Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ,,Ion Creangă”, Suceava


Profesor: Gavrilovici Mihaela-Lavinia
Data: 31.05.-04.06.2021
Clasa: Pregătitoare
Disciplina: Religie - Cultul Ortodox
Unitatea de învăţare: Dumnezeu ne-a creat din iubire
Subiectul lecţiei: Ce simt faţă de ceilalţi?
Tipul lecţiei: Mixtă
Scopul lecţiei: Canalizarea sentimentelor către persoanele dragi şi cu care interacţionăm

Competenţe:
Competenţe generale (CG):
CG1: Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viaţă;
CG2: Colaborarea cu copiii şi cu adulţii din mediul familiar, în acord cu valorile religioase;
CG3: Explorarea activa a unor elemente din viaţa de zi cu zi, din perspectiva propriei credinţe.

Competenţe specifice:
1. 1 Recunoaşterea unor elemente de bază ale credinţei religioase
1. 2 Observarea caracteristicilor comportamentale ale unui creştin, pe baza valorificării unor situaţii din viaţa de zi cu zi
1. 3 Aplicarea unor reguli de comportament moral-creştin în contexte de viaţă familiare
2. 1 Asumarea unor responsabilităţi în cadrul grupurilor din care face parte, la propunerea adultului
2. 2 Identificarea unor elemente comune şi de diferenţiere între oameni

Competenţe derivate (operaţionale)


Competenţe derivate cognitive:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
C1: să exprime situaţii concrete în care îşi arată dragostea, compasiunea;
C2: de ce trebuie să oferim dragoste faţă de cei din jur;
C3: să explice următorii termeni: ,,aproapele”, ,,compasiune”, ,,prietenie”;
C4: cum trebuie să ne comportăm în raport cu ceilalţi creştini;
Competenţe derivate comportamentale:
C5: să se integreze în activităţile propuse.
Competenţă afectivă (CA): dezvoltarea interesului şi a dorinţei de a participa la orele de religie şi de a se comporta frumos, manifestând respect şi înţelegere
faţă de toţi semenii.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, observarea dirijată, explicaţia, argumentarea, problematizarea.
2. Mijloace de învăţământ: planşe, fişe de lucru, icoana din clasă, caietul special pentru elevi (mapa micului creştin).
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.
Resurse
1. Oficiale: 1. Programa şcolară pentru disciplina Religie – Cultul Ortodox, clasa Pregătitoare;
2. Planificarea calendaristică orientativă, clasa Pregătitoare;
3. Proiectarea unităţii de învăţare: Dumnezeu ne-a creat din iubire.
2. Temporale: - număr de lecţii : 1
- durata : 50'
3. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2001;
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iaşi, 1998;
4. Muha, Camelia, Religie micului creştin, Caiet pentru elevi: clasa a Pregătitoare, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2013;
5. Opriş, Prof. M., Opriş, Prof. D., Horga, Prof. I., Religia la clasa pregătitoare şi la clasa I, Editura Basilica a Patriarhiei Române,
Bucureşti, 2013;
6. Şebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Opriş, Prof. M., Opriş, Prof. D., Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
Scenariul didactic

Tim Mijloac Forme


Metode
Nr. Etapele Ob. p e de de
Activitatea profesorului Activitatea elevului şi Evaluare
crt. lecţiei op. (min. învăţă- organiza
procedee
) mânt re
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Salutul  Elevii raspund la • icoana
 Rugăciunea salut.Rostesc din clasă
Momentul
rugăciunea.
1. organizato 2'  Notarea absenţelor
 Elevii spun absenţii şi se
ric Pregătirea pentru începutul lecţiei.
pregătesc de lecţie

Pregătirea • Profesorul întreabă: ,,Din lecţia • Elevii răspund: • • •


elevilor precedentă am văzut împreună cum „ Faţă de ceilalţi oameni, Conversa Activitat Aprecieri
pentru trebuie să vorbim cu cei din jurul semenii noştri noi avem ţia e frontală verbale
2. 2'
receptarea nostru. Dar oare ce simţim faţă de ei sentimente diferite!”
noilor ?”
cunoştinţe
Anunţare • Se anunţă titlul lecţiei: • Elevii sunt atenţi la noile • •
a titlului şi Ce simt faţă de ceilalţi?. noţiuni . Explicaţi Activitat
3. a 2' • Se precizează competenţele lecţiei. • Elevii ascultă explicaţiile a e frontală
competenţ profesorului.
elor lecţiei
4. Comunica C1 24' • Profesorul adresează elevilor o • Elevii răspund la • • •
rea/ serie de întrebări pentru a le arăta ce solicitările profesorului: Conversa Activitat Aprecieri
însuşirea sentimente nutrim faţă de ceilalţi din ţia e frontală verbale
noilor jurul nostru . „- Părinţii, fraţii şi surorile, euristică
cunoştinţe „- Cine sunt cei din jurul nostru?” prietenii, necunoscuţii,
etc.”
„- Cum vă exprimaţi sentimentele ,, Îi iubim, îi ascultăm, îi
faţă de ei?” ajutăm, ne este uneori chiar
şi milă”.
Precizare: Reţineţi deci faptul că •
setimentele noastre diferă de la ,, Elevii ascultă explicaţiile Argumen •
persoană la persoană. Manifestarea profesorului”. -tarea Activitat
sentimentelor e o urmare a unei vieţi e frontală
creştine autentice. • Elevii răspund:
„-ne este milă şi dorim •
• Faţă de un bătrân care are nevoie nespus să îl ajutăm .” • Aprecieri
de ajutor ce simţiţi? • Activitat verbale
Conversa e frontală
„-Da, cu siguranţă” ţia
„- Prin urmare există acel ceva care
vă frământă şi doriţi să faceţi fapte
C2 bune?
,, Da, Pentru că şi
Dumnezeu ne iubeşte pe
„- E nevoie oare să simţim dragoste toţi ca pe nişte fii, aşa cum
faţă de cei din jur, şi dacă da, oare ne-aţi învăţat, deci şi •
din ce motiv?”. datoria noastră este de a • • Aprecieri
oferi dragoste celor din Conversa Activitat verbale
jurul nostru”. ţia e frontală

,, E nevoie deci de o prezenţă Activitat •
permanentă a dragostei dintre noi e frontală Aprecieri
C3 oamenii, pentru a face dovadă că • verbale
suntem fii Celui din ceruri, căruia îi • Elevii ascultă explicaţiile • Activitat
zicem Tată” profesorului. Observar e frontală •
ea • Caietul Aprecieri
• Elevii ascultă explicaţiile dirijată special • verbale
. profesorului. pentru Activitat
,,Dar ce înţelegeţi voi prin elevi e frontală
cuvântul ,,aproapele”? E fiecare
dintre acei oameni care sunt în jurul • Da, e sentimentul care îl •
nostru şi au nevoie permanent de simţim cel mai des, fie că Explicaţi
ajutorul nostru, dragostea şi ne gândim la prietenii a •
compasiunea nostră. noştri sau chiar la Activitat
,,Ştie cineva ce înseamnă cuvântul eventualii noi prieteni care e frontală
compasiune”? dorim să îi avem..
E acea stare sau sentiment de milă, . • •
dragi copii. Explicaţi Activitat
a e frontală
,,Sunt ferm convins că majoritatea vă
gândiţi, din cele prezentate pănă
acum la cuvântul prieteni, nu este •
aşa?” Activitat
e frontală
5. Fixarea şi C4 6' •Se vizionează prezentarea Power • Elevii urmăresc cu • •
sistematiz Point. atenție. Exerciţiul Activitat
area . e frontală
cunoştinţe
lor •
Exerciţiul •
Activitat
e •
individua Aprecieri
• lă verbale
Conversa
ţia •
Activitat
e frontală
 Se rezolvă exercițiul on-line  Elevii rezolvă • • •
pe tabla Mimio ,, Ce simt exercițiul. Conversa Activitat Aprecieri
față de ceilalți ,, ţia Instrume e verbale
Learningapps. nte frontală
 Se ascultă cântecelul Roada  Elevii ascultă cu digitale
Bucuriei. atenție.
Asocierea,
generaliza
6. C5 8'
rea,
aplicarea

• Aprecieri
Activitat verbale
e
individu
ală

Apreciere • Se fac aprecieri generale şi • Elevii ascultă cu atenţie


a individuale privind implicarea aprecierile profesorului.
7. 2'
activităţii elevilor în desfăşurarea lecţiei.
elevilor

• Rugăciunea „Tatăl nostru” • Rugăciunea „Tatăl • icoana •


Încheierea
9. 2' • Salutul: „Bună ziua!” nostru” din clasă Activitat
activităţii
• Salutul: „Bună ziua!” e frontală
NEZEU NE-A CREAT DIN IUBIREIRE

S-ar putea să vă placă și