Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială ,, Maria Brindea” com. Pesac


Clasa I
Data:
Prof. înv.primar: Deac Raluca-Alina
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Eroi de poveste
Subiectul lecţiei: Sunetul şi grupul de litere chi/Chi
Tipul lecţiei: predare - mixtă
Durata: 2 x 40 min (predare integrată scris-citit)); Elevi – 15;
Scopul lecţiei: formarea capacităţilor de citire şi scriere prin cunoaşterea sunetelor şi a literelor /grupurilor de litere corespunzătoare; dezvoltarea
auzului fonematic; exersarea operaţiilor gândirii; îmbogăţirea vocabularului.

Competenţe generale: Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise în contexte de comunicare cunoscute
Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
Competenţe specifice:
. 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;

1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;


1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare ;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare.
Obiective operaţionale: O1 – să despartă cuvintele în silabe;
O2 – să distingă sunetele în silabe şi cuvinte;
O3 – să pronunţe corect sunetul chi;
O4 – să asocieze sunetele cu literele/grupurile de litere corespunzătoare;
O5 – să recunoască grupul de litere chi în texte tipărite şi texte scrise de mână;
O6 – să citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvinte, propoziţii şi texte;
O7 – să scrie corect, lizibil şi îngrijit cuvinte şi propoziţii;
O8 – să formuleze corect enunţuri ( după o imagine, pe baza textului citit, folosind cuvinte date ).
Metode şi procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea
Forme de organizare: frontal, independent (diferenţiat), în perechi, în echipă
Mijloace de învăţământ: manual, caiete tip I, planşă cu grupurile de litere învăţate, planşă cu grupul de litere chi, fişe de lucru, fişe de evaluare,
imagini care sugerează cuvinte ce conţin sunetul chi, ridichi.
Instrumente de evaluare: probe orale, probe scrise, observarea sistematică, corectarea reciprocă, aprecieri verbale
Bibliografie:
 Adalmira Ungureanu – Metodica studierii limbii şi literaturii române – învăţământ primar, Editura AS′S, 2003
 Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă – Comunicare în limba română, Clasa I, Editura Didactică și Pedagogică,București
2020
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

operaţionaleObiective
Momentele Conţinuturile învăţării Activități de învăţare Resurse Evaluare
lecţiei procedurale

1.Moment Asigurarea climatului necesar desfăşurării ore Elevii îşi aşază materialele pe
organizatoric Distribuirea materialelor bănci.
2.Verificarea Verificarea, cantitativ şi calitativ, a temelor efectuate Câţiva elevi citesc tema, iar Conversaţia Aprecieri
temei acasă ceilalţi aduc eventuale Activitate frontală verbale
completări sau fac observaţii.
3.Captarea Citesc ghicitoarea: Rotunjoară, roşioară, Elevii răspund: ridichea Problematizarea
atenţiei O1 Creşte-n pământ Despart cuvântul în silabe, Analiza şi sinteza Probă orală
Cu pletele-n vânt enumeră sunetele. fonetică Aprecieri
O2 Prezint copiilor o ridiche apoi o legătură de ridichi. Cuvântul ridiche conține grupul Conversaţia verbale
Apoi îi rog să-mi spună câte silabe are cuvântul. Le de litere che iar cuvântul ridichi Activitate frontală
O4 cer sa-mi spună care-i deosebirea dintre cele două conține grupul de litere chi. Fac
cuvinte. Despărțim cuvintele în silabe apoi facem deosebirea dintre singular și
analiza fonetică. plural fără a utiliza terminologia
aceasta.

4.Reactualizarea Concluzionez. În general, în limba română, unui Elevii enumeră şi identifică Conversatia Evaluare
cunoștințelor sunet îi corespunde, în scris, o literă. Există însă şi cuvinte ce conțin grupurile de orală
câteva excepţii: sunete care se scriu cu un grup de două litere învăţate.
sau trei litere.
Exemple: geam, cer, gene, ciuperci, buchet, chenar,
rece, mochetă, cireșe, girafă, regină, agendă,
picioare, cercei etc.

5.Anunţarea Astăzi vom învăţa un alt sunet care se scrie cu un Elevii ascultă, se mobilizează,
lecției noi şi a grup de litere – sunetul chi. pun întrebări. Conversaţia Observarea
obiectivelor Pe parcursul lecţiei trebuie să despărţiţi cuvinte în Activitate frontală sistematică
operaţionale silabe, să stabiliţi ordinea sunetelor în silabe şi cuvinte,
să recunoaşteţi noul grup de litere în texte tipărite şi
texte scrise de mână, să formulați enunțuri asertive și
interogative etc.
6.Dirijarea Identifică silabele şi sunetele din
învăţării Arăt o chitară şi cer elevilor să analizeze fonetic cuvântul chitară
cuvântul. Formulăm o propoziție cu acest cuvânt. Elevii răspund. Analiza şi sinteza Probă orală
Analiza, apoi Facem analiza fonetică și stabilim unde se află grupul Despart cuvântul în silabe, fonetică Aprecieri
sinteza fonetică a O1 de litere chi. stabilesc ordinea lor, precizează Conversaţia verbale
cuvântului care O2 Am cumpărat o chitară. ordinea sunetelor în silabe, Activitate frontală
conţine sunetul ___ _______ _ _______. identifică sunetul nou la sfârşitul
nou __ ___ ___. chi – ta - ră cuvântului.

Amintesc că litera este semnul scris/grafic al


Studierea sunetului.
sunetului nou
Pronunţ demonstrativ sunetul chi. Explic locul şi Elevii rostesc sunetul în cor,
O3 modul de articulare a sunetului. apoi individual. Demonstraţia Probă orală
Atenţionez elevii asupra unor posibile confuzii între Analizează fonetic cuvintele Explicaţia Aprecieri
sunetele chi şi ghi, care se pronunţă asemănător. şi ridică mâna când sesizează Exerciţiul verbale
Pronunţ cuvinte care conţin unul din cele două sunete sunetul chi. Activitate frontală
O2 şi cer elevilor să ridice mâna doar când aud sunetul chi Exemplifică şi precizează
( Chiriac, Dochia, Ghiţă, smochine, unghie, chipiu, locul sunetului în cuvânt.
unchi, chihlimbar, rinichi, ghicitori, prichindel etc.).
Cer exemple de cuvinte care conţin sunetul chi.
Prezentarea Prezint o planşă cu grupul de litere chi, Chi de tipar şi Observă, numesc literele cu Conversaţia
grupului de litere de mână şi precizez că sunetul chi se scrie cu acest care se scrie sunetul chi. Dau Observaţia
O4 grup de trei litere. exemple de situaţii în care se
foloseşte grupul cu literă iniţială
O5 Cer recunoaşterea grupului de litere în texte tipărite. mare.
Încercuiesc grupul de litere de pe fişa de lucru Exerciţiul
Citirea cuvintelor O6 (anexa 1 ). Încercuiesc grupul de litere în Activitate
Cer elevilor să descifreze în şoaptă cuvintele de pe cuvintele de pe fişa de lucru în perechi Probă
O8 fişele de lucru ( anexa 2 ). (anexa 1). Demonstraţia scrisă
Solicit apoi citirea cu voce tare a coloanelor de cuvinte Explicaţia Aprecieri
în lanţ, pe sărite, selectiv. Descifrează individual Exerciţiul verbale
Explic sensul unor eventuale cuvinte necunoscute Citesc cu voce tare.(anexa 2) Activitate
așchie, chipeș, chipiu, răchită, chip şi cer alcătuirea Alcătuiesc enunţuri. independentă
unor propoziţii cu unele cuvinte de pe fişă. Ochi de apă, organ al vederii,
Se discută omonimia cuvântului ochi. ochi de aragaz, ou ochi.
Scrierea
cuvintelor Solicit scrierea în caiete a unui rând cu grupul de litere Urmăresc demonstraţia, pun Exerciţiul Probă orală
chi. întrebări, fac exerciţii de Explicaţia Aprecieri
O7 Demonstrez, la tablă, cum se realizează legătura între încălzire a muşchilor mâinii, Activitate verbale
cele trei litere de mână. adoptă poziţia independentă,
Elevii ies la tablă și scriu fiecare câte două grupuri de corectă, scriu 2-3 rânduri cu frontală
litere. noul grup de litere.
Împart elevilor sarcini de lucru diferenţiate.
O1 Elevii colaborează la Analiza şi sinteza Probă
Distribui bilete şi cer elevilor împărțiți în 3 echipe rezolvarea sarcinii de lucru, fonetică scrisă
O2 să dea exemple de cuvinte care conţin grupul de litere scriu cuvinte şi formează Exerciţiul Aprecieri
chi, pe care să le grupeze după numărul de silabe. ciorchinele. Activitate verbale
O4 Echipa 1 – o silabă, Echipa 2 – 2 silabe și echipa 3 – Elevii formulează propozițiile frontală, în echipă Corectarea
3silabe. solicitate: afirmativă/asertivă și reciprocă
O7 Fiecare echipă formulează un enunț asertiv și unul interogativă. Ciorchinele
interogativ cu unul dintre cuvintele identificate Exerciţiul Observarea
anterior. Activitate sistematică
în echipă Aprecieri
verbale
Citirea cuvintelor Intuirea ilustraţiilor din manual Observă imaginile Observaţia Probă orală
și a textului O8 Citirea coloanelor de cuvinte Conversaţia Aprecieri
din manual Antonime: închis-deschis, încheie-descheie, schimbat- Descifrează individual, în Activitate frontală verbale
neschimbat, chemat-nechemat; şoaptă.
Omonime - citirea enunțurilor și identificarea
cuvântului ochi care are mai multe înțelesuri. Elevii formulează enunţuri. Exerciţiul Observarea
Activitate sistematică
O6 Explic posibile cuvinte necunoscute din manual Pun întrebări. Alcătuiesc independentă
(chipiu, liliachie ). propoziţii. Conversaţia Probă orală
Propun diferite procedee de exersare a citirii. Activitate frontală Aprecieri
Citesc textul ( selectiv, pe verbal
sărite, în lanţ )

7.Obţinerea O7 Scrierea propoziţiilor Elevii scriu propoziţiile. Exerciţiul Probă


performanţei O8 Dau elevilor sarcini de lucru diferenţiate (anexa 3) Activitate scrisă
în echipă Observarea
sistematică
8.Realizarea Verific rezolvarea sarcinilor de lucru. Citesc propoziţiile alcătuite. Conversaţia Aprecieri
feedback-ului Fac aprecieri privind corectitudinea enunţurilor, Activitate frontală verbale
aspectul scrisului.
9Evaluarea O1 Împart fişele de evaluare (sarcini diferenţiate) Lucrează independent. Exerciţiul Probă
formativă O5O6 (anexa 4). Activitate scrisă
O7O8 independentă
10.Asigurarea O3 Ce sunet am învăţat astăzi? Elevii răspund, pronunţă Conversaţia Observarea
retenţiei O4 Cum se scrie sunetul chi ? sunetul chi, identifică grupul de sistematică
şi realizarea Precizez că citirea nu trebuie să fie doar corectă, ci şi litere pe planşă. Demonstraţia
transferului expresivă. Citesc model textul din manual. Activitate frontală
Tema pentru acasă: Alcătuirea şi scrierea a trei
propoziţii care să conțină grupul de litere chi.
11.Încheierea Fac aprecieri generale asupra comportamentului Elevii spun ce le-a plăcut şi ce Conversaţia Aprecieri
activităţii elevilor la lecţie, evidenţiez elevii care au fost activi, vor să mai înveţe. Activitate frontală verbale
fac unele recomandări.

S-ar putea să vă placă și