Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

GRUPA: Combinată „Albinuțele”

TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: Primăvară dragă, bine ai sosit !

TEMA SĂPTĂMÂNII: Paleta de culoare a primăverii- Evaluare

TEMA ACTIVITĂȚII: „Povestea florilor de primăvară”

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVATARE: Activitate integrată:


DLC+DOS+sDȘ2

FORMA DE REALIZARE:  Povestea educatoarei

 Lipire/ decupare+lipire

 Joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: Mixt

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.


2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de
probleme și cunoașterea mediului apropiat.
1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare

COMPORTAMENTUL URMĂRIT:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea
înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă) .

2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a


obiectelor.

1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate,


specifice vârstei

1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dobândirea unor informații despre florile de


primăvară, desprinse din textul audiat, precum și exersarea unor deprinderi
practice specifice nivelului de dezvoltare motrică

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Să identifice cel putin două flori de primăvară din povestea expusă de Pitic;
Să lipească părțile componente ale lalelei, valorificând experiența dobândită
în activitate (nivelul I);
Să decupeze și să lipească părțile componente ale lalelei, valorificând
experiența dobândită în activitate (nivelul II);
Să redea cel puțin două din momentele poveștii, având ca sprijin macheta
poveștii;
Să descrie importanța florilor în viața omului cu ajutorul educatoarei;
Să alcătuiască mulțimi de 3/5/7 elemente, respectând criteriul culorii și al
numărului.

SARCINA DIDACTICĂ: Recunoașterea și denumirea cifrelor în intervalul 1-8


prin numărare conștientă, precum și asocierea numărului de flori cu cifra
corespunzătoare grupei de obiecte.
REGULILE JOCULUI:

Varianta I: Copiii vor denumi florile din curtea castelului. Copiii vor numa florile
din curtea catelului și vor desena în tabelul pregătit, în dreptul fiecărei flori, tot
atâtea linii cât indică cifra.

Varianta II: Copiii vor așeza în vazele pregătite, tot atâtea flori cât indică cifra de
pe fiecare vază, respectând culoarea cerută.

ELEMENTE DE JOC: aplauzele, surpriza, recompense.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, explicația, povestirea, exercițiul,


observația, demonstrația, expunerea, jocul

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: decorul specific, Olguța, Paznicul castelului-


Pitic, prezentarea poveștii, panou, cariocă, lipici, material pentru confecționarea
lalelei, foarfece, grădina cu flori(ghiocel, narcise albe, narcise galbene, zambile,
brânduși), 3 vaze, buburuze ( recompense)

FORME DE ORGANIZARE: Frontal și individual

DURATA ACTIVITĂȚII: ~ 60 minute

Evenimentul Strategii didactice


Metode și Mijloace de
didactic Conținut științific procedee învățământ
Evaluare
Moment Pentru buna desfășurare a
organizato- activității, se aerisește sala de
ric grupă, se așează scăunelele în
formă de semicerc, se
pregătesc materialele necesare
pentru activitate . Copiii intră
în sala de grupă și se așează
pe scăunele.
Captarea Din castel va ieși Piticul. Castel Observare
atenției Acesta se va prezenta copiilor a
ca și paznic al acestui castel. Conver- imagine comporta-
Acesta dorește ca astăzi să ne sația cu pitic mentului
spună o poveste. copiilor
Anunțarea Astăzi, cu ajutorului pazniclui
temei Pitic, voi prezenta copiilor Conver-
“Povestea florilor de sația
primăvară”.
Dirijarea Voi începe prin a spune
învățării povestea cu intonația
adecvată, cu tonalitatea Expune-
potrivită, cu modularea vocii, rea
cu mimică și gesturi adecvate.
Pe parcursul povestirii, se vor
explica cuvintele
necunoscute: Explicația
-plină de sine: se interesează
doar de propria persoană;
-înduioșat: cuprins de emoție
-prețuire: a îndrăgi;
Planul de idei al poveștii: Decorul
1. A fost odată o fată pe nume Povestirea specific
Olguța, care era tare mândră și poveștii
plină de sine.
2. Într-o zi, o rază de soare a
înduioșat-o și a observat
gingășia unui ghiocel din
grădina castelului.
3.Într-o zi ghicelul a început
să se ofilească, dar Olguța nu Povestea
a uitat întâmplarea și s-a decis
să ofere mai multă atenție
florilor.
4. Rând pe rând, din grădina
castelului a început să
cerceteze fiecare floare:
narcisă, zambilă, brânduși. Conver-
Piticul ne roagă frumos să o sația
ajutăm pe Olguța să numere
florile din grădină pentru a
vedea câte are.
Explicarea și demonstarea
jocului
Pentru a se asigura o
înțelegere clară a jocului, se
va utiliza atât metoda Explica-
explicației cât și a ția
demonstrației. Cu ajutorul
explicației se vor sublinia clar
regulile jocului și sarcina
didactică pe care o au copiii
de îndeplinit. Se execută jocul
demonstrativ pentru Demon-
asigurarea înțelegerii sale. strația
Varianta I
Vom număra florile din
grădina castelului și vom face
în tabelul pregătit, în dreptul
fiecărei flori, tot atâtea linii Panou cu
câte flori avem în grădină. flori
Nivelul I va număra florile de Explica-
la 1 la 4, iar nivelul II de la 4 ția Carioca
la 8.
Se va face un joc de probă
pentru a a vedea daca s-au
înţeles regulile jocului după
care se va realiza jocul
propriu-zis. Expune-
5. Dar, dintr-o dată, Olguța se rea
întristă pentru că floarea
preferată a mamei sale și
anume laleaua nu se găsea în
grădina palatului.
6. Tristă și cu lacrimi în ochi, Conver-
Olguța își pune o dorință și sația
anume să apară în grădina
lalele.
Paznicul castelului-Pitic le
cere copiilor o soluție pentru a
o ajuta pe Olguța să apară în
grădina castelului floarea
preferată a mamei sale:
laleaua.
Pitic împreună cu copiii Conver-
găsesc soluția de a sația
confecționa lalele pentru
Prințesă.
„-Pentru că Pitic s-a gândit că
o să doriți să o ajutați pe
Olguța, a pregătit pentru voi o Conver- lalea-
lalea ca să vă dați seama cum sația modelul
ar trebui confecționată.” educat.
Prezentarea modelului:
„-Din ce este alcătuită această
lalea?”- Tulpină, frunze și
floarea galbenă. Conver-
Pitic le propune copiilor să sația
confecționeze și ei lalele
pentru grădina Prințesei.
Printr-o tranziție copiii se
așează la mese.
Tranziție:
Cu toții ne ridicăm
În liniște la mese ne așezăm. Conversa-
Lalele să pregătim, ția Materiale
Prințesa să o înveselim. pentru
Intuirea materialului: confectio-
„-Pitic va pregătit pe mese narea
toate cele necesare pentru a lalelelor
confecționa lalele. Ce ați
primit pe masă?”- Lipici,
foarfece(grupa mare) tulpina
lalelei, frunzele și petalele
lalelei.
Demonstrarea tehnicii de
lucru:
Voi demonstra tehnica de Explica-
lucru, oferind explicațiile ția
necesare:
„-Pentru început, grupa mare
va decupa frunzele și petalele
florilor, după care vom
împăturii în două, două dintre Demon-
petalele lalelei. Vom aplica strația
lipici pe cele două petale
împăturite și le vom lipi pe
petala neîmpăturită. Vom
putea pune pe orice parte
lipici pentru că este colorată
pe ambele părți. După ce am
lipit floarea, vom lipi cele
două frunze ale lalelei.”
Exerciții de încălzirea
mușchilor mici ai mâinii:
* Ne spălăm pe mâini; Exercițiul
* Ne scuturăm mâinile;
* Spargem nuci;
* Aruncăm cojile;
* Cântăm la pian;
* Prindem muște.
Obținerea Copiii realizează tema
performanței prezentată.
Voi supraveghea activitatea Conver-
copiilor și voi oferi explicații sația
suplimentare dacă este nevoie.
Se analizează lalelele
confecționate.
Pitic le cere copiilor să așeze Lalele
lalele în grădina castelului,
după care aceștia se așează să Conver-
asculte continuarea poveștii. sația
Povestea continuă pe baza
planului de idei:
7. Printr-o magie, grădina Expune-
castelului este înconjurată de rea Decor
lalele. specific
8. Din acel moment, Olguța se
hotărî să fie mai atentă la ce Povestirea
se întâmplă în jurul său și să
prețuiască florile.
Asigurarea Se adresează întrebări pe baza
retenției și a textului:
transferului „-Cum s-a numit povestea?” Conver-
„-Despre ce este vorba în sația Decor
povestea pe care ați ascultat- specific
o?”
„-Cum era fata de împărat
înainte să iubească florile?”
„-De ce credeți că este
important să iubim florile?”
„-Cum putem să îngrijim
florile?” Conver- Decor
„-Ce flori avea Prințesa în sația specific
grădina castelului? Dar ce
floarea lipsea?”
„-Din ce am confecționat noi
laleleaua?”
Varianta II
Acum Olguța ne roagă să o
ajutăm să adune câteva lalele,
să le punem în vaze pentru a
le putea oferi mamei ei. Conver-
În prima vază trebuie puse 3 sația
lalele galbene (nivelul I), în a Vaze
doua 2 lalele roșii și 3 galbene numero-
iar în a treia vază, 3 lalele tate
mov și 4 roșii (nivelul II).
După ce se vor așeza lalele în Expli-
vază se va număra totalul cația
lalelelor din fiecare vază.
Pentru ajutorul acordat,
Paznicul castelului-Pitic le
oferă copiilor o recompensă: o Recom-
buburuză. pense
Încheierea Se fac aprecieri generale și
activității individuale asupra modului de Conver- Aprecieri
participare la activitate. sația verbale

Scenariul activității

Vom începe ziua cu Jocurile și activitățile liber alese, care se vor desfășura în
centrele de interes deschise în acea zi: Construcții, Științe și Joc de rol . La intrarea
în sala de grupă, fiecare copil va fi întâmpinat de educatoare, care îl salută și apoi îi
prezintă centrele de interes deschise în acea zi.
La centrul CONSTRUCȚII copiii vor realiza căsuțe pentru păsărele. Pentru
acest centru de interes, copiii trebuie să construiască cu ajutorul cuburilor de
lemn/plastic să construiască căsuțe pentru păsărele.
La centrul JOC DE ROL copiii vor avea de plantat semințe de flori. Vor avea
pregătite toate materialele necesare: pământ, semințe de flori, pahare de plastic,
linguri de plastic, stropitoare. După ce vor planta semințele, își vor lipi poza lor pe
pahar.
La centrul ȘTIINȚĂ copiii trebuie să așeze jetoanele pe planșe în funcție de
criteriul dat (în funcție de culoare, mărime, formă și număr).
După finalizarea lucrului pe centre, ne vom pregăti pentru întâlnirea de
dimineață. Vom așeza scaunele în semicerc.
Salutul:Copiii intră în sala de grupă și se așează pe scăunele. Activitatea debutează
cu întâlnirea de dimineaţă, între copii şi educatoare, prin intermediul salutului de
dimineaţă. Copiii se salută împreună cu educatoarea.

Prezenţa: Prezența se va face cu ajutorul educatoarei, care îi va strigă pe copiii în


ordine alfabetică. Când aceștia își aud numele, spun “prezent” iar pentru colegii
care nu sunt la grădiniță, vor spune „absent”.

Se va completa calendarul naturii: Se va preciza anotimpul, luniile anotimpului,


zilele săptămânii, ziua în care ne aflăm, ce zi a fost ieri, ce zi va fi mâine; se va
identifica vremea.

Împărtăşirea cu ceilalţi: Fiecare copil, pe rând va spune ceea ce a facut ieri, după
ce a plecat acasă de la grădiniţă. Se va parcurge șirul emoțiilor.

Activitatea de grup: Se va realiza printr-un joc numit „Găsește umbra”. Pe un


panou se vor afla diferite umbre ale unor insecte/ flori/ păsări. Pe rând, câte un
copil va veni în față, își va alege de pe măsuță o imagine și va căuta umbra
imaginii alese după care o va așeza la locul potrivit pe panou.

Noutatea zilei: Se va anunța că astăzi e o nouă zi plină de surprize.

Tranziţie: Gimnastica de înviorare: Copiii se vor ridica în picioare, apoi vom face
gimnastică și vom folosi și câteva versuri pentru acest lucru: ”Ca să cresc copil
voinic/ Eu fac sport încă de mic./ Merg în pas alergător/ Sar apoi într-un picior,/
Mă opresc, respir ușor/Întind brațele să zbor/ Toată lumea e a mea când m-așez jos
la podea/ Asta-i doar un început/ Ia priviți cât am crescut.”
RUTINELE– vom încheia înviorarea de dimineață și ne vom îndrepta spre
baie să ne spălăm și apoi vom veni să servim masa.

ADE: DLC+DOS+sDȘ2
Copiii împreună cu educatoarea se deplasează spre castelul Olguței special
amenajat. Le este prezentat copiilor mesajul Olguței și aceasta își face apariția din
castel. Se anunță tema activității, după care Piticul le expune povestea „Povestea
florilor de primavară”.(Anexa 1)
În momentul în care Olguța explorează grădina castelului, aceasta dorește să
știe câte flori are în grădină. Piticul ne roagă frumos să o ajutăm pe Olguța să
numere florile din grădină. Vom număra florile din grădina castelului și vom face
în tabelul pregătit, în dreptul fiecărei flori, tot atâtea linii câte flori avem în grădină.
Nivelul I va număra florile de la 1 la 4, iar nivelul II de la 4 la 8.

Într-un moment al poveștii, Olguța devine tristă deoarece în grădina castelului


nu se găsesc florile preferate ale mamei sale și anume laleaua. Educatoarea îi
întreabă pe copii cum au putea să o ajute pe Olguța să apară florile preferate ale
mamei sale. Copiii împreună cu educatoare găsesc soluția de a realiza chiar ei
lalele pentru grădina castelului. Paznicul castelului- Pitic le sare copiilor în ajutor
și le prezintă un model de lalea.
TRANZIȚIE: „Cu toții ne ridicăm

În liniște la mese ne așezăm

Lalele să pregătim

Pe Olguța să o înveselim”

Copiii se așează la masă pentru a confecționa lalele pentru grădina castelului.


Dupa identificarea materialului necesar pentru realizarea lalelei, educatoarea le
demonstrează tehnica de lucru copiilor și se execută exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii. Copiii realizează tema propusă. După finalizarea temei,
lalele confecționate sunt plantate în grădina castelului. Copiii se așează din nou pe
scăunele și Piticul continua firul poveștii. La finalul poveștii, Olguța ne roagă să o
ajutăm să adune câteva lalele, să le punem în vaze pentru a le putea oferi mamei ei.

În prima vază trebuie puse 3 lalele galbene (nivelul I), în a doua 2 lalele roșii și 3
galbene iar în a treia vază, 3 lalele mov și 4 roșii (nivelul II). După ce se vor așeza
lalele în vază se va număra totalul lalelelor din fiecare vază.

Va avea loc încheierea organizată a activității, se fac aprecieri și copiii vor fi


recompensați.

ALA II

Se vor comunica regulile, apoi se va demonstra și executa jocul de probă și


vom contiuna jocul.
Cursa florilor
Fiecare copil va primi un medalion cu câte o floare (ghiocel/ brândușă). Se va
delimita un spaţiu în care vor sta toate florile. Când voi spune ca toți ghioceii să
vină la mine, aceștia vor alerga la mine. La fel se va proceda şi cu brândușele. Se
va face un joc de probă pentru a vedea dacă toţi copiii au înţeles jocul.
Se repetă jocul de 5-6 ori.
Deschide urechea bine
Se va forma un semicerc din scăunele, iar în faţă va sta un copil cu spatele către
ceilalţi. Se vor cânta următoarele versuri:
„Deschide urechea bine
Să vedem ghiceşti ori ba,
Cine te-a strigat pe nume
Hai ghiceşte nu mai sta !”
După terminarea acestor versuri de cântat, un copil din semicerc, îl va striga pe
copilul din faţă. Dacă acesta va şti cine l-a strigat, copilul va veni în semicerc, iar
celălalt va merge în faţă, iar dacă nu va ghici, va primi o pedeapsă, şi va mai sta o
tura în faţă.
Se va repetă jocul de mai multe ori.
Se vor face aprecieri individuale și generale privind participarea copiilor la
jocurile propuse în acea zi.

S-ar putea să vă placă și