Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa


Disciplina: Cultură civică
Clasa: a VIII-a
Data:
Propunător:
Unitatea de învăţare: Patriotismul
Lecţia: Alterări ale patriotismului: xenofobia, şovinismul, demagogia
Tipul lecţiei: mixtă
Timp: 50’
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Valorile şi atitudinile promovate: toleranţă şi respect faţă de persoane şi grupuri care susţin
valori, opinii şi credinţe diferite, disponibilitate pentru dialog, relaţionare pozitivă cu ceilalţi şi
cooperare, gândire critică şi flexibilă, cetăţenie activă.
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea corectă şi adecvată a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte.
1.5. Identificarea formelor de manifestare ale patriotismului.
Competenţe derivate. Prin participarea la derularea acestei lecţii elevii dobândesc competenţe de:
CD1 Definirea a termenilor: xenofobie, şovinism, demagogie.
CD2 Identificarea a formelor de alterare ale patriotismului în contexte diverse.
CD3 Utilizarea adecvată a termenilor care reprezintă alterări ale patriotismului în enunțuri simple
CD4 Exprimare a opiniilor personale faţă de formele de alterare ale patriotismului.

Resursele necesare
- resurse de timp: 50’
- resurse umane: clasa de elevi (activitate frontală şi individuală)
- resurse materiale: tabla, creta, fişe de lucru pentru elevi, imagini
Strategiile didactice: conversaţia euristică şi constatatorie, expunerea sistematică a cunoştinţelor,
învăţarea de la colegi şi autoevaluarea

Bibliografie:
 Dorina Chiriţescu, Angela Teşeleanu, Manual de Cultură civică clasa a VIII-a, Editura
Sigma, Bucureşti, 2004.
 coord. Dorina Chiriţescu, Cele mai bune lecţii de civică. Culegere de proiecte didactice,
Editura Alcris, București 2010
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

entele C. D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Modalităţi de E


durata Metode, Resurse organizare a
procedee materiale instruirii
ment Verific prezenţa elevilor şi disponibilitatea Elevii se pregătesc de lecţie. Conversaţie Manual Frontal
toric 2’ colectivului clasei pentru începerea orei.
alizarea Stabilesc climatul socio-afectiv necesar Elevii răspund la întrebări Conversaţia Manual Frontal O
elor 10’ desfăşurării lecţiei. expunându-şi punctele de euristică Individual s
Solicit elevii să răspundă la întrebări din vedere.
lecţia anterioară ,,Apartenenţa si loialitate” Prezintă tema
Verific tema. Ev

rea lecţiei Prezint elevilor tema lecţiei şi precizez Elevii notează în caiet titlul Expunere Tablă Frontal
de predare - obiectivele urmărite. lecţiei, ascultă şi devin atenţi la Conversație Cretă
obiectivele Notez titlul lecţiei pe tablă. competenţele specifice urmărite Explicaţia
ei 9’
rea noilor CD1 Definește termenii care exprima alterări ale Elevii dau exemple de forme Conversaţie Tablă Frontal O
nţe 15’ patriotismului: xenofobia, șovinismul, ale alterării patriotismului din Expunere Cretă Individual s
demagogia. realitatea cotidiana. Manual
Fişa de lucru
CD2 Prezintă fişa de lucru în care se folosesc Elevii rezolvă adecvat fişele de nr.1 Ev
noţiuni cheie. lucru. Fişa de lectură
Corectează eventualele răspunsuri eronate nr. 1 şi nr.2
ale elevilor si aduce completări.

CD3 Solicita elevilor sa formuleze enunțuri Formulează enunțuri simple şi


simple cu termenii cheie: xenofobie, le citesc.
șovinism,. demagogie.
Corectează eventualele enunțuri imprecise.

CD4 Solicita elevilor sa formuleze opinii fata de Elevii formulează opinii si le


formele de alterare ale patriotismului expun.
unoștințelor Adresez elevilor întrebări cu privire la Elevii răspund, pun întrebări si Exerciţiul Manual Individual Ev
0’ lecţia predată. Prin dialog şi exerciţiu ascultă aprecierile făcute si îşi Feedback
fixăm noile cunoştinţe dobândite. însuşesc observaţiile

a elevilor 2’ Fac aprecieri referitoare la modul de Frontal


desfăşurare a lecţiei şi scot în evidenţă
elevii care au avut o prestaţie foarte bună la
oră.
tru acasă 2’ Explic elevilor ce au de pregătit pentru ora
următoare.
SCHEMA LECŢIEI

Alterări ale patriotismului: xenofobia, şovinismul, demagogia

considerați inferiori intelectual, moral


Xenofobia = ura împotriva străinilor priviţi ca un pericol
priviţi ca o cauză a răului

Şovinismul= bazata pe ideea de superioritate a unei naţii asupra altora


= ura împotriva altei nații

promisiuni false
Demagogia = înşelarea (manipularea) opiniei publice prin:
discursuri exagerate
FIŞA de LUCRU nr. 1

Anne Frank
Sarcini de lucru pentru elevi:
1. Apreciaţi vârsta tinerei din imagine precizând când credeţi că s-a născut.
2. La momentul în care a fost realizată fotografia în ce clasă ar fi fost?
3. Precizaţi ţara în care consideraţi că a trăit tânăra.
4. Ce destin credeţi că a avut?
5. Ce formă de alterare a patriotismului se evidenţiază din text?

Sursa fotografiei: www.jewishjournal.com


FIŞĂ DE LECTURĂ nr. 1… xenofobia
Anne Frank

S-a născut la 12 iunie 1929. Familia lui Otto Frank, de origine evreo-germană, se
refugiase la Amsterdam când Hitler a devenit cancelar al Reichului. Când în 1942 Anne împlinea
13 ani, a primit (…) şi un caiet imaculat, potrivit să devină „jurnal”(…).
La 5 iulie, pe numele surorii sale mai mari, Margot, a sosit o citaţie de la autorităţile SS.
Gândul la lagărele de concentrare i-a îngrozit pe toţi ai casei. A doua zi, întreaga familie, cu
ajutorul unor prieteni olandezi, şi-a părăsit căminul şi s-a ascuns în podul unei case din marele
Amsterdam. Spaţiul a fost împărţit cu alţi trei „fugari” – familia prietenă van Dann: părinţii şi
fiul lor Peter, de vârsta Annei. Doi ani şi o lună a trăit Anne în acest spaţiu închis, lipsit de
lumina soarelui şi de căldura prietenilor (…)
Singurul prieten adevărat, căruia i s-a destăinuit total, căruia i-a împărtăşit durerile şi
micile bucurii, spaimele şi visurile, primul fior de dragoste şi suferinţă că mama ei n-o înţelege
(…) a fost jurnalul.
În ziua de 21 iulie 1944, Anne notează: „Acum am speranţe – lucrurile în sfârşit merg
bine!... Veşti nemaipomenite! S-a încercat un atentat împotriva lui Hitler…”.
Peste două săptămâni, Gestapo-ul a năvălit în ascunzătoare. Toţi locatarii au fost arestaţi
şi trimişi în lagărul de concentrare Bergen-Belsen.
Anne n-a rezistat… în martie 1945 a murit. Dintre „locatarii” ascunzătorii n-a
supravieţuit decât tatăl Annei.
(Sursa citatului: ***Ecouri din Holocaust în literatura universală, AERVH, Bucureşti, 2005, p.
43-44)
Sarcini de lucru pentru elevi:
1. Apreciaţi vârsta Annei Frank precizând când credeţi că s-a născut.
2. La momentul în care a fost realizată fotografia în ce clasă ar fi fost?
3. Precizaţi ţara în care consideraţi că a trăit.
4. Ce destin credeţi că a avut?
5. Ce formă de alterare a patriotismului se evidenţiază din text?

FIŞA DE LECTURĂ nr. 2 … demagogia


Caţavencu: (ia poză, trece cu importanţă printre mulţime şi se suie la tribună; îşi pune
pălăria la o parte, gustă din paharul cu apă, scoate un vraf de hârtii şi gazete şi le așează pe tribună,
apoi îşi trage batista şi-şi şterge cu eleganţă avocăţească fruntea. Este emoţionat, tuşeşte şi luptă
ostentativ cu emoţia care pare a-l birui. - Tăcere completă. Cu glasul tremurat.) Domnilor!...
Onorabili concetăţeni!... Fraţilor!... (plânsul îl îneacă.) Iertaţi-mă, fraţilor, dacă sunt mişcat, dacă
emoţiunea mă apucă aşa de tare... suindu-mă la această tribună... pentru a vă spune şi eu... (plânsul
îl îneacă mai tare.)... Ca orice român, ca orice fiu al ţării sale... în aceste momente solemne... (de
abia se mai stăpâneşte) mă gândesc... la ţărişoara mea... (plânsul l-a biruit de tot) la România...
(plânge. Aplauze în grup)... la fericirea ei!... (acelaşi joc de amândouă părţile)... la progresul ei!
(asemenea crescendo)... la viitorul ei! (plâns cu hohot. Aplauze zguduitoare).
(Sursa citatului: „O scrisoare pierdută”, I.L. Caragiale, Manual Editura Sigma, pagina 101)
Sarcini de lucru pentru elevi:
1. Formulaţi o părere despre discursul lui Caţavencu (pozitivă / negativă).
2. Motivaţi de ce plânge Caţavencu în momentul în care citeşte discursul.
3. Precizaţi dacă „personajul Caţavencu” poate exista în orice ţară?
4. Ce formă de alterare a patriotismului se evidenţiază din text?

S-ar putea să vă placă și