Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

EDUCAŢIE FIZICĂ

EDUCATOARE: OLTEANU MARIANA MIHAELA


PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: Olteanu Mariana Mihaela


GRUPA: Milocie a Ciupercuţelor
ACTIVITATEA: Educaţie fizică
TEMA: Variante de mers-traseu aplicativ,,Mergem la plimbare,,;
Joc „Culegem nuci pentru prajiturele...”;
Joc liniştitor: „Baloanele,,
TIPUL DE ACTIVITATE: verificare si consolidare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- consolidarea deprinderii motrice de bază;
- dezvoltarea capacităţii de a utiliza deprinderile însuşite în
diferite situaţii;

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
-să execute exerciţii vizând mişcarea diferitelor segmente ale corpului;
-sa-si perfectioneze deprinderile motrice: mers, variante de mers;
-să-şi dezvolte calităţile motrice: rezistenţă, îndemânare;
-să-şi dezvolte spiritul competiţional, dorinţa de afirmare , spiritul de echipă.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia,demonstraţia, observaţia, exersarea, exerciţiul fizic, jocul.


MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: jaloane, frunze decupate din hârtie,cosulete,nuci.

2
Locul de desfăşurare: sala de grupă
Evaluarea: continuă
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1.Ministerul Educaţiei şi Cercetării: „Programa activităţilor instructiv- educative în grădiniţă”, Bucureşti, 2005;
2.G.Dragomorescu, I. Kun, E. Bojin, Metodica predării educaţiei fizice în grădiniţa de copii, EDP, Bucureşti, 1975
3.Curriculum pentru învăţământ preşcolar (3-7 ani) MECT, 2009;
4.Revista Învăţământul Preşcolar nr. 3/4-2010;
www.didactic.ro

DURATA: 20 minute

3
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

ETAPELE CONŢINUTUL INDICAŢII FORMAŢII EVALUARE


ACTIVITĂŢII – MIJLOACE DE RELIZARE METODICE DE A
DOZA LUCRU (instrumente
RE şi indicatori)
Organizarea 1. Alinierea- verificarea ţinutei În linie pe un rând! 2 min În linie, pe Rapiditate şi
colectivului de şi a stării de sănătate. Adunarea! un rând precizie.
copii 2. Anunţarea temei şi a Vă aliniaţi!
obiectivelor Bună ziua!
„Astăzi vom pleca la plimbare în Organizarea
parc. Ne încolonăm frumos unul colectivului în
după altul, fără să ne împingem şi coloană câte unul.
pornim.” Distanţa între copii
va fi de un braţ
întins orizontal

Pregătirea A. Exerciţii de captare a Atenţie! În linie, pe Capacitatea


organismului atenţiei: întoarceri prin „Prin saritura cu un rând copiilor de a
pentru efort săritură la stânga şi la fata spre… 4 min. se sincroniza
dreapta.(indicarea unui tablou….!” Capacitatea
obiect din clasa folosind copiilor de
comanda:”prin saritura cu răspunde.
fata la….

4
(perete,tablou,fereastra,usa)

B. Exerciţii complexe de efort Capul sus, privirea


şi formaţie înainte!
1.Variante de mers: Ţinuta e dreaptă,
a.mers in coloana dupa educatoare privirea înainte,
cu imitarea diferitelor miscari. braţele se mişcă
b.Ex de respiratie. liber pe lângă corp.
„Trecem pe stradă. Prin mijlocul Se păşeşte fără a se
străzii este noroi. Va trebui ca să târâ picioarele.
păşim pe vârfuri ca să nu ne
murdărim ghetele.
Am intrat in parc, mergem pe lângă
un gard viu. Să ne oprim puţin... ia
uitaţi-vă o vrăbiuţa sta pe gard ,e
trista. Hai să ne uitam dupa
pasarele.”

Influenţarea Ex. 1 “ Ne uităm după păsărele” Din poziţia stând, semicerc Capacitatea
selectivă a „Am ajuns în parc şi ne uităm după rotirea capului spre copiilor de a
aparatului păsărele, pentru că nu le auzim stânga şi spre 4 min executa
locomotor ciripind. Ne uităm în sus, în jos, în dreapta, sus,jos exerciţiile la
stânga, în dreapta, poate le vom comandă

5
zări.” -stând, ducerea
Ex.2 „ Cuiburi pentru păsărele” braţelor prin lateral
„Până vor veni păsărele ar fi bine să sus, cu palmele
le construim cuiburi şi sigur ele se rotunjite şi
vor bucura.” împreunate, Coordonare
Ex.3 -„Culegem floricele” revenire. şi elasticitate.
„Dacă tot nu au sosit, haideti să -stând în depărtat:
culegem câteva flori, în aşteptarea îndoirea trunchiului
lor.” înainte; îndreptarea
Ex.4-„Zborul pasarelelor” trunchiului.
„Păsărelele-au sosit, cuiburile le-au Capacitatea
plăcut şi sunt foarte fericite. Ele copilului de a
zboara de bucurie şi zburam şi noi Mişcarea se execută urmări şi
cu ele: Stând, ducerea braţelor cu coatele întinse, reţine
orizontal-lateral-ridicarea şi localizându-se în explicaţiile
coborârea lor ritmică. articulaţia umerilor date.
„Înainte de a porni la drum să ne Execuţie
controlăm ghetuţele, pentru că ni s- promptă.
au dezlegat şireturile-, ne aplecăm
să ne legăm pe rând: şi la un picior Depărtarea
şi la celălalt.” picioarelor nu va fi
Ex.5-„Legarea siretului” mai mare decât
. Stând, cu picioarele depărtate, lăţimea umerilor.
îndoirea trunchiului cu ducerea Mişcarea se execută
braţelor spre ghete(1-2) –revenire(3- în măsura
4). Se repetă alternativ spre piciorul posibilităţilor cu
stâng şi drept. genunchii întinşi,

6
capul căzând liber
jos între braţe.

Realizarea Se spune copiilor care este 1 min


temei(verificare surpriza pentru care au venit in Copiii sunt impartiti Capacitatea
a si consolidarea parc: sa culegem nuci pentru in grupuri de cate 3; copiilor de a
deprinderilor prajituri; vom lasa o parte si se merge in grup executa
motrice veveritelor. spre locul unde se corect
invatate) gasesc nucile.; deprinderile.
1 Mergem sa cautam nuci pentru
prajituri
Mers de voie In grupuri
,,Suntem mititei ,
Suntem voinicei, 1 min
Nuci cautam
Cosurile sa incarcam,,
2 Mers pe pe varfuri cu bratele - să parcurgă
sus-Uriasii Bratele 1 min traseul
Mergem printre frunze intinse,genunchii respectând
intinsi,palmele in regulile
fata. jocului şi
3.Mers pe calcaie-Pinguinul executând
,,Cautam urmele veveritelor si corect
nucile printre frunze,, Trunchiul 1 min acţiunile
,,Capul usor aplecat, aplecat,mainile motrice
Mainile la spate, prinse la spate.
Megem mai departe,,

7
4.Mersul piticilor
“Noi suntem piticii
Piticii voinicii Ghemuit.... 1 min
Nuci am pus in cos
Suntem tare bucurosi”.

5 Mers cadentat,
Plimbarea s-a terminat! Mers,privirea
,,Un,doi,un,doi, inainte,bratele pe
Ca soldatii mergem noi,, langa corp.
Mers cu pas apasat.
Cu nucile in cosulete ne intoarcem
la gradinita.

Revenirea „Acum vom juca un joc: 2-3. In cerc Capacitatea


organismului Joc liniştitor: „ Balonul” – în Copiii se aşază în min copiilor de a
după efort formaţie de cerc,strâns, ţinându-se cerc şi se prezintă se linişti fizic
de mână, copiii umflă balonul jocul . şi psihic după
rostind versurile: „ balonul creşte Se execută jocul de o activitate
mare, frumos şi colorat/ rămâi către toţi copiii. dinamică.
balon aşa cum eşti să nu te spargi Executarea
că e păcat”- în momentul în care jocului.
terminăm de spus versurile, copiii

8
strâng cercul imitând sunetul pe
care îl scoate balonul atunci când se
sparge.( fîss…)
Încheierea -Aprecieri verbale asupra activităţii; În linie pe un rând! 2.min În linie, pe Aprecieri
activităţii -Evidenţierea copiilor care au Adunarea! un rând generale si
executat corect exerciţiile şi Vă aliniaţi! individuale.
încurajarea celor care au executat Bună ziua!
mai puţin bine.
,,Suntem mici,
Multe invatam,
Suntem mari,
Musafirii salutam,,

9
10

S-ar putea să vă placă și