice anotimpului primăvara anotimpului primăvara ;
O2 -să precizeze etapele de lucru parcurse O2 -să precizeze etapele de lucru O2 -să precizeze etapele de lucru parcurse
pentru realizarea lucrării; parcurse pentru realizarea lucrării; pentru realizarea lucrării;
O 3 - să aplice tehnici de lucru adecvate O 3 - să aplice tehnici de lucru O 3 - să aplice tehnici de lucru adecvate
(decupare, mototolire, lipire asamblare ); adecvate (decupare, mototolire, lipire, (decupare, mototolire, lipire, asamblare);
O 4 -să realizeze lucrările propuse, în asamblare); O 4 -să realizeze lucrările propuse, în mod
mod original; O 4 -să realizeze lucrările propuse, în original;
O 5 – să mânuiască atent, eficient şi cu mod original; O 5 – să mânuiască atent, eficient şi cu
îndemânare instrumentele şi materialele O 5 – să mânuiască atent, eficient şi cu îndemânare instrumentele şi materialele de
de lucru îndemânare instrumentele şi lucru
O 6 – să manevreze cu grijă hârtia şi materialele de lucru O 6 – să manevreze cu grijă hârtia şi celelalte
celelalte materiale O 6 – să manevreze cu grijă hârtia şi materiale
O7 -sa relaţioneze pozitiv în cadrul celelalte materiale O7 -sa relaţioneze pozitiv în cadrul grupului
grupului pentru rezolvarea sarcinii O7 -sa relaţioneze pozitiv în cadrul pentru rezolvarea sarcinii
grupului pentru rezolvarea sarcinii

RESURSE RESURSE RESURSE


Strategii didactice Strategii didactice Strategii didactice
a)Metode și procedee: a)Metode și procedee: a)Metode și procedee:
Metode şi procedee didactice: Metode şi procedee didactice: Metode şi procedee didactice: conversaţia,
conversaţia, explicaţia, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, explicaţia, demonstraţia, observația
observația observația
b) Mijloace de învățământ: b) Mijloace de învățământ: b) Mijloace de învățământ:
Semicarton A4, hârtie creponată , , Semicarton A4, hârtie creponată, , Semicarton A4 , hârtie creponată , foarfece,
foarfece, lipici, șabloane. foarfece, lipici, șabloane. lipici, șabloane.
c) Forme de organizare: c) Forme de organizare: c) Forme de organizare:
frontal, individual frontal, individual frontal, individual

BIBLIOGRAFIE BIBLIOGRAFIE BIBLIOGRAFIE

,,Metode activ-participative aplicate in ,,Metode activ-participative aplicate ,,Metode activ-participative aplicate in


invatamantul primar’’, DPH,2010. in invatamantul primar’’, DPH,2010. invatamantul primar’’, DPH,2010.
Pedagogia invatamantului primar si
prescolar Vol.2 - Ion-Ovidiu Panisoara,
Marin Manolescu Pedagogia invatamantului primar si Pedagogia invatamantului primar si prescolar
Ghidul profesorului din invatamantul prescolar Vol.2 - Ion-Ovidiu Vol.2 - Ion-Ovidiu Panisoara, Marin
primar simultan - Horatiu Catalano, Ion Panisoara, Marin Manolescu Manolescu
Albulescu Ghidul profesorului din invatamantul Ghidul profesorului din invatamantul primar
primar simultan - Horatiu Catalano, simultan - Horatiu Catalano, Ion Albulescu
Ion Albulescu
DEMERS DIDACTIC
CLASA Pregătitoare CLASA a II-a CLASA a IV-a
1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric
Pregătirea materialelor didactice Pregătirea materialelor didactice Pregătirea materialelor didactice
necesare. necesare. necesare.
Asigurarea unui climat educaţional Asigurarea unui climat educaţional Asigurarea unui climat educaţional
favorabil desfăşurării activităţii în favorabil desfăşurării activităţii în favorabil desfăşurării activităţii în
condiţii optime. condiţii optime. condiţii optime.
Se vor asigura condiţiile optime pentru Se vor asigura condiţiile optime pentru Se vor asigura condiţiile optime pentru
desfăşurarea lecţiei. desfăşurarea lecţiei. desfăşurarea lecţiei.
Metode și procedee Metode și procedee Metode și procedee
Conversația Conversația Conversația
Resurse materiale Resurse materiale Resurse materiale
- - -
Forme de organizare Forme de organizare Forme de organizare
Frontal Frontal Frontal
Evaluare Evaluare Evaluare
Observare sistematică Observare sistematică Observare sistematică
Capacitatea de organizare Capacitatea de organizare Capacitatea de organizare

2.Captarea atenției 2.Captarea atenției 2.Captarea atenției


Elevii sunt anunțați că Fifi a fost Elevii sunt anunțați că Fifi a fost Elevii sunt anunțați că Fifi a fost
fermecată de frumusețea Narcisei și fermecată de frumusețea Narcisei și fermecată de frumusețea Narcisei și
dorește să confecționeze un ’’ portret ’’ al dorește să confecționeze un ’’ portret dorește să confecționeze un ’’ portret
acesteia cu ajutorul hârtiei creponate. ’’ al acesteia cu ajutorul hârtiei ’’ al acesteia cu ajutorul hârtiei
Metode și procedee creponate. creponate.
Conversația .Metode și procedee .
Resurse materiale Conversația Metode și procedee
Forme de organizare Resurse materiale Conversația
Frontal Forme de organizare Resurse materiale
Evaluare Frontal Forme de organizare
Observare sistematică Evaluare Frontal
Observare sistematică Evaluare
Observare sistematică

4. Reactualizarea cunoștințelor. 3.Reactualizarea cunoștințelor 3.Reactualizarea cunoștințelor


5 min. 10 min 3 min
Activitate directă Activitate directă Activitate directă

Se vor adresa câteva întrebări cu privire Se vor adresa câteva întrebări cu Se vor adresa câteva întrebări cu
la conținutul lecțiilor precedente. privire la conținutul lecțiilor privire la conținutul lecțiilor
-Ce lucrări am făcut? precedente. precedente.
-Ce reguli trebuie respectate în realizarea -Ce lucrări am făcut? -Ce lucrări am făcut?
lucrărilor la orele de arte vizuale și -Ce reguli trebuie respectate în -Ce reguli trebuie respectate în
abilități practice? realizarea lucrărilor la orele de arte realizarea lucrărilor la orele de arte
vizuale și abilități practice? vizuale și abilități practice?
Metode și procedee Metode și procedee Metode și procedee
Conversația Conversația Conversația
Explicația Explicația Explicația
Resurse materiale Resurse materiale Resurse materiale
- - -
Forme de organizare Forme de organizare
Frontal Frontal
Forme de organizare
Evaluare Frontal Evaluare
Observare sistematică Evaluare Observare sistematică
Capacitatea de a răspunde la întrebări Observare sistematică Capacitatea de a răspunde la întrebări
Capacitatea de a răspunde la
întrebări

5.Anunțarea temei și a obiectivelor 5.Anunțarea temei și a obiectivelor 5.Anunțarea temei și a obiectivelor


1 min 1 min 1 min.
Activitate directă Activitate directă
Activitate directă
Se anunță tema și obiectivele urmarite
Se anunță tema și obiectivele Se anunță tema și obiectivele pe parcursul lecției urmărite în cadrul
urmarite pe parcursul lecției urmărite în urmarite pe parcursul lecției urmărite acestei activităţi
cadrul acestei activităţi în cadrul acestei activităţi

Voi spune elevilor că astăzi, la ora de AVAP Voi spune elevilor că astăzi, la ora de Voi spune elevilor că astăzi, la ora de
vom realiza lucrarea: ‘’ Zambila” AVAP vom realiza lucrarea: ” Zambila ” AVAP vom realiza lucrarea: ” Zambila ”
Voi prezenta etapele de lucru pentru Voi prezenta etapele de lucru pentru Voi prezenta etapele de lucru pentru
realizarea lucrarii. realizarea lucrarii. realizarea lucrarii.
Metode și procedee Metode și procedee: Metode și procedee:
Conversația Conversația Conversația,
Resurse materiale explicația.
Șablon Explicația Resurse materiale
Hârtie creponată Resurse materiale Șablon
Foarfec Șablon Hârtie creponată
Lipici Hârtie creponată Foarfec
-Forme de organizare Foarfec Lipici
Frontal Lipici

Forme de organizare:
Frontal Forme de organizare :
Frontal
Evaluare Evaluare:
Observare sistematică Observarea sistematică
Capacitatea de receptare a unui mesaj Capacitatea de receptare a unui mesaj Evaluare:
audiat audiat Observarea sistematică
Capacitatea de receptare a unui mesaj
audiat

6. Desfășurarea lecției 6. Desfășurarea lecției 5. Desfășurarea lecției


Sarcina de lucru propusă consta în Sarcina de lucru propusă Sarcina de lucru propusă, constă în
realizarea lucrării ”Narcisa ‘’ prin constă în realizarea lucrării ‘’Narcisa ” realizarea lucrării ”Narcisa ” prin
tehnica mototolirii. prin tehnica mototolirii. tehnica mototolirii
Metode și procedee Metode și procedee:
Conversația Metode și procedee Conversația
Explicația Conversația Explicația
Observația Explicația Resurse materiale
Munca independentă Exercițiul Foarfec
Resurse materiale Observația Lipici
Foarfec Munca independentă Hârtie creponată
Lipici Resurse materiale Sablon
Hârtie creponată Foarfec
Sablon Lipici
Hârtie creponată
Forme de organizare: Sablon Forme de organizare:
Frontal Frontal
Individual Individual
Forme de organizare
Evaluare: Frontal
Observarea sistematică Individual Evaluare:
Capacitatea de a folosi correct Evaluare Observarea sistematică
instrumentele de lucru Observare sistematică
Capacitatea de a folosi correct
Capacitatea de a folosi corect
instrumentele de lucru intrumentele de lucru

7.Obținerea performanței 7.Obținerea performanței 6.Obținerea performanței


Activitate directă Activitate directă Activitate independentă

Realizarea lucrărilor de către elevi


-Realizarea lucrărilor de către elevi Realizarea lucrărilor de către elevi Şi oferirea de informaţii acolo unde
Şi oferirea de informaţii acolo unde este Şi oferirea de informaţii acolo unde este nevoie.
nevoie. este nevoie. Le cer elevilor să lucreze cât mai
Le cer elevilor să lucreze cât mai corect Le cer elevilor să lucreze cât mai corect şi estetic, respectând etapele de
şi estetic, respectând etapele de lucru.
corect şi estetic, respectând etapele de lucru.
lucru.
Cât timp lucrează, elevii vor asculta Cât timp lucrează, elevii vor asculta
muzică cultă. Cât timp lucrează, elevii vor asculta muzică cultă.
muzică cultă.
Metode și procedee: Metode și procedee:
Conversația Metode și procedee: Conversația
Explicația Conversația Explicația
Forme de organizare: Explicația Exercițiul
Frontal Forme de organizare: Forme de organizare:
Evaluare: Frontal Frontal
Observarea sistematică Evaluare:
Capacitatea de a răspunde la întrebări Observarea sistematică Evaluare:
Capacitatea de a răspunde la Observarea sistematică
întrebări Capacitatea de a răspunde la întrebări

7. Încheierea activității 7. Încheierea activității 9. Încheierea activității


Aprecierea lucrărilor Aprecierea lucrărilor Aprecierea lucrărilor
După finalizarea lucrărilor sunt transmise După finalizarea lucrărilor sunt După finalizarea lucrărilor sunt
cuvinte de apreciere referitoare la lucrare transmise cuvinte de apreciere transmise cuvinte de apreciere
și la modul de lucru. Totodată se referitoare la lucrare și la modul de referitoare la lucrare și la modul de
urmărește capacitatea elevilor de a lucru. Totodată se urmărește lucru. Totodată se urmărește
aprecia calitatea produsului final, în capacitatea elevilor de a aprecia capacitatea elevilor de a aprecia
funcție de criteriile de evaluare : calitatea produsului final, în funcție de calitatea produsului final, în funcție de
originalitate, expresivitate, acuratețea criteriile de evaluare : originalitate, criteriile de evaluare : originalitate,
lucrării, finalitate. Copii vor analiza expresivitate, acuratețea lucrării, expresivitate, acuratețea lucrării,
modul de lucru al colegilor observând finalitate. Copii vor analiza modul de finalitate. Copii vor analiza modul de
dacă s-au respectat etapele de lucru, lucru al colegilor observând dacă s-au lucru al colegilor observând dacă s-au
apreciind acuratețea, originalitatea și respectat etapele de lucru, apreciind respectat etapele de lucru, apreciind
expresivitatea lucrării. acuratețea, originalitatea și acuratețea, originalitatea și
Fiecare elev își va așeza lucrarea pe expresivitatea lucrării. expresivitatea lucrării.
panoul de expoziție. Fiecare elev își va așeza lucrarea pe Fiecare elev își va așeza lucrarea pe
panoul de expoziție. panoul de expoziție.
Fifi este încântată de îndemânarea
elevilor la AVAP
Metode și procedee
Conversația Fifi este încântată de îndemânarea
Resurse materiale elevilor la AVAP
Fifi este încântată de îndemânarea
- Metode și procedee
Forme de organizare Conversația elevilor la AVAP
Frontal Resurse materiale
Metode și procedee
-
Conversația
Forme de organizare
Resurse materiale
Evaluare Frontal
-
Observare sistematică Evaluare
Forme de organizare
Aprecieri verbale Observare sistematică
Frontal
Capacitatea de receptare a unui mesaj Aprecieri verbale
Evaluare
audiat Capacitatea de receptare a unui mesaj
Observare sistematică
audiat
Aprecieri verbale
Capacitatea de receptare a unui mesaj
audiat

S-ar putea să vă placă și