Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ : COLEGIUL TEHNIC „VASILE PÂRVAN” CONSTANŢA


Structură : Şcoala gimnazială nr. 19 Constanţa
Profesor : Olteanu Mariana Mihaela
Data:
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: Orientul Antic
Lecţia : Constituirea oraşelor-state
Tipul lecţiei: Mixtă (predare – învăţare - evaluare)
Timp:50 min
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Obiectivul general al lecţiei : însuşirea cunoştinţelor specifice de către elevi ce
fac referire la constituirea oraşelor-state.
Obiective operaţionale
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
O1: Să stabilească corect timpul istoric la care face referire lecţia
O2: Să definească corect noii termeni istorici : oraş-stat, supremaţie, dinastie ,
rege, judecător, stat, suveran, imperiu
O3: Să descrie primele oraşe-stat din Mesopotamia în baza informaţiilor primite
O4: Să localizeze pe hartă primele oraşe-stat din Mesopotamia şi Fenicia
O5: Să opereze corect cu noţiunile însuşite
O6: Să participe activ la lecţie şi să colaboreze între ei
Strategii didactice
Metode şi procedee: dialogul dirijat, evaluarea , conversaţia euristică,
conversaţia examinatorie , expunerea, explicaţia, lectura , învăţarea prin
descoperire , schema lecţiei, lucrul cu harta / atlasul istoric.
Mijloace de învăţare : tabla şi creta , manualul, caietul de notiţe, fişe de
lucru , schema la tablă , atlasul istoric/ harta istorică.
Forme de organizare : - activitate frontală, activitate individuală
Forme de evaluare: predictivă -prin fişe de evaluare
continuă - prin întrebări frontale

Bibliografie :
1. Manual de istorie clasa a V-a, autori- Liuba Ghiorghiţă, Sorin Oane, Editura
Teora, Bucureşti 2006
2. Manual de istorie clasa a V-a, autori- Băluţoiu Valentin , Sorin Constantin
Vlad , Editura All Educational , Bucureşti 2012
3. Atlas Şcolar Istorie Universală , autor- Plopeanu Sorina, Editura Steaua
Nordului Junior, Constanţa 2011

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Forme de


lecţiei procedee; organizare/
Mijloace de evaluare
învăţământ
1. Momentul Profesorul salută elevii, notează absenţele, Elevii răspund la salut, Dialogul dirijat
organizatoric pregăteşte materialul didactic nesesar comunică absenţii, se
(2 minute ). lecţiei. pregătesc pentru lecţiei.
2. Reactualizarea Profesorul distribuie o fişă de evaluare care În timpul acordat acestei Fişa de Evaluare
cunoştinţelor conţine întrebări referitoare la lecţia: activităţi elevii rezolvă testul. evaluare predictivă
(10 minute ). Popoarele Orientului Antic.

Explicaţia Activitate
individuală
3. Anunţarea Profesorul realizează trecerea la tema nouă Elevii noteză în caiete titlul Explicaţia Activitatea
lecţiei noi (3 scriind titlul la tablă:Constituirea oraşelor- lecţiei Expunerea frontală
minute ). stat. Conversaţia
Comunică obiectivele temei sub o formă Ascultă cu atenţie obiectivele
succesivă şi accesibilă . comunicate.

4. Prezentarea Profesorul prezintă noile cunoştinţe după Elevii notează în caiete Explicaţia Activitate
noului conţinut următoarea schemă: vezi anexa 1 informaţiile oferite de Conversaţia frontală
(25 minute ). profesor. Descoperirea
Expunerea Activitate
Tabla şi creta individuală
Manualul
Caietul de
notiţe

2
5. Realizarea Profesorul adresează întrebări/cerinţe Elevii răspund la întrebările Conversaţia Activitate
feedback-ului. care fac apel la cunoştinţele dobândite pe adresate de profesor. examinatorie frontală
(5 minute). parcursul lecţiei predate.
1.Definiţi noţiunea de oraş-stat. Activitate
2.Localizaţi pe hartă primele oraşe-stat din individuală
Mesopotamia.
3.Precizaţi care erau clasele sociale .
4.Explicaţi diferenţa dintre un oraş-stat şi un
imperiu.

6. Tema pentru Răspundeţi la următoarele întrebări: Elevii notează în caiet tema Caietul de
acasă 1.De ce credeţi că a apărut statul? pentru acasă. notiţe.
( 2 minute ). 2.Cum era organizat un oraş-stat? Manualul
3.Care sunt primele oraşe-state apărute în
Orient?
7. Apreciera Se fac aprecieri generale şi individuale
activităţii elevilor privind implicarea elevilor în predarea
( 3 minute). noilor cunoştinţe. Se notează elevii care au
participat activ la oră.

3
ANEXA 1
Constituirea oraşelor- state
Statul a apărut deoarece era necesar să se coordoneze eforturile oamenilor
pentru producerea de bunuri materiale şi fiindcă trebuiau reglementate relaţiile
între clasele şi categoriile sociale.
Primele state ale Orientului s-au constituit în jurul unei aşezări urbane, în
mileniul IV î.Hr. Această formă de organizare politică poartă numele de oraş-
stat.
Clase şi categorii sociale
Specializarea activităţilor , datorată dezvoltării agriculturii şi
meşteşugurilor , a dus la apariţia claselor şi categoriilor sociale. La baza
societăţii se găseau producătorii liberi ( agricultori , meşteşugari, negustori ).
Clasa privilegiată era cea a aristocraţiei , alcătuită din diverşi funcţionari
ai statului, căpeteniile militare şi preoţii. În fruntea statului se afla regele.
Aristocraţia stăpânea cele mai multe din bogăţii.Cea mai dificilă era
situaţia sclavilor proveniţi îndeosebi din prizonierii de război.Pierzându-şi
libertatea , ei erau lipsiţi de orice drept , putând fi vânduţi în târguri ca nişte
obiecte.
Organizarea oraşelor-stat
Teritoriul oraşelor-stat era constituit dintr-un centru urban şi din
pământurile înconjurătoare.Acestea din urmă erau stăpânite de stat ( rege ) şi
erau lucrate de comunităţile de ţărani ( agricultori, păstori ).
Ţăranii plăteau către rege un tribut comunitar sub formă de produse sau
muncă la construcţiile regale ori întreţinerea canalelor de irigaţie.
Fiecare oraş adora o divinitate protectoare pentru care oamenii construiau
temple înzestrate cu mari bogăţii.
Primele oraşe-stat au apărut în Sumer ( sudul Mesopotamiei) în mileniul IV
î.Hr.: Ur, Uruk, Nipur, Kiş, Lagaş, Umma etc.
Datorită permanentelor războaie între ele, au fost cucerite de akkadieni şi alte
popoare în mileniile III-II î.Hr.Informaţii despre istoria primelor oraşe-stat ne
sunt oferite de tăbliţele de lut inscripţionate cu scrierea cuneiformă , cea mai
veche din istorie.
Oraşele- stat feniciene au jucat un rol foarte însemnat în istoria antică ( Tyr ,
Byblos, Sidon).Ele au fost întemeiate în mileniul III î.Hr.Fenicienii se ocupau cu
comerţul maritim în Marea Mediterană.
Cu circa 1000 de ani î.Hr.Tyrul a înfiinţat o colonie înfloritoare în Africa de
Nord , la Cartagina, devenită până la creşterea puterii Romei unul din cele mai
importante oraşe-stat ale lumii antice.

4
Apariţia dreptului
Pentru a reglementa relaţiile dintre oameni au apărut codurile de legi.Acestea
stabileau drepturile oamenilor de a dispune de viaţa şi bunurile lor , relaţiile
dintre regi şi supuşii lor , condiţiile de purtare a războiului şi de încheiere a păcii
între state. Cele mai însemnate coduri de legi ale Orientului au fost realizate de
regele Babilonului Hammurabi ( 1792-1749 î.Hr.) .În India s-au păstrat cele
cunoscute sub numele de Legile lui Manu.

5
Fişa ”Oraşe-stat din Mesopotamia”

Uruk a fost un oraș în sudul Mesopotamiei fondat în mileniul IV, unul dintre
cele mai importante centre ale civilizației sumeriene. În mileniul III î.Hr.
cunoaște o maximă înflorire economică și politică Uruk va rămâne timp de
două milenii un important centru religios, aici fiind venerați zeii Ișthar și
Dumuzi.
Ur era situat pe fluviul Eufrat şi a apărut aproximativ în mileniul IV.
Zeitatea principală a acestei cetăți-templu era zeul-Lună Nannar .
Prosperarea cetăţii s-a datorat comerţului maritim prin intermediul cărora toate
corăbiile care aducea mărfuri în Mesopotamia treceau prin oraş.O ocupaţie
importantă o reprezenta comerţul.

Nipur a fost un oraș stat din Mesopotamia. A fost întemeiat în mileniul al IV-
lea î.Hr. A cunoscut o remarcabilă afirmare politică și înflorire economică și
culturală. Oraș în Mesopotamia,centru religios al Sumerului zeitatea principală
fiind zeul Enlil.
Kiș a fost un oraș-stat în sudul Mesopotamiei.
Cea mai veche așezare urbană sumeriană locuit din mileniul IV î.C., avînd mai
multe zeităţi.Ocupaţia principală a fost agricultura, fiind de asemenea şi
meşteşugari iscusiţi care confecţionau arme, unelte şi bijuterii.

Lagaș a fost un oraș stat din Mesopotamia. A fost întemeiat în mileniul al IV-lea
î.Hr. A cunoscut o remarcabilă afirmare politică și înflorire economică prin
intermediul comerţului şi a agriculturii unde au fost desecate mlaştinile
construite sisteme de irigare. Aveau un centru religios şi credeau în mai multe
zeităţi.

Nume elev: Data :


Clasa a V-a
Fişă de lucru

Tema: Orientul antic


Lecţia: Constituirea oraşelor- state

6
I. Completaţi spaţiile libere cu termenul corect:

Primele oraşe-state au apărut în………………..în mileniul…………În


fruntea oraşelor –state se afla un…………….
Acesta era considerat reprezentant al……………….pe pământ.
În Orientul antic au apărut primele coduri de legi. Cele mai însemnate au fost
realizate de către……………şi…………………

6×5p=30p
II. Faceţi corespondenţa între cele două coloane:

1. Sumer a) Cartagina

2. Tyr b) Hammurabi

3. Babilon c) Legile lui Manu


4. India d) Lagaş
4×5p=20p

III. Citiţi cu atenţie lectura din manual de la pag. 31 şi răspundeţi la următoarele


cerinţe:

-precizaţi principalele atribuţii ale regelui în Orientul antic;

-definiţi monarhia absolută;

-cine îl ajutau pe suveran în conducerea statului?

-cine alcătuiau majoritatea populaţiei?

4×5p=20p

IV. Notaţi cu adevărat (A) sau fals (F), în dreptul fiecărui enunţ de mai jos:

1. Primele oraşe-stat au apărut în Sumer ( sudul Mesopotamiei) în mileniul IV.


2. Fenicienii se ocupau cu comerţul maritim în Marea Mediterană.
3. În fruntea statului se aflau producătorii liberi.
4. Clasa privilegiată era cea a aristocraţiei , alcătuită din diverşi funcţionari ai
statului, căpeteniile militare şi preoţii.

7
4×5p=20p

Barem de corectare şi notare


I. Câte 5 puncte pentru completarea fiecărui răspuns corect: 6×5p=30p
1. Sumer;
2. IV î.Hr
3. rege
4. Zeului
5. Hamurabi ;

8
6. Manu.
II. Câte 4 puncte pentru fiecare corespondenţă făcută corect: 1d, 2a, 3b, 4c.
4×5p=20p
III.
5 puncte pentru răspunsul : Principalele atribuţii ale regelui în Orientul antic
sunt: era Mare Preot , administra statul îngrijindu-se îndeosebi de construcţia şi
întreţinerea canalurilor şi digurilor. Era şi judecătorul suprem , precum şi
supremul şef militar.
5 puncte pentru răspunsul : Monarhia Absolută este acea formă de guvernare în
care regele deţine puterea absolută .
5 puncte pentru răspunsul : Suveranii erau ajutaţi de aristocraţi, preoţi,
judecători, funcţionari , ofiţeri superiori, pe care îi recompensau cu pământuri
sau diverse alte bunuri .
5 puncte pentru răspunsul : Majoritatea populaţiei era formată din oameni liberi
– agricultori , meseriaşi, negustori, scribi – şi un număr nu prea mare de sclavi.

4×5p=20p
IV. Câte 4 puncte pentru fiecare răspuns corect: 1A, 2A, 3F, 4A.

4×5p=20p

Fişa nr.1 TRIMISUL ZEULUI PE PĂMÂNT


MONARHIA ABSOLUTĂ
În Orientul Antic nu conduceau regii ci zeii.Tot ccea ce hotăra regele nu
era decât ceea ce îi dicta zeul. Astfel spus, suveranul era trimisul Zeului pe
pământ , care stăpânea şi îngrijea toate proprietăţile lumeşti ale acestuia.
Oamenii acceptau puterea absolută a monarhului şi se prosternau în faţa
lui pentru că îl considerau inspirat de divinitate. Ei plăteau tribut , mergeau la

9
război sau munceau pământul aristocraţilor deoarece credeau că-n toate acestea
sunt rânduieli stabilite de zei şi transmise oamenilor prin regi.
În exercitarea aribuţiilor lor , suveranii erau ajutaţi de aristocraţi, preoţi,
judecători, funcţionari , ofiţeri superiori, pe care îi recompensau cu pământuri
sau diverse alte bunuri .
Dar majoritatea populaţiei era formată din oameni liberi – agricultori ,
meseriaşi, negustori, scribi – şi un număr nu prea mare de sclavi.
* Îndatoririle principale ale regelui erau de ordin religios. El era prin
definiţie, Marele preot. A doua îndatorire a regelui era de a-şi
administra statul, îngrijindu-se îndeosebi de construcţia şi întreţinerea
canalurilor şi digurilor. Regele era şi judecătorul suprem , precum şi
supremul şef militar.

Nume elev: Data :


Clasa a V-a

Fişă de evaluare

Tema: Orientul Antic


Lecţia: Popoarele Orientului Antic

10
I. Alegeţi litera corespunzătoare răspunsului corect, pentru fiecare dintre
afirmaţiile de mai jos:
1.Cei mai mari negustori şi navigatori ai antichităţii au fost:
a) asirienii b) fenicienii c) perşii
2.Punctul de legătură între comercianţii greci, egipteni şi cei din Orient era:
a) Fenicia b) Palestina c) Mesopotamia
3.Una din cele mai vechi civilizaţii ale lumii a fost creată de :
a) egipteni b) akkadieni c)indieni
4.Ţara Antică a evreilor era :
a) Persia b) India c) Palestina
5. Culoarul de trecere al principalelor drumuri comerciale ce legau Orientul
Apropiat de India şi China a fost :
a) Podişul Iranian b) Palestina c) Fenicia
5× 4p=20p

II. Completaţi spaţiile libere cu răspunsul corect:


1.În Palestina a apărut prima religie.......................din istoria omenirii,
aparţinând vechilor evrei.
2.Locuitorii Orientului se ocupau în principal cu ...................................
3.Cele mai frecvente mijloace de plată erau ......................sau ....................
4.Cele mai vestite căi de comunicaţie erau .......................................care unea
Marea Mediterană de China şi ......................................care unea Persia de Asia
Mică.
5.Fenicienii sunt un popor de origine .....................
5× 4p=20p
III. Răspundeţi cu Adevărat sau Fals la următoarele afirmaţii:

1.Capitala Egiptului este la Cairo.


2. În Mesopotamia sau "Ţara Purpurei" au trăit popoare precum: sumerienii,
akkadienii, amoriţii, asirienii, chaldeenii.
3.Evreii fac parte dim marea familie a neamurilor semite.
4. Cei mai vechi locuitori ai Indiei sunt cei din Valea Indusului ( sfârşitul
mileniului IV î.Hr.) , dar numele lor ne este necunoscut.
5.Pe teritoriul vechii Palestine se află statul Iran , cu capitala la Teheran.
5× 4p=20p
IV. Faceţi corespondenţa între cele 2 coloane :

1.Mesopotamia a) "Ţara Purpurei"


2. Palestina b) Cairo
3. Persia c) " Ţara dintre râuri"
4. Egipt d) Israel
5.Fenicia e) Iran

11
5× 4p=20p

V. Răspundeţi la următoarele întrebări:

1. Ce stat se află pe teritoriul anticei Persii?


2. Care este culoarul de trecere al principalelor drumuri comerciale ce legau
Orientul Apropiat de India şi China?

2× 5p=10p
Se acordă 10 puncte din oficiu.
Total 100 puncte

BAREM DE EVALUARE ŞI NOTARE

I. Câte 4 puncte pentru fiecare răspuns corect: 1b, 2a, 3a, 4c, 5a. 5 x 4p = 20p

II. Câte 4 puncte pentru fiecare răspuns corect: 5 x 4p = 20p


1.monoteistă;
2.agricultura;

12
3. metalele, cerealele;
4. "drumul mătăsii", "drumul regal";
5. semită.

III. Câte 4 puncte pentru fiecare răspuns corect: 1A, 2F, 3A, 4A, 5F
5x 4p = 20p

IV. Câte 4 puncte pentru fiecare corespondenţă făcută corect: 1c,2d,3e,4b,5a.


5x 4p = 20p

V. 1. 5 puncte pentru răspunsul: Iran 5 puncte


2. 5 puncte pentru răspunsul: Podişul Iranian 5 puncte

Se acordă 10 puncte din oficiu .


Total 100 puncte.

13

S-ar putea să vă placă și