Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
(o întrebare pe
care fiecare educatoare care foloseşte şi aplică metode active ar trebui să şi o pună!)
Educatoarele trebuie să cunoască şi să folosească adecvat toate metodele şi tehnicile
de predare/învăţare menite să stimuleze gândirea critică a copiilor. De aceea, ea trebuie să
elimine practicile contradictorii în dezvoltarea gândirii critice în învăţare.
Gândirea critică îşi demonstrează utilitatea atunci când avem în vedere la preşcolari
obţinerea de idei noi, de soluţii în rezolvarea unor probleme ivite pe parcursul unui demers,
eliminarea unor implicaţii negative ale stărilor de fapt sau chiar stabilirea cu claritate a
obiectivelor acţiunilor lor.
Pentru a ajunge un cetăţean responsabil, liber şi autonom, valoros şi apreciat în domeniul său
de activitate, copilul trebuie desprins de mic să gândească, să reflecteze asupra problematicii
cu care se confruntă, să devină constructiv în elaborarea de soluţii, analizând toate faţadele
ipotezei de la care porneşte în analiza problemei. Aceasta se poate realiza prin antrenarea şi
dezvoltarea gândirii sale critice (corect şi sistematic) care apelează la creativitate,
inventivitate, originalitate – până la inedit şi libertate de comunicare.
1
PROIECT DIDACTIC
(proiectul de faţă face parte din proiectul tematic „APA”
realizat pe un interval de 2 săptămâni)
2
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
3
Sunt încurajaţi toţi preşcolarii să participe la activitate.
5. Fixarea şi În ziua următoare se analizează critic rezultatul obţinut cu apa lăsată la Explicaţia, Analiza şi
verificarea rece afară şi activitatea zilei anterioare. Munca în echipă corectarea
modului de Le sunt prezentate câteva trei imagini care vor fi împărţite la trei grupe; răspunsurilor
înţelegere al fiecare grupă trebuie să îşi analizeze imaginea primită (ape în cele trei
conţinutului stadii de agregare: lichidă, solidă şi gazoasă). Le prezint necesitatea
existenţei a fiecăruia dintre stadii atât pentru om cât şi pentru natura în Observare
sine. curentă
6. Realizarea Realizarea retenţiei şi a transferului se face prin adresarea câtorva Explicaţia Prin adresare
feed-back-ului întrebări întregii grupe de preşcolari: „ Care sunt stadiile pe care voi le Gândirea critică de întrebări şi
cunoaşteţi în care se află apă?, Care dintre stadii/forme ale apei sunt analiza
acela mai cunoscute de noi?, etc răspunsurilor
primite
7.Încheierea Se împart stimulente verbale prin laude şi încurajări pentru toţi
activităţii participanţii la activitate.
4
BIBLIOGRAFIE:
1. Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura Integral, Bucureşti, 2005.
2. Cunoaşterea mediului, Manual de clasa a-II-a, Editura Aramis, 2005