Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
Grupa: Mijlocie
Durata: o zi
COMPORTAMENTE VIZATE:
Respectă regulile de exprimar ecorectă,în diferite contexte de comunicare.
Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului.
Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor.
Utilizează structuri orale simple.
Manifestă creativitate în activități diverse.
Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi.
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
Manifestă creativitate în activități diverse.
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ADP: Întâlnirea de dimineață:
Salutul - Bună dimineaţa, copii sănătoși!
Noutatea zilei - Vizita Zânei Primăvară
Prezența – Oare cine n-a venit?
Împărtășirea cu ceilalți - Sănătate de la toate
Calendarul naturii
ALA1:
Artă: Ridichea– lipire
Construcții: Gardul din jurul grădinii cu legume
Joc de rol: De-a grădinarii
Joc de masa: Legume timpurii– reconstituire de imagini
ADE: Legume timpurii
DLC- joc didactic
DOS (Activitate practică şi elemente de activitate casnică) –
ALA2: - Ridichea uriașă- dramatizare
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
ADP:
- Să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în calitate de
vorbitor, cât și în calitate de auditor.
ALA 1:
- Participarea la activitatile de joc atat in calitate de vorbitor cat si de auditor;
- Cunoasterea si diferentierea materialelor si instrumentelor de lucru, cunoasterea si
aplicarea regulilor de utilizare a acestora;
- Dezvoltarea capacitatii de realizare a lucrarilor practice, valorificand deprinderile de lucru
invatate.
ADE:
DLC:
- Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii personale
şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere
gramatical.
- Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de
vorbitor, cât şi în calitate de auditor
DOS:
- Să-și îmbogăţească cunoştințele despre importanţa legumelor
- Să-și formeze deprinderile de a le consuma;
- Să realizarea sarcinilor în comun, prin obţinerea salatei de legume.
ALA 2:
Material bibliografic:
- Antonovici , Ş. ,Peneş , M. ,(2004) , , Editura Aramis , Bucureşti.Activităţi practice;
- Programa activităţii instructiv – educative în grădiniţa de copii, (2009), ED. V&I
INTEGRAL, Bucureşti.
- Metodica predării activităţilor matematice în grădiniţă”- Îndrumar metodologic, Mihaela
Neagu, Polirom, 199
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 2018.
Scenariul activității
Copiii intră în sala de grupă pe fondul muzical “Vine primavara”şi vor descoperi sala
de grupă frumos decorată .
Şi voioşi ne aşezăm
Calendarul e încântat
Că va fi iar completat”
Urmează Prezența , se strigă catalogul, fiecare copil trece la panou şi îşi aşează poza .
Noutatea zilei: Copiii sunt anunţaţi că avem invitaţi care vor să observe ce fac copiii într-
o zi la grădiniţă, cum se joacă, ce au învăţat, ce le place să facă...Copiii află activităţile care se
vor desfăşura pe parcursul zilei(vor continua discuţiile despre legume, despre necesitatea
acestora recapitulân-se disctuţiile de la începutul săptămânii).Vom prim vizita Zânei Primăvară
care a venit să vadă cum se descurcă copiii la activități și să le aducă câteva materiale pentru a o
ajuta să realizeze activitățile
Se prezintă centrele de interes şi sarcinile de lucru. Copiii sunt orientaţi către centre,
cântând Înfloresc grădinile. (Tranziţia)
SECTOARE:
JOC DE MASĂ:
Tema: Legume timpurii– reconstituire de imagini
Obiective operationale:
Sa formeze intregul din elementele componente;
Sa pastreze ordinea in formarea intregului;
Sa stabileasca relatii de intrajutorare cu colegii in realizarea temei.
Strategii didactice :
Metode si procedee: explicatia, conversatia, dialogul, jocul, demonstratia,
exercitiul.
Material didactic: puzzle
ARTĂ
Tema: Ridichea– lipire
Obiective operationale:
Sa lipeasca orezul colorat pe suprafața date realizand lucrari estetice;
Sa folosească orezul colorat astfel încât să respecte culorile spacifice
legumelor timpurii.
Strategii didactice:
Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul.
Material didactic: orez colorat, aracet, fise de lucru
CONSTRUCȚII:
Tema: Gardul din jurul grădinii cu legume
Obiective operaționale:
Să construiască gardul prin alăturare și suprapunere;
Sa stabileasca relatii de intrajutorare cu colegii in realizarea
temei;
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul.
Material didactic: piese de construcţii, gardul relizat model.
Demers didactic
Obiective operaționale:
Să identifice răspunsul la ghicitori;
Să precizeze sunetul iniţial;
Să reconstituie corect legumele;
Să răspundă corect la întrebările adresate la cub,
Să participe active la activitate.
Strategii didactice:
Regulile jocului:
Copiii dau soluția la ghicitori, precizează sunetul inţial, alcătuiesc propoziții pe baza
imaginilor date, să reconstituie componentele unei plante, răspund la întrebările adresate la cub,
alcătuiesc piramida, aplicând elementele în funcție de numărul lor în căsuțele corespunzătoare.
Elemente de joc : ,bagheta, surpriza, aruncarea cubului, aplauze, ghicitori.
Demersul didactic
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI Material
DIDACTIC
PROCEDEE
didactic
Moment Pentru organizarea activităţii
organizatoric se aeriseşte, se pregăteşte sala de grupă şi
materialele necesare desfăşurării activităţii,
împreună cu copiii.
Roşioare şi frumoase
În salate de le pui,
O vor face mai gustoasă
Şi o sa placă orişicui.
(ridichea)
În grădină se găseşte,
Poppey marinarul îl iubeşte.
Ai ghicit despre cine se vorbeşte?
(spanacul)
VARIANTA a II-a
Educatoarea va da copiilor un plic care conţine o
ridiche uriaşă şi ceapă verde..
Copiii trebuie să reconstituie ridichea şi ceapa
Peoblematiza-
verde în funcţie de componentele acesteia.
re
( Rădăcină, bulbul care este leguma, tulpină cu
frunze).
Se aleg doi copiii cu ajutorul baghetei pentru a
aşeza împreună.
După ce au aşezat sunt aplaudaţi.
VARIANTA a IV-a
Obținere Complicarea jocului:„Cubul magic”
performanței Se va solicita copiilor să arunce „cubul magic”.
Prin această metodă interactivă se pot obţine
performanţe pe care copiii le percep făcându-se
responsabili în rezolvarea sarcinilor de lucru.
Copilul înţelege, prin exerciţiu, să aibă răbdare ,
exersându-şi toleranţa reciproc: fiecare copil va Cubului Cubul
rostogoli cubul, se va observa culoarea la care s- Deminstrația
a oprit cubul . Copilul va răspunde cerintei
adresate de educatoare corespunzaroare culorii de
pe fata superioara a cubului.
Întrebările educatoarei, vor viza cele şase acţiuni
Expunerea
specifice fiecărei feţe a cubului, colorată în
culoarea corespunzătoare: Exerciţiul
ROŞU – DESCRIE,
Conversaţia
VERDE – COMPARĂ,
GALBEN – ANALIZEAZĂ,
ALBASTRU – ASOCIAZĂ,
MOV – ARGUMENTEAZĂ
PORTOCALIU – APLICĂ
“Hai să ne jucăm
Și să aruncăm
Cubulețul fermecat
În culori frumoase decorat”;
1.Descrie : Descrie ridichea.
2.Compară : Compară salata și ridichea .
3. Analizează : Care legume vă plac mai mult?
De ce?
4. Asociaz :Găsește două asemănări între cepă
și usturoi.
5. Argumentează : De ce consumăm legume?
6. Aplica : Cum îngrijim legumele?
Încheierea
activităţii
Domeniul de activitate: DOS - Activitate practică şi elemente de activitate casnică
Tema anuală : Când/cum şi de ce se întâmplă?
Subtema: Legume timpurii
Scopul: Îmbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre importanţa legumelor, formarea deprinderii de a le
consuma; realizarea sarcinilor în comun, prin obţinerea salatei de legume.
Obiective operaţionale:
Să recunoască legumele;
Să precizeze importanţa consumului de legume în alimentaţie;
Să stabilească reguli de igienă referitoare la conservarea şi consumarea legumelor;
Să mânuiască corect instrumentele de bucătărie;
Să coopereze cu colegii pentru realizarea sarcinilor.
Să manifeste interes pentru activitate;
Să trăiască emoţii pozitive ca urmare a finalizării activităţii practice.
Strategii didactice
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, expunerea, Rai.
Material didactic: Ceapă verde, salată, ridichi, cuţite de plastic, tocătoare, şerveţele, bol, lămâi,
ulei, sare.
Forma de realizare: Individual, pe grupuri mici.