Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Grdinita 271
NIVELUL I : grupa mijlocie B,,Pisicuțele”
TEMA : ,,Când, cum şi de ce se întâmplă ?,,
TEMA PROIECTULUI: ”Primăvara”
SUBTEMA: ,,Vine iepurașul”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Om şi Societate (DOS)
MODALITATI DE REALIZARE: activitate de tip integrat : ,,Coșul cu ouă”
TIPUL DE ACTIVITATE: verificare si consolidare de priceperi si deprinderi.
FORMA DE ACTIVITATE: individual.
SCOPUL ACTIVITATII:
Dezvoltarea imaginației și a creativității prin activitatea practică,
îmbinand diferite elemente prin tehnici specifice ( lipire, asamblare,
decorare).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive :
 Să denumească materialele folosite în elaborarea temei;
 Să urmărească cu atenţie explicarea etapelor de lucru, precizandu-le si
aplicandu-le în realizarea temei;
 Să realizeze o lucrare corectã şi îngrijitã, lucrând cu grijă.
b) Psiho-motorii :
 Să poziţioneze lipind corect elementele compoziţiei, respectand
indicatiile date;
 Să folosească corect tehnicile de lucru, conform explicaţiilor
educatoarei realizând compoziţii originale ;
 Să păstreze o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii ,
respectand cerintele ergonomice ale invatarii;
c) Afective :
 Să participe cu interes, într-o atmosferă destinsă, stimulativă la
activitate în vederea realizãrii temei ;
 Să traiasca sentimente de bucurie la finalizarea lucrãrilor, actionand
in grup;
 Să utilizeze lucrãrile executate pentru completarea expoziţiei din holul
gradinitei.
STRATEGIA DIDACTICǍ: Mixtă;
METODE ŞI PROCEDEE: Observatia, Conversaţia, Explicaţia,
Exercitiul, Jocul
FORMA DE ORGANIZARE: individual
MIJLOACE DE INVATAMANT: modelul educatoarei, lipici, aracet,
elemente decupate din carton (ouă,coșuleț,iepurași,flori,fundițe).
MODALITATI DE EVALUARE: observarea curentă, aprecierea verbală,
analiza produselor activităţii, turul galeriei;
RESURSE TEMPORALE: 20 min;
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
-„Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţă”,
Bucureşti, 2005;
-„Pedagogia preşcolară ” , EDP, Bucureşti, 1999.
DESFASURAREA ACTIVITATII

NR EVENIMENT CONȚINUTUL STIINTIFIC STRATEGIA EVALUARE


. UL DIDACTICĂ
CR DIDACTIC
T.
1. Moment - aranjarea meselor și scăunelelor
organizatoric astfel încât copiii să poata desfăsura
activitatea ;
-se pregătesc materialele didactice
necesare desfășurării activității.

2. Captareaaten Se va realiza prin dezlegarea unei Conversati Observarea


ției ghicitori: a curenta
”Ziua se mărește Explicatia
Zăpada se topește
Primavara a venit
Ce flori au înflorit?”

3. Anunțareate Dragi copii, vom realiza astăzi o Observarea


mei surpriză pentru Iepurilă și anume Conversati comportam
,,Coșulețul cu ouă” . a entului
Vom lucra individual, dar mai intai sa verbal si
descoperim ce avem in mijlocul nonverbal
masutelor, sub servetel.
Copiii vor descoperi sub servetel o
coală alba de desen, coșulețe din
carton, ouă din carton frumos decorate,
iepurași, flori, funtițe.Fiecare va trebui
sa lipeasca elementele frumos, corect și
curat.
Explic copiilor că trebuie să respecte Explicatia
etapele de lucru, sa combine elementele
primite în vederea realizării lucrării.

Voi explica fiecare tehnică în parte, voi Examinare


4. Dirijareainva demonstra și îi voi atenționa cu privire aprin probe
tarii la modul de lucru (ordonat). Demonstrat practice
Vom face exerciți de încălzire a ia
mușchilor mâinii.
”Avem 10 degețele!
Ia priviți ce fac cu ele
Degetele răsfirate
Le mișcăm acum pe toate
La piana cum cântăm
Degetele răsfirăm
Degetele față-n față
Le întindem ca o ață
Mișcăm degetele
Batem palmele
Răsucim încheietura
Și dăm mingea dura – dura!

Pe parcursul activității copiii sunt


îndrumați în realizarea sarcinilor de Observarea
lucru, păstrarea poziției corecte a curenta
corpului, păstrarea acurateței lucrării. Exercitiul

Copiii își vor expune lucrările la un


5. Asigurarea panou si fiecare isi va spune parerea in
Feed- legatura cu lucrarile celorlalti.
backului
Lucrarile se vor expune la ,,centrul Evaluareac
tematic” si in holul gradinitei. urenta
6. Evaluarea

Voi face fixarea temei si apecieri


asupra modului cum s-au comportat
7. Incheiereaac dar și cum au lucrat și vor cânta
tivitatii cantecul ,,Vine, vine, primavara”
Aprecierive
rbale
,colectivesii
ndividuale

S-ar putea să vă placă și