Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
PROIECT DE ACTIVITATE
Nr matricol: 869
Specializarea: PIPP
An de studiu: 3, Licență
1
GRĂDINIȚA: Sfântul Andrei
GRUPA: Mijlocie
EDUCATOARE: Ioniță Georgiana Ionela
TEMA: „Cum exprimăm ceea ce simțim?”
PROIECT TEMATIC: ”O poveste să-ți mai spun!”
SUBTEMA: „Găinușa cea moțată”
ACTIVITATEA: DOS- Activitate practică
TEMA: „Găinușa”
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: lipire
LOCUL DESFĂŞURĂRII : „ Gradinita de acasa” -online
DURATA : 15-20 minute
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor ,
precum şi despre utilizarea de tehnici de lucru necesare
prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple ;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
C1-Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
COMPORTAMENTE VIZATE:
C2.1 Realizeaza sarcinile de lucru cu consecvență;
C2.2 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;
C3.1Manifestă creativitate în activități diverse;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - Să denumească ustensilele de lucru puse la dispoziţia lor ;
O2 - Să lipească formele mototolite în interiorul spaţiului desenat;
O3 - Să verbalizeze acţiunile intreprinse folosind un limbaj adecvat ;
2
O4 - Să-şi dezvolte încrederea în forţele proprii şi să manifeste
stabilitate şi perseverenşă în activitate ;
O5 - Să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi a colegilor ,
motivându-şi părerea .
METODE ŞI PROCEDEE :
- Conversaţia
- Explicaţia
- Demonstraţia
- Exerciţiul
METODE DE EVALUARE : Analiza lucrărilor
FORME DE EVALUARE :
1. CONTINUĂ - observare curentă, aprecieri verbale
2. FINALĂ - analiza lucrărilor
MIJLOACE DIDACTICE
- Modelul educatoarei- prezentare video;
- Material de lucru pentru copii :
- foi, lipici, bobiţe mototolite din hârtie creponată ;
- Mijloace audio-video :smartfon, tableta, laptop;
- Recompense
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
*Antonovici , Ş. ,Peneş , M. ,(2000) , Activităţi practice , Editura Aramis ,
Bucureşti.
*Programa activităţii instructiv – educative în grădiniţa de copii, (2005), ED.
V&I INTEGRAL, Bucureşti
3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
4
5. OBŢINEREA Voi realiza cu copiii câteva Stimulare
PERFORMANŢEI exerciţii de încălzire a muşchilor Exercitiul verbală
mici ai mâinilor: „închidem şi Analiza
deschidem pumnii, batem palmele acţiunilor
sus, facem acoperiş, cântăm la
pian”
https://www.youtube.com/watch?
v=aLYATMqlFr8 Conversația
Urez copiilor - „Spor la lucru !”,
după care se va trece la realizarea
temei de către copii.
În timpul executării temei,
părinții vor pune un fond muzical. Explicația
https://www.youtube.com/watch?
v=9Q634rbsypE
5
ANEXA 1.
„ Gainusa cea motata”