Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

LICEUL DE ARTA : “DIMITRIE CUCLIN”


OBIECTUL : ARTA ACTORULUI
TEMA : IMPROVIZATIE
SUBIECTUL : NEPREVAZUTUL DE DINCOLO
TIPUL ACTIVITATII : MIXTA
MIJLOC DE REALIZARE : JOCUL TEATRAL
CLASA : a IX-a D
DURATA : 50 min

OBIECTIVE DE REFERINTA

 Dezvoltarea capacitatii imaginative si creative ;


 Dezvoltarea flexibilitatii gandirii creative, a fluiditatii si originalitatii ;

OBIECTIVE OPERATIONALE

Cognitive : La sfarsitul activitatii didactice, elevii vor fi capabili :

 sa reactioneze cat mai natural in situatiile date, apeland la experienta proprie ;


 sa creeze spatii utilizand un comportament firesc, ignorand faptul ca e privit .

Afective : Elevii vor participa cu interes si cooperare la activitatea desfasurata .

STRATEGIA DIDACTICA

A. Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, exemplul, jocul didactic, aprecierea verbala,
dezbaterea .
B. Mijloace si materiale didactice : casetofon / CD audio ; costum miscare .
C. Forme de organizare : individual, in grup

1
BIBLIOGRAFIE

 “ Improvizatie scenica “ – Viola Spolin, ed. Minerva, Bucuresti 2001, traducerea L. Cernarov.
 “Jocuri de creativitate” – Lucia si Partenie Anucuta , ed. Excelsior, Timisoara, 1997 .
 “ Jocuri de improvizatie “ – Georgeta Roman - indrumar
 Ghidurile L.S.D.G.C., Jeannie L. Steele, Kurtis S. Meredith, Charles Temple, 1998

OB. ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGIA


OP. LECTIEI PROPUNATOAREI ELEVILOR DIDACTICA

1. MOMENT Se face prezenta elevilor ; Elevii raspund la prezenta ; Conversatia


ORGANIZATORIC Se solicita schimbarea elevilor in costum de Se costumeaza si se aseaza in cerc . Individual
(1 minut ) miscare . Frontal
Miscare brawniana se va merge prin Se clarifica eventualele neintelegeri,
diferite spatii : namol, miere, zapada, dupa care se trece la realizarea celor
2. desert, iarba umeda, cioburi; propuse : Explicatia
VERIFICAREA simt tactil: maini inghetate, arsita, esti uda, “Incepem cu mers normal, sau direct prin
murdara, asculti o melodie, o cearta, e fum spatiile date ?La final incheiem tot cu
( 4 minute)
peste tot, te plimbi prin parc, esti un mers normal ?” In grup
pescarus, ai alergie- mancarimi, ti-e foame/
sete, esti trista/ vesela, ai castigat o bursa/
ai pierdut tot.
Elevii se vor comporta adegvat temei date :
CAPTAREA deschizi usa si descoperi: o invazie de Elevii sunt atenti la indicatii, pentru a le
3. ATENTIEI albine, cade tavanul peste tine, e incendiu, executa corect . Pun intrebari daca au Explicatia
(9 minute ) cazi in beci, e tornada, inundatie mare, stai neclaritati .
pe o podea nesigura, la plaja… Fiecare Cate un elev va trece la executarea
dintre ei vor reactiona dupa propria temei date . Individual
experienta se viata si starea actuala .

Explicatia
ANUNTAREA “NEPREVAZUTUL DE DINCOLO” – Elevii isi noteaza titlul lectiei in caiet .
4. LECTIEI NOI Creeaza spatiul si spune-ti replica . Frontal
(2 minute ) Se prezinta competentele generale .

2
5. DESFASURAREA Se impart cate 2, fiecare extragand cate un Elevii realizeaza biletele cu replici la Explicatia
LECTIEI biletel ( toti elevii vor scrie pe o hartie o intamplare. Alesi cate doi, executa tema Individual
(25 minute ) fraza, la intamplare ); unul dintre elevi iese data. Exemplul
din clasa, in timp ce celalalt va ramane in
camera pentru a realiza un spatiu
corespunzator replicii scrise; cand e gata,
colegul de afara e chemat, trebuind sa se
acomodeze cu spatiul respectiv si sa creeze
conditiile necesare si momentul prielnic
spunerii replicii de pe biletul sau. Se
continua exercitiul pana la epuizarea clasei
de elevi .
6. TEMA PENTRU De realizat un repertoriu individual, care sa Elevii isi noteaza in caiete exercitiile Explicatia
ACASA cuprinda monologuri, poezii din toate lucrate la clasa si tema pentru acasa . Exemplul
(2 minute ) genurile, povestiri si fabule . Frontal

7. EVALUAREA Se precizeaza importanta jocului prezentat Elevii isi prezinta neclaritatile, cer lamuriri Conversatia
ACTIVITATII si o scurta recapitulare a ceea ce s-a lucrat referitoare la sistemul de noatare sau la
(7 minute ) – sinteza partiala . modul lor de lucru . Explicatia
Aprecieri si discutii constructive cu fiecare Dezbaterea
elev,despre cum a lucrat si s-a implicat . Individual
Solicit parerea elevilor unii despre altii si In grup
autoevaluarea lor: “cum crezi ca ai lucrat si
ce nota crezi ca meriti?” Aprecierea verbala
Notare elevi, si discutii despre notele
obtinute de fiecare .

S-ar putea să vă placă și