Sunteți pe pagina 1din 8

UNITATEA DE INVĂŢĂMÂNT: DATA:

CLASA a-V-a MEDIUL DE INSTRIURE : Laboratorul de


DISCIPLINA: T.I.C informatică
PROFESOR:

PROIECT DE LECȚIE

TITLUL LECȚIEI: DISPOZITIVE PERIFERICE DE INTRARE

A. NECESITATEA STUDIERII TEMEI


Identificarea și cunoașterea rolului componentelor hardware specifice sistemelor informatice
de către elevi, în vederea formării și dezvoltării capacității de a comunica.
B. STRUCTURA CONŢINUTULUI TEMEI

ROL (A2.1) TIPURI ( A2.2) ROL TIPURI


(A3.1) (A3.2)

TASTATURĂ (A2) MOUSE (A3)

DISPOZITIVE PERIFERICE DE INTRARE


TRACKBALL (A9)
(A1) TOUCHPAD (A4)

SCANNER (A5)
JOYSTICK (A8)

ROL (A5.1) TIPURI (A5.2)

MICROFON (A7) WEBCAM (A6)


C. CONTEXTUL ÎN CARE SE REALIZEAZĂ LECȚIA

Cuvinte cheie Resurse materiale


Experienţa anterioară de învăţare a
elevilor în limba română în limba engleză

Elevii posedă cunoştinţe referitoare Calculatoare


la: Calculator Computer Planșe,minge
 Structura hardware a unui Tastatură Keyboard Fișe de lucru
calculator Scanner Scanner Componente
 N.S.S.M. în timpul lucrului Informații Information periferice de
cu calculatorul intrare, markere

D. OBIECTIVE OPERAŢIONALE

Capacitatea care se Comportamentul prin care va fi Condiţiile în care va proba


Nr. Criterii de realizare a
urmăreşte a se forma prin probată capacitatea respectivă elevul capacitatea
obiectiv comportamentului cerut
învăţare la elevi de către elevi respectivă
Identificarea și descrierea Identificarea dispozitivelor
O1 Calculatorul 100 %
dispozitivelor periferice de periferice de intrare
Planșe,fișe de lucru
intrare
Identificarea tipurilor de mouse, Recunoașterea tipurilor de Calculatorul
tastatură și scanner mouse, tastatură și scanner Planșe, fișe de lucru
O2 80 %

O3 Cunoașterea rolului fiecărui Descrierea rolului fiecărui 100%


Calculatorul
dispozitiv periferic de intrare dispozitiv periferic de intrare
E. STRATEGII DIDACTICE

T Forme de organizare a
Etape de instruire
i Nr. Arii de Metode de Mijloace de activităţii
m ob. conţinut învățământ învățământ
p
Profesor Elev Profesor Elev
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Secvenţa introductivă – Moment organizatoric
Organizează clasa pe grupe. Pregătesc materialele
2´ Verifică prezența, asigură un necesare desfășurării lecției. Conversaţia Caiete Frontal Colectiv
climat optim desfășurării Manuale
activității.

2. Reactualizarea şi verificarea cunoştinţelor anterioare



Explică elevilor modul de Adresează întrebări și
verificare a cunoștințelor din răspund la intrebările Colectiv
lecţia anterioară referitoare la adresate, argumentează Calculatorul Individual
Conversația Frontal
”Evoluția calculatoarelor”, răspunsul dat. Minge
Metoda R.A.I
folosind metoda R.A.I.
Adresează
întrebări,completează
întrebările neclare, puse de
elevi.
3. Captarea atenţiei şi comunicarea temei activităţii ce
urmează să se desfăşoare cu precizarea obiectivelor
3´ O1
O2
-Prezintă tema lecției și Sunt atenţi la explicații și Caiete
O3 A1 Expunerea Frontal Individual
obiectivele urmărite, scrie pe notează în caiete titlul lecției. Marker
tablă titlul lecției
”Dispozitive periferice de
intrare„.
4. Dirijarea activităţii didactice
20´ O1
- Lansează discuţia legată de Urmăresc explicaţiile Problematizarea
etapele parcurse în utilizarea profesorului și răspund la Explicaţia Calculatorul
calculatorului, pentru întrebările adresate. Observaţia Fișa de lucru Frontal Colectiv
identificarea tipurilor de F1
dispozitive periferice.
Invită elevii să completeze fișa Exercițiul Individual
Completează fișa de lucru
de lucru F1. F1

7´ O Prezintă, descrie, clasifică


fiecare dispozitiv și explică Notează in caiete schema A2
A2.1,A2.2 Calculator
1 rolul acestora: -tastatura lecției prezentată pe tablă și
A3 Markere
-mouse ascultă explicațiile Explicaţia colorate
O profesorului. A3.1,A3.2
-touchpad Demonstraţia touchpad
A4
-scanner Exercițiul webcam Frontal Colectiv
2 A5
-webcam Metoda microfon
A5.1,A5.2
ciorchinelui
O -microfon A6 joystick
-joystick
3 -trackball.
A7 trackball
A8
A9

5. Feed-back. Sistematizarea şi fixarea cunoştinţelor


Explicaţia Pe
A2, A3, A4,
Exercițiul Fișa F2 grupe
10´ Solicită elevilor să Completează fişa de lucru, A5, A6, Frontal
Fișa F1
O1, completeze fişa de lucru F2 și Prezintă rezultatele A7, A8, A9
Individual
O3 F1 obținute.
Verifică fișele de lucru,
face completări unde este
cazul.
5. Aprecierea performanţelor. Secvenţa finală. Tema
pentru acasă.
Apreciază activitatea elevilor Notează tema în caiete.
3´ prin notare. Anunţă tema Explicația Frontal Individual
pentru acasa : ”Completați Fișa
de lucru 3”.
FIŞĂ DE LUCRU - F1

CE ȘTIU DESPRE CE VREAU SĂ ȘTIU CE AM ÎNVĂȚAT


DISPOZITIVELE DESPRE DISPOZITIVELE DESPRE DISPOZITIVELE
PERIFERICE DE PERIFERICE DE INTRARE? PERIFERICE DE INTRARE?
INTRARE?
FIŞĂ DE LUCRU - F2
Completați aritmogriful, după ce citiți cu atenţie definiţiile. Folosiți cuvântul dat
PERIFERICE pe verticală.

1 P
E
2 R
3 I
4 F
5 E
6 R
7 I
8 C
9 E

1. Este necesar mouse-ului optomecanic.


2. Dispozitiv folosit pentru a introduce datele în unitatea centrală, cu ajutorul
tastelor.
3. Manetă care se mişcă în toate direcţiile controlând deplasarea pointerului.
4. Dispozitiv folosit pentru a înregistra diverse sunete pe calculator, conectat la
placa de sunet.
5. Echipament care comandă mişcarea cursorului pe ecran.
6. Dispozitiv de intrare ce poate fi considerat un mouse aşezat pe spate:
mutarea cursorului se poate face prin rotirea bilei cu ajutorul degetelor sau
palmelor.
7. Mouse care se bazează pe o comunicare cu calculatorul prin unde radio sau
infraroşii.
8. Dispozitiv care „citeşte” de pe hârtie informaţii tipărite şi le converteşte într-o
formă pe care calculatorul o recunoaşte.
9. Dispozitiv periferic ce are rolul de a capta imagini.
FIŞĂ DE LUCRU - F2
Identificați dispozitivele prezentate în imaginile de mai jos și completați în spațiul
prezentat rolul acestora.
BIBLIOGRAFIE:

1. Mariana Miloşescu – ’’Tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor’’, Manual


pentru clasa a IX-a., EDP, Bucureşti, 2004
2. Şandor Kovacs -’’ECDL – Manualul utilizatorului PC’’, Ed. Albastră, Cluj
Napoca, 2005
3. Ioan Cerghit -“Metode de învăţământ”, EDP, Bucureşti, 2005.

4. Traian C. Ionescu , Florentina Mocriencomec -„Structura şi funcţionarea


sistemelor de calcul”- program universitar de conversie profesională pentru
cadrele didactice din mediul rural, M EC, București, 2005.

5. Andrew S. Tanenbaum -„Organizarea structurată a calculatoarelor”,


Editura Byblos, 2004
6. Emanuela Cerchez, Marinel Şerban - „Sisteme de calcul”, Editura L&S,
1998

S-ar putea să vă placă și