Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECTIE

- tehnica mâinii drepte-

• Profesor: Tudor Dragos


• Clasa: a VI- a
• Disciplina: Chitara clasica
• Titlul lecţiei: Teo Forrer - Arpeggio
• Tipul lecţiei: Lecţie de formare de noi priceperi şi deprinderi
• Obiectivul fundamental: La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil să interpreteze rar
piesa Arpeggio;
• Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei, elevul va fi capabil:
- să citească singur piesa;
- să diferenţieze linia melodică de acompaniament în contextul
studiului;
- să posede o independenţă a degetulor;
- să rezolve problemele ritmice ridicate de acest studiu.
• Metode si procedee didactice:
- metoda conversaţiei;
- metoda exerciţiului;
- metoda observării.
• Mijloace de învăţământ:
- chitara;
- scăunel pentru picior
- suport pentru partituri;
- culegerea „Easy peaces for guitar”.

1
Momentele lecţiei

1) Moment organizatoric, ce include:


a) trezirea interesului, stabilizarea pentru activitate;
b) acordarea instrumentului;
c) scurta încălzire constând in exerciţii pentru ambele mâini şi game;
2) Comunicarea obiectivelor urmărite. Elevului i se vor comunica problemele
tehnice ridicate de piesa în cauză şi deprinderile ce urmează a fi dobândite.
3) Reactualizarea elementelor învăţate anterior( referitor la instrument)
precum si verificarea cunoştinţelor teoretice necesare. Elevului i se va cere sa
interpreteze programul avut spre studiu pentru ora respectiva; profesorul trebuie
sa fie sigur ca elevul şi- a însuşit corect vechile noţiuni înainte de a trece la o noua
lecţie. De asemenea, în vederea abordării acestei piese, elevul trebuie să
stăpânească anumite aspecte teoretice ( nuanţe, ce este arpegiul, note accentuate
etc.), probleme ce trebuie verificate, ţinând cont că elevul studiază instrumentul şi
teoria muzicală în ore distincte şi cu profesori diferiţi.
4) Prezentarea materialului faptic( conţinutul lecţiei)
- într-o primă fază, profesorul va interpreta studiul
(exemplificare);
- în continuare, elevul ajutat de profesor va trece la analiza
ritmică şi melodică a piesei;
- odată rezolvate problemele teoretice, elevul va cânta piesa într-
un tempo rar, cerându-i-se să surprindă toate elementele
cuprinse în partitură;
- pe tot parcursul desfăşurării lecţiei, profesorul va urmări atent
evoluţia elevului, corectând erorile care pot surveni( probleme
de poziţie, de calitate a sunetului, digitaţie etc.);
.
5) Fixarea si stabilirea performantei. Se are în vedere evoluţia elevului de la o oră
la alta, în urma studiului individual. Profesorului îi revine sarcina să îl
supravegheze şi să îl atenţioneze cu privire la eventualele insuficienţe tehnice şi
interpretative.
6) Asigurarea feed-back- ului. Profesorul trebuie sa fie sigur ca elevul a înţeles ce i
se cere, atât din punct de vedere teoretic, cat si practic. In acest sens, comunicarea
verbala intre profesor si elev, precum si activitatea practica de la ora sunt
indispensabile.
7) Stabilirea materialului avut spre studiu pentru ora viitoare. Elevul va trebui
să interpreteze cursiv, într-un tempo mai rapid acest studiu. De asemenea, se va
urmări un progres în ceea ce priveşte gamele şi exerciţiile tehnice

S-ar putea să vă placă și