Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate didactică

Data: 23.03.2021
Clasa: I E
Prof.înv. primar: Alina Dumitra

Aria curriculară: Tehnologii


Disciplina: Arte vizuale șiabilități practice
Unitatea tematică: „Vestitorii primăverii”
Titlul lecției: Lucrare de hârtie ”Ghiocelul – elemente de primăvară”
Tipul lecţiei: formare de priceperi și deprinderi
Durata: 50 minute
Forma de realizare: activitate integrată
Disciplina integrată: Comunicare în limba română

COMPETENȚE SPECIFICE
Arte vizuale și abilități practice
2.1. Explorarea unor caracteristici/proprietăți ale materialelor în diverse contexte;
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii și formei;
2.3. Realizareade produse utile și/sau estetice combinând materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile;
2.5. Explorarea de utilizări încontexte utile și/sau estetice a obiectelor/lucrărilor realizate prin efort propriu;

Comunicare în limba română


1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
Obiective operaționale:
La finalul activității didactice, elevii vor fi capabili:
O1 – să răspundă corect la ghicitorile învățătoarei, utilizând informații despre anotimpul primăvara;;
O2 - să decupeze elementele de primăvară prin respectarea conturului;
O3 - să decoreze coiful în formă de ghiocel în conformitate cu personalitatea proprie și amprenta personală care îi caracterizează.

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, lucrul manual
2. Mijloace de învăţământ (resurse tradiționale și moderne): coifuri în forma de ghiocel, ghicitori, poezie, video-proiector, fișă cu
elemente de primăvară, foarfece, lipici, acuarele, carioci.
3. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală;
4. Forme de evaluare a activității: observarea sistematică, aprecieri verbale, autoevaluarea, aprecierea colectivă;

Bibliografie:
Programa școlară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03. 2013
Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ pentru Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, nr. 3418/19.03.2013
Desfășurarea activității

Strategii didactice
Etapele lecţiei Ob. Conţinutul știinţific Metode şi Forme de Resurse Forme de
Op. Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor procedee organizare materiale evaluare
1. Moment Pregătirea pentru activitate: exercițiul
organizatoric Asigur condiţiile optime pentru buna organizatoric frontal Platforma
4 min. desfăşurare a lecţiei. Pregătesc - elevii se pregătesc pentru GSuite,
materialele necesare pentru activitate începerea activității; calculator,
videoproiector
și realizeaz logarea pe platforma Gsuit
conversația
pentru elevii care participă online la
activitate.
Mă asigur că elevii au pregătite - pregătesc materialele
materialele necesare pe băncuțe: necesare pentru activitate;
acuarele, carioci, foarfece și lipici.

2. Captarea O1 Le citesc copiilor câteva ghicitori - sunt atenți la textele citite de conversația frontal ghicitori aprecieri
atenției (Anexa 1) și o poezie adaptată despre către învățătoare; verbale
8 min. primăvară. Le solicit elevilor să fie individual poezie
atenți la elementele de primăvară din
textul ghicitorilor și a poeziei.
Care sunt elementele de primăvară - identifică elementele de
identificate? primăvară
3. Captarea Azi vom încerca să convingem - sunt atenți la explicațiile conversația frontal Coifuri aprecieri
atenției primăvara să vină și pe la noi. Așadar, învățătoarei; verbale
2 min vom deveni mici vestitori ai explicația individual
primăverii și ne vom personaliza
coifurile ghiocel cu cele mai frumoase
elemente de primăvară.
4. Anunțarea Azi ne vom transforma în ghiocei și - elevii sunt atenți la conversația frontal aprecieri
temei și a vom interpreta, cu ajutorul muzicii, explicațiile învățătoarei; verbale
obiectivelor mișcările și emoțiile pe care le simte individual
2 min ghiocelul atunci când înflorește. explicația
5. Dirijarea O2 Distribui fiecărui elev fișa de lucru - elevii ascultă indicațiile; conversația frontal fișe de lucru, aprecieri
activității O3 (Anexa 2) și analizăm împreună acuarele, verbale
elementele acesteia. individual carioci, lipici,
25 minute Sugerez metode prin care fiecare - utilizează materialele explicația foarfece,
dintre ei își poate personaliza coiful cu pregătite la începutul orei coifuri
elementele preferate ale pentru a-și personaliza
primăverii,culorile preferate și pot coifurile după bunul plac.
utiliza chiar și tehnica dactilopicturii
pentru a amprenta cu acuarele coiful
personal.
6. Realizarea Îi încurajez pe elevi să vină în fața - prezintă, pe rând, lucrările în conversația frontal aprecieri
feedback-ului clasei și să realizeze o paradă a fața clasei și admiră lucrările verbale
5-8 min coifurilor, pentru a-și prezenta colegilor. individual
lucrările.
7. Încheierea Fac aprecieri globale şi individuale cu conversația frontal aprecieri
activității caracter motivant privind participarea verbale
1 min elevilor la desfăşurarea lecţiei.
Anexa 1

Foșnind aripi obosite, Cu rochiţa înfoiată,


Atrag roiuri de albine, Roşie, îmbulinată,
Se întorc înveselite, Stă pe-o frunză azi la soare
Fluturaș pe ele vine- Ce insectă este oare?
Cuibușorul să-și refacă (Gărgărița)
Cu flori multe, parfumate,
În patria ce li-i dragă.
Alb, bleu, roz sunt colorate.
(Păsările călătoare)
(Zambilele)

E o floare-nmiresmata Cupe albe, sângerii,

Cu-o legendă-ndelungata Stau pe lujere înfipte, Primăvara el apare


Zboară lin din floare-n floare
Parc-ar fi niște făclii! Are aripi colorate,
De Narcis ne amintește
Cu praf fin, uşor pudrate.
Hei, ghicește-le, de le știi! (Fluturele)
Și de Paști ea înflorește.

(Narcisa) (Lalelele)

Zboară când primăvară se arată Clopoței mititei


Albi și frumușei,
Are coadă că o furculița, Pe o rămurică
Foarte subțirica
Și-i o pasăre micuță. În rând așezați,
Foarte parfumați.
(Rândunica) (Lăcrimioarele)
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și