Sunteți pe pagina 1din 3

Crăcan Ioana Ruxandra

Anul 2
Arabă-Engleză

Plan de lecţie

Data: 18.06.2018
Universitatea din București, Facultatea de Limbi și Literaturi Străine
Anul 1
Disciplina: Civilizatie arabă
Tema: Prima comunitatea islamică şi natura acesteia. Muhammad şi statul de la Medina.
Primele expansiuni ale islamului. Moştenirea profetului. Al-khulafā΄ ar-rašīdūn şi formarea
nucleului viitorului califat arabo-islamic.

Subiectul: Lumea arabă


Tipul lecţiei: mixt
Scopul lecţiei: să explice formarea şi evoluţia califatului arab, importanţa civilizaţiei
arabe în Evul Mediu.
Obiective de referinţă:
3.1.să analizeze un eveniment, personaj, fapt istoric pornind de la diferite surse de
informaţii
3.2.să realizeze tabloul unei perioade istorice identificând schimbările intervenite
4.3. să folosească în contexte noi termenii istorici învăţaţi
Obiective operaţionale:
- să prezinte condiţiile geografice ale Peninsulei Arabe;
- să explice legătura între condiţiile geografice şi dezvoltarea economico-socială a
arabilor;
- să demonstreze rolul Islamului în unificarea triburilor arabe şi în expansiunea teritorială
a califatului arab;
- să plaseze în timp etapele formării statului arab şi ale expansiunii teritoriale a acestuia;
- să definească termenii: calif / califat, islam, război sfânt (djihad), Coran, moschee,
hegira;
- să arate care au fost urmările expansiunii califatului arab;
- să releve importanta civilizaţiei arabe în Evul Mediu timpuriu;
- să interpreteze izvoarele istorice.
Nivelul iniţial de pregătire al studenților:
- studenții au cunoştinţe din lecţiile anterioare;
- nu stăpânesc cunoştinţele necesare construcţiei noii teme.
Strategia didactică: mixtă.
a) resurse procedurale: expunerea, explicaţia, conversaţia euristică, demonstraţia,
descoperirea.
b) resurse materiale: video-proiector, harta.
c) forme de organizare: individual.
Forme de evaluare:
- continuă;
- prin analiza răspunsurilor;
Locul de desfăşurare: sala de curs.
Durata: 50'
Bibliografie selectivă:
***, 1982, Antologie de poezie arabă. Perioada clasică (traducere, antologie şi note de Grete
Crăcan Ioana Ruxandra
Anul 2
Arabă-Engleză
Tartler şi Nicolae Dobrişan), Editura Minerva, colecţia BBT, Bucureşti (două volume)
***, 2003. Coranul (traducere din limba arabă: George Grigore). Istanbul, Çağri Yayinlari (ediţie
bilingvă)
Anghelescu, Nadia, 2009, Identitatea arabă: istorie, limbă, cultură, Editura Polirom, Iaşi
Burckhardt, Titus, 2004, Islamul. Introducere în doctrinele esoterice, Editura Herald,
Bucureşti
Hitti, Philip K., 2008, Istoria arabilor (traducere Irina Vainovski-Mihai), Editura All,
Bucureşti
Hourani, Albert, 2010, Istoria popoarelor arabe (traducere Irina Vainovski-Mihai),
Editura Polirom, Iaşi

Schema lecţiei

A. Condiţii geografice
- Pen. Arabia = zonă deşertică;
- Hedjaz şi Yemen = zone fertile (SV şi V);
- oraşe importante = Mecca şi Medina.

B. Structura socială
- arabii trăiau împărţiţi în triburi conduse de şefi militari = şeici;
- ocupaţii: păstoritul (N), agricultura (S) şi comerţul cu caravane;
- clasele sociale: - aristocraţia (negustori, stăpâni de turme şi pământuri);
- oamenii liberi (meşteşugari, agricultori şi păstori);
- sclavi (cumpăraţi sau proveniţi din prizonierii de război).

C. Islamismul
- Mahomed (cca. 570 – 632) = unificatorul triburilor arabe şi creatorul islamismului;
- Coranul = Cartea Sfântă a religiei islamice fundamentată pe cinci stâlpi;
- 16 iulie 622 hegira = începutul erei musulmane (fuga lui Mahomed de la Mecca la
Medina);
- 630 Mahomed se întoarce la Mecca şi realizează unificarea triburilor arabe;
- djihad = războiul sfânt;
- 632 moartea lui Mahomed

D. Expansiunea Islamului
- califi = şefi religioşi şi politici, locţiitori ai Profetului;
- cuceriri arabe: Siria, Mesopotamia, Egiptul, Persia;
- înfrângeri arabe:
715 - turcii, în Asia centrala
717 - bizantinii
732 - francii, la Poitiers (sfârşitul supremaţiei militare arabe)
- dinastii arabe:
omeiazii - capitala califatului la Damasc
Crăcan Ioana Ruxandra
Anul 2
Arabă-Engleză
abbasizii - capitala califatului la Bagdad (pâna în 1258);
- Califul Harun-al-Rasid (“O mie şi una de nopţi”): apogeul califatului abbasid

E. Cultura şi civilizaţia arabilor


- contributii arabe la cultura Europei: filosofie, trigonometrie, algebra, astronomie,
farmacie, medicina, chimie, arhitectura (moscheile din Damasc şi Cordoba, palatul Alhambra -
Granada)
- inventii asiatice patrunse în Europa prin intermediul arabilor: busola, praful de puşcă,
hârtia, moara de vânt;
- cuvinte de origine arabă: algebră, algoritm, cifra zero, almanah, zahăr, alcool, sirop,
lămâie, talisman, şah.

Etapele lecţiei Activitatea propunătorului Activitatea


studentilor
Organizarea activităţii Solicită studenților să se pregătească Se pregătesc pentru
pentru oră. curs.
Reactualizarea Pune întrebări studenților din cursul Răspund la întrebări.
cunoştinţelor anterior.
Anunţarea temei şi Anunţă studenților titlul cursului şi le Ascultă.
a obiectivelor motivează necesitatea desfăşurării activităţii.
Dirijarea activităţii Prezintă studenților materialul digital şi Sunt atenţi la
împreună cu aceştia stabilesc ideile prezentare şi îşi notează
principale. în caiete ideile
principale.

S-ar putea să vă placă și