Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a VI-a C - 1 oră/săptămână


DATA: 25.03.2021
UNITATEA DE INVATAMANT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ ‘’PICTOR NICOLAE GRIGORESCU’’, TITU
PROFESOR: IVĂNOIU VASILICA CRISTINA
ARIA CURRICULARA: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII
DISCIPLINA: BIOLOGIE
UNITATEA DE INVATARE: FUNCȚIA DE NUTRIȚIE
SUBIECTUL LECTIEI: . Recapitulare - Circulația
TIPUL LECTIEI: Lectie de recapitulare
RESURSE DE TIMP: 45 minute

SCOPUL LECTIEI : recapitularea cunostintelor privind circulația la plante și la om

COMPETENTE GENERALE :

1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode științifice


2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale
3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice și a creativității

COMPETENTE SPECIFICE:
1.1 Selectarea unor texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame ca surse pentru extragerea unor
informații referitoare la unele procese, fenomene și sisteme biologice;
2.2 Utilizarea adecvată a terminologiei specifie biologiei în comunicarea orală și scrisă;
3.1. Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor
3.2. Aplicarea unor algoritmi selectați adecvat în investigarea lumii vii

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O₁ - să cunoască țesuturile implicate în circulația la plante


O2- să cunoască modul în care are loc absobția și circulația la plante
O3 -să cunoască structura sistemului circulator la om
O4- să cunoască componentele sangelui și rolul acestora
O5- să cunoască grupele sanguine
O6- să cunoască modul de realizare a circulației la om
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:
- realizarea unor observații asupra unor imagini ce pun în evidență circulația la plante și la om
- descrierea caracteristicilor specifice fiecărui tip de circulație
- participarea activă la activitatea sub formă de joc didactic (Wordwall) pentru punerea în evidență a cunoștințelor
acumulate

RESURSE PROCEDURALE:
◊ conversatia euristica, explicatia, observatia independent,joc didactic

RESURSE MATERIALE:
Laptop, manual, caiete
TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII:
◊ frontal, individual
TIPURI DE INTERACȚIUNI:
◊ profesor-elev, elev-profesor, elev-elev

TIPURI,STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE:


◊ formativa, sumativa,orala , individuală

BIBLIOGRAFIE:
Biologie , Manual pentru clasa a VI-a, Silvia Olteanu, Iuliana Tanur, Florina Miricel, Ștefania Giersch, Camelia
Manea, Elena-Camelia Afrim, Ed. Didactică și Pedagogică, București, 2018
Ghid de pregatire pentru profesorii de biologie, Ed. DPH, Traian Saitan, Silvia Olteanu
Didactica stiintelor biologice, Ed. Didactica si Pedagogica, Mariana CiobanuEd. Didactica si Pedagogica, Mariana
Ciobanu
www.wikipedia
https://wordwall.net/
PLANUL LECȚIEI

Nr Etapele Obiecti ACTIVITATEA DESFĂȘURATĂ Resurse Resurse Resu Metode de


Cr Lectiei ve procedural materia rse evaluare
Activitatea Activitatea
t operati e le temp
profesorului elevilor
onale orale
1. Moment -organizeaza clasa; -se pregatesc Conversatia 1’
organizator -pregateste -raspund
ic materialul cerintelor;
didactic;
-creeaza un climat
cooperant.

2. Captarea si Profesorul expune -vizionează -observația imagini 5’


mentinerea imagini imaginile
atentiei reprezentative
lecției de
recapitulare

3. Anuntarea - anunta a tema - urmaresc 1’ Observarea


titlului lectiei si prezinta obiectivele Conversatia sistematica a
lectiei si a obiectivele care prezentate comportame
obiectivelor exprima ceea ce ntului
elevii trebuie sa elevilor
cunoasca la
terminarea lectiei
4. Precizarea - profesorul a - elevii au Conversația 3’ Observarea
continutulu anunțat elevii de la recapitulat sistematica a
i repetat ora precedentă în lectiile date comportame
legatură cu spre ntului
desfașurarea unei recapitulare si elevilor
lectii de sunt pregatiți
recapitulare și de pentru a
sistematizare, cu raspunde
posibilitatea de solicitarilor
verificare
5. Dirijarea -reimprospateaza chestionare
invatarii cunostintele 30’ orală
elevilor -sunt atenti Conversatia Observarea
-realizează un joc sistematica a
didactic, -urmaresc comportame
Wordwall, întrebările din ntului
https://wordwall.n joc Observatia elevilor
O₁ et/ro/resource/129
73853/recapitulare
-circula%c8%9bia
cu ajutorul căruia
antrenează copii în
descoperirea și în .
răspunsul la
întrebări, cum ar Conversatia Formativa
fi:
Ce este Circulația?
Cum se realizează
circulația la plante Explicatia Evaluare
și la om? orala
Să denumească
organul implicat în Manuale
O₂ absorbșia apei .ț
Să descrie
mecanismul pasiv
al absorbției. -raspund la
Ce este inima? intrebarile Caiete Evaluare
Care este structura adresate orala
O3 inimii?
Care sunt grupele
de sange? Formativa,
Care grupă este
donatoare și care Evaluare
primitoare orala
universal?
Care sunt
componentele
sangelui?
Ce rol au globulele
albe?
O4 Ce rol au
trobocitele?
Să descrie
globulele roșii și
O5 rolul lor.
Să denumească
vasele de sange.
Ce sunt anticorpii
și ce rol au?
Să descrie
O6 circulația mica și
circulația mare.
Să completeze
noținile lipsă
privind rolurile
inimii.
Să descrie
particularități ale
circulației la pești .
Să descrie
diferența dintre
circulația completă
și cea incompletă.

6. Aprecierea -face aprecieri -sunt atenti Conversatia Manuale 2 Evaluare orala


rezultatelor asupra Caiete
si desfasurarii lectiei
notarea si noteaza
elevii care au dat
raspunsuri
complete si
corecte

7. Anuntarea Anunță tema: -își notează explicația 1’ Evaluare scrisă


și -elevii vor avea o tema pentru
explicarea fișă de lucru acasă
temei
pentru
acasă

SCHEMA LECȚIEI
https://wordwall.net/ro/resource/12973853/recapitulare-circula%c8%9bia
1. Ce rol au venele?
Venele sunt vase de sange care se întorc la inimă. Sangele este colectat din corp prin venule care
se unesc și formează venele.
2. Ce importanță are cunoașterea grupelor sanguine?
Grupele sanguine prezintă importanță în cazul transfuziilor de sange, deoarece există o anumită
compatibilitate între grupe.
3. Descrie globulele roșii și rolul acestora.
Globulele roșii sunt celule anucleate, au formp de disc biconcav, conțin hemoglobină, un
pigment care le conferă culoarea roșie . Datorită hemoglobinei globulele roșii au rol în
transportul gazelor respiratorii prin organism, formand compuși instabili oxihemoglobină și
carbohemoglobină
4. Ce viețuitoare au inima tricamerală?
Viețuitoarele cu inima tricamerală sunt amfibienii și reptilele.
5. Completează: Inima îndeplinește rolul de pompă și are ca proprietăți.excitabilitatea,
automtismul, contractilitatea și conductibilitatea.

6. Descrie în cateva cuvinte inima.


Inima este un organ muscular, în formă de pară, situată în cavitatea toracică, între cei 2 plămani,
orientată cu varful spre stanga. La interior prezintă 4 camere, 2 atrii și 2 ventricule, un atriu i un
ventricul stang, un atriu și un ventricul drept, separate printr-un sept, care separa jumătatea
dreaptă de jumătatea stangă.
7. Descrie mecanismul pasiv al absorbției apei.
Mecanismul pasiv depinde de transpirație, se bazează pe forța de sucțiune generată de deficitul
de apă din frunză. Această forță se transmite prin vasele lemnoase pană la rădăcină și determină
absorbția apei din sol.
8. Ce este sangele? Care sunt cele 2 componente ale sangelui?
Sangele este un lichid de culoare roșie, cu gust ușor sărat. Reprezintă 6-8% din masa corpului.
Este alcătuit din plasmă cu rol de trransport de diferite substanțe în corp, și elemente figurate:
globule roșii,globule albe, trombocite.

9. Identifică componentele.
Componentele sunt: globule roșii, globule albe, trombocite.
10. Care este diferența dintre circulația completă și circulația incompletă la vertebrate?
Circulația completă este circulția în care sangele oxigenat nu se amestecă cu sangele cu CO2, iar
ciculația incompletă este circulația prin care sangele circuă amestecat.
11. Peștii sunt vertebrate acvatice. Ce particlarități ale circulației prezintă?

Peștii au inima bicamerală, circulația este simplă, sangele cu CO 2 trece o singură dată prin inimă, este
pompat din ventricul spre branhii unde se oxigenează, apoi ajunge la restul corpului, la celule.

12. Ce sunt leucocitele și ce rol au?

Leucocitele sunt celule ce au nucleu, își pot modifica forma și se pot deplasa. Au rol în imunitate , adică
în apărarea organismului.. Pot fi limfocite sau monocite.

13. Ce organ este reprezentat în imagine?

Inima.

14. Care sunt grupele de sange a om:

O, A, B, AB

15. Descrie circulația mare.

Circulația mare sau sistemică începe în ventriculul stang, prin artera aortă, ce transportă sange cu O 2 și
nutrimente la celule, și se termină în atriul drepr prin cele 2 vene cave (superioară și inferioară), ce transportă
sange cu CO2 și alte substanțe rezultate în urma activității celulare.

16. Ce rol au trombocitele?

Trombocitele au rol în coagularea sangelui, împreună cu alți factori din plasmă, formand un dop și apoi
un cheag pentru a opri sangerarea la nivelul leziunii.

17. Care este grupa de sange donator universal și care primitor universal?

Grupa donatoare universal: O, grupa primitoare universal AB.

18. Descrie circulația mică.

Circulția mică sau pulmonară începe în ventriculul drept prin artera pulmonară, transportă sange cu CO 2
la plămani, unde îl cedează, se încarcă cu O2, și prin cele 4 vene pulmonare se întoarce în atriul stang.

19. Care vase de sange pleacă de la inimă?

Vasele de sange care pleacă sunt arterele aortă cu sange oxigenat și artera pulmonară cu sange cu CO 2.

20. Denumește vasele sanguine la om.

Vasele sanguine sunt: arterele ce se ramnifică în arteriole, venele ce se ramnifică în venule, și capilarele
ce fac legătura dintre arteriole și venule.

21. Ce sunt anticorpii și ce rol au?


Anticorpii sunt produși în urma contactului organismului cu un corp străin numit antigen. Au rol în
procesul de imunitate, apărarea organismului împotriva agenților infecțioși.

22. Numește organul reprezentat în imagine.Ce rol are?

Organul este rădăcina și are rol în fixarea plantei în sol și în absorbția apei și a sărurilor minerale prin
intermediul perișorilor absorbanți.

23. Ce reprezintă Tensiunea Arterială?

Tensiunea arterială este presiunea sub care circulă sangele în artere și care se transmite pereților
arteriali.

24. Completează: grupa A2 conține antigenul ..A...grupa B conșine antigenul...B...., acetor antigene
le corespund.anticorpii din plasmă.
25. Completează: seva brută este alcătuită din apă și săruri minerale și circulă prin vasele lemnoase
numite și xilem, iar seva elaborată conține apă și substanțe organice și circulă prin vase liberien
numite și floem.

FIŞĂ DE LUCRU
1. Evocați cunoștințele voastre despre hrănirea plantelor și răspundeți la
întrebări!
a.Cum se numește procesul de elaborare a substanțelor nutritive?................................................

b. În care organ are loc acest proces?.................................................................

c. Scrieți explicații lângă săgeți! Care sunt cuvintele potrivite:?

2. Analizaţi imaginea următoare şi identificaţi elementele componente ale


inimii
3. Competaţi următoarea schema asfel încât să evidenţiaţi modul de realizarea
al circulaţiei mari (sistemice)

S-ar putea să vă placă și