Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA : SCOALA POSTLICEALA SANITARĂ „CAROL DAVILA”


PROFESOR: OLARU GEORGETA
CLASA: AMG, ANUL III B
OBIECTUL: NURSING
SUBIECTUL LECŢIEI: ADMINISTRAREA MEDICAMENTELOR PE CALE
PARENTERALĂ
TIPUL LECŢIEI: DE RECAPITULARE ŞI SISTEMATIZARE
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
- să definească corect calea parenterală;
- să identifice locurile de elecţie ale injecțiilor;
- să poată efectua injecția intravenoasă(I.V),injecția
intramusculară(I.M), injecția intradermică(I.D),injecția subcutanată(I.S) ;
- sa cunoască regulile generale de pregătire a injecțiilor;
- să cunoască materialele necesare și tipurile de ace ce trebuiesc folosite in funție de injecție;
- să cunoască metodele de asepsie şi accidentele care pot apărea în timpul injecţiilor.
b) formative:
- să cunoască teoria şi să aplice practic, pe subiecţi, toate tipurile de injecții;
- să-şi fixeze cunoştinţele privitoare la efectuarea tehnicilor.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, dictarea, ciorchinele, tabla.
b) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate individuală.
c) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite anterior de către elevi.
d) Materiale didactice : manualul, testul de evaluare
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Momentele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Evaluare


elevului procedee
1. Moment 1 - are grijă ca elevii să-şi - elevii se - conversaţie Observare
organizatoric min. pregătească materialele necesare pregătesc pentru
orei; lecţie;
- notează, dacă sunt, absenţii; - numesc absenţii;
- asigură liniştea şi disciplina - respectă
clasei pentru o bună desfăşurare a indicaţiile
activităţii didactice. profesorului.
2. Captarea 1 - cere elevilor să-şi amintească ce - ascultă; - conversaţie Observare
atenţiei min. presupune administrarea - răspund la
parenterală şi definiţia injecţiei întrebări.
intravenoasă,intramusculară,
subcutanată si intradermică.
3. Anunţarea 1 - scrie titlul lecţiei recapitulative - ascultă - conversaţie Observare
titlului lecţiei, a min. pe tablă şi comunică obiectivele
tipului ei şi a propuse.
obiectivelor
operaţionale.
4. Prezentarea 1 - nominalizează elevi care să - ascultă; - conversaţie; Observare
sarcinilor min. explice şi să execute corect - se oferă să demonstraţie.
tehnica efectuării injecţiilor. participe la
demonstraţie.
5. Conducerea 30 - antrenează elevii în activitatea - ascultă; - conversaţia Observă tehnicile
procesului de min. ce se desfăşoară; - participă activ, - explicaţia şi încurajează
recapitulare şi - înainte de a se începe execuţia, dând răspunsurile elevii prin diferite
sistematizare, clarifică oral cu elevii orice aşteptate de calificative
asigurarea acţiune care face parte din profesor; (aprecieri
feedback-ului, a aplicarea tehnicilor injecţiiilor; - intervin oral verbale).
retenţiei şi a - stă în apropierea elevului/-ei atunci când apare
transferului. care efectuează injecţiile; vreo greşeală în
- are grijă ca elevul/a să respecte efectuarea
fiecare pas în aplicarea tehnicii.
injecţiilor. - notează în caiete.
6. Evaluare 15 - dă ca activitate independentă un - rezolvă - exerciţiul Testul formativ
sumativă min. test care să le verifice individual testul.
cunoştinţele.
7. Concluzii. 1 - formulează concluziile -notează titlul
Tema pentru min. referitoare la desfăşurarea lecţiei referatului
acasă şi face aprecieri despre modul în
care au participat la lecţie.
- stabileşte tema: un referat numit
„Accidente și incidente în
administrarea injecțiilor”, de
max. 4 pagini, care va fi
prezentat oral.
ELEV - ALEXE MĂDĂLINA-MIHAELA

S-ar putea să vă placă și