Sunteți pe pagina 1din 8

GRADINIŢA CU P.P. NR.

3 ŞIMLEU SILVANIEI

GRUPA MICA „B”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„SCUFIŢA ROŞIE”

EDUCATOARE:

prof.BALOG FELICIA

1
Proiect de activitate integrată
„Scufiţa Roşie”

DATA: 14.03.2016
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P.Nr.3 Şimleu-Silvaniei
EDUCATOARE:Prof.Balog Felicia
TEMA ACTIVITĂŢII: „Scufiţa Roşie”
DOMENIUL DE ACTIVITATE:DLC/DEC
FORMA DE REALIZARE:Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII:însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei/dactilopictură
FORMA DE ORGANIZARE: fronta,individual;

Scopul activităţii:
Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală stimulând expresivitatea şi creativitatea prin
dactilopictură;

Obiective operaţionale:
*Să urmărească linia poveştii concomitent cu imaginile prezentate ,realizând prin
dactilopictură o scenă din poveste;
* Să denumească personajele care apar în povestire;
* Să răspundă la întrebări în propoziţii simple cu ajutorul educatoarei;
* Să utilizeze corect materialele de lucru puse la dispoziţie;
* Să păstreze acurateţea lucrării.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,povestirea, expunerea, demonstraţia, exerciţiul,
observaţia, problematizarea,Explozia Stelară, Turul galeriei.
Mijloace didactice:Coşul Scufiţei Roşii care conţine:o scrisoare, planşe reprezentând
momentele principale ale povestirii, siluete(Scufiţa Roşie, lupul , vânătorul,mama,bunica),
medalioane, recompense.

Locul de desfăşurare: sala de grupă


Materal bibliografic:
~Învăţământul preşcolar şi primar 3-4/2013, Revistă Naţională De Profil Psihopedagogic,
Editura Arlequin;
~Metode interactive de grup-ghid metodic; S. Breben; E. Gongea; G.Ruiu; M. Fulga; Editura
Arves, 2007;
~Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani ), 2009;

Durata: 20 min

Scenariul activităţii

2
De cum au intrat pe uşă, copiii au remarcat faptul că purtam o eşarfă roşie pe care
ei au apreciat-o ca fiind foarte frumoasă. De aici au pornit şi discuţiile pe tema de la
activitatea de dezvoltare personală “ Culori preferate”: Cui îi mai place această culoare? Cine
mai are în ţinută această culoare? Ce culori preferaţi?În timp ce noi ne continuam discuţiile
referitoare la subiectul de mare interes, în uşă se aud bătăi,am primit un coşuleţ şi o
scrisoare,o să vedem cine l-a trimis.
Le este prezentat copiilor coşuleţul de la Scufiţa Roşie, în care sunt diferite
obiecte(o scrisoare,imagini din poveste si alte surpize pregătite pentru ei) .În acest fel
Scufiţa Roşie doreşte să le spună povestea ei.

Voi citi scrisoarea de la Scufiţa Roşie


Dragi copii,
Trecând pe lângă grădiniţa voastră am auzit că sunteţi mari iubitori de poveşti . Doamna
educatoare vă va spune povestea mea, voi să fiţi atenţi şi să o ascultaţi.Ca să nu păţiţi şi voi la
fel ca mine şi să-mi spuneţi unde am greşit!

Cu mult drag,
Scufiţa Roşie

Astăzi, veţi asculta povestea,,Scufiţa Roşie’’. Vă rog să fiţi atenţi, să reţineţi


conţinutul poveştii pentru a putea povesti şi voi această poveste . Scufiţa Roşie işi doreşte
foarte mult ca voi să-i cunoaşteţi povestea,să ştiţi ce a păţit pentru că nu a ascultat sfatul pe
care mama ei l-a dat.
Pentru a nu uita niciodată povestea „Scufiţa Roşie” care nu a ascultat de vorbele
mamei şi a fost aproape să fie mâncată pentru totdeauna de lupul cel rău, vom picta pe
planşele din faţa noastră poieniţa cu flori unde Scufiţa Roşie, fermecată de frumuseţea florilor
a stat foarte mult timp,a cules multe, multe flori pentru bunica ,a uitat de sfatul mamei iar în
acest timp lupul s-a îndreptat în fugă spre casa bunicuţei şi a înghiţit-o pe aceasta.
Copiii vor realiza tema propusă,vom face analiza lucrărilor,ne vom reaminti mesajul
educativ al povestirii:să ascultăm de părinţi,să ne respectăm cuvântul dat atunci când
promitem că facem un lucru:
„Întotdeauna am să ascult sfaturile mamei şi am să-mi ţin promisiumea făcută”,a
spus „Scufiţa Roşie”.
La finalul activităţii vom dansa pe melodia „Scufiţa Roşie”.

Demersul didactic

3
Momentele Conţinutul ştiinţific Metode şi Evaluare
activităţii procedee
1.Moment Crearea condiţiilor necesare desfăşurării Observarea
organizatoric activităţii: comporta-
~pregătirea mobilierului şi a materialelor necesare; mentului
~asigurarea unui climat educaţional favorabil, în iniţial
concordanţă cu tema zilei.

2.Captarea Se realizează prin aducerea unui coşuleţ și o


atenţiei scrisoare de la Scufiţa Roşie.
Le este prezentat copiilor coşuleţul de la Scufiţa
Surpriza
Roşie, în care sunt diferite obiecte(o
scrisoare,imagini din poveste si alte surpize
pregătite pentru ei) .În acest fel Scufiţa Roşie
doreşte să le spună povestea ei.
Expunerea Interesul
Voi citi scrisoarea de la Scufiţa Roşie pentru
conţinutul
Dragi copii, scrisorii
Trecând pe lângă grădiniţa voastră am auzit că
sunteţi mari iubitori de poveşti . Doamna
educatoare vă va spune povestea mea, voi să fiţi
atenţi şi să o ascultaţi.Ca să nu păţiţi şi voi la fel
ca mine şi să-mi spuneţi unde am greşit!

Cu mult drag,
Scufiţa Roşie

3.Anunţarea Astăzi, veţi asculta povestea,,Scufiţa Roşie’’. Vă


temei şi a rog să fiţi atenţi, să reţineţi conţinutul poveştii Explicaţia Observarea
obiectivelor pentru a putea povesti şi voi, pentru a raspunde comporta-
corect la întrebări . Scufiţa Roşie işi doreşte foarte Expunerea mentului
mult ca voi să-i cunoaşteţi povestea,să ştiţi ce a copiilor
păţit pentru că nu a ascultat sfatul pe care mama ei
la dat.

4
4.Dirijarea Se expune conţinutul poveştii, folosindu-se Povestirea planşe
învăţării inflexiunile vocii,mimica şi gestica ilustrative
corespunzătoare. Se vor folosi, concomitent cu
pentru
povestirea, planşe ilustrative pentru conţinutul
poveştii, iar copiii vor fi încurajaţi să privească cu conţinutul
atenţie la fiecare dintre acestea. Explicaţia poveştii
Povestea este expusă după următorul plan:
1.Plecarea Scufiţei Roşii spre casa bunicii
2.Întâlnirea Scufiţei Roşii cu lupul Conversaţia
3.Dialogul dintre cei doi
4.Plecarea lupului spre casa bunicii şi înghiţirea
acesteia;
5.Dialogul dintre Scufiţa Roşie şi lup în casa
bunicii, înghiţirea acesteia de către lup;
6.Salvarea bunicuţei şi a fetiţei de către vânător.
Explicarea cuvintelor noi se face pe parcursul
povestirii
Ii voi intreba pe copii daca le-a placut povestea.

Se va discuta cu copiii morala acestei poveşti,


punându-se accentul asupra câtorva aspecte
importante:
- să ascultăm de părinţi, atunci când ne spun să
facem anumite lucruri;
- să ne respectăm cuvântul atunci când promitem să
facem un anunit lucru.

5.Obţinerea Voi adresa cateva intrebari cu privire la continutul Explicaţia


performanţei acesteia folosind metoda Explozia stelara: Conversaţia

Cine?

Ce? De ce?
Explozia
Unde? Cum? stelară

Fiecare copil care va raspunde corect va aseza

5
Imagini din
imagimea potrivită la panou.
Explicaţia poveste
“ -Cum se numeşte povestea?”De ce?
-„Cine îi dă un coşuleţ cu mâncare Scufiţei Roşii?”
Conversaţia
“-Unde a trimis-o mama pe Scufiţa Roşie?”

„-Ce sfat îi dă mama?”

“-Cine îi iese în cale Scufiţei Roşii?”

-„Ce face lupul după ce îi spune Scufiţei Roşii să


culeagă flori?”

-„Cine îl găseşte pe lup dormind în căsuţa bunicii?”

-„De ce taie vînătorul burta lupului”?

„- Ce putem învăţa din această poveste, pentru a nu


păţi şi noi ca şi Scufiţa Roşie?
6.Asigurarea Pentru a nu uita niciodată povestea „Scufiţa
retenţiei şi a Roşie” care nu a ascultat de vorbele mamei şi a fost Conversaţia
aproape să fie mâncată pentru totdeauna de lupul
transferului cel rău, vom picta pe planşele din faţa noastră
poieniţa cu flori,unde Scuţiţa Roşie fermecată de Planşă model
frumuseţea florilor a stat foarte mult timp,a cules
multe, multe flori pentru bunica,dar în acest timp Observaţia
lupul s-a îndreptat în fugă spre casa bunicuţei şi a
înghiţit-o pe aceasta.
Se discută cu copiii despre culorile folosite pentru
a picta poieniţa cu flori din poveste şi despre Explicaţia
tehnica folosită: pictarea cu degetul (pentru aceasta,
se analizează împreună cu copiii modelul
educatoarei)
Copiii ascultă cu atenţie explicaţiile despre modul Demonstraţia
de lucru şi urmăresc demonstraţia mea: înmuiem
degetul în apă apoi în culoare şi aplicăm culoarea Exerciţiul
pe suportul de lucru. Le specific copiilor că trebuie
să umplem întreg spaţiul , fără să lăsăm zone
neacoperite de culoare.
Concomitent cu explicaţia, are loc demonstrarea
modului efectiv de lucru, utilizând materiale
asemănătoare cu cele ale copiilor.
Se fac exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
mâini: plouă pe măsuţă, ne spălăm pe mâini,
scuturăm mâinile. Se adoptă o poziţie corectă la
masa de lucru şi fiecare copil începe să picteze
poieniţa cu flori.
Voi supraveghea munca copiilor şi voi acorda

6
ajutor suplimentar copiilor care îl solictă.
7.Evaluarea După ce au terminat de pictat, voi aşeza lucrările Observaţia
copiilor pe panou pentru a putea fi analizate. Se
performanţelor
reamintesc cerinţele de lucru enunţate o dată cu Explicaţia
explicarea modului de lucru şi doi copii aleg
lucrarea cea mai reuşită din punctul lor de vedere,
motivând alegerea făcută.
Voi evidenţia elementele pozitive ale lucrării
fiecărui copil şi îi voi recompensa pe aceia cu cele
mai reuşite lucrări. Conversaţia
În final, voi repeta împreună cu copiii titlul Aprecieri
poveştii ascultate astăzi, personajele şi mesajul
verbale
acesteia!
Voi face aprecieri generale şi individuale asupra
comportamentului şi participării copiilor la Recompense
activitate.
Voi acorda recompense copiilor

7
Dragi copii,
Trecând pe lângă grădiniţa voastră am auzit că sunteţi
mari iubitori de poveşti . Doamna educatoare vă va spune
povestea mea, voi să fiţi atenţi şi să o ascultaţi.Ca să nu
păţiţi şi voi la fel ca mine şi să-mi spuneţi unde am greşit!

Cu mult drag,
Scufiţa Roşie

S-ar putea să vă placă și