Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Instituţia de învăţământ: Liceul Teoretic Cujmir


Data: 19 martie 2019
Disciplina: Religie Ortodoxă
Clasa: a X-a
Profesor: Bogdan Constanța
Unitatea de învăţare : Spiritualitate și viață creștină
Subiectul lecţiei: Rugăciune și reconciliere
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei: dezvoltarea și cultivarea motivației pentru rugăciunea zilnică și eficientă

Competenţe derivate:
La sfârşitul lecţiei elevii vor dovedi urmatoarele competenţe:
C1-folosirea corectă a conceptelor de rugăciune și de reconciliere în viața creștină;
C2- clasificarea rugăciunilor după următoarele criterii: formă, conținut, ocazie;
C3-precizarea condițiilor săvârșirii unei rugăciuni bine plăcute lui Dumnezeu;
C4-identificarea rodului împăcării între oameni ca o consecință și o condiție a comuniunii acestora cu Dumnezeu.

Strategia didactică
1.Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, lectura expresivă, Știu/Vreau să știu/Am învățat, învățarea prin
descoperire, exemplul.
2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, tablă, cretă, videoproiector.
3.Forme de organizare a activitaţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală și pe grupe.

1
Resurse:
1.Oficiale: -Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a X-a
-Planificarea calendaristică orientativa,clasa a X-a
-Proiectarea unităţii de învăţare: Spiritualitate și viață creștină
2.Temporale: -Numărul de lecţii:1;
-Durata: 50 minute

3.Bibliografice :
1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 1994.
2. Ne vorbește părintele,Cleopa , vol I, Editura Episcopia Romanului 2001.
3. Proloagele, Editura Bunavestire , Bacău1999.
4. Mircea,Pr.Dr.Ioan,Dicţionar al Noului Testament A-Z, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe
Române,Bucureşti,1980.
5. Sfântul Teofan Zăvorâtul , Știința rugăciunii, Editura Cartea Ortodoxă, București,2008.
6. Carte de rugăciuni, Editura Episcopiei Dunării de Jos, Galați 2006.
7. Opriș, Dorin, Opriș Monica, Metode active de predare-învățare. Modele și aplicații la religie, Editura Sf. Mina, Iași, 2006.
8. Opriș, Monica, Opriș, Dorin, Bocoș, Mușata, Cercetarea pedagogică în domeniul educației religioase, Editura Sf. Mina, Iași, 2006.
9. Sebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura ,Reîntregirea , Alba Iulia 2000.

2
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. C. Ti
Crt Etapele D mp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
lecţei procedee învăţământ organizare
1. Moment 2’ Salutul Salutul
organizatoric Rugăciunea Rugăciunea
Notarea absenţelor Comunicarea absenţelor
2. Reactualizarea 8’ Pentru verificarea cunoștințelor Elevii lecturează textul
cunostintelor din lecția „Iubire și dreptate în scripturistic (Matei 25, 31- Lectura Sfânta
viața creștină” profesorul 46) Scriptură Pe grupe
propune elevilor textul
scripturistic ( Mt 25, 31-46 ) cu Aprecieri
următoarea sarcină de lucru : Fiecare grupă își alege un verbale
împarțiți în patru grupe vor lider care va expune Studiul de
comenta textul din perspectiva rezultatul sarcinii de lucru caz
iubirii si a dreptății, urmărind urmărind schema indicată de
schema de mai jos: profesor.
Grupa I: Iubirea presupune
Dreptate
Grupa II: Iubirea se
fundamentează pe Dreptate
Grupa III: Dreptatea se
înfăptuiește prin Iubire
Grupa IV: Dreptatea trebuie să
izvorască din Iubire
3. Pregătirea 1’ Omul în relația cu Dumnezeu Elevii ascultă cu atenție. Explicația Activitate
elevilor pentru și cu semenii, trebuie să-și frontală
receptarea fundamenteze dreptatea tot pe
noilor iubirea necondiționată, după
cunoștințe modelul oferit de Domnul nostru
Iisus Hristos Care pe Cruce
fiind, S-a rugat pentru cei care
L-au răstignit.

Care este modalitatea de Elevii raspund: rugăciunea. Conversația


comunicare a omului cu euristică
3
Dumnezeu ?
4. Anunţarea 1’ Precizează titlul lecției noi și Elevii asculta şi apoi Explicaţia Activitate
temei şi a competențele urmărite. notează în caiete. frontală
competenţelor Notează data și titlul lecției pe
urmărite tablă: „Rugăciune și
reconciliere”
5. Comunicarea C1 20’ Profesorul deseneaza pe tabla un Elevii pregătesc fișele pe Activitate
noilor tabel cu trei coloane. In prima care le vor folosi în timpul conversația frontală
cunoştinţe coloana va scrie Stiu, în a doua orei.
Vreau să știu, iar în a treia Am
învățat.
explicația
Va solicita elevii să spună tot ce Elevii scriu.
C2 știu despre rugăciune și
reconciliere și va nota
răspunsurile în prima coloană.
În continuare îi va indruma pe Elevii propun o serie de S/V/A
elevi sa formuleze întrebări întrebări
C3 despre ce doresc să cunoască în
legătură cu tema propusă. Va
Sunt atenți la prezentare și
nota întrebările în coloana din la explicațiile profesorului.
mijloc.
Profesorul expune conținutul
lecției și îi ajută pe elevi să-și
însușească noile cunoștințe.
Va completa a treia coloană cu
răspunsurile la întrebările din
coloana a doua.

C4

6. Fixarea şi C1 10’ Solicită elevilor să lectureze, să Liderul fiecarei grupe va


sistematizarea C2 comenteze și să extragă extrage un bilețel pe care Argumentar Activitate Aprecieri
4
cunoştinţelor C4 învățătura morală din este notat textul biblic. ea patristică frontală și verbale
C3 următoarele texte scripturistice: Vor cauta in Sfânta pe grupe
-Matei 5, 23-24; Scriptură, vor citi și
-Marcu 11, 25-26; comenta textul și vor
-Coloseni 3,12-15 extrage învățătura morală.
-II Corinteni 5,18
7. Asocierea, C4 4’ Profesorul propune elevilor Elevii ascultă cu atenție Activitate
aprecierea și spre audiție și vizionare Video- frontală
generalizarea explicarea rugăciunii Sfântului proiector
Efrem Sirul.

8. Aprecierea 1 Se fac aprecieri generale şi Elevii ascultă aprecierile Activitate Notarea


activitații individuale privind pregătirea profesorului. frontală elevilor.
elevilor elevilor atât pentru lecţie cât şi
implicarea lor în predarea
cunoştinţelor noi
Se notează elevii care au
participat activ la lecţie
9. Precizarea și 2’ Precizează tema și oferă Elevii ascultă îndrumările și Explicaţia Activitate
explicarea îndrumări: își notează tema frontală
temei -Relatați o situație în care cu
ajutorul rugăciunii ați ajuns la
reconciliere.
10. Încheierea 1’ Rostirea rugăciunii Rostirea rugaciunii Activitate
activității Salutul Salutul frontală

S-ar putea să vă placă și