Sunteți pe pagina 1din 7

Școala Româno-Britanică

Proiect de lecţie

Disciplina:
Arte vizuale și abilități practice

Profesor învăţământ primar:


CIORAN DANILIA MĂDĂLINA

Clasa Pregătitoare

Data: 18.03.2021
DATA: 18.03.2021

CLASA: Pregătitoare RED HOUSE

ARIA CURRICULARĂ: Arte

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Săptămâna Pădurilor’’

DISCIPLINA: Arte vizuale și abilițăți practice

SUBIECTUL: Construcții din plastilină - Habitate naturale

TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE : activitate integrată

DISCIPLINE INTEGRATE:
CLR – Comunicare în limba română
MEM- Matematică și explorarea mediului

Competente specifice:
AVAP:
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple
2.6 Participarea la activități integrate adaptate nivelului de varstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;

CLR
2.4 Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes pentru
comunicare.

MEM
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în
scopul identificării unor regularităţi
OBIECTIVE:
COGNITIVE
O1. Să definească noțiunea de habitat al animalelor;
O2 Să dea exemple de habitate naturale;
O3. Să deseneze un habitat;
O4. Să pregătească materialul de modelat (plastilina) prin frământare, rupere;
O5. Să realizeze din plastilină, cel puțin două animale care aparțin habitatului desenat;
O6. Să prezinte lucrarea finală menționânt habitatul ales și animalele care fac parte din acesta.

AFECTIV-ATITUDINALE:
O7. Să participe activ la activitate

PSIHO-MOTORII:
O8.Să utilizeze mușchii mici ai mâinii prin modelarea plastilinei

Strategii didactice
a) Metode si procedee : conversația, explicația, exercițiul, demonstrația;
b) Mijloace/Materiale de învăţământ: prezentare PowerPoint, coli albe, creion, creioane
colorate, plastilină, scobitori.
c) Forme de organizare: frontal, individual;

Resurse
a) Resurse umane: 15 elevi
b) Resurse temporale: 40 minute
c) Locul de desfășurare: sala de clasă

Bibliografie:
1. Programa școlară pentru disciplinele ARTE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE, MATEMATICĂ ȘI
EXPLORAREA MEDIULUI ȘI COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, aprobate prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Desfășurarea activitătii

Momentele Strategii
Nr. lecției(în Ob. Forme de
Eșalonarea conținutului Metode și Mijloace de
crt. funcție de tipul op. organizare Evaluare
procedee învățământ
de lecție) a activității
Profesorul recapitulează cele 5 reguli
de bază despre care amintește elevilor:
1.Mânuțele rămân liniștite pe bancă;
2.Picioarele rămân îndreptate spre podea
sau așezate pe bara de metal;
Moment Observarea
3.Ochii privesc atenți persoana ce vorbește; Cartonașe GIVE ME
1. organizatoric conversația frontal comportam
4.Gurița rămâne închisă cu un lăcățel FIVE
2 min entului
imaginar și o putem deschide atunci când
ne dorim să spunem ceva și arătăm acest
lucru prin mânuța ridicată și având
răbdarea în buzunar;
5. Urechile ascultă atente instrucțiunile.
Pentru a le capta atenția, învățătorul le
arată elevilor videoclipul
https://www.youtube.com/watch?v=KXjOC
i6aTUk.
Învățătorul adresează întrebări despre elevii, video youtube:
Captarea
videoclip: https://www.youtube. Aprecieri
2. atenţiei conversația frontal
- Despre ce pasăre este cântecul din com/watch?v=KXjOCi6 verbale
5min
videoclip? (Cucul) aTUk.
- Ce habitat natural are cucul din
videoclip? (Pădurea)
- Ce îi oferă pădurea, cucului? (Apă
din izvor, adăpost în copaci, hrană)
3. Anunțarea Se anunță subiectul lecției: Azi vom conversația elevii, prezentare frontal
temei și a construi un habitat- PĂDURE- cu ajutorul PowerPoint
obiectivelor culorilor și plastilinei.
1min
O1 Învățătorul adresează întrebări despre
conceptul de habitat: Să ne reamintim ce
Reactualizarea aprecieri
este acela un habitat și ce oferă el frontal,
4 cunoștințelor conversația elevii verbale
animalelor? (Habitatul este mediul natural individual
2min individuale
în care trăiește un animal și acesta oferă
animalelor:apa, hrană și adăpost).
Profesorul le solicită elevilor să dea
exemple de habitate și animalele care
O2 trăiesc în acestea.
O7 Învățătorul le prezintă elevilor activitatea.
Fiecare elev va crea un habitat de pădure.
Primul pas este ca aceștia să deseneze
desena pe o coală de hârtie un habitat de
pădure. Este important să surprindem în
desenul nostru elemente specifice
aprecieri
habitatului: copaci, plante, sursa de apă, Elevii, plastilină, culori,
Dirijarea Explicația, verbale
adăpostul animalelor. creion, foi albe,
5. învățării conversația, Frontal observarea
Cu ajutorul plastilinei fiecare elev va scobitori, prezentare
5 min demonstrația comportam
modela cel puțin două animale care trăiesc power-point
entului
în habitatul ales.
Cu ajutorul ppt-ul, învățătorul le prezintă
elevilor un exemplu de habitat: pădurea, și
exemple de animale care trăiesc în acel
habitat, confecționate din plastilină: iepure,
vulpe, urs, omidă, bufniță.
Elevii primesc materialele pentru activitate:
coli de hartie, creion, culori, plastilină de
diferite culori, scobitori.
Profesorul le reamintește elevilor tehnicile
de pregătire a plastilinei: frământare între
palme pentru a încălzi plastilina, rupere, și
le demonstrează procesul cu ajutorul unei
bucăți de plastilină. Folosim scobitorile
pentru a trasa detaliile figurinelor din
plastilină.
O2 În continuare, elevii aplică pașii de lucru
aprecieri
Fixarea și O3 enunțați. Pe parcursul desfășurării
verbale
consolidarea O4 activității, învățătorul chestionează, Elevii, plastilină, culori,
Exercițiul, individuale,
6. cunoștințelor O5 individual, fiecare copil, ce animale dorește creion, foi albe, individual
conversația observarea
predate O8 să construiască cu ajutorul plastilinei și le scobitori
comportam
14min oferă acestora sfaturi de execuție.
entului
Se realizează o galerie cu lucrările
Obținerea O6 elevilor. Fiecare este invitat să își prezinte
elevii, lucrările frontal, aprecieri
7. performanței lucrarea finală menționând habitatul, conversația
personale individual verbale
10min animalele confecționate și ce lucruri
esențiale oferă habitatul animalelor.
aprecieri
Asigurarea La final, se fac aprecieri individuale și la
verbale
retenţiei şi nivel de grup. Se va puncta atenția elevilor
6. conversația elevii frontal generale și
transferului în ceea ce privește respectarea pașilor de
individuale
1min lucru.

S-ar putea să vă placă și