Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Educatoare : Olteanu Mariana Mihaela

1
DATA : 25.11.2011
GRADINIŢA CU PROGRAM NORMAL CASTELU
GRUPA MIJLOCIE A CIUPERCUŢELOR
TEMA ANUALĂ: „ Când, cum şi de ce se întâmplă?”
PROIECT : ,,Zăna Toamnă”
TEMA SĂPTĂMÂNII : „ Ce ne-a povestit toamna?”
TEMA ZILEI:,,Rămas bun,dragă toamnă!”
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării
comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării
comportamentului empatic la preşcolari
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
o să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în
diferite împrejurări ;
o să adopte un comportament adecvat în timpul salutului (mimică,
gesturi, privire, ) ;
o să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg ,cunoscându-i chipul
şi în acelaşi timp numele;
o să observe cu atenţie vremea de afară, oferind verbal câteva
caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat;
o să schimbe impresii, opinii, păreri, transmiţând cu sinceritate
experienţe despre toamna;
o să comunice pe baza unei idei elaborate
METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia,explicaţia,observaţia
MATERIAL DIDACTIC:jetoane,imagini despre toamnă
FORMA DE ORGANIZARE : individual, frontal
DURATA : 15-20 min

2
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Salutul
Copiii se vor aduna în semicerc şi se pregătesc pentru salut; la început
vor recita versurile:
“ Dimineaţa ne-am trezit
La grădiniţă am venit
În semicerc să ne-adunăm
Cu toţii ne salutăm!”
Salutul meu adresat copiilor este : “Bună dimineaţa, dragii mei!” iar copiii răspund
: “Bună dimineaţa, doamna educatoare!, apoi copiii se vor saluta , începând de la
stânga la dreapta, zâmbind şi privându-se în ochi.
Prezenţa copiilor
- se realizează cu ajutorul jetoanelor în formă de inimioare pe care este scris
numele copiilor şi este lipit un semn individual; copiii prezenţi îşi iau „inimioarele”
şi le aşază pe panou, în interiorul unei „inimioare vesele”; „inimioarele” copiilor
absenţi le aşezăm în interiorul „inimioarei triste”.
Această etapă este un prilej în care copiii conştientizează componenţa grupului,
eventualii absenţi; ei pot discuta motivele pentru care unii colegi lipsesc, aceasta
fiind încă o modalitate prin care se consolidează relaţiile în cadrul grupului.
Calendarul naturii
- prin intermediul unei conversaţii am stabilit , împreună cu copiii anotimpul în
care ne aflăm, caracteristicile zilei respective, iar apoi, din coşuletul Zânei
Toamna,copilul desemnat a luat imaginile adecvate şi le-a ataşat zilei
corespunzătoare.
Împărtăşirea cu ceilalţi
Prezint copiilor câteva imagini depre toamnă , apoi le adresez întrebarea :
„ Vă pare rău că Toamna se pregăteşte să ne părăsească? În cadrul acestei
secvenţe, câţiva copii din colectivul grupei îşi vor spun părerile.

3
Activitatea de grup
Această secvenţă se desfăşoară în formaţie de cerc .Copiii vor cânta
câteva câtecele despre toamnă pe care le-au învăţat .
Noutatea zilei
Va fi prezentată prin intermediul unei fetiţe care va fi îmbrăcată în Zâna
Toamnă şi va avea în mână un coş cu fructe de toamnă,legume,flori; Zâna va
dărui copiilor coşuletul spunându-le că ea trebuie să plece,că se vor întâlni la
anul, mesajul zilei scris şi ilustrat ; acesta va fi subiectul discuţiei în activităţile ce
urmează a fi derulate în ziua respectivă.
- Copii , coşul primit primit de la Zâna Toamnă ne va ajuta să ne amintim ce
am învăţat despre toamna.Astfel,astăzi ne vom juca la sectorul Construcţii
unde vom construi lădiţe pentru fructe şi legume,la Joc de rol ne vom
juca ,,De-a gospodina”.La activitate practică vom confecţiona ,,Cărticica
Toamnei” din lucrările pe care le-am realizat noi până acum,iar la
educarea limbajului vom desfăşura jocul didactic ,,Ce a cumpărat mama?”
- Le enunţ copiilor obiectivele urmarite pe înţelesul lor.
Mesajul zilei
„ Rămas bun,dragă Toamnă!” va fi prezentat atât scris cât şi ilustrat.
Tranziţia spre centre se va realiza cu ajutorul cântecului ,,Toamna”.

S-ar putea să vă placă și