Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic la limba și literatura română

IP Gimnaziul „Andrei Tamazlîcaru”


Profesoară: Ludmila Chersac
Clasa a VIII-a
Data: 26 noiembrie 2020
Lecția a doua conform orarului
Unitatea de învățare: Literatura adolescentină Unitatea nr. 5
Subiectul lecției: Atelier de lectură și discuție Din viața unui adolescent
Competența specifică: 8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita
standardelor de conţinut.
Subcompetențe: 8.2. Comentarea textului liric, a fragmentului de text epic sau dramatic.
Tipul lecţiei: consolidare și asimilare de noi cunoştinţe.
Motivaţia: Stimularea interesului pentru lectură (în special al cărții de lectură), prin: apropierea
empatică de literatură cu valorificarea imaginației și laturii emoționale; abordarea literaturi ca
”iluminare” a experienței, tipar pentru înțelegerea propriei vieți; raportarea critică la valorile prezente
în cărțile citite.
Moto: „ Să deschizi o carte frumoasă şi să te cufunzi în ea... ce sărbătoare!” (Victor Hugo)
Obiectivele lecției:
O1 Să demonstreze înțelegerea textului;
O2 Să raporteze textul la cunoștințele despre viață;
O3 Să analizeze și sintetizeze informația din textul literar;
O4 Să deducă trăsăturile de caracter ale personajelor;
O5 Să personalizeze drama socială a personajului din opera studiată.
Metode didactice: lectura, analiza, dezbaterea, algoritmul/ Agenda, cercetarea împărtășită, axa
evenimentelor.
Mijloace didactice: cartea - romanul „Vara în care mama avut ochii verzi” de Tatiana Țîbuleac,
videoproiector, coală, carioci.
Forme de organizare: frontal.
Resurse didactice: Romanul „Vara în care mama avut ochii verzi” de Tatiana Țîbuleac, Expunerea:
exersare și evaluare de Tatiana Cartaleanu, Atelierul de lectură: formarea cititorului reflexiv de Olga
Cosovan.

Etapele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea


lecției operaționale

Evocare Organizarea clasei. Elevii se salută cu Cercetarea


-Amintiți-vă când ultima dată profesoara. împărtășită.
v-ați certat cu părinții? Răspund la întrebări
-Care a fost motivul? împărtășindu-și
-Ați regretat? experiența.

Realizare O1 Să Profesoara le propune Elevii analizează Expunerea


a sensului demonstreze elevilor un algoritm - Agenda vizual schema orală
înțelegerea conform căreia va derula Agendei. algoritmizat
textului; partea doua a atelierului - conform
O2 Să discuția. Anexa 1 agendei.
raporteze În consecutivitate, profesoara Elevii prezintă
textul la roagă elevii să prezinte biografia Tatianei Expunerea
cunoștințele biografia autoarei, temă Țîbuleac, inclusiv și
despre viață; suplimentară pe care elevii au un video de la lansarea
O3 Să avut-o de pregatit acasă. romanului.
analizeze și Deasemenea elevii
sintetizeze prezintă date din
informația din istoricul textului: Dezbaterea
textul literar; * În creația autoarei
O4 Să deducă romanul este …
trăsăturile de *Sursele de inspirație
caracter ale Profesoara roagă elevii să …
personajelor; numească personajele Elevii numesc
romanului și să vorbească personajele și
despre rolul fiecăruia. completează spațiile
din Agendă (Anexa1).
Solicită elevilor să plaseze/ Plasează evenimentele
ordoneze cronologic conform cronologiei,
evenimentele romanului. ordonat, numind
deasemenea
momentele
subiectului.
Cere copiilor să deducă Identifică temele
tema/temele romanului. operei: iubirea și
relațiile umane.
Propun un fragment de text Elevii analizează
Anexa 2 Rog elevii să fragmentul propus și
observe evoluția copilului - completează caruselul
Aleksy și să numească stările, emoțiilor lui Aleksy.
emoțiile care îl cuprind pe
parcursul romanului.
Propun elevilor să încadreze
personajul principal într-o Elevii numesc zodia
zodie corespunzătoare care corespunde mai
Anexei 3 (Zodia mult, motivând prin
personajului). exemple valoarea sau
nonvaloarea.
Reflecție O2 Să -Meditați asupra mesajului Elevii își expun Expunerea
raporteze acestui roman. părerea asupra orală.
textul la - Ce ne învață opera? mesajului și
cunoștințele -Ce sentimente ne cultivă? importanței romanului
despre viață; - La ce ne îndeamnă? în educarea și
O3 Să formarea
analizeze și Impresii/ Recomandări adolescentului.
sintetizeze -V-a plăcut romanul?
informația din -Prin ce v-a marcat?
textul literar; -Ați recomanda romanul?
Cui?

Extindere O2 Să Identificați în literatură alte Elevii notează tema. Elevii sunt


raporteze opere în care este abordată apreciați cu
textul la tema adolescentului. note.
cunoștințele
despre viață;

S-ar putea să vă placă și