ADP
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
Am auzit că astăzi veţi avea musafiri în grădiniţa voastră, de aceea m-am gândit şi eu
să vă fac câteva surprize, v-am trimis un coşuleţ cu nişte jetoane cu care voi vă veţi juca
jocul : ,, Ce ne-a adus Zâna Primăvară ? ”, voi va trebui fiecare dintre voi să vă alegeţi un
jeton care semnifică anotimpul primăvara şi pe care îl veţi aşeza pe panou realizând astfel un
tablou de primăvară (metoda ciorchinelui ).
6. NOUTATEA ZILEI: Sub formă de surpriză voi descoperi un fluturaş care a venit în vizită
şi vrea să se joace cu noi.
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:18.04.2013
SCOPUL ACTIVITĂŢI
Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la anotimpul primăvară.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
1. Să cureţe florile de frunzele uscate şi să le ude.
Să respecte reguli de comportare în cadrul jocului.
2. Să denumescă florile de pe fişa de lucru.
Să coloreze florile în culori adecvate.
3. Să construiască cu ajutorul cubului gard pentru grădină.
Să colaboreze în cadrul jocului.
STRATEGII DIDACTICE: :
a) Metode si procedee: conversatia, observatia, explicatia, exerciţiul, jocul, turul
galeriei.
b) Mijloace materiale: ghivece cu flori, stropitoare, fişe cu flori, creioane colorate,
machetă o grădină cu flori, cuburi din plastic şi lemn.
DATA:18.04.2013
NIVEL:II (Grupa mare)
TEMA DE STUDIU: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,În lumea florilor”
ACTIVITATE : ,, Flori parfumate, frumos colorate”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII : Consolidare şi sistematizare de cunoştinţe şi deprinderi
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE INTEGRATE:
DLC – Fluturaşul şi florile - joc didactic
DOS – Coşul cu flori - colaj
SCOPUL ACTIVITĂŢI: Fixarea, sistematizarea şi consolidarea deprinderii de a
despărţi cuvintele în silabe, de a stabili numărul şi ordinea lor în cuvânt şi de a alcătui ,
propoziţii cu un cuvânt dat .
ELEMENTE DE JOC: aruncarea fluturaşului, aplauzele, mânuirea materialelor,
recompensa.
SARCINA DIDACTICĂ: denumirea unor flori, despărţirea cuvintelor în silabe,
reprezentarea grafică a cuvîntului şi a silabelor pe tablă, stabilirea numărului de silabe şi
alcătuirea de propoziţii;
REGULA JOCULUI: Câte un copil v-a aruca fluturaşul din carton pe jetoanele cu flori,
jetonul pe care a căzut fluturaşul va fi luat de către copilul care ,, a ajutat fluturaşul să
zboare”, denumeşte floarea de pe jeton, va reprezenta grafic cuvântul pe tablă, (un segment) şi
îl va despărţi în silabe (liniuţe orizontale), precizează numărul de silabe şi aşează jetonul la
cifra corespunzătoare numărului de silabe formând piramida florilor, şi alcătuiesc propoziţii
cun un cuvânt dat. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Să denumească florile reprezentate pe jetoane ;
Să reprezinte grafic cuvintele şi silabele ;
Să despartă cuvintele în silabe ;
Să precizeze numărul de silabe dintr-un cuvânt;
Să alcătuiască propoziţii ;
Să lipească în coșuri flori care au două şi trei silabe.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: jocul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, metoda
piramidei, turul galeriei.
Materiale didactice: centru tematic ,,Primăvara”, fluturaşul care se joacă cu copiii, un
coşuleţ cu jetoane cu flori, tablă, cretă, fişe de lucru, flori, frunze, lipici, coşuri decupate din
carton, recompense pentru copii: medalioane cu flori.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri
DURATA: 35 - 40 min
BIBLIOGRAFIE:
M.E.C.I., Curriculum pentru învăţământ preşcolar , 2008.
Aplicarea Noului Curriculum pentru educaţia timpurie – o provocare?, Editura Diana,
Piteşti, 2008.
L. EZECHIL, M. PĂIŞI-LĂZĂRESCU, Laborator preşcolar, Editura V&I Integral,
Bucureşti, 2002.
SCENARIU DIDACTIC
Etapele Strategii
Conţinutul activităţii Evaluare
activităţii didactice
Aerisirea sălii de grupă;
1.Moment Pregătirea materialului didactic necesar; Conversaţia
organizatoric Aranjarea mobilierului;
Intrarea copiilor în sala de grupă cântând
cântecul ,,Vine primăvara pe dealuri şi
câmpii”.
2.Captarea Se va realiza prin prezentarea unui fluturaş Conversaţia Observarea
atenţiei care a venit la grupa mare pentru a-i ajuta pe Elementul-surpriză curentă
copii să cunoască cât mai multe lucruri despre
flori, de aceea el a adus şi un coşuleţ cu
jetoane cu flori.
3.Reactualizare Se va realiza printr-o conversaţie referitoare Evaluare
a cunoştinţelor anotimpului primăvara şi a materialului Conversaţia orală
prezentat Observare
curentă
3.Anunţarea Se anunţă tema activităţii în termeni Conversația
temei şi a accesibili: ,,Pentru al ajuta pe fluturaş să afle Explicaţia
obiectivelor cât mai multe lucruri despre flori, astăzi vom
desfăşura un joc care se numeşte: Fluturaşul şi
florile”.Este un joc în care trebuie să
denumim floarea de pe jeton, va reprezenta
grafic cuvântul pe tablă, (un segment) şi îl va
despărţi în silabele (liniuţe orizontale),
precizând numărul de silabe şi aşeazând
jetonul la cifra corespunzătoare numărului de
silabe formând piramida florilor şi alcătuirea
de propoziţii.
- ,, Vreţi să ne jucăm acest joc ? ”
- ,, Cum se numeşte jocul ? ”
4. Desfăşurarea Explicarea jocului:
activităţii Câte un copil îl va ajuta pe fluturaş să zboare
îl va arunca în zona unde sunt imaginile cu Explicaţia
flori. Jetonul pe care va cădea fluturaşul va fi Demonstraţia Observarea
luat de acelaşi copil. Acesta va spune numele curentă
florii de pe jeton, va reprenta grafic cuvântul
pe tablă, va despărţii cuvântul în silabe, va
preciza numărul şi ordinea silabelor în cuvânt.
Executarea jocului de probă : Jocul
Un copil va urma instrucţiunile educatoarei,
executând jocul de probă.
Desfășurarea propriu-zisă a jocului : Exerciţiul
Pe covor vor fi suficiente imagini cu flori, Evaluare
astfel încât toţi copiii din grupă să participe la Piramidă orală
joc.
Complicarea jocului : După ce s-au
epuizat toate imaginile cu flori, copiii vor
avea ca sarcină să alcătuiască piramida
florilor prin aranjarea jetoanelor cu flori
alcătuite din una, două, trei şi patru silabe.
Complicarea jocului :
Copii vor formula propoziţii cu un
cuvânt dat.
5. Obţinerea In finalul jocului, copiii vor rezolva fişe în
performanţei care vor avea ca sarcină să despartă în silabe Explicaţia Observare
cuvinte – nume de flori (reprezentate prin curenta
desen) şi să le reprezinte grafic prin liniuţe
orizontale.
6. Retenţia şi Tranziţie: Cântec - ,,Culorile se ceartă ”, se
transferul trece la activitatea practică colaj - ,, Coşul cu Observare
flori”. Exerciţiul curenta
„ – Pentru că v-aţi descurcat atât de bine la Conversaţia
acest joc şi fluturaşul este mulţumit haideţi
să-l ajutăm să pregătească o surpriză pentru
Zâna Primăvară şi să facem o lucrare cu tema
,, Coşul cu flori”.
Se prezintă o lucrare gata realizată pentru a o
intui cu copiii, vom denumi florile, vom
despărţi în silabe numele florilor.
Se intuieşte materialul distributiv din
farfurioare şi vom alege acele flori care au
două şi trei silabe pe care le vom lipi în
coşuleţ.
Se efectuează câteva exerciţii pentru Produsele
flexibilitatea muşchilor mici ai mâinii. activitatii
Se execută tema propusă respectând
indicaţiile date, se reaminteşte modul de
lucru. Educatoarea urmăreşte şi îndrumă
activitatea, ajută pe cei care solicită ajutorul,
dă indicaţii individuale.
7. Încheierea Împreună cu copiii vom face ,,turul galeriei” Turul galeriei
activităţii făcând aprecieri asupra muncii fiecărui copil. Conversatia
Apreciez modul în care s-a desfăşurat jocul Explicaţia Evaluarea
precum şi modul în care au realizat lipirea curentă
florilor şi a frunzelor.
Lucrările vor fi duse Zânei Primăvară şi vor fi
aranjate pe un panou, iar fluturaşul se va
aşeza în pălăria zânei de unde ne va urmări în
continuare. Ofer medalioane cu flori copiilor,
drept recompensă.
Se iese din sala de grupă intonând cântecul:
,, Înfloresc grădinile”, făcând trecerea la
activitatea următoare.
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:18.04.2013
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Să respecte regulile jocului ;
Să respecte comenzile date de educatoare;
Să execute mișcările specifice jocului;
Să respecte regulile jocului.
STRATEGII DIDACTICE: :
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul.
b) Mijloace materiale: flori din plastic, ecusoane cu flori
SCENARIU DIDACTIC