Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
DANIELA IORDAN
MARIANA CĂTĂLINA CĂLIN
GHID DE REZOLVARE
A PROBLEMELOR DE TOPOGRAFIE
Cartea" Universitară
București 2007
Editura Cartea Universitară
Str. Hiramului, nr.l1, sector 3, București
Telefon: 021 589 1055
e-mail: office@carteauniversitara.ro,
www.carteauniversitara.ro
© Copyright Editura Cartea Universitară 2007
MANEA, RALUCA
Ghid de rezolvare a problemelor de topografie /
Raluca Manea, Daniela Iordan, Mariana Cătălina Călin. - București: Cartea
Universitară, 2007
Bibliogr.
ISBN 978-973-731-564-9
I. Iordan, Daniela
II. Călin, Mariana Cătălina 528.425
CUPRINS
3
3.4 Părțile componente ale teodolitului................................
3.4.1 Luneta............................................................
3.4.2 Cercurile teodolitului......................................
3.4.3 Dispozitive de citire unghiulară.....................
3.4.4 Nivelele teodolitului.......................................
3.5 Instalarea aparatului în stație........................................
3.5.1 Centrarea.......................................................
3.5.2 Calarea..........................................................
3.5.3 Vizarea..........................................................
3.6 Tahimetre electronice....................................................
3.6.1 Principii utilizate la măsurarea
electro - optică a distanțelor.....................................
3.6.2 Prezentarea generală a unei stații totale......
4. MĂSURAREA UNGHIURILOR.....................................................
4.1 Măsurarea unghiurilor orizontale...................................
4.1.1 Măsurarea unghiurilor orizontale prin
metoda diferențelor de citiri (simplă)........................
4.1.2 Măsurarea unghiurilor orizontale
prin metoda turului de orizont...................................
4.1.3 Măsurarea unghiurilor orizontale
prin metoda repetiției................................................
4.1.4 Măsurarea unghiurilor orizontale
prin metoda reiterației...............................................
4.2 Măsurarea unghiurilor verticale.....................................
4.3 Probleme propuse spre rezolvare
4
5.7 Probleme rezolvate........................................................
7. METODA DRUMUIRII...................................................................
7.1 Definiții și clasificări........................................................
7.2 Proiectarea rețelelor de drumuire..................................
7.3 Operații de teren ...........................................................
7.4 Drumuirea sprijinită la capete pe puncte de coordonate
cunoscute și laturi cu orientări cunoscute..............................
7.5 Drumuirea în circuit închis pe punctul de plecare.........
7.6 Drumuirea cu punct nodal.............................................
10NIVELMENT....................................................................................
10.1 Nivelmentul geometric..................................................
10.1.1 Nivelmentul geometric de mijloc..................
10.1.2 Nivelmentul geometric de capăt.................
5
10.2 Metoda radierii de nivelment geometric de mijloc.......
10.2.1 Metoda cotei punctului de plecare..............
10.2.2 Metoda cotei de la punct la punct...............
10.2.3 Metoda cotei planului de vizare..................
10.3 Nivelment trigonometric...............................................
10.4 Probleme rezolvate......................................................
BIBLIOGRAFIE....................................................................................
7
că nu execută măsurători pe teren ci pe imaginea fotografică a acestuia.
Fotogrametria nu se aplică independent de alte discipline la întocmirea
planurilor și hărților, ci împreună cu topografia, sprijinindu- se amândouă
pe rețeaua geodezică.
• elipsoidul.
9
Longitudinea - LP este unghiul diedru dintre meridianul geodezic
ce trece prin punct și meridianul de origine al elipsoidului de referin ță.
Meridianul de origine zero este ales conven țional cel ce trece prin
observatorul astronomic de la Greenwich, de lângă Londra.
Sistemul de coordonate geografice are două familii de linii de
coordonate:
Lat=const - familia paralelelor
Long=const - familia meridianelor
Pentru România avem:
Latitudinea medie 46°N
Longitudinea medie 25° E Greenwich
io
curbă (gen elipsoid, geoid) nu poate fi transpusă pe plan fără
deformarea suprafețelor sau unghiurilor.
Pentru România sunt adoptate două sisteme de proiec ție:
► Proiecția stereografică 1970 - STEREO 70 - cu plan secant
unic în centrul geometric al teritoriului, respectiv zona ora șului Făgăra ș.
Direcția nord geografic se alfă pe axa X, iar axa Y este paralelă cu
direcția ecuatorului.
► Proiecția Gauss - proiecție interna țională, cilindrică,
conformă, transversală - aceasta presupune divizarea elipsoidului în 36
de fuse de 6° fiecare. Acestea se desfă șoară de-a lungul meridianului
axial, pe un cilindru imaginar.
ii
dacă 0AC> 2009 atunci OCA = OAC - 200a
ii
1.6 Tipuri de coordonate ce definesc punctul și legătura dintre
ele
ii
Figura 1.5 Calculul coordonatelor polare
Din acest triunghi dreptunghic putem calcula D12 și O12
Dn =A/AX]f+A^22
Y -Y Y -Y
1
2 sau 0n = arctg 1
2
AA ]2
2 1
= arctg—---------
" Xi-Xi
Notă!! Când calculăm orientarea trebuie să facem reducerea la
primul cadran în funcție de semnele numitorului și numărătorului astfel:
ii
^2
-0,2 = arctg AX J 2
+
^,2 A^_
= 200g - arctg
AX]2
^Y}2
-0}2 = 2QQg + arctg
XX }2
AY
—0 }2 =400 - arctg——
g
+ 12 AX]2
în concluzie, combinația de semne indică cadranul în care se
află orientarea fapt pentru care nu se va face un semn din cele două ce
rezultă din diferențele de Y și X.
Fiecare din cele patru situații reprezintă pozi ția orientării într-
unul din cele patru cadrane ale cercului topografic.
ii
1.6.2 Transformarea din coordonate polare în coordonate
rectangulare
111 1
------------------ 5 ---- , • • • , --------------
10" 10 100 1000000
1 j_ J___________1_ 1
2*10" ^ 2’20’200’’"’ 2000000
1 11 1
---------------> —,--------------------------
2,5*10" 25 250 2500000
1 J_ 1 1 1
5*10" ^ 5’50’500 ”"’5000000
ii
Precizia grafică a planurilor și hărților
Dacă eroarea de citire sau de raportare a unui punct pe plan
sau hartă este de 0.2 - 0.3 mm, valoarea corespunzătoare a acesteia în
teren se numește precizie grafică. Precizia grafică este direct
proporțională cu numitorul scării numerice și se calculează cu rela ția £?
1
± — = — de unde P„ g= +e*n
Pg n
Unde:
- Pg este precizia grafică;
- e este eroarea de citire 0.2 - 0.3 mm;
- n este numitorul scării.
De exemplu, pentru un plan la scara 1: 2 000 P g = e*n = 0.3 mm * 2000
= 600 mm =0.6 m. Această precizie duce la concluzia că cel mai mic
detaliu reprezentat pe plan va avea dimensiunea de 0.6 m.
Exemplu numeric
Problema 1
Pe un plan la scara 1/2000 s-a măsurat o distan ță de 20cm. Ce
valoare are această distanță pe teren?
d = 20cm, — = —
n 2000
Se cere: D
1d
ii
Conform relației numerice pentru scară: — = —, rezultă D = n D
d*i n sau
D = 20cm * 2000 = 40000cm = 400m
Problema 2
Cât reprezintă pe un plan la scara 1/1000 distan ța din teren de
150m?
ii
1
D=150m, - =
n 1000
Se cere: d
Conform relației numerice pentru scară: — —, rezultă
n D
D 150m 15000cm
— =-----=----------= 15cm
n 1000 1000
Problema 3
Ce scară are planul pentru care distan ța din teren de 500m are
pe plan 100cm?
D=500m, d=100cm
Se cere: n
1d
Conform relației numerice pentru scară: — = —, n D
Rezultă n : D 500m 50000cm ... . .
= — =-------------=---------------= 500, deci scara
d 100cm 100cm
este 1/500
Concluzii
Deoarece scara numerică este o egalitate de două rapoarte ce
conțin patru termeni: 1, n, d, D se va putea calcula oricare din cele trei
necunoscute funcție de celelalte două.
ii
printr-o linie divizată, în cm având înscris în dreptul fiecărei diviziuni
valoarea distanței din teren corespunzătoare scării planului. Scara
grafică asigură o precizie de ^din bază.
Mod de utilizare: se ia în compas distan ța de pe hartă, dintre
două puncte 1 și 2 și se așează compasul pe scară, astfel încât un vârf
al compasului să coincidă cu un număr întreg de baze, iar celălalt vârf al
compasului să cadă în interiorul talonului. Distan ța este egală cu
numărul întreg de baze la care se adaugă partea frac țională citită pe
talon.
Rezolvare
1 Reprezentarea la scara 1 :2000 a punctelor date
Pentru reprezentarea la scară a punctelor se vor parcurge următoarele
etape:
► trasarea axelor de coordonate X și Y;
► stabilirea coordonateleor punctului de origine. Pentru axa X se va
pleca din origine cu o coordonată cu valoare mai mică decât cel mai mic
X din inventarul de coordonate. Xmin = 1021 m, în originea axei X
ii
► vom alege 1020 sau 1000. Pentru axa Y se
va alege o valoare mai mică decât cel mai
mic Y din inventarul de coordonate dat. Ymin
= 2012m, în originea axei Y vom alege 2010
sau 2000.
► divizarea axelor din cm în cm.
► raportarea punctelor prin coordonatele date.
ii
D23 = 7(1072-1145)2 + (2091 - 2037)2 = 7?32 + 542 = 78245 = 90.802m
+ AK.
—0U =arctg—— cadranul I
+ Ay,
+ Al.-.-
—0,, = 200" -arctg—— cadranul II
AK.
—0y =200 " + arctg—— cadranul III
-' AXy
AK
-0 = 400" - arctg—- cadranul IV + AX,
+ 25 + 25 + +
0„12= arctg---------=—arctg— =—orc/g0.22321=—13.9811= 13.9811
* + 112 + *112 + +
ii
+ 54 + 54 + +
e, = arctg = - arctg— = - 739 72= - 40.545 8=
. 200- 40.545 S
er
= 159.4542
-7 - 7-
034 =arctg-^=—arctg-^ =—arc/^). 13 7255= —8.6836=200+8.6836 (?34
=2086836
-72 -
6»4] = arctg^^ = —arctgh = -89.4863 = 400-89.4863 0n =310.5137
ii
Figura 1.9 Reprezentarea orientărilor pe plan
ii
0ij
Y. =Yi + /.). smOy
X5 - X3 + D35COS035
Y5 = Y3 + D35Sin035
PROBLEMA 1
Se dau punctele 1,2,3,4,5 prin coordonate rectangulare în sistem
Stereografic 1970
PROBLEMA 3
Pe un plan la scara 1:5000 s-a măsurat distan ța de 23 mm. Să se
calculeze cât reprezintă această distan ță pe teren.
PR50BLEMA 4
Să se calculeze cât reprezintă pe un plan la scara 1 :2500 distan ța de
75,23 m măsurată pe teren.
PROBLEMA 5
Se dă distanța de 50 m pe teren.
Să se calculeze scara planului pe care această distan ță a fost
reprezentată cu mărimea de 10 cm.
ii
2. ELEMENTELE PLANURILOR Șl HĂRȚILOR
Caroiajul geografic al unei foi de plan sau hartă este format din
meridiane și paralele. în colțurile caroiajului geografic care mărgine ște
foaia de plan sau hartă sunt înscrise valorile coordonatelor geografice
(latitudinea și longitudinea). Paralelele sunt numerotate începând de la
Ecuator, iar meridianele începând cu meridianul Greenwich.
Intervalele dintre meridianele și paralelele care delimitează foaia
de hartă sunt împărțite pe verticală în minute de latitudine și pe orizontală
în minute de longitudine. Baza pentru caroiajul geografic este o linie de
0.1 mm grosime. Minutele de latitudine sau longitudine sunt reprezentate
prin spații alternant negre și albe de grosime 0.5 mm.
Pe o foaie de plan scara 1 :25 000 caroiajul geografic este ca în
figura 2.1.
Longitudine
93___
92___
5O9
1
53 03 04 05 06
83
Mugura
344 i
&
MM " r
JS. „ Stâlp de
Punct geodezic Borna cu număr și cotă beton Izvor
□ °
□ Pod metalic cu patru
a) b) deschideri
Relieful este un element important din con ținutul unui plan sau al
unei hărți. Relieful este totalitatea neregularită ților concave și convexe de
pe suprafața topografică a pământului.
Reprezentarea reliefului se poate face prin mai multe metode:
- metoda curbelor de nivel;
- metoda planului cotat;
- metoda profilelor;
- metoda hașurilor;
- metoda planurilor în relief;
Versanti
Rezolvare
60t.................52 mm
AXA................d2
60”%
52mm
3.1Teodolitul - generalități
3.4.1 Luneta
P=£
n
Unde: a este valoarea unei diviziuni de pe cercul gradat; n este numărul
de diviziuni al scăriței
Dacă calculăm precizia obținem următoarea rela ție
a F 100c 1C
— =------=---------= 1
n 100 100
Teodolitul are două nivele: nivela sferică și nivela torică. Acestea sunt
utilizate la calarea instrumentului.
- Nivela sferică va fi utilizată la calarea aproximativă;
- Nivela torică va fi utilizată la calarea fină.
Nivela torică
Nivela torică este o fiolă de sticlă umplută incomplet cu eter sau
alcool, care prin vaporizare formează o bulă de gaz, denumită
bulă de aer curbată după o rază de cubură „r”. Păr țile constructive ale
nivelei torice sunt prezentate în figura 3.5:
a)
b)
V
Figura 3.8 Instalarea aparatului în sta ție
Poziția 1
J
Poziția 2
J
2
S
, = ~SD
c
Dacă trebuie măsurată cu o precizie de ±5mm, rezultă precizia
de măsurare a timpului de propagare st= 0,33*10- 10s = 0,033ns. Este de
remarcat faptul, că cerințele de precizie foarte ridicată pentru măsurarea
timpului de propagare sunt independente de distan ță. Pentru a răspunde
la cerințele de precizie foarte ridicate pentru măsurarea timpului de
propagare, la instrumentele geodezice se folosesc două procedee:
procedeul digital și procedeul analog - digital.
La aparatele cu măsurare digitală a timpului de propagare, se
folosesc oscilatoare cu frecvență foarte mare: 300MHz. Impulsul emis
pornește oscilatorul, care contorizează tactul până când impulsul
reflectat de reflector închide contorizarea. Oscila țiile contorizate pe
durata timpului de propagare corespund distan ței parcurse de undă. Cu
această tehnică a frecvenței ridicate se ajunge la o rezolu ție în domeniul
decimetric. Prin măsurători repetate și efectuarea mediilor, cre ște
potențialul de precizie până la domeniul milimetric.
Măsurarea analog - digitală a timpului este executată cu un
oscilator cu o frecvență de 15MHz. Pe durata timpului de propagare este
contorizat numărul n al oscilațiilor complete. Nu sunt măsurate frac țiunile
dintr-o oscilație. Dacă frecvența este de 15MHz, rezultă că rezolu ția în m
pentru măsurarea distanței este de 10m, care trebuie evident
îmbunătățită.
Acest procedeu analog - digital permite o rezolu ție în domeniul
milimetric deja de la o singură măsurătoare. Și la acest procedeu, pentru
creșterea rezoluției, sunt generate și prelucrate un număr mare de
impulsuri într-un interval de timp. Frecven ța de generare a acetor
impulsuri este și ea limitată. Pentru a efectua o măsurătoare univocă,
este necesar ca impulsul emis să fie recep ționat și prelucrat, înainte de
emiterea unui nou impuls.
Avantajele procedeului cu impulsuri sunt:
-> pot fi realizate măsurători univoce, cu rezolu ții foarte mari, în
intervale de timp scurte;
-> pot fi măsurate distanțe mari întrucât impulsurile au o energie
destul de ridicată;
-> există posibilitatea măsurării unor distan țe reduse fără
receptor special, chiar spre obiecte inaccesibile din teren;
Dezavantajele procedeului cu impulsuri sunt:
■^din motive de securitate, energia impulsului nu poate fi mărită
peste limita admisă de măsurători;
sunt necesare realizări tehnice deosebite, pentru a putea
cuprinde efectul perturbator al parametrilor atmosferici asupra
impulsului.
Procedeul cu interferență
Acest procedeu presupune suprapunerea a două unde
luminoase de aceeași lungime de undă. Generarea celor două unde
luminoase este realizată cu un laser, a cărui radia ție coerentă (cu
frecvență constantă și faze egale) este
descompusă de un interferometru în două raze
de aceeași intensitate. Dacă aceste două
raze parcurg drumuri optice diferite și
ulterior sunt suprapuse, ele se vor
amplifica sau diminua funcție de diferența
de fază dintre ele.
Dacă ambele semnale sunt de aceeași fază se ob ține cea mai
mare amplificare, iar dacă sunt defazate cu X/2 ele se anulează.
Diferența de fază depinde de drumul optic parcurs de cele două
raze. Dacă ambele raze sunt dirijate spre un fotodetector și se variază
continuu drumul optic al uneia dintre raze, fotodetectorul va înregistra o
serie de alternanțe întunecat - luminos. Numărul acestor alternan țe,
reprezintă o măsură pentru variația distan ței. Acest procedeu este utilizat
la interferometrul Michelson. Aici lumina
coerentă de lungime de undă X emisă de un laser este descompusă de
un interferometru în două radiații, una dintre ele fiind dirijată spre un
reflector fix în spațiu, iar cealaltă spre unul mobil. Razele reflectate
sunt recepționate de același interferometru unde sunt suprapuse și
dirijate spre un fotodetector figura 3.13.
YR - A*sin(cot + 920)
Semnalul recepționat este defazat față de cel emis cu valoarea:
<P2D = N*2K+A(P
de unde rezultă:
, T A2, - AÂ
N =—------------L
a) b)
Figura 3.15 Stații totale firma Topcon: a - GPT - 3000(L)N; b)GPT -
7000 Windows CE
Direcții orizontale
măsurate Unghiul
PS PV Media
Poziția a CO
Poziția I Ha
A 98,75 298,76 98,7550
V 67,0900
B 165,85 365,84 165,8450
4.1.2 Măsurarea unghiurilor orizontale prin metoda în tur de
orizont
Poziti Poziția a
aI II a
A 85,26 285,25 85,2550 - 85,2550
B 126,3 326,33 126,33 25cc 126,3325 41,0775
C 210,5 10,57 210,565 50°° 210,5700 84,2375
s D 327,8 127,8 327,845 75CC 327,8525 117,282
A 85,25 285,24 85,2450 100CC 85,2550 157,402
5
Compensarea turului de orizont
1. Calculul corecției: cTO = -eTO
Cr^
2 Calculul corecției unitare: kro = —
n
3 Repartizarea corecției unitare măsurătorilor efectuate, în progresie
aritmetică începând cu punctul B
4. Calculul direcțiilor compensate prin însumarea algebrică a mediilor
valorilor măsurate cu corecția acordată
5. Verificarea compensării: compensarea este corectă dacă valoarea
măsurată către punctul A este identică cu cea compensată către A
6. Calculul unghiurilor orizontale între direc țiile măsurate
7+7 C -C
Z = z,+z2=c, C2 +200g
2 2
Unghiul de pantă a poate fi calculat în func ție de unghiul zenital mediu:
a = 1009 -Z sau
ai = 1009 - Ci
<X2 = C2 - 3009
a = a'+a^=^^-W
2 2
1.Se dau direcțiile unghiulare orizontale măsurate dintr-un punct de sta ție
prin metoda turului de orizont cu un aparat de precizie p = 1 c
2.Se dau direcțiile unghiulare orizontale măsurate dintr-un punct de sta ție
prin metoda turului de orizont cu un aparat de precizie p = 10 cc
Etape de calcul
XP=XI+DIPCOS 0ip
Yp=Yi+Dipsin0ip
Sau
Xp=X2+D2PCOS 02P
Yp=Y2+D2psin02p
Rezolvarea analitică
tgPP
tgO2P
- _X}tgO}p-X2tg02p + Y2-Y} p ~
Yp=(Xp- tg^p-tg®2P
Xptg0}P
sau
Yp=(XP-X2Jtg02p
Se vor calcula două valori pentru YP în final luând media aritmetică
a celor două valori.
Pentru control se va calcula punctul P și din altă combina ție, de
exemplu triunghiul 23P.
5.2 Intersecția înapoi - rezolvarea POTHENOT
Rezolvare
2. Calculul orientării Oi
3. Calculul orientărilor 02 și 03
02 = 01 + a
03 = 01 + P
Y2 YJ + X3tgOu, X2tgO2P
tgO}P -tgO2P
Yp =Y}+{Xp - X0)tg0}p
Y'p = Y2+(Xp-X2)tg02P
Dacă pentru YP se obțin 2 valori ce diferă între ele mm, valoarea
finală va fi media aritmetică a celor două.
tgOw = = tg(o} + p)
3. Calculul orientărilor 02 și 03
02 = 01 + a
03 = 01 + P
Scriem ecuațiile
și obținem
Y3 Y2+X2tg02P X3tg03P
tg02P -tgO3P
Yp = Y2+(Xp-X2)tgO2P
Y'P=Y3+{xP-xygo3P
Etape de calcul
Etapa I
a = 200 — (a + p)
D„=^(.X,-X,)2+(.Y,-Y,)2
= arctg—--------—
3c = ^13
Pc —
^31 +
= 0]3 + 20(F
Yc-Yi+Dicsin0ic
Sau
XC-X3+D3CCOS 03C
Yc=Y3+D3csin03c
Etapa alia
Etape de calcul
D„ =ya,-A'2)2+(i;-i')2
. D,„sina
c= aresm ---------------
D12
r . D1Psina
a = aresm—-------------
5. Calculăm orientările
0„12= arctg— --------—
A2-^J
0,;, = $]2 +
02p = ^21 —
Etape de calcule
► Pentru rezolvare se construiesc două cercuri.secante C(Oi) ce
trece prin punctele 1, P, 2 și CțO?) ce trece prin 2, P, 3.
► ducem diametrul ce trece prin punctele 2 și Oi și găsim punctul
M la intersecția acestuia cu cercul;
► ducem diametrul ce trece prin punctele 2 și O2 și găsim punctul
N la intersecția acestuia cu cercul;
► triunghiurile 2PM și 2PN sunt dretunghice în P deoarece 2M și
2N sunt diametre ale cercurilor;
Din toate aceste considerente rezultă că punctele M,P și N sunt
coliniare. Aceste construcții grafice ne conduc la etapa următoare în care
determinăm coordonatele punctelor M și N.
1. Calculăm a = 100-a
3 tga = =>
tga
4 D2M
5 Calculăm orientările
Y2 -Y
= arctg-f-—-L-
1 b=100 — P
2 A,=
D.w3N tgB
Y+.- Y2
Y>3N
023 = arctg
5 @2N @23
_ +
XN=X2+D2NCOS02N
YN=Y2+D2NSin02N
Sau
XN=X3+D3NCOS03N
YN=Y3+D3NSin03N
1 Calculăm orientările
@MN = @M2 + C
d = 100G - c = 200G - (c + a + a)
@2P = @2M ~ @
2 Calculăm distanțele
sine = ^2P => D2P = D2M sine
^2M
D — [ȚÎ — D22
^MP ~ \ 2M ^2P
Rezolvare
O= arag ’Z1
B
2.Calculul unghiurilor a, P
în triunghiul A1B aplicăm teorema cosinusului
F)~ — D~ 4- D~ —9D T) cos/T
1J
B\ ,IB £1J.H ,\B U
D +D -D 2 2 2
cosa = —-----------—-----—
^■DA}DAB
a = arccosa în triunghiul A12 aplicăm teorema cosinusului
D2 = D2 + D2 -7D D
^12 ^A1 ' A2 ^^AA^Al
D2 +D2 - D2
COS P .12 ^2
= DÂ2
P = arccosp
4. Calculul orientărilor
0A1 = 0AB - a
0A2 = 0A1 + P
Yi = YA + qDAisin©Ai
X2 - XA + qDA2COS0A2
Y2 = YA + qDA2Sin0A2
7. Verificarea coordonatelor
ȚXcoord
Țxmăă -'\B
U
AB
q
ȚXcoord
U
r\măă V1
LJn
q
Concluzii
Rezolvare
Rezolvarea trigonometrică
4. Calculul orientărilor
r
,-Y 1093.823-1014.323 + 79.5
---------- - arctg----------------------------- - — arctg
,-X] 394.904-510.187 - 115.283
X, = 478.536m
YP = 1106.8315m = 1106.832m
Rezolvarea analitică
2. Calculul orientărilor
1093.823-1014.323 + 79.5
tX = arctg—---------- - arctg-------- — arctg----------
X, — 394.904-510.187 - 115.283 6», =
- nrc/gO.68960 = - 38.4338 = 200 - 38.4338 = 161.5662
Deoarece pentru YP s-au obținut 2 valori ce diferă între ele cu 3mm, valoarea
finală va fi media aritmetică a celor două.
Yp = 1106.834m
11
2
a6 = 96.7718 - 75.2620 = 21.5098
p3 = 200 - (26.9964 + 21.5098) = 151.4938
4. Calculul orientărilor
164 032 +
6» = artg = -arctg\2\.6^6 = 99.4768
1.348 +
OXP = 0X3+af> =99.4768 + 21.5098 = 120.9866
03P = 6>3] _a5 =299.4768-26.9964 = 272.4804
5. Calculul coordonatelor
Xp =X} + D}PcosO}P = 510.187m+ 97.773mcosl20.9866
Xp = 510.187m-31.651m = 478.536m
Yp = Y}+D}PsinO}P = 1014.323m + 97.773m sinl20.9866
YP = 1014.323m + 92.508m = 1106.832m
1
1
3
Se observă egalitatea celor două perechi de coordonate calculate. Din cele trei
variante prezentate au rezultat trei perechi de coodonate:
Varianta 1
XP = 478.536m
Yp = 1106.832m
Varianta 2
Xp = 478.535m
YP = 1106.834m
Varianta 3
Xp = 478.536m
YP = 1106.832m
1
1
4
2 122.4252
3 184.6113
4 332.6947
1
1
5
Figura 5.8 Schema vizelor la intersecția înapoi
Rezolvare
2. Calculul orientării Oi
g
' (X, - X, \-tga + (x, - X. )ctgp - K +1;
ctga = 0.41610
ctg p = -0.65875
1
1
6
„ 48.599648+110.84756-94.075 + 65.342208 + n/lz-,OA
tg0, =-----------------------------------------------=-------------------= —0.46182
-10.873525-79.186361-51.426 -141.48589 -
3. Calculul orientărilor O2 și O3
02 = Oi + a = 172.4568 + 74.8972 = 247.3540
03 = O1 + p = 172.4568 + 137.0833 = 309.5401
și obținem
Z2 YJ + X,tgO,P X2tg02P
-319.60853-612.74975+116.798 -815.56028
-----------------------------------------------=------------------= 590.145m
tgO}P-1.3819664
-tgO2P -1.3819664
1
1
7
Yp = 1427.736m
2. Calculul orientării 01
. (K -Y,\-tga + (Y, -Y,\-tgfl + Xt-X,
S1
(X, - X, )ctga + (X2 - X, \tgfi -Y,+ Y,
ctga = 0.6753344
ctgp = 6.1452666
„ 34.729747+803.46288-29.616 808.57663
tgâ =---------------------------------------------------=----------------= 0.92014
’ -63.532084+760.H417+182.171 878.75309
O, = arc/g0.920l4 = 47.3538
3. Calculul orientărilor O2 și 03
02 = 01 + oc = 47.3538 + 62.1861 = 109.5399
03 = Oi + p = 47.3538 + 210.2695 = 257.6233
1
1
8
tgO2p -tgO3p
2P
3P
P3
și obținem
_ Y; — Y2 + X^tgO-,,, ~ X3tgO3p
Ap —
1
1
9
PS PV Direcții unghiulare orizontale
1 156.2420
p 2 184.5886
3 235.8468
Rezolvare
1
2
0
a = 184.5886 -156.2420 = 28.3466
p = 235.8468 -184.5886 = 51.2582
y = 200 - (28.3466 + 51.2582) = 120.3952
5. Calculul coordonatelor
Xc = X, +D,C cosOxc = 719.255+ 88.566cos49.8316 = 782.046m
1
2
1
X'c = X3 +D3C COS03C = 715.914+148.249cos329.4364= 782046m
2. Calculul orientărilor
n 903.678-1036361 132682
t)3Cc = arcts--------------------------- =—arctg- 66.132 =—arctg2.QQ63
t+
35
782046-715.914 +
1
2
2
OCP = 0c2 deoarece punctele C, 2 și P sunt coliniare O3P= 63c - b = 242.1500
1
2
3
3. Calculul distanțelor din teorema sinusului în triunghiul CP3
sinAcfi sin b sinAya AP
Dsc = 148.249m
D3Csmb 148.249sin87.2863
D,.„ = --------=------------------------------= 201.546m
sin/? sin 51.2582
D3(, șina 148.249sin61.4554
AP = -^----------------= =--------;--------------------=
sin p 169.079m
4.Calculul coordonatelor punctului P
Xp = Xc + DCP cos0CP = 782.046m + 201.546cos 190.8918 = 582.559m
XP = 582.560m
Yp= 932.416m
PROBLEMA 4 INTERSECȚIA ÎNAPOI - REZOLVAREA CASSINI
MARTINIAN
PS PV
Direcții unghiulare orizontale
1 120.4568
P 2 187.6871
3 241.9089
Rezolvare
Calculul unghiurilor a și p
a = 187.6871 -120.4568 = 67.2303
P = 241.9089 - 187.6871 = 54.2218
1. Calculul unghiului a
a = 100-a = 32,7697
5. Calculul orientărilor
= -arctgl.&MWyi = 82.9469
+
^=6^+100*
6>W = 6>2] -« = 250.1772
1 .Calculul unghiului b
b= 100 - p= 45,7782
D= = 117,089m
5. Calculul orientărilor
Y -Y +
02. = arctg—----------- = -arctg5 J539277 = 89.0453
6>2y =6>23+6 =134.8235
0-,, = 6^2-100g =189.0453
1. Calculul orientările
6»^ = + c = 50.1772 + 50.1761 = 100.3533
d = 100G - c = 200G - (c + a + a) = 49.8238 02P = ~ d = 200.3534
2. Calculul distanțelelor
sine = ^2P =^> D2P = D2M sine = 60.346/??
XP=XM+DMPCOS0MN=68,227m
Y p-Y M+DMpsin0MN-464,229m
Sau
XP=X2+D2PCOS02P=68,227m
Yp=Y2+D2psin02p=464,229m
Valorile finale ale coordonatelor sunt media valorilor ob ținute din cele
două variante de calcul
XP= 68,227m
YP= 464,229m
PROBLEMA 5 INTERSECȚIA ÎNAPOI - REZOLVAREA HANSEN
Rezolvare
= 221.64 Im
sin 22.2684
DP() șina, 96.458 sin 35.4525
^20 = 148.766w
sin P2 sin 22.2684
7. Calculul orientărilor
„ 265.506
0„ = arctg----------------= 92.9607
OIQ = 012 + a = 130.5580
02Q = 021 - (b + p2) = 231.4180
OIP = OIQ + Pi = 155.2297
02p = 021 - b = 253.6864
8. Calculul coordonatelor absolute ale punctelor P și Q
XP =Xx +DXPcosOXP = 794.627+154.591cosl55.2297= 676.713m YP = Y}
+D}PsÂnO}P = 154.202+154.591sinl55.2297=254.176m
X"P =X2 +D2Pcos02P = 824.106+221.64 1COS253.6864= 676715M
Yp = Y2+D2psinO2P = 419.708+221.64 lsin253.6864= 254176M
XP = 676.714m
YP = 254.176m
Xg =X{ + Digcos0ig =794.627+219.879cosl3Q5580= 693.09OM
XQ = 693.091m
YQ = 349.233m
Rezolvare
2. Calculul unghiurilor a, P
în triunghiul A1B aplicăm teorema cosinusului
r)“ — n2 4- n2 —2 7) 77 cosa
+U U
^B] AB -‘A
7) + Ț) - Ț)
2 2 2
42794 655
cosa = ——-------—------— =-----------------= 0.9407117
2DMDAB 45491.785
a = arccosO.9407117 = 22.0317 în triunghiul A12 aplicăm teorema
cosinusului
7)2 = 7)2 + 7)2 -2 7) 7) cos 77
^-/12 A\ ' UAl A\^ Al
6. Verificarea coordonatelor
rxcoord
j-ymăă _ 101.439
= 101.440TH
q 0.99998504
rxcoord
T^rnăd _ /JI2 ±7]2 91.486
— = 91.488m
0.99998504
6 TRANSMITEREA LA SOL A PUNCTELOR DE
TRIANGULAȚIE Șl ÎNDESIRE
2
Figura 6.1 Transmiterea la sol a unui punct sta ționabil
Etapa de calcule
0PB = arctg Yb
BP
= 0PĂ — ff]
^P2 ~ ^PA ~ (^1 + ^2 ) @P2 = ^PA ~ (^1 + S2 + )
Etapa de calcule
1 .Calculăm unghiurile orizontale Oi din triunghiurile 12P și
23P
2. Calculăm unghiurile £ tot din triunghiurile 12P și 23P
Pi=200-(ai+O2)
P2=200-(O3+O4)
3. în triunghiul 12P calculăm DIP și D2P
DPi
-- _ d2 sin a3 sin /32
5.Calculăm distanțele DAP și DPB
D„r = +(YA-Yr)1
Dțr.^tX.-Xrf+^-Y,,)2
6. în triunghiurile AP2 și P2B calculăm unghiurile e
DAP DP7 . DP7 sin/, . DP7 sin/,
sin —=> sm£] = ——---L => £] = arcsm——-----------
sin^j DAP DAP
. DP7 sm/7
s7 = arcsm—=-----------
D
1-PpB
7. Calculăm unghiurile 5i și 62 5i=200-(ei+yi) 5 2=200-(e2+y2)
8. Calculul orientărilor
@p\ @PA (^1 P\)
—
Y -Y
0PA = @PA
arctg
— A P 1 1
xA-xP
^P3 = & PA ~ (^1 + Pl )
9. Calculul coordonatelor
0PB = arctg
Xi=Xp+Dpicos0pi
Yi=Yp+Dpisin0pi
X2=Xp+Dp2cos0p2
Y2=Yp+Dp2sin0p2
X3=Xp+Dp3COS0P3
Y3=Yp+Dp3Sin0P3
10. Verificare
Se vor calcula distanțele dintre punctele 12 și 23 cu ajutorul
coordonatelor obținute la punctul 9 și se vor compara cu cele măsurate
pe teren.
6.3 Probleme rezolvate
2
Figura 6.3 Transmiterea la sol a punctului P
Nr. Pct. X(m) Y(m)
A 2660.112 2693.511
P 2687.086 2878.308
B 2628.079 3047.073
PS PV Direcții unghiulare orizontale
B 25.1730
p 3 82.4128
2 117.2258
1 148.3405
A 194.5326
Rezolvare
82 = 148.3405-117.2258 = 31.1147
83 = 117.2258-82.4128 = 34.8130
84 = 82.4128-25.1730 = 57.2398
2. Calculul distanțelor DIP, D2P, DSP prin teorema sinusului în
triunghiurile 12P și 23P
Triunghiul 12P
^12 _ D\P _ ^2P
sin £2 sin fi sin a
sinf,
Z)19sina
Z)2p = 273.307w
sinf.
Triunghiul 23P
^23 _ ^2P _ ^3P
sin £3 sin 3 sin y
D,. sin 3
D2P = —----------------------- = 273.307/??
sin £3
Af = ^sin^261.552m
sin £3
3. Calculul orientărilor
-184797 -
0PA,A = arctg---------------= -arcrg6.8509305= -90.7727= 290.7727
-26.974 -
0PR
11
= arctg ' = -arc/g2.8600844= -78.5870 = 121.4130
+163 165
-59.007 -
=
244.5806 0P2 @PA ( i + i)
&PA ~£\ = @PB + (£2 + s3 + £4) = = _ £ £ =
^p\ ~s2 =213.4658 0n =
0PA - + s2 + s3) = 0P2 - s3 = 178.6528
X2 - Xp + Dp2COS0p2 - 2419.870m
Y2 = Yp + Dp2Sin0P2 = 2820.928m
X3 = Xp + DP3COS0P3 = 2440.101m
Y3 = Yp + Dp3Sin0P3 = 2964.377m
5. Verificarea coordonatelor
Dl2 = 7(2419870- 248983 5)2 + (2820928- 2712075)2 =129399/1
D23 =7(2419870-2440101)2 +(2820928-2964377)2 =144869/?
Se observă că valoarea distanțelor din coordonatele noi
calculate este aceeași cu distanțele măsurate pe teren.
Pct. X Y
p 7416,629 6057,881
A 5782,607 5543,156
B 7674,871 7687,489
Pct Pct.vizat Direcție
stație unghiulară
orizontală
1 P 120,4375
2 182,5833
2 1 316,4718
A 352,1196
P 1.6147
B 51.5518
3 78.2633
3 2 247.1566
P 315.5261
Di2=197.847m, D23=192.418m
Se cer coordonatele punctelor 1,2,3
Rezolvare
2. Calculul distanțelor
în triunghiul 12P calculăm Dwși D2P
^2P
șina, sin/?] șina.
<7,
! șina, =
— ---------= = 261.324m
sin/?]
d-, șina,
D2P2P = —------------- = 222.503m
sin/?]
în triunghiul 23P calculăm distanțele D2P și Dap
DP2 _ d2 Dpi
4. Calculul unghiurilor s
în triunghiurile AP2 și P2B calculăm unghiurile £
=1.6147-3521196 = 49.4951
y2 =51.5518-1.6147 = 49.9371
5. Calculul unghiurilor 5i și 62
5i=200-(£i+yi)=144.6969
62=200-(£2+Y2)=143.9891
6. Calculul orientărilor
BPA = arctg Ya~Yp = 219.4274 A ~ P
X X
= arctg Yb~Yp = 89.9947 X
B ~XP
On=OPA-(S}-Pd = ^^
Op2=OpĂ-Sx =74.7305
VV(<VA) = 19.7486
7. Calculul coordonatelor
Xi=Xp+Dpicos0pi=73O7.44Om
Yi=Yp+Dpisin9pi=6295.300m
X2=Xp+Dp2COS0p2=7502.647m
Y 2=Y p+Dp2Sin0p2=6263.O85m
X3=Xp+Dp3COS0p3=7641,622m
Y3=Yp+Dp3Sin0P3=613O.OO5m
Ț _ ^AB + ^BA
AB ~ 2
a) b)
Figura 7.8 Măsurarea unghiurilor verticale: a) la înăl țimea aparatului,
b) la înălțime oarecare
kiJ+Ki|
2
Etapa de calcule
0ĂB =arctg-^—
^B ci
0CD = arctg-Ă—
AD AC
®A\ = ®AB + ■
= +
®\A
O>: = ftq + o,
@CD = ®cA +
T0 = cjn
c 0 = — e0
k.
Unde: ee este eroarea, c este aproximația de citire a
aparatului, ce este corecția totală, k 9este corecția unitară, iar n
este numărul de stații de drumuire.
^12 = ^12 + 2^
^2C ^2C ^^0
CD = CD +4^
=
M DAI COS0A]
AX]2 = D]2 cos^p
AX2C = D2C COS 02C
kx cx
YD
c
y=~ey
c
y
k
y
YD
-(HC-HA)
ch = -ch
k = C>1
h
■ YD
Erorile pe x și pe y trebuie să se înscrie în toleran ță
cD = ^c2x+e2y < TD
WA}=XYM+kyDM
A^2 = A^2 + kyDn
AX, = AX, + kyDlc
Verificare
YXY = YC-YA
YAH = HC-HA
Xc = X: + XX 2C
Corecția este
Corecția unitară va fi
k
n
Unghiurile interioare compensate sunt
o = o'+ ka
Verificarea compensării
&AB = arctg
A
3. Calculul orientării laturilor de drumuire
3.1 Calculul orientărilor utilizând unghiurile interioare
@41 = &AB A~ 400
+<2)
=
^12 $1A ~
^23 = $21 — ®2
$5 A = $54 — ®5
3.2 Calculul orientărilor folosind unghiurile exterioare
&A1 = &AB +<2)A ~ 400
$12 = $1A + ®1
^23 = $21 + ®2
B ; = $54 + ®5
AK = 0sin34^45
4
.5
A^ D
=D4 5A sin05A
= DMtgO(A}
—
A//] 2
A//;; — ,■
A^34 ~ ^34^g 34 a
^^45 — ^45^8^45
^H'iA = D5Atg^5A
c
.~
AYA}=AYM+kyDM
A^2 =A^2 + kyDn
A)\; = A)\; + kyD23
AY34 = AY34+kyD34
AY45 = AY45+kyD45
AY5Â=AY5A+kyD5Â
Y2=Y]+AY]2
Y = Y2 + AX23 Y4=Y3+AY34
YÂ=Y5+AY5Â
H} — HA + All ,
H2 = 11, + AH}2
H3 = H2 + AH 23
U.= H.+ AH 34
7/5 = H, + AH45
HA=H5+AH5A
AB = arctg
Q
=&2 =
N' -<j) 2
e 6> -®
=
[l1
[1]:
U
3
N2
NS
Drumuirea 2
0.3 = ^CD + (!>( ^34 = ^3C ~ ®3
0 = &43
- -co4
4.
^[2
]
=
0^4 -0[2]
U
.S
Drumuire 3
0a = —
0 =
E5 0 EF
-O)5
0
56 05E-
= 065 - -06
62
03
N
= -07
9 026-
= 0.3 -0[3]
^
3.Calculul orientării ponderate
n $î’l + n $î2l + n $î3l
A PP.S -r p2U.S ±J3UNS &NS -----------------------------
Drumuirea 2
vN$ vNS
c[2] _ _J2]
[2]
t[2] _ce
n2
Drumuirea 3
g [3] = ff[A _g
vN$ vNS
c[3] _ _J3]
r, C[3]
z,[3] _ ce
n3
ea =en +2tJl]
ft —ft
-n2
Drumuirea 2
0.:, +42’
e„ =e„ + 2k^
n _ $■ _i_az42] U
4N
0 =0'^ +4£[2]
”vs ”vs
Drumuirea 3
^s=^s+<
ex = ex + 2<
AH^ = DMtgaM
= Dntga]2
A//; = D2Ntga2N
XAHW = -£D,tgail
Drumuirea 2
XfA = COS0C3
-^34 — ^34
C
°S034 Y4\ = D4N cos 6^ £AA-'W=]>>,,COS6>,
Drumuirea 3
YE5 = DE5 COS^7?5
6^
^56 = D56 COS
^1N COS07Ar
=
XAA-l’^X^cos^,
Y
sin 6^5
E5 =DE5
A^G-5 = ^E5^S E5 a
=
D56tgCt 56
(E — ^67^^67
- l)- lg</.-
—
HM^+XA/H11
J^-r.+SXW
//W^+XA#'1’1
1
P2=^
4'=^—
ZA
4'
ZA
4'
ZA
eD] _ yD] _Y
1 1
N N
p[2] _ y[2]
C
_y
Y 2N 1N
[3] _ y[3] _
p
C
y
Y 1N 1N
C D] = _eD]
yy
c[2] _ _J2]
c _e
y >-'
c[3] = _e[3]
yy
hl CP1
M
c
y
2
'
2
C
SA
H 11N 11N g[3] = J£'[3] _
e^=H^-Hx [2]
e = J£'[2] _
11
N 11N c[l] _ _e[l]
[2]
C \A - -e [3] _ .[3]
c
ri C[1] fc[l] _ CH
YD
42 ,
' 42'
SA
4'
9. C a l c u
Drumuirea 1
AX,, =AXJI+tJll0Jl
+ Ajj,1/.), v
Drumuirea 2
AXC3 = AYC3 + k\ }DC2
AXJ4 = bX„ + k^D„
=^4»+*!Mv
AK,4 = ArM +
AV — AV -4-
L 1
-^ ~ L-^14,v '
AHC3 =AHC3+421A3 AH34 =AH34 +42]A4
Y114iV = A//4y + A J, '/.)|,
Drumuirea 3
AXE5=AA-r!+4’K,
AXM = AXJ6 +
AX6, =AA-6,+tJslfl6, AA^7V = ■ 4 /»
ATW = AJfe + 4K
AT, = Al- + tJM»
Ar„-AJ^+*J,Dw
Ar7.v=âr7S+tWD,.v
AffEJ -AH^+tM,
AHJ6=AW-K+4’lfl,6 \H„ =\H„+k^Dtl
IM,S = A//- +4J)D,.V
10. Calculul coordonatelor absolute
Drumuirea 1
X, = XA + AXA1
X2 =Xj + AX]2
XN=X2+AX2N
F2=FI+AF12
YN=Y2+AY2N
HX=HA+AHAX
I !,=!!,+ XHn HN =H2+ AH2N
Drumuirea 2
Drumuirea 3
Se dau:
1 .Coordonatele planimetrice ale punctelelor de sprijin:
Nr. Pct. X(m) Y(m)
A 160,380 195,498
B 222,156 134,429
C 140,580 550,804
D 112,860 667,546
Rezolvare
1. Calculul orientărilor punctelor de sprijin
Verificare
Y.XY = X, -X ;
±AY = Y, -Y:
Rezolvare
3. Transmiterea orientărilor
OM = OAB +(oA= 327.0243 + 75.2230 = 402.2473 = 2.2473
0n = 0}A + = 202.2473 + 223.4350 = 425.6823 = 25.6823
02i = 02} +(o2 =225.6823 + 332.4200 = 558.1023 =
158.1023 6»34 =6»32+03 =358.1023 + 221.8600 =
579.9623 = 179.9623 045 = 6>43 + ®4 = 379.9623
+ 316.1550 = 696.1173 = 296.1173 05A = 05A +(o5
=96.1173 + 201.6750 = 297.7923
0AB = ^A5 +«>A = 97.7923 + 229.2470 = 327.0393
ce =-150“
5. -150“orientărilor compensate 0M =2.2473-21“ =2.2453 0}2
Calculul
= -21“
=25.6823-42“ =25.6781 6»23 =158.1023-63“ =158.0960 034 =179.9623-84“
=179.9539 0A5 =296.1173-105“ =296.1068 05A = 297.7923-136“ =297.7787
0AB =327.0393-150“ =327.0243
ex = —0.078m
cx = 0.078m
^P = 531.388m
0 078
k= v.v/o = 0 00014678
v
531.388
Ar =0.075m
ey = 0.075m
cy = -0.075m
k = -0-075 = _a0001411398
5
531.388
Rezolvare
2. Transmiterea orientărilor
Drumuirea 1
0M = 0AB +mA= 209.1247 + 288.9406 = 98.0653
0n = 0U -a)} = 298.0653 - 228.4993 = 69.5660
02N =6,2i -®2 =269.5660-290.1707 = 379.3953
0^ = 0N2 -®|] =179.3953-151.4716 = 27.9237
Drumuirea 2
0C3 =0CD+(oc =381.8982 + 280.4351 = 262.3333
0iN = 03C -<o3 =62.3333-169.2653 = 293.0680 0$=0Ni -cof =93.0680-
65.1571 = 27.9109
Drumuirea 3
0EA = 0FF _(oF =348.0604-198.9458 = 149.1146
r?4V =0AE-(oA =349.1146-299.9704 = 49.1442
= .^[3] = 249.1442-221.2238 = 27.9204
A +P2 + Pi
Unde
1
A=—
1
A=—
n2
= 0.250 ni este numărul de stații în drumuirea 1
41 = -26“
4. £[3]=Z26
Calculul
= -9CCorientărilor compensate
0
Drumuirea 13
0M =98.0653-15“ =98.0638
0n =69.560-30“ =69.5630
02N =379.3953-45“ =379.3908
6»yi. =27.9237-59“ =27.9178
Drumuirea 2
0C3 = 262.3333 + 23“ =262.3356
03V =293.0680 + 46“ =293.0726
0ys = 27.9109 + 69“ =27.9178
Drumuirea 3
0,A =149.1146-9“ =149.1137
04V =49.1442-18“ =49.1424
0ys = 27.9204 -26“ = 27.9178
Drumuirea 2
XC3 = DC3 COS0C3 = 155.544cos262.3356 = -86.749m X3N = D3N COS6^V =
282.413cos293.0726 = -30.670m
^AX[2] =-117.419m
N
PA +PI +Pi
PA +PI +Pi
i
499.765
1
= 0.0020009
437.957
1
390.808
XN
= 0.0022833
= 0.0025588
42.915353
= 6271.424m
0.006843
54.611369
= 7980.618m
0.006843
7. Calculul erorilor și corecțiilor
4 =xf-XN =6271.408 -6271.424 = -0.016m eg! = .\'4--Vv
1
4 -0.038
8. 2] Calculul
Drumuirea 1
437.957
coordonatelor relative compensate
= -0.000086766
Drumuirea 2
AXC3 = AXC3 + kl;]DC3 = -86.749 + 0.099 = -86.650m A.\\v = A.V;v
+4MV =-30.370 +0.179 =-30.491m AKC3 = AKC3 + k^]DC3 =
-129.106-0.013 = -129.119m AKW = AKW + k[;]D3N = -280.742 -
0.025 = -280.767m
Drumuirea 3
AX£4 = AX£4 +431A?4 =-131.528-0.042 =-131.570m
A.Vlv = A.Vlv + ANZ)1V =144.857-0.044 = 144.813m
A)',4 = AK£4 + k[3}DE4 = 135.243 + 0.039 = 135.282m
AK4y = AK4y + = 141.006 + 0.041 = 141.047m
9. Calculul coordonatelor absolute
Drumuirea 1
X} = XA + XX M = 6020.454 + 4.657 = 6025.11 Im
X2 = X} +AX]2 =6025.111 + 77.765 = 6102.876m XN = X2+AX2N
=6102.876 + 168.548 = 6271.424m Y}=YA + AYAJ =7734.262 +
152.890 = 7887.152m
Y2 = Y}+AY}2 =7887.152 + 150.038 = 8037.190m
YN=Y2+XY2N =8037.190-56.572 = 7980.618m
Drumuirea 2
X3 =XC + XXC3 =6388.565-86.650 = 6301.915m XN = X3 +AXW
=6301.915-30.491 = 6271.424m Y3 = YC+AYC3 =8390.504-
129.119 = 8261.385m
YN =Y3 +AY3N =8261.385 -280.767 = 7980.618m
Drumuirea 3
X. = XE + XXE4 = 6258.181-131.570 = 6126.611m
XN = X4+AX4N =6126.611 + 144.813 = 6271.424m
Y4=YE+ AYE4 = 7704.289 + 135.282 = 7839.571m
YN=Y4+AY4N =7839.571 + 141.047 = 7980.618m
9. RIDICAREA PLANIMETRICĂ A DETALIILOR
TOPOGRAFICE
Etape de calcul
a2 = O2_2 - dir3
_a2+a2
a2 -
~ 2
a3 = 03_2 - dir2
a3 = O3_4 - dir4
_ <^3 +a3
«3 = ~ 2
De exemplu:
^2-201
=
oc2+ dir2m ^3-301 —
°\3 + ^'^301
=
H3_30]tg(X3_30]
Y. = Y.+ XY2_t
H, =H2+ X^X.+XX^ Y} =
Y3 + AK _ 3 ;
HJ = H3 + A// . ;
De exemplu
^201 = ^2 + 'A-A^2—201
Y =Y + AK
H2m =H2+AH2_2m
H301=H3+AH3_201
Concluzie: Coordonatele punctelor radiate se determină
în funcție de coordonatele punctului de sta ție din care a fost
măsurat punctul respectiv.
9.2. Metoda coordonatelor rectangulare (terenuri cu
panta mai mică de 5s)
D2
Al
1. Calculul orientării laturii 23
#2-3 = arctg-^—
VA. VA ■y
Y :: = -^-2 + ^.X2--A 1
YA1=Y2+AY2_A1
4. Calculul coordonatelor
punctului B ^A-B ^2-3=
AY4--B =
sin0A_B
X
B =XA+ k%A-B
YB=YA+AYA_
B
9.3. Rdicarea detaliilor prin intersecție liniară
vi ! ! vl l
1 2
jr _ A A A
Â
~~ 2
viiV KJ1]+KJ2]
A
~~ 2
Etapa de calcul
A = A-2 + P
-tgOl-A
tg&2-A
]|
rj = r,+(x!-x,)/ge,_J
Y^ = Y, + (x,-XAtge,_,
yfl+yN
' 2
Rezolvare
1. Calculul orientărilor dintre punctele de drumuire și punctele
radiate
02-201 = 02-3 + (dir2-2oi - dir2-3) = 158.0972 + (56.7489 -
25.7343) =189.1118
02-202 = 02-3 + (dir2-202 - dir2-s) = 158.0972 + (59.3177 -
25.7343) =191.6806
02-203 = 02-3 + (dir2-203 - dir2-s) = 158.0972 + (76.4283 -
25.7343) =208.7912
X302 = X3 + D3-3O2COS03-302 =
1146.452m
Y302 = Y3 + D3-3O2Sin03 -302 = 2425.211 m
X502 = X5 + D5-5O2COS05-502 =
1113.056m
Y502 = Y5 + D5-5O2Sin05-502 = 2442.327m
Observație!
Coordonatele fiecărui punct radiat se calculează din
coordonatele punctului de stație din care a fost măsurat.
Relațiile generale de calcul sunt:
XPR = Xps + DPS-PRCOS0PS-PR
YPR = Yps + Dps-pRSin0ps-pR
10 NIVELMENT
CA — CB
Mira din
punctul B
CA+HA=CB+HB
HB=HA+(CA-CB)
Dar se poate observa că: AHAB= CA-CB
HB=HA+AHAB
Trebuie făcută mențiunea că diferența de nivel poate fi pozitivă sau
negativă în funcție de poziția punctului A fa ță de B, astfel:
I+HA=CB+HB
Deoarece HA este cota punctului cunoscut rezultă:
HB=HA+(I-CB)
HB-HA+AHAB
Hi = HRNI+AHRNI-1
H2 = H1+AH1-2
H3 = H2+AH2-3
Hi - HPv - Ci
H2 = HPv-C2
H3 = HPv - C3
Figura 10.5 Metoda radierii prin nivelment geometric de mijloc - metoda
cotei planului de vizare
Concluzii
Se observă că rezultate sunt aceleași, indiferent de metoda
aleasă. Se recomandă calculul cotelor cu una din metodele prezentate și
verificarea acestora cu una din celelalte două neutilizate.
Viza ascendentă
Modul de calcul
HB = HA + AHAB
Viza descendentă
Se dau: cota punctului de stație HA
Se măsoară: unghiul vertical, înălțimea aparatului, distan ța dintre
punctul de stație și punctul nou;
Se calculează: cota punctului nou HB
Modul de calcul
Unghiul de pantă este negativ, iar unghiul zenital este mai mare
de 1009, fapt ce conduce la valori negative pentru tangentă și
cotangentă.
Se dau: HA= 45.75m, z = 75,329, XA= 312m, YA= 567m, XB= 328m, YB=
559m, I =1,50m, s = 4,00m
Se cere: HB
Rezolvare
I =1.50m, s = 4,00m
Se cere: HB
Rezolvare
a = 100 - z = 100 -125,42 = -25,429
D = yl(XA -XB)2 +(YA -YB)2 = y/256 + 64 = ^320 = 17.888m tga= - 0,42196,
ctgz = - 0,42196
AHAB = -DABtga - l+ s= -DAB ctgz - I + s= 17,888*(-0,42196) -1,50
+4,00= -5,048
HB = HA + AHAB= 45,75-5,048=40,702m
11 .DRUMUIRI DE NIVELMENT GEOMETRIC
Si R1 Cs CRI
CmR1 Cj
Cs
1 Cm1 Ci
Ci
Cs
S2 1 Cm1 G
Ci
2 Cs c2
Cm2 Ci
Cs
S3 2 Cm c2
Cj
Cs
3 Cm c3
Ci
Cs
S4 3 Cm G
Cj
Cs
R2 Cm CR 2
Cj
Verificare: a - b = HR2 - eh= Hs2-H„-C£a-Yb)
Figura 11.1 Drumuire de nivelment geometric sprijinită la capete
MIR}_}=CR}-C}
AH] Qs
^^3-R2 _2 CR2 = c -C
Verificare
A/f -3
2 = C2-C3
2.Calculul erorii și corecțiilor h =XAH’
e
Ch = ~^h
k =-^-
•~£D
II = H 2 + A//,.
URI = ^3 + A//;;,
Verificare
HR2 calculat prin transmiterea cotelor este egal cu HR2 cunoscut din
datele problemei.
Verificare: a - b = Hm-Hm =0
eh=
Rezolvare
=
~C
RA
Verificare
kJI;-'. = AH3_4 + kh D4
= A//4-,7l "*"^7^5
Verificare
XAH = 0 = Ha-HK
Di, D2, D3, D4, D5 sunt lungimile nivleelor
H 2 = II. +
H, ^2 + A/f 2-3
=
H 4 = H3+ &H3_^
Verificare
HRI calculat prin transmiterea cotelor este egal cu HRI cunoscut din
datele problemei.
Drumuirea 2
^HR2-3 = CR2 ~ C3
^3-4
= c3-c
A//4-5 — A A
^5-N=C5-CN
Verificare
Drumuirea 3
A + Pi + Pi
1
1
1
eh Th
r1 C[3]
tN = Ch , ,
h
AH}_2 = + ^F-^l-2
Rezolvare
-0.377 = -0.377
eh = 0.023m ch = -0.023m
, c. -0.023
= =-0.00011143
11
1- = -
h
■ 206.40
‘■i
De exemplu
90.706-91.2
PR\-\ %~~
*100 = 0.9%
53.2
Profilul longitudinal rezultat poate fi urmărit în figura 12.2.
Figura 12.2 Profilul longitudinal
Rezolvare
-0.009 = -0.009
HRi=120.350m
£«-£6 = 0.293m
£D[1] = 320.9m
Carnet de teren drumuirea 2
HR2-1 22.046m
£«-£6 = -1.396m £D[2] = 327.20m
Carnet de teren drumuirea 3
P PV Citiri pe miră Citiri medii Distanțe
S înapoi înainte înapoi înainte Portee Niveleu
S R3 1.302
8 1.002 1.002 60.0
0.702
120.0
6 1.88
1.58
6 60.0
6
1.58
S 6 1.892
g 1.714 1.714 35.6
1.536
71.1
7 2.385
2.20
2.208 35.5
8
2.030
S 7 1.789
10 1.693 1.693 19.1
1.598
37.7
8 1.49
1.40
5 18.6
2
1.40
S 8 1.833
11 1.550 1.550 56.5
1.268
112.4
N 1.47
1.19
4 55.9
4
1.194
0.915 £« = 5.959 £6 = 6.390
HR3=121 ,071m
£ a - £ b = -0.43 Im
£D[3] = 341.20W
Se cere să se calculeze cotele punctelor 1,2,3,4,5,6, 7,8, N
Rezolvare
Drumuirea 2
AHfl2_3 = 1.318 -1.892 = -0.574m
AH3_4 = 2.120-2.608 = -0.488m
AH4_5 =1.541-2.589 =-1.048TH
A#5_V =1.658-0.944 = 0.714TH
Verificare
-1.396 = -1.396
Drumuirea 3
kHR3_6 = 1.002-1.586 =-0584TH
AH6_7 =1.714-2.208 =-0.494TH
AH7_8 = 1.693 -1.402 = 0.29 Im
Attg_y =1.550-1.194 = 0.356TH
Verificare
-0.431 = -0.431
A + P1 + Pi
1
= 0.0031
320.9
p2 = * M = —'— = 0.0031
^D[2] 327.2
1
= 0.0029
341.2
1.0978643
N
= 120.644/??
0.0091
Drumuirea 2
AHR2_3 = -0.574 - 0.001 = -0.575m
A//3 4 = -0.488 - 0.002 = -0.490m AH4_5 = -1.048 - 0.002 = -1,050m
ML = 0.714 - 0.001 = 0.713m
Drumuirea 3
AHfl3_6 = -0.584 + 0.002 = -0.582m
AH6_7 = -0.494 + 0.001 = -0.493m
A//7_8 = 0.291 + 0.000 = 0.291m
A//xv = 0.356 + 0.001 = 0.357m
6. Calculul cotelor punctelor noi
Drumuirea 1
H} = H R} + AH R}_} = 120.35 +1.131 = 121.481W
H2 =H} + AH}_2 =121.481 -1.195 = 120.286/??
HN =H2+ AH, = 120.286 + 0.358 = 120.644/??
Drumuirea 2
H3 =HR2 + AHR2_3 = 122.046-0.575 = 121.471W
H4 =H3 + AH3_4 =121.471 -0.490 = 120.98 im
H5 =H4 + AH4_5 =120.981 -1.050 = 119.93 im
HN =H5 + AH5_N =119.931 + 0.713 = 120.644/;?
Drumuirea 3
H6 =HR3 + AHR3_6 =121.071- 0.582 = 120.489/??
H2 = H6 + AH6_7 = 120.489 - 0.493 = 119.996/??
Hi=H1+ AH7_S = 119.996 + 0.291 = 120.287/??
HN =Hg+ AHg_ N = 120.287 + 0.357 = 120.644/??
Rezolvare
^AB
1:10^
Dist.partiale
Dist.cumulate
Cote teren
Pante teren —
Se dau: HA= 45.75m, z = 125,429, XA= 312m, YA= 567m, XB= 328m,
YB= 559m,