Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

înv. PANESCU LUANA-ELENA


ȘCOALA GIMNAZIALA ,,D.CRASOVEANU”
COM.IZVORU BARZII
25.11.2019
Clasa a II-a CLASA a III-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Înmulțirea numerelor naturale de la 0 la 100 UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Înmulțirea numerelor naturale în concentrul
SUBIECTUL: Înmulțirea prin adunarea repetată de termeni egali 0-1000
Protejarea mediului înconjurător SUBIECTUL: Recapitulare
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată Plan de recapitulare:
TIPUL LECȚIEI: comunicare și însușire de noi cunoștințe 1. Terminologie specifică
2. Proprietățile înmulțirii
3. Înmulțirea numerelor naturale pănă la 100
4. Înmulțirea cu 10, cu 100
5. Înmulțirea unui număr natural mai mic decât 1000 cu un număr de o
cifră
6. Înmulțirea a două numere naturale de două cifre
FORMA DE REALIZARE: activitate monodisciplinară
TIPUL LECȚIEI: consolidare și sistematizare de cunoștințe
COMPETENȚE GENERALE: COMPETENȚE GENERALE:
1.Utilizarea numerelor în calcule elementare. 2. Utilizarea numerelor în calcule
5. Rezolvarea de probleme în situaţii familiare
3.Identificarea unor fenomene /relații/ regularități/ structuri din mediul
apropiat;
4.Generarea unor explicații simple prin folosirea unor elemente de logică.
5.Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea și reprezentarea unor date.
COMPETENȚE SPECIFICE: COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică și explorarea mediului 2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 -1000 folosind tabla
1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 1000 înmulțirii
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, 5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în
recurgând la numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente simple
1.5. Efectuarea de înmulţiri în concentrul 0-100 prin adunări/scăderi repetate 5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii 0 - 10000
unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, =,
+, -, ·, ) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural
și social;
4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii,
fenomene, procese simple
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000;
a·b=x; în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări
schematice

COMPETENȚE INTEGRATE:
Comunicare în limba română
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite context de
comunicare.
Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de produse utile și/sau estetice combinând materiale ușor de
prelucrat și tehnici accesibile.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: OBIECTIVE OPERAȚIONALE:


Cognitive: Cognitive:
OC1- să efectueze exerciții de calcul mintal OC1 – să utilizeze terminologia specifică operaţiilor de adunare, scădere,
OC2– să identifice adunările repetate/înmulțirile corespunzătoare unor imagini înmulţire;
date;
OC2 -să efectueze exerciții de calcul mintal
OC3- să transforme adunările repetate în înmulţiri cu ajutorul algoritmului
cunoscut; OC3 – să transpună formulările matematice în limbaj matematic şi invers;
OC4- să transforme înmulţirile date în adunări repetate cu ajutorul
OC4 – să efectueze operaţii de înmulţire cu numere mai mici decât 1000
algoritmului cunoscut;
OC5- să rezolve problema având ca sprijin imagini date; OC5 – să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere mai mici decât
10000
Motrice
Motrice
OM1 – să păstreze poziția corectă în bancă în timpul orei.
OM1 – să păstreze poziția corectă în bancă în timpul orei.
OM2 – să-și coordoneze mișcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor
OM2 – să-și coordoneze mișcările pentru manevrarea corectă a
de lucru. instrumentelor
Afective Afective
OA1- să-și exprime părerea în legătură cu necesitatea protejării pădurilor. OA1 – să manifeste interes pentru lecție.
OA2 – să manifeste interes pentru lecție.
STRATEGIA DIDACTICĂ: STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, dialogul, jocul METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, exercițiul,
didactic, demonstrația, problematizarea jocul didactic.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
RESURSE MATERIALE: planșe cu exerciții, fișe de lucru individuale, RESURSE MATERIALE: fișe de lucru individuale, caiete matematică
caiete matematică, jetoane sub formă de globuri, brăduț din carton, RESURSE TEMPORALE: 50 minute
recompense RESURSE UMANE: 3 elevi
RESURSE TEMPORALE: 50 minute FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a
RESURSE UMANE: 9 elevi comportamentului elevilor, aprecieri verbale
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a
comportamentului elevilor, aprecieri verbale
BIBLIOGRAFIE: BIBLIOGRAFIE:
„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică și Programa școlară pentru disciplina Matematică -Anexa nr. 2 la ordinul
explorarea mediului, Arte vizuale și abilități practice” aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014
ministrului Nr.3418/19.03.2013 Manual clasa a III-a, Editura Litera
Manual Clasa a II-a Matematică și explorarea mediului, partea I, Editura
Arthur la școală
EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII
CLASA a II-a CLASA a III-a
1. Moment organizatoric Se asigură condițiile necesare bunei desfășurări a Se asigură condițiile necesare bunei desfășurări a
activității. activității.
2. Captarea atenției *Se realizează printr-o conversație care face referire la o Într-o scrisoare, Moș Crăciun promite copiilor că va
lecție anterioara, mai exact la cum putem noi să veni cu multe surprize dacă ei vor fi atenți și vor rezolva
împlinim dorința brăduțului din textul Vreau să trăiesc corect toate cerințele. Din cauza viscolului el nu poate
printre stele de Victor Eftimiu. Voi avea o planșă cu un înainta și cere ajutorul elevilor să găsească drumul către
brad pregătit să fie împodobit. (Anexa 1) brăduțul împodobit. Acolo va lăsa toate surprizele.
(Anexa 6)
3. Reactualizarea cunoștințelor Activitate directă Activitate indirectă
și verificarea temei *-Unde trăiește bradul?Ce fel de mediu de viață este Prezint un rebus prin care elevii își pot verifica
pădurea?De câte feluri sunt pădurile?Unde întâlnim cunoștințele.
păduri de conifere ?Dar de foioase? Elevii rezolvă rebusul. (Anexa 4)
*Verificarea terminologiei matematice.
_Cum se numesc numerele care se adună? Dar rezultatul
operației de adunare?
*Calcul mintal
3+3=
10+10=
50+40=
25+25=
500+200=
500+500= Activitate directă
9+6= Verific răspunsurile date.
8+8= Propun câteva exerciții orale pentru antrenament
Activitate indirectă matematic și verific cunoștințele cu privire la
Elevii primesc o fișă în care li se cere să calculeze prin terminologia specifică operației de înmulțire.
numărare și adunare. (Anexa 2) Exemplu:
Verific tema cantitativ. Aflați produsul numerelor 5 și 30
Aflați dublul numărului 25.
Aflați triplul numărului 10.
Aflați numărul de 4 ori mai mare decât 30.
Cum se numesc numerele care se înmulțesc?
Cum se numește rezultatul operației de înmulțirie?
4. Anunțarea temei și a Activitate directă Activitate directă
obiectivelor Sunt anunțaţi că aceste calcule pot fi efectuate mult mai Așa cum ați aflat în urma rezolvării rebusului noi vom
uşor folosind o altă operaţie matematică care se numeşte recapitula astăzi înmulțirea numerelor naturale până la
înmulţire şi care indică repetarea de mai multe ori a 1000 și vom efectua „Înmulțirea numerelor naturale
aceluiaşi număr. de la 0 la 1000 -Recapitulare”
Se scrie la tablă şi în caiete titlul lecţiei.
Astăzi la ora de matematică și explorarea mediului vom
învăța să înmulțim numerele naturale până la 100
folosindu-ne de adunarea repetată de termeni egali.
„Înmulțirea prin adunare repetată de termeni egali”
5. Dirijarea învățării Activitate directă Activitate indirectă
Se prezintă elevilor semnul matematic folosit pentru Elevii rezolvă exercițiile 1, 2, 3 de la pagina 49 din
operaţia de înmulţire. manual.
Sunt solicitaţi să înlocuiască primul exerciţiu de adunare
efectuat cu operaţia de înmulţire corespunzătoare. Ofer sprijin de câte ori este nevoie.
Sunt solicitaţi să scrie ca înmulţiri adunările repetate
efectuate anterior.
Cu ajutorul conversaţiei şi a altor exemple se
concluzionează: înmulţirea este o adunare repetată.
Numerele care se înmulţesc se numesc factori, iar
rezultatul înmulţirii se numeşte produs.
Scrierea ca adunări repetate a unor înmulţiri:
5x7=
6x9= Activitate directă
143 x 3 = Corectez exercițiile efectuate și ofer sprijin pentru
Activitate indirectă îndeplinirea sarcinilor viitoare.
Elevii rezolvă la tablă, cu îndrumare de la distanță,
exercițiile 1, 2, 3 de la pagina 54 din manual

6. Obținerea performanței Activitate directă și indirectă Activitate indirectă și directă


Pentru a face fericit brăduțul trebuie să-l împodobim. Moș Crăciun are de parcurs un drum și nu poate înainta
Am pregătit niște globulețe pe care voi scrie diferite decât dacă elevii rezolvă cerințele întâlnite în drum.
cerințe. Dacă elevii răspund corect vor avea voie să (Anexa 5)
lipească globulețul unde vor ei pe brăduț.
Am și o stea pe care este trecută cea mai grea cerință. Moș Crăciun ajunge la brăduț și hotărăște să îl ducă unui
Cine are curajul să o aleagă, o va lipi în vârful bradului. copil nevoiaș.
(Anexa 3)
Cum protejăm noi pădurile de conifere?
Folosind brazi ecologici.
7. Încheierea lecției Fac aprecieri individuale și colective. Fac aprecieri individuale și colective.
Elevii primesc ca temă pentru acasă exercițiile 4 și 5 de Elevii primesc ca temă pentru acasă exercițiile 4, 5 și 6
la pagina 54 din manual. de la pagina 49 din manual.
Ofer recompense. Ofer recompense.

S-ar putea să vă placă și